تارخ انتشار: پنجشنبه ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۳ - ۱۷:۱۵
کد خبر : 38280
چاپ خبر

رئیس قوه قضائیه در گردهمایی رؤسای کل دادگستری‌ ها کشور مطرح کرد

هشدار درباره هجمه‌ های بی‌ سابقه به دستگاه قضا/ ارائه گزارش کامل از عملکرد در پایان دوره ۵ ‌ساله

آملی لاریجانی 1

کرج رسا: رئیس قوه قضائیه در گردهمایی رؤسای کل دادگستری‌ های سراسر کشور در خصوص نظارت‌های سرزده بر حوزه‌ های قضایی، روشن شدن تکلیف ممنوع‌ المعامله‌ ها و ارائه گزارش کامل از دستگاه قضا در پایان دوره ۵ ‌ساله مطالبی را عنوان کرد.

به گزارش کرج رسا، آیت الله آملی لاریجانی در گردهمایی رؤسای کل دادگستری‌ها کشور و دادستان‌های مراکز استان‌ها در خصوص نظارت‌های سرزده بر حوزه‌های قضایی، روشن شدن تکلیف ممنوع‌المعامله‌ها و ارائه گزارش کامل از دستگاه قضا در پایان دوره ۵ ‌ساله مطالبی را عنوان کرد.

در زیر مشروح اظهارات رئیس دستگاه قضایی را می خوانید:

هجمه‌های بی‌سابقه به دستگاه قضا در چند ماه اخیر/ قوه قضائیه در فتنه ۸۸ خوب و مستقل عمل کرد

آیت‌الله آملی لاریجانی اظهار داشت: دستگاه قضایی در جریان فتنه ۸۸ خوب و مستقل عمل کرد. هر چند شاید در برخی موارد کاستی‌هایی هم داشته باشیم.

وی افزود: مهم این است که مسئولین قوه قضائیه بصیرت داشته باشند و فتنه‌ها را در زمان خود دریابند.

رئیس قوه قضائیه با اشاره به مسائل پیش آمده در بازرسی از بند ۳۵۰ زندان اوین، گفت:‌ همگان دیدید که خارجی‌ها چه بساطی راه انداختند و برخی از اذناب آنها در داخل کشور با آنها همصدا شدند.

آملی لاریجانی تصریح کرد: بازرسی از زندان کاری صحیح و قانونی بود اما آنها با اتحاد رسانه‌ای خود از خارج و همصدایی با برخی از رسانه‌های داخلی به تخریب دستگاه قضایی پرداختند.

وی تصریح کرد: در چند ماه اخیر حمله‌های بی‌امانی را غربی‌ها و دشمنان نظام بر علیه دستگاه قضایی روا داشتند که در مورد حقوق بشر و زندان‌‌‌ها اوج گرفت.

آملی‌لاریجانی گفت:‌برای ما مسئله این است که چگونه است که این رسانه‌ها نسبت به اقدامات دولت‌های غربی در تحریم ملت ایران و جلوگیری از دستیابی آنها به حقوق طبیعی خود ساکت نشستند اما درباره چند نفر زندانی این هجمه را به نظام ما وارد می‌کنند.

رئیس قوه قضائیه گفت:‌باید از این رسانه‌ها پرسید آیا همان میزانی که درباره وقایع زندان اوین گزارش تهیه کرده و جلسه گذاشتید برای تقبیح دولت‌‌های خودتان که ما را تحریم می‌کنند آن هم به جرم ایستادگی، دستیابی به فناوری هسته‌ای و دفاع از مقاومت فلسطین هم از خود تحرک نشان داده‌اید.

وی افزود: ما از رسانه‌های بیگانه توقعی نداریم اما چرا رسانه‌های داخلی با غربی‌ها همصدا می‌شوند و در مسیر آنها قدم برمی‌‌دارند.

رئیس قوه قضائیه گفت:‌ما باید راه حق را بشناسیم و در این مسیر شلوغ‌بازی‌های آنها ما را از عدالت فارغ نمی‌کند و ما بر مسیر عدالت قدم برمی‌داریم.

آیت‌الله آملی لاریجانی گفت:‌ما قوانین و چارچوب‌هایی داریم که بر اساس آنها عمل می‌‌کنیم و باید بدانید که هر قدمی که ما به عقب برداریم فشار دشمنان بیشتر شده و از روا داشتن ظلم به ما دریغ نخواهند کرد.

ارائه گزارش کامل از دستگاه قضا در پایان دوره ۵ ‌ساله/ ضرورت حفظ استقلال و اقتدار دستگاه قضایی

آیت‌الله صادق آملی لاریجانی افزود: امسال بحمدالله از جانب مقام معظم رهبری به نام فرهنگ و اقتصاد با عزم ملی و مدیریت جهادی نامگذاری شده است اما باید به این نکته توجه داشته باشید که مدیریت جهادی و عزم ملی انحصار به بحث فرهنگ و اقتصاد ندارد.

وی افزود: به نظر می‌رسد مدیریت جهادی را می‌توان این‌گونه مطرح کرد که در واقع مدیریت به ایمان و درونیات انسان است و به معنای حرکت‌های زیاد نیست بلکه انسان باید به توانایی‌های درونی خود توجه داشته و رشد آن‌ها مد نظرش باشد.

وی افزود: منویات رهبری باید یک مسیر روشن برای قوا باشد و ما نمونه‌هایی از این منویات را در دوران دفاع مقدس شاهد بودیم که نمونه کامل عزم ملی و مدیریت جهادی است.

آملی لاریجانی با اشاره به این نکته که اینجانب در پایان دوره پنج‌ساله حضور خود و در ایام هفته قوه قضاییه جمع‌بندی لازم را از کارهای انجام شده و نشده در این سالها ارائه خواهم کرد، گفت: باید ببینیم چه مقدار از برنامه‌ها انجام شده و به چه میزان از سیاست‌ها عقب مانده‌ایم.

رئیس قوه قضاییه مهمترین دغدغه خود و بسیاری از مسئولان دستگاه قضایی را توجه به امر افزایش نیروی انسانی قلمداد کرد و گفت: شاید بتوان کمبود فضاهای فیزیکی را با اجاره ملک و یا بازسازی ساختمان‌های قدیمی حل کرد اما قطعاً نیروی انسان چیزی است که بدیل ندارد.

وی گفت: خوشبختانه براساس برنامه پنجم توسعه، اجازه جذب ۴ هزار قاضی به دستگاه قضایی داده شده است که این روند در حال طی شدن است و خوشبختانه در کنار این اقدام در زمینه ارتقاء سطح علمی قضات هم تلاش‌هایی شده است.

رئیس قوه قضاییه به موضوع وضع معیشتی و رفاهی کارکنان دستگاه قضا اشاره کرد و گفت: بحمدالله تلاش‌هایی در این زمینه شد که نتیجه‌بخش بود اما گمان می‌کنیم که هنوز هم این سطح با سطح واقعی فاصله دارد که توجه مسئولان در اختصاص بودجه را می‌طلبد.

آملی لاریجانی گفت: این مسئله اصلاً زیبنده دستگاه قضایی نیست که قضات یا کارکنان دستگاه قضایی مجبور شوند به شغل‌های دیگری روی بیاورند که اینها ناشی از وضعیت ضعیف معیشتی آنها است.

آیت‌الله آملی لاریجانی به تقویت نظارت‌ها در دستگاه قضایی اشاره کرد و گفت:هم در استان‌ها و هم در مرکز باید نظارت‌های ما بر عملکرد دستگاه‌ قضایی افزایش پیدا کند و امیدواریم با تشدید نظارت‌ها پاره‌ای از مشکلات ما کاهش یابد.

وی به استفاده از فناوری‌های نوین در دستگاه قضایی و ضرورت ادامه این مسیر اشاره کرد و گفت: ما مطمئن هستیم اگر استفاده از فناوری‌های نوین گسترش یابد شاهد تحولات عظیمی در دستگاه قضایی بوده و دستاوردهای خوبی را برای ما به همراه خواهد داشت.

رئیس قوه قضاییه در بحث عملکرد سازمان بازرسی نیز گفت: خوشبختانه این سازمان بازرسی‌های عام و خاص را گسترش داده که به زودی شاهد دستاوردهای آن خواهیم بود.

آیت‌الله آملی لاریجانی یکی دیگر از موضوعات پیش روی دستگاه قضایی را حفظ استقلال این قوه قملداد کرد و گفت: منظور ما از استقلال قوه قضائیه جزیره‌ای عمل کردن نیست بلکه مقصود این است که قوای دیگر نتوانند دخالت کنند.

وی گفت: در برخی موارد شاهد آن هستیم که می‌گویند دستگاه قضایی تابع فلان نهاد است، شاید در گوشه‌ای یک قاضی تحت تاثیر یک جریان باشد که ما هم منکر آن نمی‌شویم اما اینکه قرار باشد آن را به تمام قوه قضاییه تعمیم دهند امری نارواست.

وی گفت: ما عملکرد خودمان را بر پایه اقتدار و استقلال بنا نهاده‌ایم و این بهترین توصیف وجهه دستگاه قضایی است.

نظارت‌ های سرزده بر حوزه‌های قضایی/ روشن شدن تکلیف ممنوع‌ المعامله‌ ها

آیت‌الله آملی لاریجانی در ادامه گردهمایی رؤسای کل دادگستری‌های سراسر کشور و دادستان‌های مراکز استان‌ها با اشاره به اینکه خدمت‌رسانی به مردم ضروری است، گفت: وقتی ما می‌بینیم که حضور مردم در عرصه‌های مختلف آنهم برای حفظ نظام چگونه است و صبر آنها را بر مشاکل می‌بینیم از هر جهت شایسته است که برای خدمت به این مردم بهتر از گذشته عمل کنیم و حتی از آسایش خود بگذریم تا بیشتر خدمت کنیم.

آملی لاریجانی با اشاره به اینکه قوه قضاییه در کنار اقتدار قانونی خود مسئولیت‌های بزرگی نیز بر عهده دارد، گفت: در این مسیر خطراتی ما را تهدید می‌کند زیرا قدرت معمولاً انسان را از مسیر حق دور می‌کند و باید توجه کنیم که در برخورد با مردم از قدرت خودمان سوء استفاده نکنیم.

رئیس قوه قضاییه با اشاره به اینکه باید اخلاق حرفه‌ای را در همه سطوح ترویج کنیم، گفت: عموماً کسانی که به ما مراجعه می‌کنند گرفتار مشکل هستند و حال وضع خوبی ندارند و نباید در برخورد با آنها از مسیر عدالت خارج شویم.

وی گفت: ما گزارش‌هایی داریم که نشان می‌دهد در برخی از حوزه‌ها رفتارهای خوبی با مردم صورت نگرفته است که توقع داریم این روند اصلاح شود.

آملی لاریجانی گفت: به این نکته توجه داشته باشید که باید میان مجازات و جرم تناسب وجود داشته باشد و در کنار آنکه قانون این تناسب را رعایت کرده قضات نیز باید در این مسیر در انتخاب مجازات دقت کنند.

رئیس قوه قضاییه به ذکر مثالی اشاره کرد و گفت: در یکی از پرونده‌ها شاهد آن بودیم که نوجوانی را به خاطر یک سرقت کوچک مجازات سختی کرده بودند و به زندان طویل‌المدتی محکوم کرده بودند در حالی‌که این مجازات، عاقلانه نبود زیرا مجازات باید با هدف اصلاح و بازآموزی باشد.

آملی لاریجانی گفت: نباید اینگونه باشد که قاضی عصبانی شود و حداکثر مجازات را برای متهمان اعمال کند.

رئیس قوه قضاییه به مسئله‌ای که اخیراً در رابطه با پزشکان رخ داده بود و همچنین آیین نامه‌ای که چند روز گذشته از سوی رئیس قوه قضاییه صادر شده اشاره کرد و گفت: هرچند که ما می‌دانیم پشت سر این اتفاقات اهدافی بوده است که می‌خواستند به دستگاه قضایی فشار بیاورند.

وی گفت: در گذشته آیین نامه‌ای داشتیم که بر اساس آن پزشکان حبس نمی‌شدند که به نظرم این آیین‌نامه خوب و معقول بود.

وی گفت: چه لزومی دارد پزشکی که کارش طبابت و صحت مردم است حال به یک اشتباه به زندان بیفتد می‌توان حکم وی را تبدیل کرد و از حضور وی در زندان جلوگیری کرد.

آملی لاریجانی گفت: هرچند برخی از قضات مدعی هستند براساس موادی از قانون جدید مجازات اسلامی نمی‌توان مجازات حبس را تبدیل کرد اما باید بگوییم این یک برداشت اشتباه از قانون است و لفظی که در قانون درباره تقلیل مجازات حبس آمده می‌تواند برداشت به تبدیل نیز باشد.

وی گفت: به هر تقدیر بخشنامه‌ای که دو روز گذشته صادر شد لازم‌الاجراست و از روسای دادگستری‌ها و دادستان‌ها می‌خواهم در جهت اجرای آن اهتمام ورزند.

رئیس قوه قضاییه در بخش دیگری از سخنان خود به قانون آئین دادرسی کیفری جدید اشاره کرد و گفت: هرچند از زمان ابلاغ ۶ ماه برای اجرا فرصت باقیست اما ما معتقدیم این زمان هم کم است.

وی گفت: براساس قانون جدید، تشکیلات دستگاه قضایی با تغییراتی روبرو می‌شود که می‌توان بخشی از آن را در حوزه رسیدگی‌های ماهوی مورد اشاره قرار داد.

رئیس قوه قضاییه در بخش دیگری از سخنان خود به موضوع نظارت در دستگاه قضایی اشاره کرد و گفت: بحث نظارت با هدف تطهیر کل قوه قضاییه انجام می‌شود و باید به این نکته توجه داشته باشید که اعلام مجازات برخی از قضات باعث می‌شود تا وجهه دستگاه قضایی حفظ شود.

وی از رؤسای دادگستری خواست نظارت بدون اطلاع و سرکشی‌های یکباره  را افزایش دهند و از اتاق‌های خود بیرون آمده و به حوزه استحفاظی‌شان سر بزنند.

آملی لاریجانی گفت: ما نمی توانیم اجازه دهیم چند نفر سودجو اعتبار و آبروی ۹ هزار قاضی و ۳۵ هزار کارمند را ببرند و باعث شوند ما دچار مشکل شویم.

رئیس قوه قضاییه خاطرنشان کرد: باید بدانید که وقت اداری برای انجام کار در نظر گرفته شده و باید در این زمان برای مردم کار کرد و این صحیح نیست که در چنین وقتی زیارت عاشورا خوانده شود.

وی گفت: جای زیارت عاشورا در خانه یا پیش از ساعت اداری است، این درست نیست  که فردی از یک شهرستان به مرکز استان بیاید و به جای آنکه به کارش رسیدگی شود قاضی با یک ساعت تأخیر به محل کارش بیاید.

وی در خاتمه درباره افراد ممنوع‌المعامله نیز گفت: همانطور که در بحث ممنوع الخروجی‌ها اقدامات خوبی انجام شد و افراد می‌توانند پیش از اقدام برای سفر از وضعیت ممنوع‌الخروجی خود باخبر شوند در زمینه ممنوع المعامله‌ها هم باید تدبیری اندیشیده شود تا در صورت آنکه شرایط ممنوعیت افراد از انجام معامله برطرف شده این موضوع روشنگری شود تا مبادا حقی از کسی ضایع شود.

 

 

 

 

فارس

 

پاسخی بگذارید

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

مجتمع فنی تهران شعبه البرز
آخرین اخبار
قاب محافظ جی فون (GPhone)؛ ابزاری ساده و کاربردی برای تعیین میزان قند خون با گوشی موبایل + عکس
قاب محافظ جی فون (GPhone)؛ ابزاری ساده و کاربردی برای تعیین میزان قند خون با گوشی موبایل + عکس
امکان ذخیره کردن و اشتراک دوباره استوری‌های اینستاگرام فراهم شد + عکس
امکان ذخیره کردن و اشتراک دوباره استوری‌های اینستاگرام فراهم شد + عکس
ابرخودروی لبنانی رونمایی شد +عکس
ابرخودروی لبنانی رونمایی شد +عکس
٢٠ تمرین ساده برای جلوگیری از آلزایمر
۵۰ میلیون نفر آلزایمر دارند
شرط برانکو برای تمدید قرارداد با پرسپولیس چیست؟
شرط برانکو برای تمدید قرارداد با پرسپولیس چیست؟
قرآن ض
البرز معرفی برگزیدگان مسابقات قرآنی کارگری در کرج
این میوه را با پوست بخورید تا معجزه‌ آن را ببینید
این میوه را با پوست بخورید تا معجزه‌ آن را ببینید
سرعت‌گیر با قابلیت تولید انرژی و افزایش ایمنی سطح جاده‌ها
سرعت‌گیر با قابلیت تولید انرژی و افزایش ایمنی سطح جاده‌ها
هراس از دسترسی‌های بی‌مورد
هراس از دسترسی‌های بی‌مورد
وداع مردم اراک با پیکر کوهنوردان جان باخته‌ بهمن اشترانکوه لرستان
وداع مردم اراک با پیکر کوهنوردان جان باخته‌ بهمن اشترانکوه لرستان
تاکسی‌های جدید وارد خیابان‌های لندن شدند +عکس
تاکسی‌های جدید وارد خیابان‌های لندن شدند +عکس
جنـگ هیچ‎گاه تغییر نمی‌کند!
جنـگ هیچ‎گاه تغییر نمی‌کند!
شهباززاده از استقلال رفتنی شد؟
شهباززاده از استقلال رفتنی شد؟
کاهش خطر ابتلا به سرطان سینه با کاهش وزن
کاهش خطر ابتلا به سرطان سینه با کاهش وزن
اصول دریفت با خودروی دیفرانسیل جلو
اصول دریفت با خودروی دیفرانسیل جلو
اتوبان کرج
جمعه آزادراه کرج – قزوین مسدود است
n82757931-72041822
رسانه ترک: ترکیه اسناد مالکیت بر قدس را در اختیار دارد
n82759440-72044621
پیش بینی وزش باد نسبتا شدید و افزایش آلاینده ها در البرز
????????????????????????????????????
کاهش ۱۶درصدی معاملات بورس البرز
داوران والیبال چرا محروم شدند؟
داوران والیبال چرا محروم شدند؟
%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A
طراحی سایتسئوفروش ویلا و اجاره ویلاسرویس و تعمیر کولر گازیاجاره ویلافروش ویلا