تارخ انتشار: جمعه ۱۳ تیر ۱۳۹۳ - ۰۹:۵۳
کد خبر : 48949
چاپ خبر
بازدیدها: 1,518

نعناع بهترین دوست کبد

Untitled-1

یک کارشناس ارشد زراعت با بیان اینکه نعناع بهترین دوست کبد است، خاطرنشان کرد: نعناع، کبد را تمیز و صفرا را رقیق می‌کند‌.

به گزارش کرج رسا، رامین ترامشلو در گفت و گو با ایسنا با بیان اینکه نعناع کلسترول خون را پایین می‌آورد، افزود: برای پایین آوردن کلسترول باید دم کرده نعنا را قبل از غذا بنوشید.

وی با بیان اینکه نعناع گیاهی است علفی، دو رگ و چندساله اظهار کرد: اندام‌های هوایی این گیاه تحت تاثیر سرمای زمستان از بین می‌رود، ولی اندام‌ های زیر‌زمینی(ریزو‌م‌ ها و استولون‌ ها) زنده بوده و فعالیت خفیفی دارند‌. ضخامت ریشه نعناع ۳ تا ۴ میلیمتر ‌و دارای گره‌های متعدد است که محل رویش ریشه‌های باریک و در نتیجه تشکیل گیاهان کوچک در اطراف پایه مادری است.

کارشناس جهادکشاورزی گرمسار با اشاره به اینکه ریشه نعناع چندان عمیق نیست و به صورت پراکنده در سطح خاک نیز گسترش می‌یابد، ادامه داد: نعناع دارای ساقه چهارگوش بوده و به واسطه وجود آنتوسیانین‌ها به رنگ بنفش است. همچنین طول متفاوت داشته و بسته به شرایط اقلیمی بین ۳۰ تا ۱۰۰سانتیمتر است و قسمت‌های فوقانی آن از انشعابات زیادی برخوردار است‌.

این کارشناس ارشد زراعت با بیان اینکه برگ‌ها در این گیاه بلند و بطول ۳ تا ۹ سانتیمتر و عرض یک تا ۳سانتیمتر است، گفت: شکل برگ‌ها در این گیاه‌، ‌پهن و در کناره‌ها دندانه دار و به رنگ سبز تیره‌اند. رگبرگ‌ها به رنگ آبی و در پهنک برگ، دارای انشعابات متعدد است.همچنین گلهای نعناع بنفش رنگ بوده و به صورت خوشه‌های مجتمع روی چرخه‌هایی دیده می‌شوند. عمرشان کوتاه بوده و مدت کوتاهی پس از ظهور از گیاه جدا می‌شوند.

وی اضافه کرد: میوه نعناع کپسولی کوچک و به رنگ قرمز تیره است. بذر این گیاه فاقد ارزش رویشی است. به همین دلیل این گیاه توسط سایر روشها بجز بذر، تکثیر می‌شود.

ترامشلو با بیان اینکه نعناع به دلیل وجود اسانس در اندا‌م‌های رویشی اش، از بوی مطبوع و مزه‌ای خنک و تند برخوردار است، تصریح کرد: اسانس ابتدا در اندام‌های رویشی و از همان اوایل رشد گیاه ساخته شده و با رشد گیاه سرعت سنتز آن افزایش یافته و در حفره‌های زیر کوتیکول ساخته و ذخیره می‌شود. برگ‌ها ۲ تا ۲.۷ درصد و گل‌ها ۴ تا ۶ درصد اسانس دارند، ولی ساقه‌ها فاقد اسانس هستند. ضمن اینکه بطور متوسط اندام‌های هوایی دارای یک تا ۱.۵ درصد اسانس هستند‌.

وی با بیان اینکه ترکیبات تشکیل دهنده اسانس به بیش از ۲۰ نوع می‌رسد که مهم‌ترین آنها منتول است که از برگ‌های جوان استخراج می‌شود، اظهار کرد: اسانس گل‌ها کمتر منتول داشته و بیشترین ترکیب آن را منتوفوران تشکیل می‌دهد.

این کارشناس جهادکشاورزی گرمسار با اشاره به دوره رویشی این گیاه تصریح کرد: دوره رویشی نعناع از رویش تا گلدهی ۸۰ تا ۱۰۰ روز است.

شرایط اقلیمی و نیازهای اکولوژیکی نعناع

وی با بیان اینکه نعناع با اکثر شرایط آب و هوایی سازگار است و در بیشتر نقاط دنیا می‌روید، افزود: با این حال بهتر است از کشت آن در مناطق خیلی سرد خودداری شود. اگرچه اندام‌های زیرزمینی آن تا ۱۷- درجه سانتیگراد نیز تحمل و زندگی خفیف دارند و حتی دمای۳۰- درجه را هم برای مدت کوتاه تحمل می‌کنند، ولی نعناع برای رویش به درجه حرارت ۲ تا ۳ درجه نیاز دارد‌.

وی با بیان اینکه درجه حرارت “اپتیمم” برای گیاه، ۱۰درجه سانتیگراد است، خاطرنشان کرد: سرما برای رشد اندام‌های هوایی و خصوصا برگهای جوان مناسب نیست، اگرچه اندام‌های هوایی نیز تحمل دمای تا ۸- درجه را برای مدت کوتاهی دارند. درجه حرارت مناسب به منظور تولید اسانس معمولا ۱۸تا۲۰درجه سانتیگراد است. البته برخی تحقیقات نشان داده است که دماهای بالاتر از ۲۲درجه تولید و میزان اسانس را افزایش می‌دهد.

ترامشلو با بیان اینکه نعناع از نظر نوری، گیاهی “شب کوتاه”است، یادآور شد: این سبزی معمولا در شرایط روزهای بلند با رشد بیشتر روبرو است و سنتز اسانس آن نیز با سرعت بیشتری انجام می‌شود.

وی اضافه کرد: نعناع بعلت داشتن ریشه‌های سطحی قادر به جذب رطوبت از اعماق نیست و باید آبیاری آن با فواصل کم و بصورت سطحی انجام شود‌.

این کارشناس جهادکشاورزی گرمسار با بیان اینکه این گیاه در مناطق با شرایط “بارندگی به میزان ۷۰۰ میلیمتر” به صورت دیم کاشته می‌شود، افزود: این گیاه معمولا از ۳ تا ۴ هفته پس از رویش تا قبل از گلدهی به آب کافی نیاز دارد.

وی با اشاره به اینکه میزان اسانس تولیدی در نعناع با رطوبت خاک رابطه مستقیم دارد، گفت: همچنین این موضوع با حاصلخیزی خاک نیز رابطه مستقیم دارد و هرچه خاک از مواد غذایی غنی تر باشد، میزان اسانس و کیفیت آن نیز بیشتر می‌شود.

این کارشناس ارشد زراعت ادامه داد: بهترین اسیدیته خاک برای کشت نعناع معمولا ۵ تا ۸ است و به طور کلی خاکهای اسیدی با زهکشی خوب برای کشت نعناع مفید‌ترند.

این کارشناس با بیان اینکه نعناع از نظر طب قدیم ایران نسبتا گرم و خشک است، اظهار کرد: از نعناع اسانس، روغن و تنتور تهیه می‌کنند که مصارف طبی مختلفی دارد.

وی با اشاره به برخی خواص این گیاه افزود: نعنا باد‌شکن است و گاز معده و روده را از بین می‌برد، همچنین تقویت کننده معده و بدن و ضد تشنج و سرفه است. ضمن اینکه استفاده از نعنا، درد شکم را نیز برطرف می‌کند.

این کارشناس ارشد زراعت با بیان اینکه نعناع مسکن،‌ آرام بخش و قاعده آور است، تصریح کرد: نعناع برای بی‌خوابی، کم خوابی و ناراحتی‌های شبانه یک داروی موثر است.

وی با بیان اینکه نعناع برای درمان سرماخوردگی و آنفلوانزا نیز مفید است، گفت: نعناع ناراحتی‌های عصبی را برطرف می‌کند. همچنین آشامیدن دم کرده نعناع و یا عصاره نعناع خونریزی سینه را قطع می‌کند. ضمنا کمپرس نعناع درد سینه و پهلو را مرتفع کرده و یک فنجان دم کرده گرم نعناع، سینه را آرام می‌کند.

ترامشلو با بیان اینکه نعناع کرم‌های روده و معده را می‌کشد، توضیح داد: برای تسکین درد دندان نیز‌ می‌توانید نعناع را در دهان گذاشته و بجوید.

وی با بیان اینکه نعناع بهترین دوست کبد است، خاطرنشان کرد: نعناع کبد را تمیز و صفرا را رقیق می‌کند و کلسترول خون را پایین می‌آورد. البته برای پایین آوردن کلسترول باید دم کرده نعنا را قبل از غذا بنوشید.

پاسخی بگذارید

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

مجتمع فنی تهران شعبه البرز
آخرین اخبار
جایگاه پرسپولیس و استقلال در رده بندی برترین تیم های باشگاهی جهان
جایگاه سرخابی ها در رده بندی برترین تیم های باشگاهی جهان
شهید
پیکرهای ۱۳۵ شهید دفاع مقدس به کشور وارد شد
اولین خودروی جدید سیتروئن در ایران چه نام دارد؟ +عکس
اولین خودروی جدید سیتروئن در ایران چه نام دارد؟ + تصاویر
به گزاش جام جم آنلاین از مشرق، روزنامه «وطن‌امروز» در گزارشی نوشت: در دولت روحانی بسیاری از بنگاه‌های کوچک و متوسط زیر رکود اقتصادی له شدند و این وضعیت برای بنگاه‌های بزرگ و برندهای باسابقه نیز تحقق یافته است.

بانک‌ها و موسسات مالی در دولت یازدهم از رکود اقتصادی نتوانستند فرار کنند و بانک‌های بزرگ و باسابقه کشور در میان ناباوری مسؤولان اقتصادی و انفعال کشنده آنها در حال دست و پا زدن هستند.

زیان چند هزار میلیارد تومانی بانک‌های ملت، تجارت و صادرات نشان داد رکود فراگیر حتی با آمارهای رنگارنگ دولتی تطبیق ندارد و در رشد اقتصادی 9 درصدی که دولت اعلام می‌کند این بنگاه‌های بزرگ در حال زیان دادن هستند. بررسی‌ صورت‌های مالی بانک‌ها و صنایع بزرگ نشان می‌دهد اوضاع برای آنها مساعد نیست و دولت دوازدهم کار بسیار سختی برای پاکسازی عملکرد مفتضح دولت یازدهم دارد.

بانک صادرات که در سال ۹۴ (پس از تخفیفات بانک مرکزی) با ۱۹۶۷ میلیارد تومان زیان به کار خود پایان داد، براساس گزارش پیش‌بینی درآمد سال مالی ۹۶، در سال گذشته هم ۱۷۸۶ میلیارد تومان زیان ثبت کرده و برای سال ۹۶ نیز ۱۴۱۸ میلیارد تومان زیان پیش‌بینی کرده است.

گزارش پیش‌بینی درآمد بانک صادرات در سال 96 که توسط حسابرس مستقل حسابرسی شده بیانگر تعمیق زیان‌دهی این بانک در سال جاری است. در جدول صورت سود و زیان (پیش‌بینی) سال 96 رقمی بالغ بر 1418 میلیارد و 291 میلیون تومان زیان پیش‌بینی شده است. زیان ثبت شده در صورت‌ مالی حسابرسی نشده 9 ماهه سال گذشته 4 هزار و 349 میلیارد تومان درج شده بود.

هنوز صورت‌های مالی حسابرسی شده سال 95 بانک صادرات منتشر نشده اما در این گزارش پیش‌بینی درآمد، حجم زیان سال 95 به میزان 1786 میلیارد تومان ثبت شده است.

در واقع در صورت تحقق این پیش‌بینی بانک صادرات در 3 سال پیاپی با زیان‌های هنگفتی مواجه شده است به طوری که زیان سال 94 به میزان 1967 میلیارد تومان، سال 95 (برآورد اولیه) 1784 میلیارد تومان و پیش‌بینی سال 96 بالغ بر 1418 میلیارد تومان است.

خوشبختانه بانک صادرات به سبک و سیاق برخی بانک‌ها سعی در ارائه تصویر غیرواقعی از وضعیت سال 96 نکرده و تلاش کرده وضعیت بانک را آنطور که هست و خواهد بود، به تصویر بکشد.

اما همانطور که از آمار و ارقام قابل ارزیابی است، بانک صادرات روند بهبود را طی نمی‌کند به طوری که با وجود پیش‌بینی‌های خوش‌بینانه از گشایش‌های بانکی و اقتصادی، برای سال جاری هم زیان با رقم بسیار درشت پیش‌بینی کرده است.

زیان 4 هزار میلیارد تومانی ایران‌ خودرو

دولت در سال 1394 در پی پر شدن انبار خودروسازان طرح وام 25 میلیونی خودرو را اجرا کرد و انبار 2 خودروساز بزرگ کشور یعنی ایران‌ خودرو و سایپا را خالی کرد اما گویا این طرح ناکام بوده و ایران‌ خودرو تا نیمه سال گذشته با 4 هزار میلیارد تومان زیان مواجه شده است.

زیان انباشته ایران‌ خودرو در نیم‌سال اول سال ۹۵ به رقم سرسام‌آور ۴ هزار میلیارد تومان رسید، یعنی شرکت ایران‌ خودرو در سال مالی قبل در نیم‌سال اول ۴۶۳ ریال زیان به ازای هر سهم ساخته است که این این رقم در پایان دوره ۱۲ماهه به ۷۸۱ ریال خواهد رسید.

به گزارش نسیم‌آنلاین، تازه‌ترین اطلاعات آماری نشان می‌دهد ۲ شرکت ایران‌خودرو و سایپا در سال مالی قبل دست‌کم ۲ هزار میلیارد تومان به‌دلیل دریافت وام به سامانه بانکی پرداخت کرده‌اند و این رقم همچنان و برای سال مالی جاری در حال افزایش است.

به گزارش نسیم، در شرایطی که حاشیه سود صنعت خودروسازی‌ نسبت به صنایع دیگر بسیار پایین‌تر است، با این حال بخش زیادی از درآمد شرکت‌های خودروساز صرف بازپرداخت اقساط وام‌هایی می‌شود که با بهره‌های بسیار سنگین از بانک‌ها دریافت کرده‌اند.

اطلاعات آماری از صورت سود و زیان ۲ شرکت بزرگ خودروساز یعنی ایران‌خودرو و سایپا نشان می‌دهد بخش عمده سود این دو شرکت در سال مالی قبل صرف پرداخت بهره بانکی شده که طبق پیش‌بینی رسمی ارائه شده به بورس این روند در سال مالی جاری هم تداوم خواهد یافت.

گزارش‌های مالی ۶ ماهه شرکت ایران‌خودرو (واقعی حسابرسی شده) برای سال مالی قبل نشان می‌دهد شرکت ایران‌خودرو در سال قبل جمعا ۱۰ هزار و ۳۹۴ میلیارد تومان درآمد داشته است که از این مقدار ۹۱۱۷ میلیارد تومان بهای تمام‌شده محصولاتش بوده است و جمع کل درآمد ناخالص ایران خودرو براساس گزارش ۶ ماهه سال مالی ۹۵ جمعا ۱۲۷۷میلیارد تومان بوده است.


این شرکت در همین مدت ۱۳۳۷میلیارد تومان را صرف بازپرداخت اقساط وام‌هایی کرده که از بانک‌ها دریافت کرده است. براساس پیش‌بینی‌های این شرکت احتمالا مقدار کل بازپرداخت اقساط این وام بیش از ۱۷۵۰میلیارد تومان است که البته با توجه به ارائه نشدن صورت‌های مالی ۹ و ۱۲‌ماه هنوز رقم دقیق آن مشخص نیست. اما این شرکت در عین حال پیش‌بینی کرده که رقم کل اقساط وام‌هایی که باید امسال بپردازد هم بیش از ۱۶۲۰میلیارد تومان خواهد بود. با چنین شرایطی زیان انباشته این شرکت در نیم‌سال اول سال ۹۵ به رقم سرسام‌آور ۴ هزار میلیارد تومان رسید، یعنی شرکت ایران‌خودرو در سال مالی قبل در نیم‌سال اول ۴۶۳ ریال زیان به ازای هر سهم ساخته است که این این رقم در پایان دوره ۱۲ماهه به ۷۸۱ ریال خواهد رسید. خودروسازها در واقع برای جبران کسری سرمایه در گردش به ناچار از بانک‌ها با بهره‌های بالا وام می‌گیرند تا بتوانند به حیات خود ادامه دهند.

این وام‌ها خودروسازان ایرانی را عملا به برده بانک‌ها تبدیل کرده چنانکه ایران‌ خودرو در نیمه نخست پارسال هم ۹۸۰ میلیارد تومان و سایپا ۷۷۰ میلیارد تومان سود به نظام بانکی پرداخت کرده بودند. همچنین طبق گزارش عملکرد ۹ماهه سایپا، کل سود عملیاتی این شرکت ۶۶۸ میلیارد تومان بوده که بابت پرداخت هزینه مالی (عمدتا تأمین هزینه سود تسهیلات دریافت شده از بانک‌ها) از بین رفته است. طبق این آمار رقم بهره‌ای که بانک‌ها بابت سود وام‌های خود از سایپا در ۹‌ ماه منتهی به آخر آذر ۹۵ دریافت کرده‌اند از ۷۷۶ میلیارد تومان هم فراتر رفته است. براساس اطلاعیه‌های قبلی منتشر شده در بورس تهران رقم زیان انباشته سایپا (در گروه اصلی) در ۹‌ ماه سال مالی ۹۵ معادل ۸۹ میلیارد تومان بوده است.

با توجه به اینکه سود حاصل از سرمایه‌گذاری‌ها در شرکت‌های تابعه سایپا هنوز افشا نشده، انتظار تحقق نیافتن سود برآورد شده در پایان سال مالی ۹۵ باعث می شود سهامداران به نگهداری بلندمدت این سهم اقبال چندانی نشان ندهند. در همین رابطه کارگزاری آبان در تحلیلی از عملکرد سایپا نوشت: یکی از مهم‌ترین مشکلات سایپا، هزینه مالی بالای این شرکت است به‌طوری که در بودجه فعلی سال ۹۵ با افزایش ۱۸درصدی نسبت به بودجه قبلی تقریبا به اندازه سود عملیاتی، هزینه مالی پیش‌بینی شده است.

شرکت در بودجه قبلی برای سال ۹۵ پیش‌بینی کرده بود از محل سود سهام درآمد 3434 میلیارد ریالی داشته باشد که در بودجه فعلی با تعدیل منفی ۲۷درصدی 2491 میلیارد ریال برآورد شده است. درحالی‌ که سرمایه‌گذاری سایپا در آخرین بودجه سال ۹۵ پیش‌بینی کرده ۶۳ ریال سود به ازای هر سهم داشته باشد، سایپا در بودجه فعلی خود پیش‌بینی کرده است این مبلغ ۵۲۳ ریال باشد و تنها ۶ ریال آن تقسیم شود.
زیان فاجعه آمیز ایران خودرو و بانک صادرات
مهران احمدی وقتی کوچک بود
مهران احمدی وقتی کوچک بود + عکس
فیلم‌های آخر هفته تلویزیون با حال و هوای سوم خرداد
فیلم های آخر هفته تلویزیون با حال و هوای سوم خرداد
البرز درکنترل ضایعات برداشت محصول کشاورزی در کشور اول شد
رتبه اول البرز در کنترل ضایعات برداشت محصول کشاورزی
علیرضا خجسته
جودوکار البرزی به مدال برنز دست یافت
2 علت مهم نارسایی کلیه
۲ علت مهم نارسایی کلیه
عباسعلی کدخدایی
واکنش سخنگوی شورای نگهبان به اظهارات اخیر «روحانی»
ماه رمضان
شنبه اول ماه مبارک رمضان است
ورودی جالب بازار ماهی فروش‌های دبی
ویدئو؛ ورودی جالب بازار ماهی فروش های دبی
ترامپ برای شرکت در اجلاس ناتو وارد بروکسل شد
ترامپ برای شرکت در اجلاس ناتو وارد بروکسل شد
25 خرداد آخرین روز امتحانی دانش‌آموزان/ سحر، فرصتی طلایی برای مرور دروس‌
۲۵ خرداد آخرین روز امتحانی دانش آموزان
سرقت از گردشگران به بهانه دستگیری عضو داعش +عکس
سرقت از گردشگران به بهانه دستگیری عضو داعش + عکس
توت سیاه
با این میوه سرطان را از خود دور کنید
وقوع دو تصادف در جاده هراز با دو کشته و ۵ مصدوم
وقوع دو تصادف در جاده هراز با دو کشته و ۵ مصدوم
قیمت حلیم، آش، زولبیا و برنج در رمضان ۹۶
قیمت حلیم، آش، زولبیا و برنج در رمضان ۹۶
رأی‌دهندگان به "حسن روحانی" افزایش یارانه نمی‌خواهند
رأی دهندگان به «حسن روحانی» افزایش یارانه نمی خواهند
منچستریونایتد فاتح لیگ اروپا شد
منچستریونایتد فاتح لیگ اروپا شد