تارخ انتشار: دوشنبه ۲۰ آبان ۱۳۹۲ - ۰۹:۳۵
کد خبر : 6249
چاپ خبر
بازدیدها: 153

ناگفته‌ های توفیقی از ۶۷ روز سرپرستی

جعفر توفیقی1

کرج رسا: جعفر توفیقی مشاور وزیر علوم به تشریح تجربه ۶۷ روزه‌ اش در مسند سرپرستی وزارت علوم پرداخته است.

به گزارش کرج رسا، گزیده گفتگوی توفیقی با روزنامه قانون در پی می‌آید:

* در جریان انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۹۲ و با پیروزی آقای روحانی، دانشگاهیان مطالباتی را به ستاد انتخاباتی ایشان منعکس می‌کردند. من نیز در ستاد انتخاباتی آقای روحانی، مسئول کارگروه آموزش عالی بودم بنابراین من در جریان بودم که دانشگاهیان با توجه به سال گذشته چه مطالبات، پیشنهادها و نارضایتی‌هایی دارند. در مدت ۶۷ روزی که من سرپرستی وزارت علوم را داشتم همین مطالبات را در راس برنامه‌های خود قرار دادم و برنامه‌هایم را با اولویت این مطالبات پیش بردم که البته این یک برنامه کوتاه‌مدت بود و من برای بلندمدت هم برنامه‌هایی را برای ارائه به مجلس آماده کرده بودم.

* عمده مطالبات دانشگاهیان این بود که دانشگاه‌ها بتوانند از اختیارات بیشتری برخوردار باشند تا بتوانند در مورد مسائل داخلی خود راحت‌تر تصمیم‌گیری کنند. در ۸ سال گذشته دانشگاه‌ها با مدیریت متمرکز اداره می‌شدند به این معنی که بسیاری از اختیارات دانشگاه‌ها به ستاد وزارت علوم منتقل شده بود و ستاد وزارت علوم نیز از خارج از وزارت علوم اداره می‌شد. در مرحله بعد، گله‌مندی دانشگاهیان نسبت به فضای امنیتی دانشگاه‌ها بود که این موضوع نیز در اولویت‌های من قرار گرفت. در این مدت تلاش کردم نقش حراست را در دانشگاه‌ها کم کنم و اداره دانشگاه‌ها را بیشتر در اختیار روسای دانشگاه‌ها قرار دهم. طبیعتا حراست‌ها نیز باید وظایف خود را انجام دهند. باید احساس ترس دانشگاهیان از فضای امنیتی در دانشگاه‌ها از بین برود و دانشگاهیان احساس کنند که در یک فضای آزاد تنفس می‌کنند و می‌توانند به راحتی وظایف آموزشی و پژوهشی خود را انجام دهند. همچنین تشکل‌های دانشجویی با سلیقه‌های مختلف نیز باید بتوانند بدون نگرانی به فعالیت بپردازند. به عبارتی آزادی بیان را به دانشگاه‌ها بدهیم، آزادی بیان و همچنین آزادی پس از بیان را نیز تضمین کنیم. همچنین رسیدگی به شکایت‌ها و نارضایتی‌ها نیز از اولویت‌های کاری من در وزارت علوم طی ۶۷ روز خدمتم بود. همانطور که می‌دانید در چند سال گذشته دو موضوع استادان بازنشسته و دانشجویان ستاره‌دار از مهم‌ترین چالش‌های دانشگاه‌ها بوده است. بنابراین در وزارتخانه کارگروهی را تشکیل دادیم و اعلام کردیم که آن دسته از استادان و دانشجویانی که احساس می‌کنند حقی از آنها ضایع شده است می‌توانند مراجعه کنند. تشکیل این کمیته موجب شد که در سال تحصیلی هیچ دانشجوی محروم از تحصیلی نداشته باشیم. تلاش کردیم آن دسته از دانشجویان محروم از تحصیلی که مشکل جدی ندارند را برای سال تحصیلی ۹۳-۹۲ پذیرش کنیم. برای سال‌های پیش از ۱۳۹۲ یعنی سال‌های ۱۳۹۰ و ۱۳۹۱ نیز کمیته بررسی‌های دقیقی انجام داد تا دانشجویان محروم از تحصیل تا جای ممکن بتوانند به دانشگاه بازگردند. البته این یک فرآیند مستمر است.

* در پی دریافت گزارش‌هایی از برخی دانشگاه‌ها در مورد نارضایتی از رئیس دانشگاه نیز تصمیم هایی گرفته شد که البته تنها محدود به چهار دانشگاه بود. در این اقدام روسای دانشگاه‌های علامه طباطبایی، صنعتی اصفهان، یاسوج و علوم اقتصادی تغییر کردند.

* مطمئنا تمام برنامه‌هایی که آغاز شده است باید پیگیری شود. البته بحث دانشجویان ستاره‌دار به نتیجه رسید و بسیاری از آنها سر کلاس بازگشتند اما رسیدگی به شکایت‌ها همچنان ادامه دارد. متناسب با زمان، بخشی از کارها عملیاتی شده است و بخشی دیگر نیاز به زمان بیشتری دارد.

* در مورد تعداد دقیق دانشجویان ستاره‌دار هنوز بررسی‌ها ادامه دارد. در سال ۱۳۹۲ با وجود اینکه مسئله دانشجویان ستاره‌دار در حال تکرار بود اما از آن جلوگیری کردیم و اصلا مسئله دانشجوی ستاره‌دار شکل نگرفت. برای سال‌های ۱۳۹۱ و ۱۳۹۰ نیز به شکایت ۱۳۰ دانشجوی ستاره‌دار پاسخ مثبت داده شد و مجوز بازگشت به دانشگاه را گرفتند. به هر حال رسیدگی به حق ضایع‌شده زمان‌بردار نیست و به سرعت بررسی‌ها ادامه دارد و می‌تواند به سال‌های پیش‌تر هم برسد. اگر اثبات شود که در مورد پرونده‌ای حقی ضایع شده است حتما رسیدگی می‌شود. در کل ۴۰۰ مورد شکایت دریافت کردیم که از این تعداد ۱۳۰ مورد بررسی و موجه شناخته شد.

* هنوز آمار دقیق در مورد اساتید بازنشسته به دست من نرسیده است. البته وضعیت استادان بازنشسته قدری پیچیده‌تر از وضعیت دانشجویان محروم از تحصیل است. در مواردی استادان با تقاضای خود بازنشسته شده‌اند اما از دانشگاه‌ها خواستیم که با تایید گروه آموزشی در صورت امکان از این استادان دوباره دعوت به کار شود. در مواردی هم استاد بدون میل هیات علمی و گاهی بدون رعایت ضوابط بازنشسته شده است که اینها نیز در حال بررسی است. به هر حال موارد متنوع و پیچیده است. البته تعدادی از استادان بازنشسته برای امسال دوباره دعوت به کار شده‌اند و به دانشگاه بازگشته‌اند.

* در این مدت ۶۷ روز زمان کافی برای پیاده‌سازی همه برنامه‌هایمان نبود. مواردی انجام شد که برخی به نتیجه رسید و برخی نیز باید پیگیری شود. بنابراین من فکر می‌کنم کارهای زیادی باید انجام شود. گزارش‌هایی باید از دانشگاه‌ها گرفته شود و هیات‌های بازرسی باید به بسیاری از دانشگاه‌ها اعزام شوند. در برخی دانشگاه‌ها مدت زمان قانونی ریاست دانشگاه‌ها سپری شده است که اینها باید بررسی شود. برخی آیین نامه‌ها هم باید بازنگری شود.

* اقدام‌هایی که در آن ۶۷ روز انجام شد همه در چارچوب قانون بود و هیچ اقدامی به صورت غیرقانونی و افراطی انجام نشد. به نظر من برخی واکنش‌ها بدون داشتن اطلاع کافی انجام شده است. یکی از واکنش‌ها در مجلس به عزل و نصب‌ها بود. واقعیت این است که تعداد جابه جایی‌ها بین روسای دانشگاه‌ها و معاونت‌های وزارت علوم به تعداد انگشتان یک دست هم نمی‌رسد. در وزارت علوم ۱۲ معاون وجود دارد که از این تعداد فقط ۳ معاونت که برخی از آنها نیز به درخواست خودشان بود جا به جا شدند. در دانشگاه‌ها نیز تنها ۴ رئیس دانشگاه جابه‌جا شدند که برخی از آنها به خاطر سپری شدن مدت قانونی ریاستشان جابه‌جا شدند. هر آنچه که در این ۶۷ روز انجام شد صد در صد بر اساس قانون و اختیارات وزارت علوم، تحقیقات و فناوری بوده است به این خاطر جای هیچ نگرانی‌ای نیست. به طور قطع آقای فرجی دانا نیز بر اساس اختیارات قانونی عمل خواهند کرد.

* آنچه که ما به دنبال آن هستیم افزایش سرعت رشد علمی است بنابراین بحث حاکمیت شور و نشاط در دانشگاه‌ها با همین نگاه مطرح شده است.

* اعتقاد دارم که دانشگاه‌ها علاوه بر مسئولیت‌های علمی، مسئولیت‌های اجتماعی و فرهنگی نیز بر عهده دارند بنابراین در کنار فعالیت‌های علمی خود باید نسبت به توسعه فرهنگی و اجتماعی در دانشگاه‌ها اقدام کنند. پیش از این نیز اشاره کرده بودم که اگر فعالیت‌های سیاسی تشکل‌های دانشجویی به درستی مدیریت شود می‌تواند روی کارکردهای علمی دانشگاه نیز تاثیر مثبت بگذارد. خط قرمز من این است که فعالیت‌های تشکل‌های دانشجویی باید به گونه‌ای مدیریت شود که به فعالیت‌های علمی دانشگاه لطمه نزند. در کشور قوانینی وجود دارد که به خوبی نحوه فعالیت تشکل‌های سیاسی، اجتماعی و فرهنگی دانشجویان را مشخص کرده است. دانشجویان در این زمینه باید تشویق و حمایت شوند. باید سلیقه‌های مختلف در تشکل‌ها حمایت شود تا فضای تک‌جناحی بر دانشگاه‌ها حاکم نشود اما باید مدیران دانشگاهی کاملا غیرسیاسی رفتار کنند تا شکافی بین مدیران دانشگاه و دانشجویان ایجاد نشود.

* باید یک واقعیت را پذیرفت و آن اینکه انتخابات ۲۴ خرداد ۱۳۹۲ پیام مشخصی را به همراه داشت؛ مردم بسیاری از سیاست‌های ۸ سال گذشته را قبول ندارند و خواستار تغییر هستند. مردم از دولت جدید مطالباتی دارند و خواستار برخی تغییرات هستند. این خواست را باید به رسمیت شناخت و دولت باید به آن احترام بگذارد. در وزارت علوم نیز ترجمه این پیام این است که دانشگاهیان با حضور در انتخابات خواستار برخی تغییرات در وزارت علوم هستند. همچنان که مقام معظم رهبری خطاب به دولت جدید فرمودند که هر دولتی که سر کار می‌آید باید نقاط ضعف دولت پیشین را شناسایی و برطرف کند و نقاط قوت را ادامه دهد. همه از جمله دولت و مجلس باید کمک کنند تا مطالبات مردم پاسخ داده شوند. یکی از مهم‌ترین بخش‌ها دانشگاه است. باید حرف دانشگاهیان شنیده شود و به مطالبات آنها که اغلب کاملا معقول است در نظر گرفته شود. باید از دانشگاهیان در کشور بیشتر استفاده شود.

 

 

 

منبع: ایسنا

پاسخی بگذارید

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

مجتمع فنی تهران شعبه البرز
آخرین اخبار
دیدار رییس جمهور با حضرت آیت الله خامنه‌ای
دیدار رییس جمهور با حضرت آیت الله خامنه ای
دستگیری یک دختر در ورزشگاه آزادی+عکس
دستگیری یک دختر در ورزشگاه آزادی+عکس
"مراکز کودک و خانواده" در سطح کشور گسترش می‌یابد
«مراکز کودک و خانواده» در سطح کشور گسترش می‌یابد
همه تلاشمان تحقق وعده هایی است که به مردم داده ایم
همه تلاشمان تحقق وعده هایی است که به مردم داده ایم
یارانه نقدی ۳برابری محرومان از خرداد قطع و مستمری ۳برابر می‌شود
یارانه نقدی ۳ برابری محرومان از خرداد قطع و مستمری ۳ برابر می‌شود
مسابقات کشتی به مناسبت آزادسازی خرمشهر در استان البرز برگزار می‌شود
برگزاری مسابقات کشتی به مناسبت آزادسازی خرمشهر در استان البرز
18
آیین آغاز ساخت فیلم «‌کوروش بزرگ» + تصاویر
0
علیرضا دبیر و عباس جدیدی آشتی کردند + عکس
جشن پیروزی دکتر روحانی در ورزشگاه 15 هزار نفری انقلاب کرج
قدس محلاتی: مردم راه اعتدال و تدبیر را برگزیدند
3
بدلکاران هفت در مینی سریال تلاطم
حسن روحانی
مردم را باور کنیم
امام جمعه فردیس خواستاربرخورد با برخی نامزدهای متخلف شورا شد
امام جمعه فردیس خواستار برخورد با برخی نامزدهای متخلف شورا شد
IMG15254665
بررسی سریال‌های ماه رمضان در «گنبد مینا»
هواشناسی نسبت به وزش باد شدید و بارش باران هشدار داد
هشدار هواشناسی نسبت به وزش باد شدید و بارش باران در البرز
دستگیری اعضای باند سارقان به عنف مغازه و خودرو درالبرز
دستگیری اعضای باند سارقان به عنف مغازه و خودرو در کرج
آگهی نتیجه انتخابات ریاست جمهوری در شهرستان کرج منتشر شد
عکس خبر؛ آرای روحانی و رئیسی به تفکیک استان ها
امکان صدور آنلاین کارت اهدای عضو فراهم شد
امکان صدور آنلاین کارت اهدای عضو فراهم شد
شهرک داروئی برکت البرز
استقرار ۴ شرکت بزرگ خارجی در شهرک دارویی برکت
انتقاد شدید ایران از مواضع مداخله‌جویانه، مخرب و تنش‌زای آمریکا
انتقاد شدید ایران از مواضع مداخله جویانه، مخرب و تنش زای آمریکا
مراسم تشییع پیکر پاک مدافع حرم شهید علیرضا قبادی در گوهردشت
پیکر شهید مدافع حرم «علیرضا قبادی» در کرج تشییع شد + تصاویر