تارخ انتشار: دوشنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۷ - ۰۹:۴۳
کد خبر : 227699
چاپ خبر

نقشه گسل‌ اشتهارد دقیق سازی می‌شود

a5649714-6f7d-4f55-a4ff-c097f6cd67d3

بر اساس اجرای پروژه بازنگری و دقیق‌سازی گسل‌های پنج کلانشهر بزرگ کشور، از سوی مرکز پژوهش‌های کاربردی کرج نقشه گسل اشتهارد دقیق‌سازی می‌شود.

به گزارش کرج رسا، در راستای طرح دقیق‌سازی نقشه گسله‌های فعال کلان‌شهرهای کشور، مطالعه پارینه لرزه‌شناسی سامانه گسلی “اشتهارد”، در منطقه اشتهارد–ماهدشت به عنوان مرحله دوم طرح دقیق‌سازی گسل‌ها در کلانشهر کرج از سوی مرکز پژوهش‌های کاربردی کرج آغاز شد.

گسل اشتهارد

تاکنون بر روی این گسل مطالعات دقیق زمین‌شناسی صورت نگرفته بود، از این رو گسل اشتهارد به عنوان یکی از گسل‌های مهم کلان‌شهر کرج گزینه اول مطالعات تکمیلی مرکز پژوهش‌های کاربردی کرج در راستای طرح دقیق‌سازی گسل‌های کلان شهر کرج قرار گرفت.

گسل اشتهارد مجاور شهرهای “ماهدشت”، “اشتهارد” و “فردیس” و همچنین نزدیک به تهران و کلانشهر کرج است. تدقیق‌ گسل‌ها، در راستای اجرای قانون‌مندسازی طرح‌های شهرسازی و عمرانی در حریم گسل‌ها صورت می‌گیرد.

مرحله اول طرح دقیق‌سازی پیش از این با جمع‌آوری و تلفیق داده‌های موجود و استخراج نقشه گسل‌های کرج به پایان رسیده است.

اجرای طرح تدقیق نقشه گسل اشتهارد

بازنگری و دقیق‌سازی گسل‌های پنج کلانشهر بزرگ کشور از مرداد ماه سال ۱۳۹۵ با تصویب شورای عالی شهرسازی و معماری به سازمان زمین‌شناسی و اکتشافات‌معدنی کشور واگذار و مصوب شد و بر این اساس نقشه گسل‌های شهرهای بزرگ “تهران”، “کرج”، “مشهد”، “تبریز” و “کرمان” مورد بازنگری و تدقیق قرار می‌گیرد و نرخ لغزش آنها تعیین خواهد شد.

بر اساس اعلام سازمان زمین‌شناسی، این پروژه هم‌اکنون در فاز مقدماتی (گردآوری و بررسی داده‌های موجود) قرار دارد و در صورت تأمین اعتبارات مالی برای مراحل بعدی، بررسی عکس‌های هوایی و تصاویر ماهواره‌ای، مطالعات میدانی و مطالعات تکمیلی مانند مطالعات ژئوفیزیکی، سن‌سنجی و دیرینه لرزه‌شناسی انجام خواهد شد.

 

پاسخی بگذارید

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

مجتمع فنی تهران شعبه البرز
آخرین اخبار
%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A
طراحی سایتسئوسرویس و تعمیر کولر گازی