تارخ انتشار: پنجشنبه ۵ تیر ۱۳۹۳ - ۰۹:۰۵
کد خبر : 47437
چاپ خبر
بازدیدها: 1,439

نکات اصلی درباره درایورها و نصب آنها ‌روی سیستم عامل

390448_770

درایورها نرم‌افزار‌هایی هستند که به سخت‌افزارها، اجازه تعامل و برقراری ارتباط با سیستم عامل را می‌دهند. در حالی که ‌معمولت سازنده‌ های سخت‌افزارها و لپ‌ تاپ‌ ها خود درایور سخت‌ افزارها را به همراه آنها ارائه می‌کنند،‌ سیستم عاملی مانند ویندوز نیز خود درایورهای سخت‌ افزاری را فراهم و پیشنهاد می‌کند. در اینجا شما را با نکات اصلی در نصب درایور‌ها و تفاوت بین انواع آنها آشنا می‌سازیم.

درایورها نرم‌ افزار‌هایی هستند که به سخت‌افزارها، اجازه تعامل و برقراری ارتباط با سیستم عامل را می‌دهند. در حالی که ‌معمولت سازنده‌های سخت‌ افزارها و لپ‌ تاپ‌ ها خود درایور سخت‌افزارها را به همراه آنها ارائه می‌کنند،‌ سیستم عاملی مانند ویندوز نیز خود درایورهای سخت‌افزاری را فراهم و پیشنهاد می‌کند. در اینجا شما را با نکات اصلی در نصب درایور‌ها و تفاوت بین انواع آنها آشنا می‌سازیم.

نکات اصلی در خصوص درایورها و نصب آنها بر روی سیستم عاملنکته امنیتی روز: با لپ‌تاپ خود مثل پول نقد رفتار کنید!

یک عادت خوب این است ‌به همان شکل که از پول نقد خود نگهداری می‌کنید، از لپ‌تاپ خود نیز مراقبت کنید؛ برای نمونه، به هیچ عنوان لپ‌تاپ خود را در خودرو‌ خود تنها نگذارید. خودرو‌های پارک شده، بهترین اهداف برای دزدان و به ویژه سارقان موبایل و لپ‌تاپ هستند. لپ‌تاپ خود را نه‌ روی صندلی و نه ‌صندوق خودرو تنها نگذارید.

به گزارش کرج رسا به نقل از تابناک، نصب درایورها‌ روی سیستم عامل از آن روی با اهمیت است که بدون درایور سخت‌افزار مربوطه به کلی بیکار خواهد بود. در نتیجه یکی از مهمترین اقدامات هر کاربر پس از نصب سیستم عامل یا خرید یک لپ‌تاپ جدید، نصب درایورها ‌روی سیستم عامل است.

بنا بر این گزارش، باید گفت که در کل دو نوع درایور برای سخت‌افزارها وجود دارد؛ نوع نخست را سازنده سخت‌افزار به همراه محصول خود ارائه می‌کند و در خصوص لپ‌تاپ معمولا درایورهای سخت‌افزارهای به کار گرفته شده در محصول، در یک CD یا DVD به همراه آن ارائه می‌شود. دسته دوم، درایورهایی هستند که از سوی مایکروسافت ارائه می‌شوند.

تفاوت اصلی اینها در این است، ‌گروهی که از سوی مایکروسافت ارائه می‌شوند، کمی قدیمی‌تر از نسخه‌هایی هستند که معمولا خود سازنده محصول ارائه می‌کند. این درایورها هیچ مشکلی نداشته و در بیشتر موارد مناسب و کافی هستند؛ اما گاهی شما نیاز به آخرین درایور برای کار سخت‌فزار دارید یا درایوری که به آن نیاز دارید، از سوی مایکروسافت ارائه نشده است.

سازندگان سخت‌افزارها، درایورهای مربوط به محصول خود را می‌نویسند و به شما می‌دهند، ولی ‌‌شما می‌توانید آخرین نسخه از درایورهای سخت‌افزاری را ‌روی وب‌سایت اینترنتی تولید‌کننده سخت‌افزار یا لپ‌تاپ خود پیدا کنید؛ برای نمونه، اگر شما از یک لپ‌تاپ Dell یا Asus استفاده می‌کنید، می‌توانید با سر زدن به وب سایت این سازندگان، به دنبال بخش مربوط به درایورهای مدل‌های لپ‌تاپ گشته و آخرین درایورهای مربوطه را دانلود کنید.

همچنین اگر از یک PC استفاده می‌کنید، می‌توانید درایورهای مربوط به هر سخت‌افزار را ـ مثلا درایور کارت گرافیکی یا صوتی ـ از روی وب‌سایت شرکت سازنده آن دانلود کنید.

نکته قابل توجه اینکه مایکروسافت روی سیستم عامل ویندوز برای اطمینان‌ از کارکرد درست سخت‌افزار، شما را مجبور به نصب درایور ارائه شده از سوی سازنده نمی‌کند. خود ویندوز شامل درایورهای لازم است‌ و آنها را به هنگام نصب سیستم عامل نصب می‌کند. همچنین درایورهای جدید می‌تواند با به‌روزرسانی‌های ویندوز ارائه و دانلود شود.

برای نمونه، وقتی ‌یک USB را به سیستم خود متصل می‌کنید، ویندوز از درایور استاندار خود برای تعامل و کارکرد سخت‌افزار بهره می‌برد. در نتیجه اکنون دیگر سازندگان ابزارهای جانبی همچون صفحه کلید، نمایشگر، ماوس و میکروفون‌ها، درایور جداگانه و خاصی برای این محصولات ارائه نمی‌کنند.

 

نکات اصلی در خصوص درایورها و نصب آنها بر روی سیستم عامل

مایکروسافت چگونه درایورها را ارائه می‌کند؟

درایورهای سخت‌افزاری در دل ویندوز گنجانده شده‌اند و به همین دلیل است که آخرین نسخه از ویندوز یا آخرین به‌روز‌رسانی آن ـ که ‌به عنوان SP یا Service Pack مشخص می‌شود ـ بهترین همخوانی را با سخت‌افزارهای جدید دارد؛‌ برای نمونه، اگر شما از ویندوز ۷ استفاده می‌کنید و یکی از سخت‌افزارهای شما به خوبی کار نمی‌کند، مجبور به دانلود آخرین درایور آن از وب‌سایت سازنده هستید؛ اما اگر از ویندوز ۸.۱ ‌روی همان سیستم استفاده کنید، به احتمال بسیار، ‌هیچ مشکلی با سخت‌افزارهای خود نخواهید داشت.

هنگامی که یک سخت‌افزار را به سیستم خود اضافه یا متصل می‌کنید، ویندوز تلاش می‌کند ‌آن را تنظیم و درایور مناسب برای آن را نصب کند. ‌معمولا اگر نتواند درایور مربوطه را پیدا کند، به دنبال آن در به‌روزرسانی‌ها خواهد گشت. در بسیاری از مواقع، درایور مربوطه در به‌روزرسانی‌های ویندوز یافت می‌شود،‌ ولی در موارد نادری نیز ویندوز نمی‌تواند هیچ درایوری را پیدا کند.

نکات اصلی در خصوص درایورها و نصب آنها بر روی سیستم عامل

روش‌های سازندگان در ارائه درایورها

نکته مهم اینکه بسته درایورهایی که ویندوز ارائه می‌کند، با آنچه سازنده درایور ارائه می‌کند، متفاوت است. هسته اصلی درایور از سوی سازنده سخت‌افزار ارائه می‌شود؛ اما هنگامی از سوی مایکروسافت ارائه می‌شود که از آزمون WHQL یا Windows Hardware Quality Labs گذشته باشد و مایکروسافت از ثبات آن مطمئن شود.

‌مایکروسافت درایورها را در حالتی تقلیل یافته ارائه می‌کند؛ به این معنا که اگر شما از کارت گرافیکی NVIDIA یا AMD استفاده می‌کنید، درایوری که به‌روزرسانی‌های ویندوز به شما ارائه می‌کند، فاقد NVIDIA Control Panel یا AMD Catalyst Control Panel خواهد بود. هرچند وجود کنترل پنل‌ها در برخی موارد برای تنظیم بهتر و عملکرد مناسب‌تر سخت‌افزار لازم است، البته همیشه هم نیاز به نصب آنها نیست.

نسخه درایورهایی که مایکروسافت ارائه می‌کند هم کمی قدیمی‌تر است، زیرا مایکروسافت ‌مرتب درایورهای سخت‌افزارها را بروزرسانی نمی‌کند. در نتیجه آخرین نسخه از درایور شما بر ‌وب سایت سازنده در دسترس است. البته استفاده از درایورهای قدیمی‌تر هیچ مشکلی ‌ندارد. حتی شاید در برخی موارد، به‌روزرسانی درایور به آخرین نسخه در کار سخت‌افزار و تعامل آن با سیستم عامل مشکل‌ساز شود.

بنابراین، پیشنهاد این است، تا هنگامی که به مشکل جدی برای کار با سخت‌افزار خود برخورد نکرده‌اید، از به‌روزرسانی درایور آن خود‌داری کنید. تنها استثنا در این باره، مربوط به درایورهای کارت گرافیکی است که اگر به بازی‌های دیجیتال علاقه دارید، انجام این کار ضروری است.

نکات اصلی در خصوص درایورها و نصب آنها بر روی سیستم عامل

چند توصیه در نصب آخرین نسخه درایورها

اگر سخت‌افزار جدیدی روی سیستم خود نصب کردید یا لپ‌تاپ جدید را خریداری کرده‌‌اید، پس از نصب سیستم عامل چنانچه همه چیز به خوبی عمل می‌کرد، نیاز به هیچ تغییری در وضعیت درایورها ندارید، به ویژه ‌روی نسخه‌هایی از سیستم عامل نظیر ویندوز ۸ و ۸.۱ به هیچ وجه نیاز به نصب آخرین نسخه از درایورها نیست.

اما در اینجا شما را با شرایطی آشنا می‌سازیم که در آنها احتمالا نیاز به دانلود آخرین نسخه درایور سخت‌افزار و نصب آن را دارید:

۱ ـ اگر مشغول ‌بازی‌های دیجیتال هستید، حتما آخرین نسخه از درایور مربوط به مدل کارت گرافیکی خود را از وب سایت سازنده آن دریافت و ‌روی سیستم عامل نصب کنید. نسخه‌های جدید درایو برای کارت گرافیکی معمولا عملکرد سخت‌افزار را تا حد قابل لمسی بهبود می‌دهند.

۲ ـ در مواردی که از سخت‌افزار خود عملکرد خاصی را می‌طلبید، آخرین درایور مربوطه را نصب کنید؛ برای نمونه، شاید بخواهید از میزان جوهر ‌مانده در پرینتر خود آگاه شوید. برای اینکار به Control Panel مخصوص به سخت‌افزار نیاز دارید که به همراه آخرین نسخه درایور آن در وب‌سایت سازنده ارائه می‌شود.

۳ ـ اگر سخت‌افزار به خوبی عمل نمی‌کند و چنانچه ویندوز قادر به یافتن و نصب درایور نیست، طبیعتا باید آخرین نسخه درایور مربوطه را از وب‌سایت سازنده دانلود کنید.

نکات اصلی در خصوص درایورها و نصب آنها بر روی سیستم عامل

شاید بسیاری از کاربران با این ایده که حتما نباید اقدام به نصب آخرین نسخه از درایورها کرد، مخالفت داشته باشند، شاید بسیاری از حرفه‌ای‌ها به شما پیشنهاد کنند ‌حتما آخرین درایور مربوط به سخت‌افزار را نصب کنید.

اما واقعیت این است که ما دیگر در عصر پسا XP زندگی می‌کنیم و نسخه‌های جدید ویندوز بسیار متفاوت از نسل گذشته و البته کامل‌تر و به‌روز‌تر از آنها هستند. همیشه نصب آخرین نسخه از درایور که از سوی سازنده ارائه می‌شود، لازم نیست، سرعت سیستم شما به این دلیل بالاتر نخواهد رفت و همچنین به دلیل ‌استفاده نکردن از آخرین نسخه درایور کند نخواهد شد. تنها نکته مهم اینکه سخت افزار شما کار معمول خود را بدون مشکل انجام دهد و درایور نصب شده روی سیستم با ثبات باشد.

پاسخی بگذارید

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

کرج رسا
آخرین اخبار
فرماندار ساوجبلاغ:تبلیغات زودهنگام انتخاباتی درفضای مجازی رصد می شود
تبلیغات زودهنگام انتخاباتی در فضای مجازی رصد می شود
دستگیری اعضای باند سرقت خودرو درالبرز
دستگیری اعضای باند سرقت خودرو در باغستان کرج
3
چشمک ایران به روسیه با عبور از دیوار چین
2
تهران و مسکو ۱۴ سند همکاری امضا کردند
1
روسیه می‌تواند از پایگاه‌های نظامی ایران برای علیه تروریسم در سوریه «به صورت موردی» استفاده کند
2
دکترای افتخاری دانشگاه دولتی مسکو به روحانی اعطا شد
13
تصاویری از جاده ی الموت، قلعه ی الموت و دریاچه ی اوان
پاسخ قاسمی به سخنان معاون رییس جمهور آمریکا
پاسخ قاسمی به سخنان معاون رییس جمهور آمریکا
خواص دارویی «کیوی» و مضرات آن
خواص دارویی «کیوی» و مضرات آن
کاراته
اعزام دو کاراته کای البرزی به لیگ جهانی امارات
2
جلوگیری از خروج ارز با تولید ۴۵ هزار دز مالئین در موسسه رازی
انتخابات 8
رقابت در انتخابات کدام شوراهای شهر و روستای کشور بیشتر است؟
خط تولید
ضرورت تمرکز بر طراحی و تولید خودروی ملی
کره شمالی یک آزمایش موشکی جدید انجام داد
کره شمالی یک آزمایش موشکی جدید انجام داد
اعلام شرایط اعزام به حج تمتع امسال/ثبت نام از دهه سوم فروردین
اعلام شرایط اعزام به حج تمتع امسال/ثبت نام از دهه سوم فروردین
5
گزارش تصویری؛ محور کرج چالوس با ترافیک سنگین روبرو است
کشف دو پیکر جدید/ شمار قربانیان پلاسکو 5 تن شد
نگاه قانون به تلخ‌ترین حادثه سال ۹۵
ریزش کوه
ریزش سنگ از کوه در جاده هراز ۶ مصدوم برجای گذاشت
به گزارش ایسنا، نرگس کلباسی در توئیت خود از تلاش‌های خستگی‌ناپذیر محمدجواد ظریف در راستای کمک به وی و همچنین از حسن نوریان (سر کنسول ایران در حیدرآباد)  به خاطر کمک‌هایش و همچنین تلاشش جهت تحقق عدالت در ارتباط با پرونده او تشکر کرده است.

این بانوی نیکوکار ایرانی در پایان از ملت ایران نیز به خاطر حمایتی که از وی در طول این مدت داشته‌اند ، قدردانی کرده است.

به گزارش ایسنا، صبح شنبه، نرگس کلباسی در کانال تلگرام خود نوشت: دقایقی پیش حکم دادگاه تجدید نظر در شهر رایاگادا در مورد پرونده من اعلام و از همه اتهامات وارده تبرئه شده و بی‌گناه شناخته شدم.

در همان روز محمدجواد ظریف در صفحه اینستاگرام خود به نرگس کلباسی به خاطر تبرئه شدنش تبریک گفت.

بهرام قاسمی سخنگوی وزارت امور خارجه نیز در گفت‌وگویی با ایسنا ضمن ابراز خرسندی از تبرئه این بانوی نیکوکار در روزهای آغازین سال ۱۳۹۶ گفت: از اینکه تلاش‌های بی‌وقفۀ دستگاه دیپلماسی کشور و در رأس آن شخص وزیر امور خارجه آقای دکتر ظریف، به ثمر نشست و خانم نرگس کلباسی از تمامی اتهامات وارده تبرئه شد ، خوشحال هستم.

این دیپلمات عالی‌رتبه کشورمان اضافه کرد: در کنار تلاش‌های دیپلماتیک، پیگیری‌ها وحمایت‌های مردمی نیز بسیار موثر و کارساز بود.
تشکر نرگس کلباسی از ظریف و ملت ایران
داعش
داعش در ویدئویی به زبان فارسی ایران را تهدید کرد!