امروز: یکشنبه, ۸ خرداد ۱۴۰۱ / بعد از ظهر / | برابر با: الأحد 28 شوال 1443 | 2022-05-29
کد خبر: 48365 |
تاریخ انتشار : ۰۸ خرداد ۱۴۰۱ - ۱۲:۴۲ |
۰
| می پسندم
ارسال به دوستان
پ

پس از اعتراضات مکرر داوطلبان چهل و هشتمین آزمون دستیاری تخصصی پزشکی به زمان برگزاری آزمون و تغییر ناگهانی منابع برخی رشته‌ها و به نتیجه نرسیدن این اعتراضات، داوطلبان این آزمون با ارسال شکایتی به دیوان عالی عدالت اداری خواستار ورود این دیوان برای رسیدگی به اعتراضات‌شان مبنی بر تخلفات معاونت آموزشی و دبیرخانه شورای آموزش پزشکی و تخصصی وزارت بهداشت شدند.

به گزارش کرج رسا، در پی بی توجهی مسئولان وزارت بهداشت به اعتراضات داوطلبان چهل و هشتمین دوره آزمون دستیاری در مورد زمان برگزاری آزمون و همچنین تغییر زودتر از موعد و ناگهانی منابع برخی رشته‌ها و بی نتیجه ماندن تلاش های این داوطلبان برای متقاعد کردن مسئولان، داوطلبان دست به دامان مسئولان رده اول کشوری و قانون گذار شدند و علاوه بر ارسال نامه ای به رییس قوه قضاییه و رییس کمیسیون بهداشت مجلس شورای اسلامی، مطالبات خود را از طریق دیوان عدالت اداری نیز پیگیری کردند.

در بخشی از نامه داوطلبان به دیوان عالی عدالت اداری تاکید شده است که ” عدم رعایت فاصله قانونی و منطقی بین زمان برگزاری آزمون قبلی و فعلی: طبق ماده ۱۲ مقررات و آیین نامه های آموزش دستیار تخصصی، آزمون دستیاری تخصصی پزشکی باید با روندی مشابه کنکور سراسری فقط یک بار در سال در بهمن و یا اسفند برگزار شود. با توجه به شرایط بیماری کرونا و تعویق های مکرر آزمون دوره قبل، این آزمون که قرار بود در اسفند ۹۸ برگزار شود.

در نهایت بنا به مصوبه ستاد ملی مقابله با کرونا در تاریخ ۱۶ مرداد برگزار و نتایج آزمون نیز در مهر ماه اعلام شد. این در حالی است که فاصله زمانی برگزاری آزمون دوره ۴۶ با آزمون دوره ۴۷ ، حدود ۱۷ ماه بوده است. اما با توجه به تاریخ فعلی آزمون دوره ۴۸ ،مدت زمان بین تاریخ اعلام نتایج آزمون قبلی و تاریخ برگزاری آزمون فعلی کمتر از ۵ ماه است.”

عدم رعایت فاصله قانونی زمان برگزاری آزمون

در ادامه این نامه آمده است: “تاکید قانون گذار بر برگزاری آزمون یک نوبت در سال در بهمن یا اسفند ماه، دو وجه اساسی دارد، اول مشخص نمودن تاریخ برگزاری آزمون ها و اعلام منابع حداقل از ۹ ماه قبل و دوم حفظ فاصله منطقی بین مدت زمان برگزاری آزمون ها. برگزاری آزمون دوره ۴۷ با ۵ ماه تاخیر در مرداد ۹۹ به دلیل مصوبه ستاد کرونا و برگزاری آزمون دوره ۴۸ در زمان مقرر اسفند ماه واضحا نافی مقرره رعایت مدت زمان منطقی بین برگزاری دو آزمون است و این به دور از عدالت آموزشی و انصاف هست.

اینکه آزمون دوره ۴۷ با مصوبه ستاد کرونا، با تعویق ۶ ماهه برگزار شده است دلیلی بر این نیست تا آزمون دوره ۴۸ بدون رعایت فاصله مناسب بین دو آزمون برگزار شود. این حق قانونی، منطقی و عقلانی شرکت کنندگان در آزمون است که زمان کافی و مناسب جهت آمادگی برای شرکت در آزمون را داشته باشند.

آیین نامه اجرایی نشست ۶۶ شورای آموزش پزشکی و تخصصی وزارت بهداشت، منابع اعلام شده ۹ ماه بعد از ابلاغ مرجع آزمون شناخته خواهند شد. جدول زمان بندی آزمون های وزارت بهداشت در سال ۹۹ اعلام شد و تاریخ ۷ اسفند ۹۹ به عنوان تاریخ برگزاری آزمون دستیاری دوره ۴۸ تعیین شد. اما به شکل بی سابقه ای منابع آزمون، چندین ماه پس از تعیین تاریخ آزمون (اردیبهشت ۹۹ )و در تاریخ ۳۰ شهریور جاری اعلام شد. در واقع مدت زمان بین اعلام رسمی منابع و تاریخ برگزاری آزمون تنها ۵ ماه است.

بنابراین می توان نتیجه گرفت که فاصله ۹ ماه بین اعلام منابع و زمان برگزاری آزمون، موضوعی قانونی و پذیرفته شده در سطح تصمیم گیران است و صد البته منطقی نیز هست، چرا که داوطلبین باید فرصت کافی و مناسب را جهت مطالعه منابع اعلامی داشته باشند. چگونه است که وزارت بهداشت، در مدت ۵ ماه از زمان اعلام منابع در صدد برگزاری آزمون است؟”

تخلف درنحوه اعلام منابع

در بخشی از نامه داوطلبان آزمون چهل و هشتم آمده است: “تغییر رفرنس درس جراحی برای آزمون دوره ۴۸ با توجه به مستندات ارائه شده و تغییر رفرنس درس زنان برای آزمون دوره ۴۸ با توجه به مستندات، خلاف قانون مصوب می باشد و در صورتی که رفرنس های اعلام شده برای آزمون دوره ۴۸ ،حتی با رعایت زمانبندی قانونی اعلام می شود، همچنان با قوانین و مصوبات پیشین مغایرت داشت.”

دلایل درخواست دستور موقت

داوطلبان این آزمون در نامه خود تاکید دارند که با توجه به دلایل فوق، مستندات فوق، تقاضای صدور دستور موقت مبنی بر لغو برگزاری آزمون دستیاری دوره ۴۸ در تاریخ ۷ اسفند سال ۹۹ شدند که برخی از دلایل درخواست به شرح ذیل است:

۱. ضرورت موضوع که با آینده شغلی هزاران پزشک مرتبط می باشد.

۲. تخلفات و تناقضات متعدد رخداده که باعث وارد شدن فشار مضاعفی بر پزشکان عمومی جوان که در بیمارستان ها، درمانگاه ها، مراکز مراقبتی و مراکز بهداشتی شهرها و روستاهای دور و نزدیک در خط مقدم مبارزه با همه گیری بیماری کروناویروس هستند، شده است.

۳. قرار داشتن در اوج شیوع کرونا ویروس طی چندین ماه گذشته و افزایش تصاعدی نرخ بیماران که گذشته از افزایش حجم کاری پزشکان، صدمات روحی-روانی گسترده ای نیز به این افراد وارد نموده و فرصت مطالعه برای آزمون نیز برای این گروه بسیار کمتر شده است.

۴. علی رغم مراجعات مکرر و مکاتبات متعدد به ارکان بالا دستی وزارت متبوع و تمایل موکلین مبنی بر حل مسالمت آمیز مشکل، متاسفانه توفیقی تاکنون حاصل نشده است است.

۵.  چنانچه آزمون در تاریخ ۷ اسفند سال جاری برگزار شود، دیگر رسیدگی به ماهیت اعتراض بی فایده و موضوع خواسته، سالبه به انتفاع موضوع خواهد شد. چرا که معاونت آموزشی وزارت بهداشت اقدام به برگزاری آزمون نموده و دیگر موضوعی برای رسیدگی وجود نخواهد نداشت.

به گزارش ایسنا، داوطلبان آزمون دستیاری همچنین با تشکیل کمپینی با عنوان ” تعویق آزمون دستیاری” با بیش از ۶ هزار امضا خواستار تعویق چهل و هشتمین آزمون دستیاری شدند.

ارسال نامه به رییس قوه قضاییه کشور از دیگر اقدامات داوطلبان آزمون دستیاری است که در این نامه خواستار ورود آیت الله رییسی به تخلفات برگزاری این آزمون شدند.

در نامه داوطلبان به رییس قوه قضاییه آمده است:

” معاونت آموزشی وزارت بهداشت که به عنوان متصدی برگزاری آزمون های علمی و تخصصی دوره های پزشکی می باشد، در خصوص برگزاری آزمون دوره ۴۸ دستیاری تخصصی ضمن ارتکاب تخلفات قانونی از مصوبات و آیین نامه های جاری و بدون لحاظ شرایط ویژه و اضطراری بیماری کرونا و فشارهای شبانه روزی وارده به جامعه پزشکان، اقدام به اعلام تاریخ آزمون به فاصله حدود ۵ ماه به جای ۹ ماه مصوبه قانونی از زمان اعلام رسمی منابع آزمون و نیز فاصله زمانی کمتر از یک سال از آزمون قبلی نموده است که این مهم مورد اعتراض قانونی جامعه پزشکی در مراجع ذی صلاح از قبیل دیوان عدالت اداری قرار گرفته است. البته در کنار این تخلفات اصلی، تخلفات متعدد دیگری از آئین نامه ها و ضوابط قانونی در انتخاب و اعلام بعضی رفرنس ها نیز صورت گرفته که همگی نشان از قانون گریزی حاکم بر معاونت آموزشی دارد.

بنابراین وزارتخانه طی مصاحبه های متعدد رسانه ای که سوابق آن نیز موجود است، اعلام نموده که دیوان عدالت اداری در این خصوص رای به نفع پزشکان صادر نمی کند و اینگونه اظهارات منجر به وهن نظام قضایی و نقض عدالت و تضییع حق این قشر زحمت کش خواهد بود. بنابراین تقاضامندیم در رسیدگی به این موضوع، امر به اقدام فرمایید”.

به گزارش ایسنا؛ اعتراض داوطلبان آزمون دستیاری به تاریخ برگزاری این آزمون و تغییر ناگهانی منابع برخی رشته‌ها در حالی وارد دومین ماه می‌شود که معاونت آموزشی وزارت بهداشت هیچ توضیحی در خصوص این تصمیم خلق‌الساعه و اعتراضات منطقی داوطلبان ارائه نمی‌کند و این وزارت‌خانه صرفا به انتشار یک اطلاعیه مختصر بسنده کرده است.

با وجودی که پیگیری‌های ایسنا برای انتشار نظر و دیدگاه مسئولان معاونت آموزشی تاکنون بی‌نتیجه مانده، این خبرگزاری آماده انعکاس نظرات و پاسخ های مسئولان امر است؛ اما به نظر می‌رسد مسئولان سیاست سکوت را بر شفاف‌سازی و روشنگری اعتراضات و مطالبات دانشجویی ترجیح می‌دهند.

لینک کوتاه خبر:

لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر،تکرار نظر دیگران،توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

لطفا نظرات بدون بی احترامی ، افترا و توهین به مسٔولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

در غیر این صورت مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.

نظرات و تجربیات شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظرتان را بیان کنید

Scroll to Top