امروز: دوشنبه, ۲۷ دی ۱۴۰۰ / قبل از ظهر / | برابر با: الإثنين 14 جماد ثاني 1443 | 2022-01-17
کد خبر: 27889 |
تاریخ انتشار : ۲۷ دی ۱۴۰۰ - ۱:۲۵ |
۰
| 2
ارسال به دوستان
پ

محسن رضایی گفت: ما هرگز آغازگر جنگ نیستیم ولی اگر کسی جنگ را آغاز کند پاسخ دندان شکنی به او خواهیم داد.

به گزارش کرج رسا، محسن رضایی دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام ضمن حضور در برنامه «من طهران» شبکه العالم، به بررسی تحولات منطقه، مساله تحریم ها، فشارهای سیاسی و اقتصادی ترامپ علیه ایران و آینده برجام و مناسبات ایران و آمریکا پرداخت.

وی در گفت‌وگوی زنده با این برنامه تلویزیونی، به سوالات العالم در رابطه با وضعیت محور مقاومت از لبنان و سوریه گرفته تا یمن، عراق و فلسطین با تمرکز بر تحریم‌های سزار بر سوریه، انفجار لبنان و دادگاه حریری، عادی سازی روابط میان امارات و اسرائیل، دشمنی سعودی علیه ایران، توافق چین و ایران و مناسبات کشورمان با روسیه و انتخابات پیش روی آمریکا پاسخ داد.

رضایی در ابتدا ضمن عرض تسلیت به مناسبت فرا رسیدن ایام سوگواری اباعبدالله الحسین (ع)، خواستار صلح و برقراری آرامش برای همه کشورهای جهان شد و گفت: امیدوارم بشریت دیگر هیچگونه از فجایع انسانی را به خودش نبیند و صلاح و پیشرفت و امنیت و ارزش‌های انسانی و اسلامی در سراسر عالم گسترش پیدا کند. جنگ بین کشورها پایان یابد و انسان‌ها به زندگی آزادانه و عادلانه‌ای برسند.

پیش از این همواره سخن از مقابله و مواجهه “ایران و آمریکا “در محافل سیاسی باب بود و حالا چند سالی است که این مفهوم به سمت مقابله و مواجهه “محور مقاومت و آمریکا”میل کرده است. چه شرایطی منجر به تشکیل میدان جدید شد و از نگاه شما اوضاع کنونی این میدان چگونه ترسیم می‌شود؟

مقاومت، دفاع از ارزش‌های انسانی است. ما همیشه دستمان روی ماشه است، اما برای دفاع و برای مقاومت. یعنی ما هرگز آغازگر جنگ نیستیم، ولی اگر کسی جنگ را آغاز کند پاسخ دندان شکنی خواهیم داد.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام افزود: ۴۰ سال انقلاب ما همین را می‌گوید و به همین دلیل است که اگر ندایی از جهان اسلام بلند شود و کمکی خواسته شود برای دفاع از شرف وناموس شان ما همیشه در کنار دولت‌ها و ملت‌های اسلامی بودیم. انقلاب ما انقلاب ضد جنگ است.

به نظر می‌رسد ترامپ و نتانیاهو در چالشی قرار گرفته اند که برای خروج از آن میخواهند با ایران وارد جنگ شوند. چه قدر احتمال وجود چنین مسئله‌ای را تایید می‌کنید و آیا ایران در برابر آن آماده است یا خیر؟

ترامپ روحیه قمار بازی دارد و اگر احساس کند می‌تواند حمله‌ای کند و موفق شود ممکن است این کار را انجام دهد، ولی ما به آقای ترامپ می‌گوییم که اگر حمله‌ای را شروع کردید مطمئن باشید هر چه را که روی میز برای قمار بازی گذاشته اید از دست خواهید داد و چیزی برایتان باقی نمی‌ماند و اینطور نیست که پاسخ ما محدود باشد، چون ما دو کارخواهیم کرد یکی اینکه انتقام سخت را ادامه می‌دهیم. ما مرتب منتظر هستیم آمریکایی‌ها حادثه‌ای را درست کنند که انتقام سخت را از شهادت برادرمان شهید قاسم سلیمانی بگیریم. دست ما روی ماشه است و اگر کاری انجام دهند به بهانه همان کار عمل خواهیم کرد لذا این بار برخورد ما مضاعف است. پیش از آنکه عمل کنند ما پاسخ خواهیم داد.

آیا موضع گیری اخیر اروپایی‌ها می‌تواند مقدمه‌ای برای انجام تعهدات آن‌ها در برجام باشد؟

اروپایی‌ها سیاستی دوگانه دارند یعنی در عین حال که با آمریکایی‌ها همراهی می‌کنند، ولی همراهی شان به گونه‌ای نیست که بخواهند روبروی ایران قرار بگیرند از این رو همیشه سیاستی دوگانه درپی خواهند داشت احتمال دارد که به فکر راه حل سوم باشند یعنی ممکن است طی هفته‌های آینده بخواهند واسطه گری را بین ایران و آمریکا شروع کنند.

معمولا طبیعت اروپایی‌ها همیشه یک راه وسط است، ولی اینکه کاملا هم بتوانند در برابر آمریکا بایستند هنوز علایم جدی‌ای پیدا نکرده ایم که به چه میزان میخواهند بایستند و آمریکایی‌ها در هفته‌های باقی مانده به انتخابات تلاش شان را می‌کنند و تیرهایی در تاریکی می‌اندازند، اما بعید میدانم این تیرها در تاریکی به هدف بخورد.

وی در پاسخ به این سوال که آیا ارتباطی با اروپایی‌ها در این خصوص در هفته‌های گذشته رخ داده، گفت: خیر چنین چیزی پیش نیامده است. اما با شناختی که از ماهیت اروپایی‌ها داریم ممکن است بخواهند کارهای این چنینی انجام دهند البته موضع ما کاملا روشن است، هر نوع مذاکره و هر نوع معامله با فردی مثل ترامپ سرنوشت مشخصی دارد اصلا ترامپ قابل اعتماد نیست. او یک انسان شرور است. او انسانی است که باید از هر نوع روابط بین المللی کنار رود.

با توجه به اینکه برخی می‌گویند ترامپ به مرز جنون رسیده و اینکه اعلام کرده تحریم‌ها علیه ایران را برمی‌گرداند این سوال مطرح می‌شود که آیا ترامپ واقعا ایران را نمی‌شناسد؟ آیا دوباره شکست خواهد خورد؟

دیپلمات‌های ما با وجود این که انسان‌های باهوشی بودند، ولی آن شرایط ۹ گانه‌ای که رهبر انقلاب در برجام فرمودند را متاسفانه نتوانسته بودند خوب عمل کنند؛ ما یک برجام مصوب مجلس، یک برجام مصوب شورای امنیت ملی و یک برجام که مقام معظم رهبری با ۹ شرط به دولت اجازه داد که مشروط به آن شروط بروند و برجام را عمل کنند، داریم، اما آن شروط اگر عمل می‌شد امروز مسئله‌ای به نام ماشه نمی‌توانست وجود داشته باشد، اما اکنون در برجام وجود دارد. در حقیقت قطعنامه ۲۲۳۱ که ترامپ به آن اشاره دارد و می‌خواهد مسئله ماشه را فعال کند مبتنی بر برجام است، اما مسئله اصلی این است که اگر کسی از برجام خارج شده باشد حق ندارد به قطعنامه ۲۲۳۱ تکیه کند.

این قطعنامه مسئله برجام است بنابراین آقای ترامپ چنین حقی ندارد. آن حق زمانی قابل اعمال بود که مثلا فرض کنید یکی از طرف‌های برجام اعتراض و ادعایی می‌کند و شورای امنیت یک ماه وقت دارد که در آن رابطه صحبت کند اگر به نتیجه نرسد سازوکار ماشه عمل می‌شود و اگر هم به نتیجه برسند در حقیقت طرف مقابل می‌تواند وتو کند. این یک اشکالی بود که اصلا نباید به وجود می‌آمد، ولی در حال حاضر این موضوع در مورد ترامپ قابل عمل نیست و حق چنین کاری را ندارد.

حالا اگر آقای ترامپ بتواند با زور و فشار بین المللی چنین کاری را انجام دهد که خلاف حقوق بین المللی است نتیجه عملیاتی نخواهد داشت و هیچ نتیجه‌ای ندارد، چون کشورهای دیگر نمی‌توانند به چنین توافقی پایبند باشند ولو بازگشت قطعنامه‌ها باشد که این یک بازگشت تقلبی بوده و تقلب صورت می‌گیرد و خود این تقلب قابل پیگیری از نظر حقوقی است و اگر آمریکایی‌ها چنین اقدامی کنند ما دست بسته نخواهیم بود؛ مجلس ما در حال حاضر یک طرح دو فوریتی آماده کرده که اگر آمریکا از ماشه استفاده کند ایران از برجام خارج شود. مجلس شورای اسلامی حق دارد چنین کاری را انجام دهد. آن موقع دولت ایران نمی‌تواند این مصوبه مجلس را عمل نکند. خوب حالا کشورهایی که با احتیاط عمل می‌کنند در مقابل این اقدام ماشه باید حواس شان را جمع کنند.

اگر مجلس ما این کار را کرد دولت ایران نمی‌تواند این کار را نکند مگر اینکه بخواهند بروند خلاف قانون از مقام معظم رهبری اجازه بگیرند که حتما رهبری وارد این مسائل نمی‌شوند، چون مسئله‌ای بین دولت و مجلس است؛ لذا کشورهایی که اکنون مردد هستند این را بدانند که برای اینکه اوضاع به هم نخورد و نمی‌خواهند این جنازه برجام خاک شود باید تلاش جدی کنند و اجازه ندهند این قمار بازی که دارد یک انتحار سیاسی می‌کند، خودش و کشورهای دیگر را با خود دفن کند.

آمریکا مدعی شده می‌خواهد ایران را کنترل کند و یا تحریم‌ها را افزایش داده و ایران را شکست دهد، ولی این سیاست به گفته آمریکایی‌ها شکست خورده است. آیا به نظر شما محاسبات ترامپ در عقب نشینی و خروج از برجام موفق بوده و شما چه آینده‌ای برای برجام پیش‌بینی می‌کنید؟

۴۰ سال از انقلاب ما گذشته، اما آمریکایی‌ها هنوز نتوانسته اند شناخت دقیقی از ملت ما و از توانایی‌های جمهوری اسلامی پیدا کنند و ما سریالی از اشتباهات و شکست‌های پی‌درپی را در کارنامه آمریکایی‌ها می‌بینیم.

ترامپ به یک افتضاحی در مواجهه با ایران کشیده شده، او فکر می‌کرد که فشارهای اقتصادی آن قدر موفق خواهد بود که می‌تواند پیش شرط برای مذاکره بگذارد لذا قبل از اینکه تحریم‌ها را آغاز کند وزیر خارجه آمریکا ۱۲ پیش شرط برای ایران قائل شد که ایران باید همه این کارها را انجام بدهد تا مذاکره شروع شود بعد که متوجه شدند تحریم‌ها تاثیر نداشته، تحریم‌ها را تشدید کردند و گفتند ما بدون پیش شرط مذاکره می‌کنیم و این هم گذشت و بعد از مدتی گفتند که آقای مکرون واسطه شد و در سفر قبلی رئیس جمهور ما در سازمان ملل آقای ترامپ توی اتاق نشسته بود آقای روحانی توی اتاقی دیگر نشسته بودند، آقای مکرون مرتب از این اتاق به آن اتاق می‌آمد و معلوم بود که یک استیصال کامل در دولت آمریکا پیدا شده و دنبال راه نجات می‌گردند.

آیا آمریکا تا ده سال آینده از منطقه عقب نشینی خواهد کرد؟

پیش بینی من این است که در ده سال آینده آمریکایی در منطقه نخواهد بود. اسرائیل و آمریکا در یک مشکل گرفتار هستند؛ می‌گویند وقتی آمریکا در ده سال آینده در این منطقه نیست، چین و روسیه هم که نباید بیایند در این منطقه، ایران و ترکیه هم نباید بیایند، پس چه کار باید کرد؟ لذا کابوسی در اتاق‌های راهبردی آمریکا و اسرائیل است که ده سال آینده خلاء آمریکا را در این منطقه چه کسی باید پر کند؟ این‌ها به این نتیجه رسیده اند که اسرائیل را با کشورهای عربی پیوند دهند بلکه اسرائیل با کشورهای عربی با یکدیگر خلا بیرون رفتن آمریکا از منطقه را پر کنند.

رژیم صهیونیستی تصمیم دارد اسرائیل از نیل تا فرات را تاسیس کند و برخی کشورهای عربی در حال کمک هستند، اما ایران در مقابل آن‌ها قرار دارد. آینده روابط ایران و کشورهای عربی در سایه عادی سازی روابط با اسرائیل را چگونه می‌بینید؟

این موضوع مهمی است. آن زمان که آمریکایی‌ها خودشان بودند در اینجا چقدر تلاش کردند که اسرائیل را حفظ کنند، اما نتوانستند. حالا وقتی آمریکا اینجا نباشد و قدرت بزرگی مثل ایران وجود داشته باشد کشورهایی مثل بحرین و امارات بروند با اسرائیل چکار کنند!؟ جز بیچارگی و بدبختی برایشان به وجود نمی‌آید.

با وجود آمریکا در اینجا دولت‌های طرفدار آمریکا کاری نتوانستند بکنند. نکته دیگر این است که مسئله از نیل تا فرات تمام شد، بحث جدید از نیل تا خلیج فارس است یعنی موضوع جدیدی شکل می‌گیرد از نیل تا خلیج فارس یعنی از طریق برقراری ارتباط اسرائیل با کشورهای عربی. این‌ها طرح داشتند. چرا یه یمن حمله کردند؟ حمله به یمن مقدمه از نیل تا خلیج فارس بوده است. چرا الان با ابوظبی آمدند این پیوند را برقرار کردند؟ این مقدمه‌ای برای آن طرح است و تلاش خواهند کرد که بحرین هم بعد از مدتی بپیوندد.

این یک نقشه جدید است و با طرح از نیل تا فرات فرق دارد. آن نقشه قبلی که آمریکا در اوج قدرت بود اینگونه دفن شد حالا که آمریکا ده سال آینده در منطقه نیست می‌آیند از نیل تا خلیج فارس را اجرایی کنند!؟ حتما نمی‌توانند. آدم دلش برای این آدم‌های احمق می‌سوزد. این آدم‌های احمقی که بدون تفکر راهبردی و بدون پیش بینی از آینده اینطور برده وار و ذلیل با اسرائیل پیوند برقرار می‌کنند.

ترامپ با خروج از برجام تحریم‌هایش را علیه ایران بازگرداند و امیدوار بود در سایه تحمیل گونه‌ای فلج اقتصادی بر ایران، جمهوری اسلامی را وادار به سازش کند. بفرمائید آیا موفقیتی داشته است؟ اگر پاسخ مثبت است کجا و درچه مواردی؟ و اگر پاسخ منفی است آیا این مساله متوجه اشتباه محاسباتی کاخ سفید دراین خصوص بوده است یا دلایل دیگری داشته است؟

آمریکایی‌ها می‌خواستند صبر کنند تا آثار تحریم‌های اقتصادی بر جامعه را ببیند. آبان ۹۸ که پیش آمد و اعتراضاتی در ایران شکل گرفت فکر کردند مسئله دارد به نتیجه می‌رسد و این‌ها وارد یک درگیری شدند و بعد حاج قاسم سلیمانی را به شهادت رساندند و بعد متوجه رستاخیز عظیم ملت ایران شدند که موجب شگفتی دنیا شد. این جا بود که متوجه شدند تمام طرح‌هایشان برای اینکه ملت ایران را به استیصال و رنج و زحمت بکشانند و از مردم ایران یک پتانسیل علیه جمهوری اسلامی درست کنند، با آن استقبال بی نظیر و رستاخیز عظیم ایران در استقبال از قهرمانان ملی خودشان، بی‌نتیجه بوده است.

به نظر شما چرا اروپایی‌ها در زمینه تمدید تحریم تسلیحاتی ایران با آمریکا بطور جدی همراهی نمی‌کنند؟

آمریکا برای به مقصد رساندن اهدافش مجبور است یارگیری کند، اما این یارگیری بسیار سخت است و این قمار، قمار انتحاری سیاسی است. آیا چین و روسیه و اروپا حاضر به این قمار هستند؟ چند مسئله جدی، مانع همراهی آنان است یکی اینکه کمتر از سه ماه تا انتخابات نمانده است و چرا باید اروپا باید با یک انسان ماجراجو همراهی کند که هیچ پشتوانه‌ای برای آینده ندارد.

الان با توجه به نظرسنجی ها، تفاوت بایدن با ترامپ ۷ تا ۸ درصد است. حالا اروپا چگونه روی قمار کسی که امکان شکست دارد و افقی برای پیروزیش نیست وارد شود. از طرف دیگر آمریکا رهبری جهان را ندارد و آقای ترامپ بعنوان یک نقطه سیاه در تاریخ آمریکا ثبت خواهد شد و ترامپ تیر خلاصی به رهبری آمریکا زد و آقای پمپئو و ترامپ حواسشان نیست که دیگر رهبری سابق را ندارند و حتی در همین رای گیری اخیر برای تمدید تحریم‌های تسلیحاتی ایران به جز یک کشور همراه دیگری نداشتند؛ بنابراین بسیار بعید می‌دانم که اروپایی‌ها آبروی خودشان و حیثیتشان را با این قمار بزرگ آمریکا گره بزنند.

آینده تجاوز عربستان سعودی و دیگر کشورها به یمن را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

رضایی: به بن سلمان گفته شده بود شما موفقیتت در این است که پیروزی به دست بیاوری و درصورت پیروزی، پادشاه سعودی می‌شوی، این پوست خربزه‌ای بود که زیر پای بن سلمان انداخته شد و وی به امید موفقیت و پیروزی صحنه‌های خونینی راه انداخت و اتفاقا زیادی را در عربستان شکل داد، اما امروز بن سلمان بر سر دوراهی است؛ اگر با این شکست برگردد نمی‌تواند حاکم شود و ساقط می‌شود و اگر به اقداماتش ادامه دهد به جایی نمی‌رسد لذا اکنون عربستان در بن بست و باتلاق قرار دارد و هیچ راه نجاتی ندارد و نمی‌تواند تصمیمی بگیرد.

امروز عربستان دنبال چاره برای خروج از باتلاق است از همین رو به اتهام زنی به ایران درباره حمایت و تسلیح یمن می‌پردازد، تحلیل و نظر شما در این باره چیست؟

ایران نیرو و پاسداری در یمن ندارد، آن‌ها شبح ما را می‌بینند، ما البته در آموزش دادن و در بعد انسانی کمک می‌کنیم. ملت یمن ملت رشیدی است و لیاقت خوب و بالایی از خودش نشان داد هم محاصره اقتصادی است و با مشکلات بهداشتی دست و پنجه نرم می‌کند و در جنگ با سعودی‌ها هستند و هر لحظه بمباران می‌شوند یمنی‌ها با توجه به لیاقتی که از خود نشان دادند جزو ملت‌های پرافتخار آینده جهان اسلام هستند.

مقاومت الحمدالله روز به روز فشرده‌تر می‌شود امروز مقاومت از ایران، عراق، سوریه، لبنان و فلسیطین به یمن رسیده است جبهه مقاومت در آینده بسیار باشکوه‌تر خواهد شد و روز به روز روحیه در این جبهه‌ها افزایش پیدا می‌کند یکی از دلایلش همین روحیه بالای مردم یمن است که شایستگی‌های بزرگی از خود نشان دادند.

در لبنان انفجار اسکله بیروت سبب شد تا برخی هم در داخل و هم در خارج لبنان نا آرامی‌های بی نتیجه گذشته را مجددا احیا کنند و در سایه ان اهداف بر زمین مانده ای، چون خلع سلاح حزب الله را پی جویی کنند. بطور مشخص امریکا، سعودی، اسرائیل و مخالفین داخلی حزب الله و گروه ۸ مارس بنظر در تلاشند تا بیشترین سود را از این مساله ببرند نظر شما چیست؟

حزب الله در ۲۰ سال گذشته با وجود اینکه در مجلس لبنان وجود داشت هیچ موقع دولتی تشکیل نداد و اکثرا با گروه ۱۴ مارس به توافق می‌رسید. تدبیر و اقتداری که در لبنان شکل گرفته لبنان را به ملت مستقل و آزادی خواه تبدیل کرده اسرائیل را عقب زده و داعش را سرکوب کرده است که باعث افتخار جهان اسلام است.

اقتدار و تدبیری که از همه طیف‌ها مسیحی سنی و شیعه و مخصوصا برادر عزیزم سیدحسن نصرالله وجود دارد اجازه نمی‌دهد کسی سوءاستفاده کند.

مصطفی الکاظمی نخست وزیر عراق به واشنگتن رفته و با رئیس جمهور عراق دیدار کرده است این دیدار را چگونه می‌بینید؟

عراق قوی و مستقل بهترین یار ماست و عراق ضعیف و خدای ناکرده وابسته برای جهان اسلام خوب نیست، آقای الکاظمی به خوبی کار می‌کند اولین سفرش به ایران بود و حالا به واشنگتن سفر کرده است و شاید روزهای آتی برای مثال به چین یا هر کشور دیگری برود ما از عراق مقتدر و مستقل خوشحال هستیم. ما در هر زمینه‌ای که عراق لازم داشته باشد به آن‌ها کمک می‌کنیم.

از وقتی که گذاشتید بسیار سپاسگزاریم.

من هم از شما متشکرم و امیدوارم روز به روز شاهد پیروزی‌های بزرگتری در جبهه مقاومت باشیم و از خداوند متعال می‌خواهیم که عقل را به دشمنان ما برگرداند تا دست از حماقت و دیوانگی بکشند.

ما به خدا متکی هستیم و در دل‌ها نفوذ می‌کنیم و روش‌های استعماری را در پیش نمی‌گیریم و در قلب‌های ملت‌ها نفوذ می‌کنیم.

لینک کوتاه خبر:

لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر،تکرار نظر دیگران،توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

لطفا نظرات بدون بی احترامی ، افترا و توهین به مسٔولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

در غیر این صورت مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.

نظرات و تجربیات شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظرتان را بیان کنید

Scroll to Top