تارخ انتشار: یکشنبه ۱۷ آذر ۱۳۹۲ - ۱۳:۴۳
کد خبر : 10883
چاپ خبر

مسی چگونه به قله فوتبال جهان رسید؟

لیونل مسی

کرج رسا: لئو مسی که برای درمان مصدومیتش به آرژانتین رفته، قرعه‌ کشی جام‌ جهانی را از خانه‌ اش در روزاریو تماشا کرد.

به گزارش کرج رسا، این مصدومیت درست زمانی اتفاق افتاد که به‌نظر می‌رسید هیچ‌چیز نمی‌تواند میان او و آنچه سرنوشت برای او تدارک دیده فاصله بیندازد. مصدومیت در عضلات چهارسر ران ( که در زمان فرارهای انفجاری به‌کار می‌افتند) به‌وجود آمده و فعلا لجوجانه با مسی سر ناسازگاری دارد. آسیب این عضلات به معنی از بین رفتن بخشی از جادوی این بازیکن خواهد بود. فقط استراحت بدنی و روحی می‌تواند به درمان این آسیب کمک کند، پس لئو ترجیح داده به آن سوی اقیانوس اطلس برود و کنار هموطنانش باشد، به امید اینکه بتواند در جام‌جهانی برزیل با تمام توان حاضر شود. او در اوج دوران فوتبالش که شامل افتخارات بی‌نظیری مثل ۴توپ طلا، ۳قهرمانی لیگ قهرمانان و ۶قهرمانی لالیگاست، مجبور شده در زمان حساسی خانه نشین شود. بازی در جام جهانی آرزویی است که لئو از کودکی داشته. درست مثل دیه‌گو مارادونا، مسی هم تمام آرزوهای ملت آرژانتین را روی شانه‌هایش حمل می‌کند. در سال ۱۹۸۶، مارادونا به‌عنوان نابغه‌ای خودساخته توانست قهرمانی جام‌جهانی را به آرژانتین برگرداند و نامش را به‌عنوان بهترین بازیکن تاریخ فوتبال ثبت کند. قهرمانی در برزیل می‌تواندکارکرد مشابهی برای نابغه جدید فوتبال آرژانتین داشته باشد. شکست اما توجیه مناسبی برای منتقدان مسی، از جمله خیلی از آرژانتینی‌ها خواهد بود که او را شایسته ایستادن بر قله فوتبال جهان نمی‌دانند. مهم نیست که پپ گواردیولا و خیلی‌های دیگر معتقدند که مسی بزرگ‌ترین بازیکنی است که تا به حال کفش فوتبال به‌پا کرده است. ناکامی در قهرمانی جام جهانی پیش از آنکه او بازنشسته شود، به معنی این خواهد بود که او به وطن، خانواده، دوستان و مهم‌تر از همه خودش خیانت کرده است.

درمان دردناک

مسی با چنین چالش‌هایی غریبه نیست. او با استعداد خارق‌العاده‌ای به دنیا آمد ولی انگار طبیعت می‌خواست تعادل را درباره او برقرار کند .او اختلالات هورمون رشد داشت که به او اجازه نمی‌داد مثل سایر کودکان رشد کند.

مسی می‌گوید: «وقتی ۱۱ساله بودم، پزشکان متوجه شدند که اختلالات هورمون رشد دارم و برای رشد بهتر باید تحت درمان قرار بگیرم. هر شب تزریقاتی در پایم انجام می‌شد، هر شب و هر شب و این برای ۳‌سال ادامه داشت» و اضافه می‌کند: «جثه‌ام به قدری کوچک بود که هر وقت به زمین فوتبال یا مدرسه می‌رفتم، همیشه کوچک‌ترین عضو جمع بودم. این وضعیت تا زمانی که تحت درمان بودم ادامه داشت و بعد از آن رشد عادی‌ام شروع شد».

این درمان، مؤثر اما گران بود و ماهانه ۱۵۰۰دلار هزینه داشت، خیلی بیشتر از درآمد خانواده مسی. تأمین اجتماعی بخشی از این هزینه را به‌عهده گرفت ولی فقط برای ۲ سال. در این شرایط خورخه، پدر مسی مجبور شد که کاسه گدایی به‌دست بگیرد و به باشگاه شهرشان نیوول اولدبویز برود که اعلام کرده بود می‌خواهد با پسرش قرارداد امضا کند.

خورخه می‌گوید: «آنها به من گفتند نگران نباش، ما هزینه درمان را پرداخت می‌کنیم. ولی انگار به گدا پول می‌دادند. ۳۰۰پسو به من دادند و دیگر خبری از پول نشد. اگر آنها پول می‌دادند او به‌طور طبیعی در نیوول می‌ماند».

خراردو گرگینی، هم‌تیمی سابق مسی با یادآوری آن روزها می‌گوید: «او با تزریقات روزانه به خوبی کنار آمده بود و طوری وانمود می‌کرد که همه‌‌چیز عادی است. اگر او به موقعیت فعلی رسیده به‌خاطر استعداد و اعتماد به نفسش است. لئو می‌دانست که برای تبدیل شدن به یک بازیکن حرفه‌ای باید تن به این کار بدهد؛ هفته به هفته، هر روز. قبل از اینکه به خواب برود. ۷‌روز در یک پا و ۷‌روز در پای دیگر. ولی او بدون ناراحتی این کار را انجام می‌داد».

اراده لئو

گرگینی اضافه می‌کند: «فکر نمی‌کنم همه انسان‌ها در ۱۰یا ۱۱سالگی چنین قدرت ذهنی داشته باشند که بگویند من این کار را انجام می‌دهم تا به آینده‌ام کمک کرده باشم ولی او می‌دانست که با این کار به محقق شدن رؤیایش کمک می‌کند».

لئو حتی توانست برای وضعیتی که در آن قرار داشت، وجه مثبتی هم پیدا کند؛«فکر می‌کنم کوچک‌تر بودن جثه من نسبت به دیگران، کمک می‌کرد که سریع‌تر و چابک‌تر باشم و وقتی وارد فوتبال شدم، این ویژگی‌ها به کمک من آمد.»

آدریان کوریا، یکی از مربیان سابق نیوول که حالا یکی از اعضای کادر فنی بارساست هم با این موضوع موافق است؛«شاید در آن زمان ما از این موضوع آگاهی نداشتیم ولی کوچک بودن می‌تواند یک مزیت هم باشد. شما توپ را راحت‌تر کنترل می‌کنید و از دیگران سریع‌تر و چابک‌تر هستید.»

هنوز هم کسانی هستند که استفاده از هورمون رشد برای کودکی که نیاز به آن داشت را زیر سؤال می‌برند. دیه‌گو شوارزتین که مسی را درمان کرده، در این‌باره توضیح می‌دهد: هورمون رشد برای بزرگسالانی که به آن نیاز ندارند، حکم یک ماده اضافه را دارد که با هدف قدرت بیشتر در ورزش استفاده می‌شود ولی بین مصرف هورمون رشد از طرف یک فرد بالغ که به آن نیاز ندارد و به‌دنبال تقویت قوای جسمانی است (مصرف دوز بالای این دارو می‌تواند عوارض جانبی منفی داشته باشد) و درمان یک پسربچه نوجوان تفاوت وجود دارد». ولی چه نیازی بود که برای یک پسربچه ۱۰ساله چنین هزینه و زمانی صرف شود؟ گابریل دیجرالامو، مربی مسی در نیوول توضیح می‌دهد: «او از نظر تکنیکی خیلی مستعد بود و هیچ پسری را ندیده بودم که شبیه او باشد. یک‌بار از او به‌عنوان دفاع آخر استفاده کردم و او طوری بازی کرد که انگار سال‌ها در این پست بوده».

«در ورزشگاه نیوول، مدیران از او می‌خواستند که قبل از بازی یا در بین ۲ نیمه با توپ شیرین‌کاری کند. وقتی برای بازی به ماردل‌پلاتا می‌رفتیم، او قبل از بازی با توپ شیرین کاری می‌کرد و مردم برای او پول می‌ریختند. ۱۵دقیقه می‌گذشت و او همچنان توپ را تحت کنترل داشت. پس مردم نزدیک می‌شدند و سکه‌ای به سمت او پرتاب می‌کردند. اگر اشتباه نکنم، در پرو او ۱۲۰۰ بار به توپ ضربه زد. در آن زمان او فقط ۹سال سن داشت».

او ادامه می‌دهد: «یک بار او یک بازیکن را ۵ بار دریبل سرپا زد. آن بازیکن بالاخره خودش را روی زمین انداخت و پای لئو را کشید. در آن زمان قد مسی ۴۰/ ۱بود، درحالی‌که بازیکن مقابل ۷۰/ ۱متر بود. او از این کار لذت می‌برد. لئو از روی غرور دریبل نمی‌زد، نه».

کوییکه دومینگز، یکی دیگر از مربیان سابق نیوول می‌گوید: «بازیکنانی مثل مارادونا که بزرگ‌ترین اسطوره فوتبال ما هم هست، خودشان را با مصرف الکل، شب‌زنده‌داری، غرور بیش از اندازه و لجبازی نابود می‌کنند. ولی لئو از این دسته از بازیکنان نیست. برای لئو انگار توپ بخشی از بدنش است».

زندانی در حمام

مسی در هر تیمی که بوده آن را تبدیل به تیمی تقریبا شکست‌ناپذیر کرده است. خوان لگیزامون، هم‌تیمی سابقش می‌گوید: «در فینال یک تورنمنت، به یاد دارم که اگر قهرمان می‌شدیم یک دوچرخه جایزه می‌بردیم و ما بازی را بدون لئو شروع کردیم. او در لحظه شروع هنوز به زمین بازی نرسیده بود. ما در نیمه اول یک بر صفر شکست خوردیم. بعد از آن بود که لئو از راه رسید. در حمام خانه‌شان به روی او قفل شده بود و برای خروج از آنجا مجبور شده بود شیشه پنجره را بشکند. ما آن بازی را با ۳گل لئو، ۳بر یک بردیم».

مشکلات مالی که هزینه درمان مسی به‌وجود آورده بود، همچنان لاینحل بود. راه‌حل قطعی، ۱۰هزار کیلومتر آن طرف‌تر بود چرا که بارسلونا حاضر شده بود هزینه درمان او را بپردازد. این گامی کلیدی در تبدیل شدن مسی به یک ستاره بین‌المللی بود ولی این انتقال بهای سنگینی برای او داشت و به قیمت ۲ تکه شدن خانواده‌اش تمام شد. ۶‌ماه بعد از این ماجرا اوضاع بر وفق مراد پیش نمی‌رفت. لئو هنوز ۱۳ساله نشده بود که باید تصمیمی می‌گرفت که روی تمام خانواده‌اش برای همیشه تأثیر می‌گذاشت. ۲ مصدومیت بد و تشریفات اداری موجب شد که او به زحمت یک‌بار هم بازی کند. بدتر از همه نارضایتی خانواده بود که برای تطبیق با زندگی جدید مشکل داشت، به‌ویژه خواهر لئو که در آن زمان ۶ساله بود.

تنش در خانواده

وقتی خانواده تصمیم گرفت برای بررسی این وضعیت جلسه بگذارد، لئو تنها کسی بود که می‌توانست به این سؤال پاسخ بدهد. «وضعیت ما چطور می‌شود؟ باید بمانیم یا برویم»؟ پاسخ او می‌توانست آینده خانواده و برای برخی از اعضای آن، خوشبختی‌شان را تعیین کند.

خورخه مسی آن روز را به خوبی به یاد دارد؛ «از لئو پرسیدم که چه کار می‌خواهی بکنی، چون تصمیم نهایی با توست. اگر بخواهی که به‌آرژانتین برگردیم، این کار را خواهیم کرد». لئو به من نگاه کرد و گفت: «نه، می‌خواهم بمانم. می‌خواهم برای بارسلونا بازی کنم و می‌خواهم به تیم اول بارسلونا برسم. این تصمیم خودش بود و هیچ‌کس او را مجبور به کاری نکرد. به همین‌خاطر من هم کنار او ماندم».

سلیا مسی به همراه ۳ فرزند دیگرش به آرژانتین برگشتند. مادر مسی هنوز در آرژانتین زندگی می‌کند، درحالی‌که خورخه بیشتر در اسپانیاست. خورخه بعدا اعتراف کرد که اگر قرار بود یک‌بار دیگر تصمیم بگیرد، هرگز اجازه نمی‌داد که خانواده‌اش پاشیده شود.

مشکلات موجود در قرارداد لئو هم زندگی را برای او در سال‌های اولیه حضورش در بارسا مشکل کرده بود. نمایندگان لئو ابتدا به خورخه گفتند که او سالانه ۱۰۰میلیون پزوتا دریافت می‌کند و برای خورخه هم شغلی درنظر گرفته خواهد شد. اولی هرگز اتفاق نیفتاد و عملی شدن دومی هم ماه‌ها زمان برد. مشکلاتی که بر سر پرداخت حق انتقال و بی‌اعتمادی ناشی از بدقولی‌ها به‌وجود آمد، خورخه را متقاعد کرد که مدیریت برنامه‌های پسرش را هم بر عهده بگیرد.

سرانجام طرفین به توافق رسیدند. در یک انتقال بی‌سابقه که در ۵دسامبر ۲۰۰۱، ۹‌ماه پس از نخستین قرارداد رخ داد، تصمیم گرفته شد که لئوی ۱۴ساله دستمزدی معادل بازیکنان تیم بارسلونای B دریافت کند و مقرر شد خورخه در ساختمانی که سکونت داشتند، شغلی بر عهده بگیرد. این روشی هوشمندانه برای دلجویی از این خانواده بود.

بعد از آن، داستان تنها شامل موفقیت و افتخارات بوده، ولی مشکلات آن دوران شخصیت لئو را صیقل داد. این تجربه غریبی برای یک بازیکن جوان است و لئو خوش‌شانس بوده که توانسته در این شرایط دوام بیاورد. واقعیت این است بیشتر کسانی که در ۱۲سالگی تصمیم می‌گیرند بازیکن حرفه‌ای بشوند، با گذشت زمان منصرف می‌شوند. رؤیای فوتبال، مسی و خانواده‌اش را مجبور به فداکاری و تقریبا این خانواده را نابود کرد ولی اراده و توانایی‌های او کمک کرد که به خواسته و به احترامی جهانی برسد که حالا از آن لذت می‌برد.

 

 

همشهری/ برگرفته از کتاب زندگینامه مسی، نوشته گیوم بالاگ

 

 

 

پاسخی بگذارید

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

مجتمع فنی تهران شعبه البرز
آخرین اخبار
تغییر ساعات اداری دستگاه‌های اجرایی استان البرز
امروز کلیه دستگاه‌ های اجرایی استان البرز تعطیل است
هماهنگی‌های داعش در حمله به مجلس از طریق تلگرام
هماهنگی‌های داعش در حمله به مجلس از طریق تلگرام
معاون احمدی نژاد با تامین وثیقه آزاد شد
معاون احمدی نژاد با تامین وثیقه آزاد شد
منزل بنیتا کوچولو پس از کشف جسدش +عکس
منزل بنیتا کوچولو پس از کشف جسدش +عکس
به گزارش جام جم آنلاین از تسنیم، شهروندان و کارشناسان آلمانی این روزها یک دغدغه جدید ذهنی دارند؛ اینکه داعش چگونه توانسته است یک دختر نوجوان 16 ساله به نام لیندا را جذب کند. دختری که در موصل دستگیر شده است، و از عضویت در داعش ابراز ندامت و پشیمانی می‌کند.

عناصر داعش در اینترنت و شبکه‌های اجتماعی خود را محافظانی گشاده‌رو معرفی می‌کنند. آن‌ها برای جذب دختران جوان تبلیغات خاص خود را دارند.

به گفته سوزانه شروتر، کارشناس مردم‌شناسی دانشگاه فرانکفورت داعش برای جذب دختران جوان چهره‌ای رومانتیک از خود عرضه می‌کند.

در وبلاگ‌هایی که توسط جنگجویان داعش اداره می‌شوند، حکایت‌های بسیاری از زندگی دخترانی که به «دولت اسلامی» پیوسته‌اند و از فداکاری‌ها و جانفشانی‌های قهرمانانه آنان منتشر می‌شود.

سوزانه شروتر در این باره می‌گوید: «موفق‌ترین نمونه‌ها ویدیوهایی هستند که در آن‌ها جنگجویان داعش با بچه‌گربه‌‌ها تصویر شده‌اند».

در واقع داعش در این تبلیغات، صرفا چهره‌ای قدرتمند و شجاع از خود به تصویر نمی‌کشد، بلکه به موازات آن تصویری از پشتیبانی پرمهر اعضای خود را به نمایش می‌گذارد. از این رو هیچ بعید نیست که داعش با همین تبلیغات این دختر آلمانی را شکار کرده باشد.

به باور این کارشناس، داعش یک بخش بسیار فعال و موفق برای شبکه‌های اجتماعی دارد.

موفقیت داعش در شبکه‌های اجتماعی تنها به حضور آن‌ها در فیسبوک، توییتر، یوتیوب، اینستاگرام و اسنپ‌چت محدود نمی‌شود، بلکه آن‌ها می‌دانند چگونه کاربران مورد نظر خود را خطاب قرار دهند.

داعش در شبکه‌های اجتماعی به بحث‌هایی پیرامون «مفهوم زندگی» نیز دامن می‌زند.

اشتفان هومر، جامعه‌شناسی که در حوزه تروریسم و افراط‌گرایی در اینترنت تحقیق و پژوهش می‌کند، می‌گوید: داعش با طرح مباحثی پیرامون مفهوم زندگی، توجه جوانان را به اسلام جلب می‌کند. در واقع جوانان با این امید که شاید برای این پرسش در اسلام پاسخی بیابند، به آن کشش پیدا می‌کنند.

در همان آغاز فعالیت‌های داعش، یعنی در همان ایامی که هنوز تحقیقات کافی پیرامون فعالیت‌های داعش در اینترنت صورت نگرفته بود، اشتفان هومر و همکارانش متوجه شدند که داعش تبلیغات اینترنتی خود را چنان سامان داده است که جستجوی مفاهیمی همچون «جهاد» یا «شریعت» خیلی سریع به سایت‌هایی پیوند می‌خورد که توسط داعش اداره می‌شوند.

هومر می‌گوید هدف، جذب نیروهایی بود که تصادفا چنین واژه‌هایی را جستجو می‌کردند.

این جامعه‌شناس می‌گوید داعش از این طریق خیلی سریع متوجه چنین افرادی می‌شد و می‌توانست آن‌ها را به طور هدفمند با تبلیغات اسلامی تغذیه کند.

اشتفان هومر می‌گوید: «افرادی که مایل بودند در چنین مواردی بیشتر بدانند، به تالارهای گفت‌وگوی آنلاین منتقل می‌شدند. در آنجا امکان تماس مستقیم برای نخستین بار با این افراد حاصل می‌شد».

هومر بر این باور است که داعش بر مبنای یک اصل کلاسیک روانشناسی افراد را جذب می‌کرده است.

به باور او، تفاوتی نمی‌کند که موضوع بر سر یک فروشگاه باشد، یا یک مسجد و یا یک تالار گفت‌وگوی آنلاین. هرگاه از کسی پرسیده شود که آیا به کمک احتیاج دارد، یا در جستجوی چیزی است یا مایل به دانستن موضوعی، گرایش به دانستن یا داشتن در این فرد تقویت می‌شود. همین گرایش می‌تواند زمینه‌های جذب چنین افرادی را فراهم آورد.
روش های جذب دختران توسط داعش
شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی استان البرز با صدور اطلاعیه ای از مردم برای حضور در راهپیمایی اعتراض آمیز در محکومیت جنایات علیه مسلمانان در فلسطین و میانمار دعوت کرد.
دعوت از مردم البرز برای حضور در راهپیمایی محکومیت صهیونیست ها
جمعیت فردیس با رشد کنونی تا 5 سال آینده به 2 برابر افزایش می یابد
جمعیت فردیس با رشد کنونی تا ۵ سال آینده به ۲ برابر افزایش می یابد
مریم میرزاخانی
مزار مریم میرزاخانی نابغه استان البرز در امریکا
زمان اعلام نتایج آزمون ارشد دانشگاه آزاد اعلام شد
زمان اعلام نتایج آزمون ارشد دانشگاه آزاد اعلام شد
وزارت امور خارجه
ایران پاسخ تحرکات جدید آمریکا را داد
0
۴ مدال برای وزنه‌برداران ایران/ بیرالوند نقره گرفت، سلطانی برنز
طنطاوی قاری برجسته مصری درگذشت
طنطاوی قاری برجسته مصری درگذشت
سهام عدالت
زمان واریز سود سهام عدالت اعلام شد
636345900182010487.jpg
نبرد «مرگ آور» تمام شد / فوران خون به صورت تماشاگران (تصاویر +۱۶)
636292328487294476.jpg
تعداد بازیکنان بازی Overwatch به بیش از ۳۰ میلیون نفر رسید!
636330297750241769.jpg
توضیح یک مسئول ورزش درباره ممنوعیت زومبا
635984988730289191.jpg
اتفاق عجیب برای بوکس ایران / ایران بدون مسابقه مدال آسیایی گرفت!
636366567127119376.jpg
دیوید بکام اردوی رئالی ها را به هم ریخت +تصاویر
636355350941512886.jpg
«میزو پرو ۷»یک صفحه نمایش کوچک در پشت بدنه خود دارد! + عکس
636350350464425346.jpg
اشتباه بزرگ مجلس چسباندن واژه «جوانان» به وزارت ورزش بود / نهاد ریاست جمهوری باید «دبیرخانه» جوانان داشته باشد / حضور بانوان در ورزشگاه ها فرهنگ جامعه را ارتقا می دهد
%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A
طراحی سایتقالب وردپرسسئوسرویس و تعمیر کولر گازی