امروز: یکشنبه, ۵ تیر ۱۴۰۱ / بعد از ظهر / | برابر با: الأحد 27 ذو القعدة 1443 | 2022-06-26

شهردار کرج با بیان اینکه مدیریت شهری با تمام ظرفیت برای ساماندهی ۷۲ خانوار در معرض خطر گودبرداری در منطقه حصارک کرج پای کار آمده است، گفت: انتظار می رود مالک این گودبرداری هر چه سریع تر به قانون تمکین کند.

به گزارش کرج رسا، مصطفی سعیدی سیرایی در سومین شنبه پروژه گردی شهر کرج که عصر امروز با افتتاح بوستان ترافیک در منطقه هفت این کلانشهر همراه شد، با اشاره  به حادثه تلخ ریزش ساختمان در آبادان و اهمیت پرداختن به موضوع تعیین تکلیف ۷۲ خانوار منطقه حصارک کرج بیان داشت: این گودبرداری مربوط به ۱۰ سال پیش است که به یکی از دغدغه های شورای ششم و مدیریت شهری کرج تبدیل شده است.

وی ادامه داد: در بحث گود حصارک از روزی که شهرداری در شورای ششم فعالیت خود را آغاز کرد این موضوع به عنوان یک پرونده حساس روی میز مدیریت شهری قرار گرفت و در این زمینه لایحه به شورای شهر ارائه دادیم .

شهردار کرج بیان داشت: آخرین اقدامات مدیریت شهری کرج این بود که طبق این مصوبه به هریک از خانوارهای  محدوده خطر ریزش گودبرداری مبلغ ۵۰ میلیون تومان تسهیلات برای اجاره مسکن از سوی شهرداری پرداخت شود که این اقدام مورد استقبال ساکنان قرار نگرفت.

وی در ادامه داد: در سفر ۱۸ فروردین ماه  سال جاری رییس جمهور به استان البرز موضوع مخاطره ۷۲ واحد مسکونی حصارک مورد واکاوی قرار گرفت و دو نشست ویژه در استانداری البرز و نهاد ریاست جمهوری با حضور  مسوولان مدیریت شهری کرج، مالک گودبرداری ، اداره کل راه وشهرسازی، سازمان نظام مهندسی ساختمان البرز و فرمانداری کرج برگزار شد.

شهردار کرج بیان داشت: در این نشست ها ، مالک گودبرداری متعهد شد افزون بر پرداخت مبالغی برای اضافه شدن به مبلغ پرداختی شهرداری کرج  به ساکنان ۷۲ واحد مسکونی، ظرف مدت دو سال نسبت به ساماندهی محل گودبرداری اقدام کند.

سعیدی سیرایی افزود: پس از این نشست متاسفانه مالک گودبرداری به بهانه واهی از انجام تعهدات خودداری می کند که باید طبق قانون با این موضوع برخورد شود.

شهردار کرج بیان داشت: متاسفانه تاکنون  مالک مجموعه همکاری نکرده و شهرداری این آمادگی را دارد بر اساس نظر نظام مهندسی و تصمیم کلان نسبت به ساماندهی و مقاوم سازی ۷۲ واحد مسکونی در معرض خطر ریزش در حصارک کرج اقدام کند.

وی یادآور شد: البته اقدامات موقت برای ایمنی واحدهای در معرض خطر انجام شده اما عمر مفید این واحدهای مسکونی از نظر کارشناسی تمام شده و باید هر سریع تر ساماندهی شوند.

احداث پارک های فرهنگی و آموزشی در کرج

شهردار کرج در بخش دیگری از سخنانش به موضوع فرهنگسازی و ترافیک اشاره کرد و گفت : مدیریت شهری در تلاش است تا با احداث پارک های فرهنگی و رفاهی ضمن ایجاد آسایش برای شهروندان ، برنامه های آموزشی و فرهنگی اجرا کند.

وی اظهار داشت :  بر این اساس در هریک از مناطق دهگانه شهرداری کرج باید یک پارک ترافیک داشته باشیم ؛ احداث پارک های محله ای از اولویت ها است و اکنون ساخت پنج پارک محله ای در این کلانشهر آغاز شده  است .

کاشت درختان مثمر در کرج 

شهردار کرج با اشاره به اهمیت توسعه فضاهای سبز در این کلانشهر گفت : طبق برنامه ریزی بین ۳۰ تا ۵۰ درصد فضای  سبز پارک های محله ای و بوستان های عمومی به کاشت درختان مثمر بومی کم آب بر و درختان غیر مثمر سازگار با آب و  هوای کرج اختصاص می یابد که این اقدام با هدف ایجاد فضای رفاهی مناسب برای شهروندان و استفاده بهینه از فضاهای سبز خواهد بود.

راه اندازی شورای حل اختلاف مدیریت شهری

سعیدی سیرایی در ادامه به راه اندازی شورای ویژه حل اختلاف با همکاری دستگاه قضایی در امور مدیریت شهری کرج خبر داد و گفت : این شورا از امروز فعالیت خود را برای  رسیدگی به اختلافات در زمینه ساخت وسازها، املاک و سایر مشکلات شهری آغاز کرد.

وی افزود: پیش بینی می شود تا ۱۵ روز آینده نیز مجمع قضایی ویژه مدیریت شهری در کرج فعالیت خود را آغاز کند که ساختمان این مجمع در حال آماده سازی است؛مشکلاتی که در حوزه ساخت وساز ، املاک و امثال آن وجود دارد در این حوزه قضایی بررسی خواهد شد.

هدفگذاری مدیریت شهری برای توسعه گردشگری در کرج

شهردار کرج به یکی از برنامه های مدیریت شهری در زمینه توسعه گردشگری و برنامه های آموزش محور اشاره کرد و گفت : در این زمینه برای توسعه گردشگری هدفگذاری کرده ایم.

وی ادامه داد: احداث پارک های موضوعی مانند مادر و کودک و ترافیک زیر مجموعه برنامه های آموزشی و گردشگری شهر کرج تعریف شده است.

ساخت وسازهای غیر مجاز از نگاه شهردار

شهردار کرج با بیان اینکه ساخت وسازهای غیر مجاز در سه بخش انجام می شود ، گفت : بخشی از این ساخت وسازها در حاشیه های شهر ، بخش دیگر در اراضی قولنامه ای و بخش سوم در املاک دارای پروانه ساخت صورت می گیرد.

سعیدی سیرایی با اشاره به  مدیریت شهری در این بخش کاستی ها و ضعف هایی داشته است ، افزود: با این وجود در دوره مدیریت شورای ششم تلاش ها بر مهار ساخت وسازهای غیر قانونی معطوف شده است.

وی بیان داشت : انتظار می رود در بحث ساخت وسازهای غیر مجاز مفاد قانونی نیز مورد بازنگری قرار گیرد .

اختصاص بودجه ویژه برای توسعه پارک های موضوعی در کرج

رییس شورای اسلامی شهر کرج نیز در آیین افتتاح پارک ترافیک منطقه هفت کرج با اشاره به اهمیت ایجاد رفاه و آرامش برای شهروندان  در کنار گسترش آموزش های همگانی گفت : امسال بودجه ویژه برای توسعه پارک های موضوعی مانند آموزش ترافیک در کرج اختصاص یافته است.

جواد چپردار افزود:بخش عمده این فعالیت ها به خاطر فرهنگسازی به ویژه در عرصه ترافیک است زیرا یکی از معضلات استان البرز و کرج موضوع ترافیک بوده و در این بخش پرداختن به  ترافیک وروان سازی آن در بحث اجرایی و فرهنگسازی  از برنامه های اولویت دار است.

وی  گفت:  از فرماندهی و کارشناسان پلیس راهور البرز درخواست کردیم  تا در حوزه فرهنگسازی ترافیک به کمک مدیریت شهری کرج بیایند و به کودکان  آموزش بدهند.

مشخصات پارک ترافیک منطقه هفت کرج

عباس کمالی روستا شهردار منطقه هفت کرج در تشریح مشخصات پارک ترافیک این منطقه گفت : این پارک دارای پیاده راه ، محدوده آموزشی کودکان ، سیستم کنترل برنامه پذیر، سیستم  فرستنده و گیرنده رادیویی ، دوربین های پایشی و برج نوری است.

وی ادامه داد: یکی از مشکلات کلانشهر کرج ترافیک در محور گردشگری آتشگاه در شمال این شهر است که با توسعه بلوار باغستان در سال جاری این مشکل با کمک شورای شهر برطرف خواهد شد.

آنچه باید درباره ۷۲ واحد مسکونی حصارک بدانیم 

موضوع ترک خوردگی ۷۲ واحد مسکونی در مجاورت یک گودبرداری به طول حدود ۱۵۰ متر و عمق ۱۰ متر سال گذشته برای نخستین بار با دعوت یکی از اعضای شورای ششم کرج از رسانه های جمعی خبری شد که این موضوع به یکی از سوژه های مورد رصد ایرنا البرز قرار گرفت .

طبق گزارش میدانی خبرنگار ایرنا از این محل ، گودبرداری توسط مالک یک قطعه ملک بزرگ در مجاورت این واحدهای مسکونی در دهه ۹۰ انجام شد که رها شدن گودبرداری و بارش باران و برف و تغییر ات جوی به مرور زمان سبب ترک خوردگی خانه ها و اضطراب ساکنان آن ها  شد.

لینک کوتاه خبر:

لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر،تکرار نظر دیگران،توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

لطفا نظرات بدون بی احترامی ، افترا و توهین به مسٔولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

در غیر این صورت مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.

نظرات و تجربیات شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظرتان را بیان کنید

Scroll to Top