تارخ انتشار: سه شنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۷ - ۰۸:۲۶
کد خبر : 225621
چاپ خبر

گفت و گو با نخستین سازنده و نوازنده ی سنتور در استان البرز

42fd712ca97148e2add87a9c10e8b4b0_santour_10-copy

آموزش ساز دنیای خود را دارد. آن طور که رسول ایزدیار،مدرس سازهای اصیل ایرانی در باره آن می‌گوید: «تدریس موسیقی معنای واقعی عشق است و باید در این راه از دل و جان مایه گذاشت و به خود فکر نکرد…

به گزارش کرج رسا، آموزش ساز دنیای خود را دارد. آن طور که رسول ایزدیار، مدرس سازهای اصیل ایرانی در باره آن می‌گوید: «تدریس موسیقی معنای واقعی عشق است و باید در این راه از دل و جان مایه گذاشت و به خود فکر نکرد. در تدریس موسیقی این ساز است که جان دارد و جانش را از استاد می گیرد، این استاد است که باید از شیره جانش به شاگرد بدهد تا او هم بتواند به سازش روح و زندگی ببخشد.» به گفته ایزدیار ۵۰ سال است نواختن سازهایی مانند سنتور، تنبک، تار، سه تار و ویلون را در شهرهایی همچون اهواز و کرج تدریس می کند. وی ۶۶ سال دارد و متولد شهر کرج است. با این هنرمند گپی کوتاه زدیم.

چطور شد که به موسیقی روی آوردید؟

از ۸ سالگی آموزش سازهای اصیل ایرانی را آغاز کردم و در سن ۱۶ سالگی، استاد ولی الله خان البرز در سال ۱۳۴۶ مرا با اجازه خانواده ام به اهواز برد و در خانه هنر اهواز به عنوان دستیارش به کار گرفت. من به عنوان دستیار استاد در اهواز به تدریس سازهای ویلون، تنبک و سنتور پرداختم. تا سال ۱۳۴۸ که به سن قانونی رسیدم و خانه فرهنگ و هنر اهواز مرا استخدام کرد و تا سال ۵۸ در اهواز مشغول به کار بودم.

رسول ایزدیار

رسول ایزدیار

زمانی که جنگ آغاز شد، کار ما کمک به جبهه ها و انتقال نیرو به جبهه بود و بعد از ۲ سال من از اهواز به کرج منتقل شدم. از سال ۶۴ به تدریس خصوصی و آموزش شاگردان مشغول شدم. کاری که عشق اصلی من در زندگی بوده و هست.

شما دستی بر ساخت سنتور هم دارید. وضعیت ساخت و استقبال از این ساز در استان البرز چگونه است؟

من سنتورسازی را از همان روزهای شروع کار موسیقی‌ از اساتیدم آموختم و وقتی از اهواز به کرج برگشتم این کار را به طور جدی آغاز کردم. البته استقبال مردم در آن سال ها فوق العاده بود و امروزه جوانان بسیاری هستند که دوست دارند نواختن سنتور را یاد بگیرند. می توانم به جرات بگویم که اولین سازنده ساز سنتور در کرج من بودم. بعدها افراد طریقه ساختن این ساز را یاد گرفتند. من هم وقتی دیدم تعداد سنتورسازان زیاد شده، دیگر از این کار دست کشیدم و کار را به جوان ترها سپردم.

به طور کلی وضعیت آموزش موسیقی را در استان البرز چطور ارزیابی می کنید؟

به نحوه آموزش ساز در موسسات آموزشی انتقاد جدی دارم. ۴ سال پیش هم در جلسه ای که استانداری برای حمایت از نخبگان موسیقی در کرج تشکیل داده بود، به مسئولان گفتم که حدود ۱۴۰ آموزشگاه موسیقی در کرج مانند قارچ روییده که هر یک به شاگرد تنها نیم ساعت آموزش می دهند و نیم ساعت تدریس در موسیقی یعنی هیچ. بیشتر اساتید در آموزشگاه ها هم فقط می خواهند پولشان را بگیرند و از روی عشق و علاقه تدریس‌نمی کنند.  آنها یا نمی خواهند و یا به دلیل نداشتن تجربه کافی نمی توانند خوب به شاگردان آموزش دهند. در پاسخ به من گفتند به دلیل مشکلات مالی برخی آموزشگاه‌ها چاره‌ای جز این نوع آموزش ندارند و من هم جوابی نداشتم که بدهم. به هر حال مهم‌ترین چالش اساتید موسیقی همین مسئله مادی است، اما من واقعا در این ۵۰ سال تنها برای دلم کار کردم و همانقدر هم پول گرفتم که زندگی ومعیشتم بگذرد و هیچگاه طمع نداشتم و ندارم.

 

همشهری

 

پاسخی بگذارید

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

مجتمع فنی تهران شعبه البرز
%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A
طراحی سایتسئوسرویس و تعمیر کولر گازی