تارخ انتشار: پنجشنبه ۱۸ آذر ۱۳۹۵ - ۰۲:۰۰
کد خبر : 151913
چاپ خبر
بازدیدها: 2,935

مسکن تا ۵ سال دیگر در رکود می‌ماند

مسکن تا ۵ سال دیگر در رکود می‌ماند

اقتصاد کشور نسبت به قبل از تحریمها ۱۶۰ میلیارد دلار کوچک شده و پول نفت دیگر به بخش مسکن تزریق نمی شود، چرا که باید به دو صندوق بازنشستگی اختصاص یابد. از سوی دیگر قوانین بازدارنده دست و پای فعالان بخش مسکن و ساختمان را بسته و انتظار نمی رود که این بخش تا پنج سال آینده وارد رونق شود.

به گزارش کرج رسا، فعالان صنعت ساختمان، تحلیلگران  و مسوولان محلی در “سومین همایش انبوه سازان مسکن و ساختمان استان گلستان” به بررسی معضلات بخش مسکن و راهکارهای خروج از رکود آن پرداختند.

رییس انجمن انبوه سازان مسکن و ساختمان استان گلستان در این همایش گفت: با قوانین بازدارنده فعلی، صنعت ساختمان که صنعتی پیشرو با ضریب اشتغال بالا محسوب می شود تا پنج سال دیگر هم به رونق نخواهد رسید.

اثر کوچک شدن ۱۶۰ میلیارد دلاری اقتصاد بر بخش مسکن

دکتر ادیب استاد دانشگاه نیز بیان کرد: قبل از تحریمها قمیت نفت ۱۰۵ دلار بود و متوسط قیمت نفت در سال جاری ۳۹ دلار بود. درست است که بعد از برجام، تولید نفت به قبل از تحریمها رسیده اما دو اتفاق در اقتصاد افتاده است؛ اول اینکه قبل از تحریمها ۲۷۰ میلیارد دلار انرژی می فروختیم و الان کل فروش انرژی سالیانه کشور ۱۱۰ میلیارد دلار شده یعنی اقتصاد کشور ۱۶۰ میلیارد دلار کوچک شده است. از سوی دیگر منابع ناچیز فعلی که رقمی بالغ بر ۳۴ هزار میلیارد تومان می شود به دو صندوق بازنشستگی اختصاص می یابد که تا قبل از این خودکفا عمل می کردند. پس پولی برای بخش مسکن باقی نمی ماند که انتظار جهش قیمت یا رونق داشته باشیم. از طرف دیگر تولید مسکن متناسب با نیاز نیست، لذا به دست اندرکاران این همایش توصیه می کنم به دنبال یافتن راهکارهای بیزینس باشند. بیزینس امروز می گوید با توجه به اسکان جمعیت و کاهش مهاجرت، تولید مسکن در کلانشهرها و با مساحت بالا دیگر توجیه اقتصادی ندارد اما می بینیم که هنوز ۱۱.۲ درصد خانه های تولید شده در تهران بیش از ۱۳۰ متر مساحت دارند. یعنی شما برای کسانی خانه می سازید که اصلا وجود ندارند.

وضع قوانین بازدارنده در حوزه تولید مسکن

همچنین مرتضوی ـ رییس انبوه سازان مسکن و ساختمان استان گلستان ـ با اشاره به وضع قوانین دست و پاگیر برای بخش ساختمان بخصوص طی سالهای اخیر، افزایش خدمات نظام مهندسی، قانون پیش فروش و اصلاحیه قانون مالیاتها و هزینه های تامین اجتماعی را از مشکلاتی برشمرد که به بخش تولید و عرضه مسکن فشار وارد می آورد.

وی افزود: خدمات نظام مهندسی بیش از ۷۰ درصد افزایش قیمت داشته است. اولین اتفاقی که به دنبال این تصمیم افتاد ایجاد فاصله عمیق بین فروشندگان، تولیدکنندگان با مصرف کندگان بود. هم اکنون متقاضیان مسکن توان خرید را از دست داده اند.

مرتضوی با بیان اینکه در همه جای دنیا در شرایط رکود هر بخش، سیاستگذاران با وضع قوانین و مشوقها از تولید آن بخش حمایت می کنند گفت: در طول چند سال گذشته یک روال کاملا معکوس را طی کردیم. در بخش ساختمان به وضع قوانینی پرداخته شد که نه تنها تسهیل گر نبود بلکه بعضا باعث بی انگیزگی در انبوه سازان شد و ناامیدی در این حرفه را دامن زد.

این عضو هیات مدیره کانون انبوه سازان یادآور شد: به عنوان مثال به قانون پیش فروش مصوب سال ۱۳۸۹ باید اشاره کنم که در دی ماه ۱۳۹۳ آیین نامه آن وضع شد. اشکالات زیادی در این قانون وجود دارد. البته همه ملزم هستیم از قانون تبعیت کنیم اما نقد به قانون موجبات اصلاح آن را فراهم می کند.

ورود پول نفت به بخش مسکن متوقف شد

در ادامه این همایش، دکتر ادیب ـ استاد دانشگاه و تحلیلگر حوزه مسکن ـ در بیان دو علت عدم ورود پول نفت به بخش مسکن گفت: قیمت نفت افت کرده و طبق گزارش اوپک در سال ۲۰۱۶ نفتی که به حساب ایران ریخته شده بشکه ای ۳۹ دلار بوده است. اگر شرایط حال حاضر را با قبل از تحریم مقایسه کنیم متوجه می شویم قبل از تحریم سالیانه ۲۷۰ میلیارد دلار انرژی تولید می کردیم و الان ۱۱۰ میلیارد دلار. معنایش این است که اقتصاد کشور ۱۶۰ میلیارد دلار درآمد انرژی را از دست داده و اقتصاد کوچکتر شده است. لذا هرگونه پیش بینی از وضع آینده مسکن بدون اینکه بدانیم اقتصاد ایران ۱۶۰ میلیارد دلار کوچک شده، ما را به انحراف می برد.

پول نفت به خرید غذا و دارو می رسد نه خرید مسکن

این تحلیلگر بازار مسکن تاکید کرد: آن زمان که خانه گران می شد درآمد نفت به اقتصاد می آمد چون صندوقهای بازنشستگی کاملا خودکفا بودند ولی الان کاملا به نفت متکی هستند. برآوردها نشان می دهد هم اکنون با کمتر از ۳۷ هزار میلیارد تومان نمی توان دو صندوق بازنشستگی را تامین کرد. پول نفت در بهترین حالت به حقوق افراد جامعه می رسد که به خرید غذا و دارو می رسد نه خرید مسکن.

ادیب با بیان اینکه بین حجم وام دهی بانکها و سپرده های بانکی ارتباط گذشته وجود ندارد، یادآور شد: اگر حجم وام سال ۱۳۹۰ بر مبنای نرخ دلار با امسال مقایسه کنیم می بینیم حجم وام دهی بانکها فقط ۱۱ درصد افزایش یافته اما قیمت مسکن سه برابر شده است. یعنی با وام بانکی دیگر کسی نمی تواند خانه بخرد. در حالی که در همه دنیا خرید خانه با وام بانکی است. وقتی بانک کوچک شده دیگر نمی تواند بخش مسکن را شارژ کند.

وی به آمار فروش مسکن در سالهای ۱۳۸۹ و ۱۳۹۵ پرداخت و خاطرنشان کرد: فروش واحد مسکونی از ۱۲۰ هزار در سال ۱۳۸۹ به ۴۰ هزار واحد رسیده و رقابت بین فروشندگان، حداکثری شده است. رقابت شدیدی ایجاد شده است. در این شرایط فعالان بخش مسکن به دو دسته تقسیم می شوند؛ عده ای ۸۰ درصدی که گران اداره می شوند و عده ای ۲۰ درصدی که ارزان اداره می شوند. طبیعی است که بخش ۸۰ درصدی می گوید مسکن در رکود است و بخش ۲۰ درصدی می گوید مسکن رکود ندارد.

ارائه ۳ راهکار برای خروج از رکود مسکن

این استاد دانشگاه در بیان راهکار خروج از رکود مسکن گفت: راه حل های رکود مسکن بسیار ساده است. یک راه حل این است که قیمت مسکن ۵۰ درصد پایین بیاید. راه دیگر این است که قدرت خرید بالا که با توجه به قیمت نفت جهانی تا سه چهار سال دیگر به این فکر نکنید. راه سوم این است که متراژ واحدهای مسکونی نصف شود و متناسب با قدرت خرید مردم باشد.

ادیب تاکید کرد: باید به ازای یک مسکن یک شغل باید ایجاد شود. اگر شغل ایجاد نشود مسکن فروش نمی رود. بسیاری از شغلهایی که با نفت گران ایجاد شده بود با نفت ارزان از بین رفته است.   ۸۰ درصد کسانی که سر کار می روند برای این می روند که فامیل نگوید بیکار شده اند. حتی در این جلسه انتظار دارند من طوری حرف بزنم که تورم سنگینی در بخش مسکن در راه است. اما اینگونه نیست. این بیزینس ها دیگر جواب نمی دهد. شما گران اداره می شوید. بعد برای کسانی که توان خرید ندارند خانه می سازید.

مردم به انبوه سازان اعتماد دارند

در ادامه این همایش فرشید پورحاجت ـ دبیر کانون انبوه سازان ـ گفت: مردم گران ترین کالای زندگی شان را در یک برگه از ما می خرند پس به ما اطمینان دارند. اما قانون پیش فروش را برعلیه  کارآفرینان وضع کردند که ما را مجرم نشان می دهد. در شرایطی که رکود تورمی و بدترین شرایط در حوزه تولید مسکن و ساختمان کشور حاکم است اصرار به اجرای این قانون دارند.

وی با بیان اینکه تولیدکنندگان مسکن چهار سال تمام در بدترین شرایط یار و یاور مردم بوده اند گفت: در این وضعیت بخشنامه های خلق الساعه وضع کردند. یک فرد خودش راسا بخشنامه ارایه می دهد؛ در حالی که اگر قرار باشد هرکس برای خودش قانون وضع کند سنگ روی سنگ بند نمی شود. اگر به دنبال توسعه صنعت ساختمان هستیم بابد در حوزه فعالیت کارآفرینان مسکن شفافیت به وجود آوریم. اما متاسفانه شاهد هرج و مرج گسترده در این صنعت هستیم.

اتلاف ۴۰ درصدی انرژی کشور در بخش ساختمان

همچنین مروتی ـ معاون امور عمرانی استانداری گلستان ـ عدم تناسب بین میزان عرضه  تقاضا و مصرف انرژی بالا را از جمله معضلات بخش ساختمان دانست و گفت: تقریبا ۳۴ تا ۴۰ درصد انرژی کشور در ساختمان مصرف می شود که عموما پرت می شود. سالیانه ۱۲۴ میلیارد دلار مصرف انرژی داریم که بسیار عدد بزرگی است. با این حال می بینیم مبحث ۱۹ مقررات ملی ساختمان هنوز جدی گرفته نمی شود. موضوع دیگر آیین نامه اجرایی ماده ۲۹ قانون نظام مهندسی است که وزارت راه و شهرسازی باید به این بخش توجه ویژه داشته باشد.

مروتی در بیان آمار معاملات مسکن در استان گلستان گفت: متاسفانه امروز صنعت ساختمان حال و روز خوشی ندارد و نیازمند تغییراتی است. البته آمارها مقداری گول زننده است. مقایسه آمار شش ماهه ابتدای سال ۱۳۹۵ با ۱۳۹۴ نشان می دهد در سطح فروش حدود ۲۲ درصد رشد داشتیم. از نظر متراژ فروش نیز ۲۴ درصد رشد داشتیم.

به گزارش ایسنا، معاون امور عمرانی استانداری گلستان همچنین یادآور شد: در گرگان تقریبا به ازای هر ۵ خانواده یک واحد تجاری وجود دارد و باز هم می بینیم که در کمیسون ماده  ۵ درخواست تغییر کاربری از مسکونی به تجاری می دهند. ما همواره نگران خانواده هایی هستیم که اقدام به خرید واحدهای تجاری در کوچه و پس کوچه ها می کنند و این چالش بزرگی است. این فضا به گونه ای است که قطعا در سالهای آینده با تعداد زیادی واحد تجاری ورشکسته مواجه خواهیم بود.

نقش ممتاز مسکن در اقتصاد مقاومتی

مبارک قدم ـ مدیرکل راه و شهرسازی استان گلستان ـ نیز  به نقش مسکن در پیشبرداهداف اقتصاد مقاومتی اشاره و خاطنرشان  کرد: بخش مسکن بعد از کشاورزی بیشترین اشتغال را به همراه داشت. عمده اتکای مسکن به مصالح و نیروی انسانی برمی گردد که ذاتا در بخش اقتصاد مقاومتی قرار می گیرد. بخش مسکن در سال ۱۳۹۲ معادل ۱۹ درصد تولید داخلی و ۷۰ درصد اشتغال کشور را در بر داشت. لذا بخشی پیشران در اقتصاد کشور محسوب می شود و رونق این بخش به عنوان یکی از مهمترین اهداف سیاستگذاران باشد.

پاسخی بگذارید

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

مجتمع فنی تهران شعبه البرز
آخرین اخبار
مصوبه دولت برای لغو روادید بین ایران و روسیه و پرتغال ابلاغ شد
مصوبه دولت برای لغو روادید بین ایران و روسیه و پرتغال ابلاغ شد
به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، در این منزل مسکونی انواع زباله از جمله پلاستیک،انواع قوطی های شیشه ای و پلاستیکی، کاغذ، مقوا و انواع لباس و کفش های کهنه انباشته شده بود ، همچنین انواع گربه ، سوسک و حشرات دیگر آپارتمان را به اشغال خود در آورد بود .

با اطلاع دادستانی و هماهنگی با پلیس و شهرداری و شبکه بهداشت فردیس، موضوع  به واحدهای اجرایی و اکیپ های موتوری و خدمات شهری ابلاغ شد که بلافاصله کارکنان شهرداری در محل مورد نظر حضور پیدا کرده و نسبت به انتقال زباله ها اقدام کردند .
کشف ۲ کامیون خاور زباله از یک منزل مسکونی در فردیس
نام بانک مهر اقتصاد و موسسه ثامن در فهرست بانک‌های مجاز قرار گرفت
نام بانک مهر اقتصاد و موسسه ثامن در فهرست بانک‌ های مجاز قرار گرفت
موافقت امام خامنه‌ای با عفو یا تخفیف مجازات تعدادی از محکومان
موافقت رهبر انقلاب با عفو یا تخفیف مجازات تعدادی از محکومان
علی اکبر حقیقی
اخراج کارکنان بیمارستان امام خمینی (ره) کرج/ مسئولان پاسخگو نیستند
جاذبه های رودخانه کرج برای مسافران تابستانی
جاذبه های رودخانه کرج برای مسافران تابستانی
توهین به اختیار
توهین به اختیار
آسمان آفتابی کشور در روز عید فطر/آغاز اوج گرما از نیمه دوم تیرماه
آسمان آفتابی کشور در روز عید فطر/ آغاز اوج گرما از نیمه دوم تیرماه
جاده چالوس
جاده کرج – چالوس یکطرفه شد
اعضای هیئت مدیره استقلال مشخص شدند

به گزارش خبرنگار ورزشی خبرگزاری تسنیم، وزارت ورزش و جوانان پس از بررسی گزینه‌های مورد نظر برای مشخص کردن اعضای هیئت مدیره باشگاه استقلال، به جمع‌بندی نهایی نزدیک شده است.

براین اساس و تا این لحظه محمدحسین قریب (مدیرعامل پیشین باشگاه استقلال)، رضا افتخاری و حسن زمانی برای حضور در هیئت مدیره استقلال انتخاب شده‌اند و از بین جواد قراب و فریده شجاعی نیز یک نفر دیگر به هیئت مدیره راه پیدا خواهد کرد. نفر پنجم هیئت مدیره هم یک مدیر اقتصادی خواهد بود که وزارت ورزش هنوز برای انتخاب این فرد به جمع‌بندی نهایی نرسیده است.

پیش از این وزارت ورزش و جوانان اعلام کرده بود، اعضای هئیت مدیره استقلال و پرسپولیس تا پایان خردادماه اعلام می‌شوند، اما اخبار حکایت از آن دارد که این اتفاق تا هفته آینده رقم خواهد خورد. البته این احتمال هم وجود دارد که این اتفاق زودتر رقم بخورد.

از علی‌اکبر طاهری، جعفر کاشانی و بیژن ذوالفقارنسب نیز به عنوان اعضای احتمالی هیئت مدیره پرسپولیس نام برده می‌شود. وزارت ورزش و جوانان در این خصوص هم هنوز به جمع‌بندی نهایی نرسیده است.
اعضای هیئت مدیره استقلال مشخص شدند
اعتراض شدید یک پدر به محرومیت دخترش
اعتراض شدید یک پدر به محرومیت دخترش
به گزارش کرج رسا، سردار بخشعلی کامرانی صالح فرمانده نیروی انتظامی استان به همراه دیگر مسئولان انتظامی با حضور در دادگستری کل استان البرز، هفته قوه قضائیه را به رئیس کل و دادستان مرکز استان تبریک گفت.

احمد فاضلیان رئیس کل دادگستری استان البرز در این دیدار شرایط امنیتی استان را دگرگون شده توصیف کرد و گفت: هماهنگی، همدلی و تعامل بین دستگاه‌ های قضایی، انتظامی و اجرایی استان منجر به شرایطی شده است که اکنون امنیت را در بالاترین سطح شاهد هستیم.

وی مولفه مهم دیگر در ایجاد شرایط امن در استان را وجود مدیران و فرماندهان شایسته‌ ای دانست که به نحوی مطلوب، انجام وظیفه می‌کنند.

عالی‌ترین مقام قضایی استان افزود: البرز امروز جزو امن‌ترین استان‌های کشور است و با وجود فضای چندقومیتی و حاشیه‌نشینی، مشکلات امنیتی که در استان‌های دیگر کشور وجود دارد در این استان نیست.

وی به تغییرات زیرساختی و مدیریتی انجام شده در دادگستری استان البرز برای مهیا کردن فضایی مساعد برای خدمت‌رسانی قضایی به مردم اشاره کرد و گفت: دو سال پیش و در سال 94 مجموعه دادگستری استان بیش از 65 هزار متر مربع کمبود فضای اداری داشت که با پیگیری‌های انجام شده نزدیک به 30 هزار متر مربع کلنگ‌زنی شده و یا به بهره‌برداری رسیده است که حجم اقدامات زیرساختی انجام شده برای دادگستری در این دو سال برابر با تاریخ استان و شهرستان کرج است.

رئیس کل دادگستری استان البرز تقویت نظارت را دیگر قدم مهم برداشته شده عنوان کرد و توضیح داد: بخش نظارت، هر جا آسیبی را تشخیص داده به صلابت ورود پیدا کرده و برخورد لازم انجام شده است چون هدف ما این است که مردم فضای امن را احساس کنند چون اگر فساد و انحرافی باشد به اعتماد مردم به دستگاه قضایی لطمه وارد شده و غیرقابل جبران است.


بالا بودن نرخ سرقت‌های خرد در استان

حاجی رضا شاکرمی دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان البرز نیز در این دیدار به ارتباط تنگاتنگ دادسرا و نیروی انتظامی اشاره کرد و گفت: ارتباط و تعامل برادرانه منجر به این شده است تا با ناامن شدن فضا برای مجرمان، امنیت بالایی را در استان داشته باشیم.

وی با یادآوری ذهنیتی که درباره کرج وجود داشت و این شهرستان را به عنوان پناهگاه مجرمان و بزهکاران می‌دانستند، تصریح کرد: با اقدامات انجام شده دیگر چنین ذهنیتی وجود ندارد که برای حفظ این شرایط و بهتر شدن آن، تلاش شبانه‌روزی بیشتری را نیازمند هستیم.

دادستان عمومی و انقلاب مرکز استان البرز یکی از معضلات استان را بالا بودن نرخ سرقت‌های خرد عنوان کرد و گفت: باید با برنامه‌ریزی و اجرای طرح‌های مناسب، میزان وقوع این جرم را در استان کاهش دهیم.


تشکیل قرارگاه جهادی صیانت در البرز

در این دیدار فرمانده نیروی انتظامی استان البرز با ارائه گزارشی از اقدامات انجام شده در حوزه امنیتی و انتظامی گفت: تلاش شبانه‌روزی همکاران در نیروی انتظامی با وجود کمبود امکانات استانی ادامه داشته و همه بخش‌های انتظامی با داشتن تفکر جهادی و بسیجی تلاش دارند تا نقایص موجود خللی در انجام وظایف محوله ایجاد نکند.

وی با تقدیر از حمایت‌های رئیس کل دادگستری استان و دادستان کرج، بیان کرد: اقدامات بازدارنده‌ای که توسط نیروی انتظامی در حوزه‌های مختلف انجام می‌شود بدون حمایت‌های دادستان مرکز استان مقدور نبود.

سردار کامرانی صالح از تشکیل قرارگاه جهادی صیانت برای کاهش و پیشگیری از حوادث، سوانح و جرائم کارکنان این مجموعه در استان البرز خبر داد و گفت: این قرارگاه هرجایی که احساس کند از خطوط قرمز و قانونی توسط کارکنان عدول شده به شدت برخورد می‌کند.

وی به تلاش شبانه روزی مجموعه انتظامی و قضایی استان در ایام انتخابات شورای شهر، ریاست جمهوری و ماه مبارک رمضان اشاره کرد و گفت: با تلاش‌های انجام شده شاهد آن بودیم که استان با کمترین مشکل این اتفاقات مهم را پشت سر گذاشت.


اجرای طرح ویژه در جاده چالوس برای مقابله با کشف حجاب

فرمانده انتظامی استان البرز در پایان یکی از موضوعاتی که منجر به افزایش وقوع جرم در استان می‌شود را نزدیکی آن به تهران و سرریز شدن مشکلات پایتخت به کرج عنوان کرد و از اجرای برنامه‌های ویژه در این زمینه خبر داد و افزود: در راستای برخورد با ناهنجاری‌های اجتماعی طرح ویژه‌ای برای کنترل کشف حجاب در جاده چالوس داریم که در روزهای آتی اجرایی خواهد شد.
اجرای طرح ویژه در جاده چالوس برای مقابله با کشف حجاب
محور کرج-چالوس فردا یک طرفه می‌شود
محور کرج – چالوس فردا یک طرفه می‌شود
منابع سعودی: ۳ ایرانی در عربستان بازداشت شدند
منابع سعودی: ۳ ایرانی در عربستان بازداشت شدند
کیفیت هوای البرز در وضعیت سالم
کیفیت هوای البرز در وضعیت سالم
مسابقات فوتسال جام رمضان البرز با معرفی برترین ها پایان یافت
مسابقات فوتسال جام رمضان البرز با معرفی برترین ها پایان یافت
عزم راسخ کریستیانو رونالدو برای شکستن رکورد علی دایی
عزم راسخ کریستیانو رونالدو برای شکستن رکورد علی دایی
جزئیات زمان و نحوه دریافت کارت کنکور ۹۶ + اطلاعیه سازمان سنجش
جزئیات زمان و نحوه دریافت کارت کنکور ۹۶ + اطلاعیه سازمان سنجش
1
گوسفند عجیب در آفریقای جنوبی +عکس
رئیس سیا: دایره نفوذ ایران نسبت به ۷ سال گذشته افزایش یافته است
رئیس سیا: دایره نفوذ ایران نسبت به ۷ سال گذشته افزایش یافته است