تارخ انتشار: سه شنبه ۱۰ تیر ۱۳۹۳ - ۰۹:۱۶
کد خبر : 48421
چاپ خبر

مسن ترین معلم جهان در کرج! + تصویر

P1060984-300x225

کرج رسا: مسن ترین معلم جهان با ۱۱۴ سال سن و ۵ فرزند، ۹ نوه و ۲ نتیجه در کرج زندگی می کند.

به گزارش کرج رسا، حسن کیهانی سال ۱۲۷۹ در کرمانشاه متولد شده است. او دارای ۲ دختر و سه پسر است که ۲ پسرش در آلمان رستوران دارند و پسر دیگرش مصطفی در کانادا زندگی می کند و نقاش درجه یک است که در آمریکا گالری دارد و هر سه پسرش دارای مدرک کارشناسی ارشد هستند. فرزند ارشدش ۶۳ ساله و فرزند اخرش ۵۰ ساله است.

 

  P1060988

حسن کیهانی با همان لهجه شیرین کرمانشاهی اش در گفتگو با خبرنگار ما می گوید منزلی که در آن زندگی می کنم متعلق به یکی از پسران است. تا به امروز حقوق فرهنگ داشته ام و از لحاظ مالی مشکی ندارم. اما حقوق فرهنگ کفایت نمی کند و فرزندانم مرا حمایت می کنند و هزینه هایم را تامین می کنند و با من تماس می گیرند و البته دخترم در همسایگی من زندگی می کند.
کیهانی در گفتگویی جالب و خواندنی از دوران معلمی و خاطراتش برای دانش روز گفت که در ادامه می خوانید

راز سلامتی شما به عنوان مسن ترین معلم جهان:

دکتر خودم بوده ام و به هیچ وجه شیرینی و شکلات و گوشت قرمز نمی خورم. بیشتر غذاهایم لبنیات است. هیچ بیماری و ناراحتی تا کنون به لطف خدا نداشته ام و خداوند تا این سن محبت کرده، زندگی ام را به خوبی سپری کردم و ۳۰ سال را با افتخار برای آموزش و پرورش خدمت کرده ام. با خنده و لهجه شیرین کردی می گوید با الله کریم قرارداد ۱۲۰ ساله بسته ام الان ۱۱۴ سال رفته و ۶ سال مانده که قراردادم پر شود.

زمان پادشاهی رضا خان را به یاد دارد:

وقتی رضا خان پادشاه ایران شد ۸ – ۱۰ ساله بودم. یادم می آید در کوچه ها بازی می کردیم و شنیدم گفتند رضا خان پادشاه ایران شده است. آن زمان سرباز می گرفتند که در اصلاح “سربازگیری” به آن گفته می شد.

شما هم سربازی رفتید؟

خیر سربازی نرفتم و معاف شدم

کجا تدریس داشتید؟

من زمانی که در کرمانشاه استخدام اداره فرهنگ شدم در اولین سال خدمتم در شهر سنقر کلیایی تدریس کردم. ۳ سال در آنجا فعالیت داشتم و بعد به کنگاور انتقال یافتم و ۳ سال هم در آنجا و در مقطع ابتدایی تدریس کردم.
چون پدر و مادر همسرم معلم بودند و در همدان زندگی می کردند بخاطر همسرم و نزدیکی او با خانواده اش به همدان انتقال دادم و سنوات خدمت خود را در اداره فرهنگ همدان ادامه دادم و در نهایت در سال ۱۳۴۴ با ۳۰ سال خدمت در آنجا بازنشسته شدم.

P1060994

همسرحسن کیهانی

کی تصمیم گرفتید به کرج بیایید؟

بعد از بازنشستگی چون دختران ساکن تهران بودند به شهر کرج آمده در منزلی که خریداری کردم زندگی کردیم در نهایت بخاطر اینکه فرزندانم به خارج از کشور برای زندگی مهاجرت کردند خانه و مغازه ای داشتیم فروختم.
یکی از پسرهایم که در آلمان زندگی می کند خانه ای در عظیمیه کنونی کرج برایم خرید که در آن با ارامش زندگی کنم.

همسر شما هم معلم بود؟

خیر خانه دار بودند که البته ۵ سال پیش در سن ۷۷ سالگی به رحمت خدا رفت.

P1060987

دانش آموزان قدیمی درسخوان بودند یا امروز ؟

دانش آموزان در قدیم خوب درس می خواندند اما روش های قدیم با امروز تفاوت دارد و آشنایی چندانی با روش های جدید ندارم.
تحصیل در این دوره بهتر شده چون زمان قدیم مردم حتی نمی توانستند مسافت مناطق و روستا ها را طی کنند. اما امروز هرکسی که تمکن مالی داشته باشد می تواند درس بخواند.

چند دانش آموز پرورش داده اید؟

در هر کلاس ۲۰ تا ۲۵ دانش آموز داشتیم و اما تعداد دانش آموزانم در خاطرم نیست.

P1060992

نوه های حسن کیهانی ىر المان

شاگردهای شما هم به جایی رسیده اند؟

بله اما اینکه چه کاره شدند یادم نمی آید. از شاگردانم احمدی و رازمنش که شاگرد کلاس پنجمم بودند بخاطر دارم که زرنگ بودند.

اولین حقوقی که گرفتید؟

۱۰۲ تومان

قبل از استخدامی ازدواج کرده بودید؟

بله

P1060989

این حقوق برای زندگی شما کفایت می کرد؟

ان زمان کسانی که سواد داشتند برای معلمی نمی رفتند چون می گفتند حقوق ان کم است. رئیس کارگزینی به من گفت که با ۱۰۲ تومان میتوانی خرج زندگیت را بدهی؟ ۶ نفر بودیم من و یک نفر دیگر قبول کردیم و آننجا به ما گفتند با همین مدرک ششم ابتدایی استخدام می شوید اما هرسال ۱۰ تومان به حقوق تان اضافه می شود. ۴ نفر دیگر انصراف دادند.

بیشترین حقوقی که گرفتید؟

حقوق هر سال اضافه می شد اما یک روز خبر داده شد از سوی اداره فرهنگ که حقوق ۳۰۰ تومان شده است و یادم می اید آن زمان خیلی خوشحال شدیم که حقوقمان زیاد شده و با همان لهجه می گوید: ۳۰۰ توماااان! و تا ۵۰۰ و ۶۰۰ تومان هم رسید که زندگی خود را تامین می کردیم.

الان چقدر حقوق دریافتی دارید؟

۹۰۰ هزار تومان

مدرک شما چیست؟

ششم ابتدایی

دانش آموزی خودتان را به یاد دارید؟

آن زمان مکتب بود که درس می خواندیم و بعد دولتی شد که بدون هزینه درس می خواندیم.

P1060990

P1060993

حسن کیهانی در کنار فرزندانش در المان

استخدامی در قدیم چطور بود؟

در قدیم با سواد خیلی کم بود و کم برای استخدامی می رفتند. آن زمان اسم اداره آموزش و پرورش “اداره فرهنگ” بود.
زمان استخدامی خودم گفتند فرهنگ اعلانیه کرده که ۶ نفر برای معلمی می خواهد و آنهایی که سواد داشتند و کلاس ششم بودند رفتند یادم می آید یک مدیر داشیم که با مدرک الان لیسانس بود و خیلی با سواد به حساب می آمد. همه می گفتند حقوق فرهنگ کم است و برای استخدام مراجعه نمی کردند.

دوره من و کیلو نبود!

ارزانی بود اما پول کم بود. صبح قبل از اداره ظرف برای مغازه می بردم و برنجی که کیلویی ۵ قران بود و روغن حیوانی می خریدم و با مقیاس وزن و چارک وزن می شد و دوره من و کیلو نبود. و یادم هست که ۳ کیلو روغن حیوانی را به ۳۵ قران می خریدم. گوشت از قصابی می خریدیم و آبگوشت درست می کردیم که عطر آن کوچه ها را پر می کرد.
اما الان گوشت کیلویی ۳۰ – ۳۵ تومان که انگار پلاستیک است عطر و بویی ندارد. بخاطر همین عمر کم شده است. بیشتر مواد غذایی مصنوعی شده قدیم نان لواش بسیار خوب پخت می شد.

چند خواهر و برادر دارید؟

۳ خواهر و ۲ برادر که همه فوت شدند. یکی از بردارنم نامش عباد است که او هم معلم بود و برادر دیگرم کارمند شهرداری بود.

P1060996

با معلمان این دوره هم صحبت هستید؟

همه می گویند حقوقشان کم است و ناراضی اند وقتی برای پیاده روی به پارک می روم به من می گویند که حقوق به مخارج زندگی نمی رسد. البته راست هم می گویند: پول گاز و شارژ ساختمان و مخارجی که خودم پرداخت می کنم گویای همین مسئله است اما خدارا شکر بچه هایم حمایتم می کنند.

البته به قول خودش با “رئیس فرهنگ” وزیر آموزش و پرورش هم سخنانی دارد:

از ریاست فرهنگ کمال تشکر را دارم و افتخار می کنم ۳۰ سال این شغل با شرافت را داشتم و بسیار با ارزش است. آموزش و پرورش است که ملت را با سواد می کند و بهترین اداراه در ایران است چرا که سرچشمه زندگی در آن است. من با علاقه بسیار زیاد استخدام شدم .

P1060984

بزرگترین آرزوی شما چیست؟

همیشه می گویم خدایا شب که می خوابم اگر قرار است بمیرم صبح از خواب بیدار نشوم و به قول معروف حوصله سکته و بیماری و … را ندارم. حتی بچه هایم در کنار همسرم در بهشت سکینه قبر خریده اند خانه اصلی ام آنجاست.

بهترین خاطره شما؟

ترقی های بچه هایم در زندگی که با زحمت معلمی ام داشتند.

بدترین خاطره شما؟

مرگ همسرم که مرا تنها گذاشت و بیشتر از ۶۰ سال با هم زندگی کردیم.

معلم بودن با پدر بودن چه تفاوتی دارد؟

معلم بودن یک قدم از پدر بودن جلو تر است چون عقل و فهم و شعور را به دانش آموز می دهد.

معلمی یعنی؟

شریف ترین انسان روی زمین

در مدرسه های قدیمی تنبیه بدنی بود؟

بله . فلک می کردن اما من هیچ وقت تنبیه بدنی نکردم.
بعد از ۵ سال نامه از فرهنگ آمد که تنبیه بدنی را قدغن کرده و اعلام کردند هر کسی که دانش آموزان را تنبیه کند از کار بیکار می شود البته دانش آموزان امروز همه فهمیده و با سوادند و بسیار با استعدادند.

صحبت پایانی شما؟

خدا را شکر که تا به امروز با سلامتی عمر کرده ام و قلبم مثل ساعت کار می کند و اهل سیگار و … نیستم و در طول عمرم حتی به یک مورچه آزار نرسانده ام.

 دانش روز

پاسخی بگذارید

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

مجتمع فنی تهران شعبه البرز
آخرین اخبار
%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A
طراحی سایتسئوسرویس و تعمیر کولر گازی