تارخ انتشار: یکشنبه ۵ آبان ۱۳۹۲ - ۱۰:۵۳
کد خبر : 3572
چاپ خبر

وزیر نفت: تولید نفت ایران با بهبود فضای بین‌ المللی افزایش می‌یابد

زنگنه1

کرج رسا: میزان سرمایه‌ گذاری مورد نیاز صنعت نفت در بازه ۲۰۱۱ تا ۲۰۳۵ براساس پیش بینی اوپک بیش از ۴٫۲ تریلیون دلار و بر مبنای پیش بینی آژانس بین المللی انرژی تا ۱۴ تریلیون دلار است که بخش عمده‌ ای از آن در میدان‌ های قدیمی بهره برداری می‌شود.

به گزارش کرج رسا، بیژن نامدار زنگنه – وزیر نفت – در همایش بین المللی صندوق توسعه ملی با اشاره به تامین مالی بخش انرژی و خصوصا نفت و گاز و اینکه صنعت نفت و صندوق توسعه ملی ایران بازوی اصلی توسعه کشور در مناسبات جدید در اقتصاد ایران هستند، گفت: پیش‌بینی می‌شود تقاضای جهانی نفت علیرغم رکود اقتصادی کنونی در بخش‌هایی از اقتصاد جهان در میان مدت و بلند مدت افزایش یابد.

به گفته وی پیش‌بینی اوپک از تقاضای نفت در سناریوی مرجع نشان می‌دهد که تقاضای کل جهان از سطح ۸۷ میلیون بشکه در روز در سال ۲۰۱۰ میلادی به ۱۰۷٫۳ میلیون بشکه در روز در سال ۲۰۳۵ بالغ خواهد شد. بدین ترتیب علیرغم آن که طی دوره یاد شده تقاضای کشورهای OECD با پنج میلیون بشکه کاهش مواجه خواهد بود با توجه به افزایش ۲۵ میلیون بشکه‌ای در سایر نقاط جهان برآیند کلی به صورت ۲۰ میلیون بشکه افزایش برای کل جهان خواهد بود.

* سرمایه‌گذاری ۲۷۰ میلیارد دلاری اوپک در بخش بالادستی

زنگنه با اشاره به این‌که علیرغم اطمینان در خصوص میزان تقاضای میان مدت برآورد می‌شود که کشورهای اوپک در بازه ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۶ میلادی به انجام سرمایه‌گذاری بیش از ۲۷۰ میلیارد دلار در بخش بالادستی خود مبادرت کنند، گفت: بخشی از این سرمایه‌گذاری برای حفظ تولید میدان‌های در حال بهره برداری است و بخشی هم برای جلوگیری از افت طبیعی تولید نفت در میدان‌های قدیمی استفاده می‌شود.

وی با اشاره به این‌که با بهبود فضای بین‌المللی به نفع ایران بدون تردید تولید نفت ایران افزایش قابل توجهی خواهد داشت، عنوان کرد: این امر به همراه افزایش تقاضای جهانی و نیز نیازهای داخلی صنعت نفت به سرمایه‌گذاری بسیار نیاز خواهد داشت حتی در شرایط کنونی سرمایه‌گذاری‌های زیادی برای حفظ و نگهداری تولید، افزایش ظرفیت‌های پالایشی و توسعه خطوط انتقال نفت و گاز برای داخل کشور و صادرات مورد نیاز است.

نقش موثر صندوق توسعه ملی در تامین مالی

زنگنه با اشاره به این‌که صندوق توسعه ملی نقش بسیار موثری در تامین مالی پروژه‌های صنعت نفت در چارچوب توانمندسازی شرکت‌های صنعتی و پیمانکاری خصوصی داخلی و نیز بهره گیری از توان مالی، فنی و تکنولوژی‌های شرکت‌های خارجی خواهد داشت، گفت: براساس اساسنامه صندوق توسعه ملی شرکت‌های خارجی سرمایه‌گذار با آورده ۳۰ درصد به عنوان سرمایه می‌توانند از منابع مالی صندوق برای سرمایه‌گذاری برخوردار شوند که این سیاست نقش پررنگی در جلب و مشارکت سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی در ایران خواهد داشت.

وزیر نفت اظهار کرد: بخش نفت و گاز از بخش‌های سودآور اقتصادی ایران است که به دلیل ارزآوری بالا به راحتی می‌تواند تعهدات مالی وام‌های ارزی را ایفا کند و از این بابت کمترین ریسک متوجه منابع صندوق توسعه ملی خواهد بود.

وی گفت: در برهه‌ای از تاریخ هر گاه که صنعت نفت با مدیریت و برنامه‌ریزی درست عمل کرده نه تنها منابع کافی برای اجرای طرح‌های سرمایه‌گذاری دولت فراهم کرده بلکه با اجرای طرح‌های توسعه‌ای خود به ایجاد اشتغال وسیع نیز پرداخته است. به همراه آن هزاران واحد صنعتی و شرکت‌های مشاوره و پیمانکاری هم در اندازه‌های مختلف فعال شده و از این رهگذر محرک سرمایه‌گذاری صنعتی و خدماتی و تولید ارزش افزوده در دیگر بخش‌ها نیز شده است.

نفت بزرگترین تامین کننده منابع ورودی صندوق توسعه ملی

زنگنه صنعت نفت را بزرگترین تامین کننده منابع ورودی صندوق توسعه ملی دانست و گفت:‌ این صنعت یکی از بخش‌هایی است که بدون تردید نیازمند تامین مالی پروژه‌های متعددی در بخش‌های بالادستی و پایین دستی است که خوشبختانه صنعت نفت با سیاست‌های توانمندسازی بخش خصوصی و توسعه و تقویت بنگاه‌داری اقتصادی ظرفیت‌های خوبی را فراهم ساخته است.

وزیر نفت توسعه فازهای مختلف میدان پارس جنوبی در عسلویه و نیز توسعه واحدهای پتروشیمی متعدد در بندر امام خمینی(ره) را بهترین نمونه‌های از شکوفایی صنعت نفت ایران دانست.

به گزارش ایسنا، وی با اشاره به این‌که شرکت‌های دولتی نمی توانند از صندوق توسعه ملی منابع مالی دریافت کنند، خاطرنشان کرد: اما براساس سیاست حمایت از بخش خصوصی داخلی و نیز جذب سرمایه‌گذاران خارجی منابع صندوق توسعه ملی می‌تواند در پروژه‌های سودآور در بخش‌های بالادستی، میان دستی و پایین دستی از طریق شرکت‌های خصوصی همکار صنعت نفت به کار گرفته شود. تاکنون بخش های نفت، گاز و پتروشیمی توانسته‌اند بیش از ۱۴ میلیارد دلار از منابع صندوق را برای این گونه پروژه‌ها به خود اختصاص دهند.

به گفته زنگنه سیاست وزارت نفت تعیین پروژه‌های اولویت‌دار است تا با دعوت از سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی آنها را محقق کنند. بدون تردید تامین مالی صندوق توسعه ملی می‌تواند در محقق شدن اهداف مورد نظر وزارت نفت بسیار راهگشا باشد. در این راه صنعت نفت و صندوق توسعه ملی به عنوان مجموعه‌ای یکپارچه در خدمت تحقق اهداف دولت تدبیر و امید برای آینده ایران ترسیم شده است.

پاسخی بگذارید

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

مجتمع فنی تهران شعبه البرز
آخرین اخبار
1
منکرات کلان مانند، رشوه، رانت، حزب‌بازی و باندبازی نادیده گرفته می‌شود
4
برگزاری مراسم اولین سالگرد شهادت شهید مصطفی صادقی
2
نادر گلچین خواننده پیشکسوت دار فانی را وداع گفت
پیکر مادر شهیدان «آجرلو» در کرج تشییع شد
پیکر مادر شهیدان «آجرلو» در کرج تشییع شد
ابزاری که شما را زیبا و بعد کور می کند!/ ایدز و هپاتیت ارمغان لنزهای اجاره‌ای
در چند ثانیه عفونت چشمتان را تشخیص دهید
واردات خودروهای بالای ۲۵۰۰ سی سی آزاد شد؟
واردات ماشینهای بالای ۲۵۰۰ سی سی آزاد شد؟
لپ تاپ گوگل پیکسل بوک با سیستم عامل کروم و پشتیبانی از قلم هوشمند در راه است + عکس
لپ تاپ گوگل پیکسل بوک با سیستم عامل کروم و پشتیبانی از قلم هوشمند در راه است + عکس
فراموش کردن چه زمانی نشانه دمانس است؟/گول تبلیغات درمان آلزایمر را نخورید!
فراموش کردن چه زمانی نشانه دمانس است؟/ گول تبلیغات درمان آلزایمر را نخورید!
رندرهای گوگل پیکسل 2 و پیکسل 2 ایکس ال در چند رنگ منتشر شد + (قیمت + عکس)
رندرهای گوگل پیکسل ۲ و پیکسل ۲ ایکس ال در چند رنگ منتشر شد + (قیمت + عکس)
۵ مکمل طبیعی برای کاهش سریع درد کمر
۵ مکمل طبیعی برای کاهش سریع درد کمر
انتقاد وزیر ارتباطات از تماس با مردم برای فروش سیم کارت‌های رند
انتقاد وزیر ارتباطات از تماس با مردم برای فروش سیم کارت‌های رند
بهترین خوراکی‌ها برای سم زدایی بدن را بشناسید
بهترین خوراکی‌ها برای سم زدایی بدن را بشناسید
راهکارهای ساده‌ای که سلامت روحی را تقویت می‌کنند
بهترین میوه ها و سبزیجات برای آغاز فصل پاییز!
636365340486546991.jpg
بازی پرسپولیس و نفت آبادان لغو شد
آیا همه زوج‌ها باید بررسی ژنتیک شوند؟
آیا همه زوج‌ها باید بررسی ژنتیک شوند؟
1
کیم جونگ اون: ترامپ روانی است
به گزارش خبرنگار مهر، هم‌زمان با دومین روز از ماه محرم همایش شیرخوارگان حسینی در مصلی کرج و با حضور پرشور مردم ولایتمدار این شهرستان در حال برگزاری است.  هزاران نفر از عاشقان سید و سالار شهیدان در سراسر استان گرد هم آمده‌اند و درحالی‌که نوزادان خود را بر روی دستانشان گرفته‌اند، در غم و اندوه حضرت علی‌اصغر (ع) طفل شش‌ماهه امام حسین (ع) اشک ماتم می‌ریزند و به یاد این مصیبت بزرگ به سوگواری و عزاداری می‌پردازند.  مادران البرزی به پیشانی کودکان خود سربندهای یا حسین (ع) و یا ابوالفضل (ع) بسته‌اند و به یاد مظلومیت علی‌اصغر طفل شش‌ماهه حسین‌ابن‌علی (ع) که در کربلا به شهادت رسید نوای لالایی سر داده‌اند.  این همایش هرسال به همت مجمع جهانی بزرگداشت حضرت علی‌اصغر (ع) در اولین جمعه ماه محرم برگزار می‌شود و هدف از برگزاری آن تعظیم شعائر حسینی و تربیت نسل انقلابی و مکتبی با حضور مادران و کودکان شیرخوارشان با توسل به حضرت علی‌اصغر (ع) و اظهار مظلومیت شیرخوار امام حسین (ع) است، که مظلومانه در کربلا شهید شد.  در این آئین که با حضور مداحان اهل‌بیت برگزار شده است، ضمن قرائت زیارت عاشورا در سوگ سالار شهیدان امام حسین (ع) به‌ویژه کوچک‌ترین سرباز کربلا نوحه‌سرایی شد
کودکان البرزی سربند یا علی اصغر (ع) بستند/ نوای لالایی می‌آید
2
مدافعان حرم برای ایران افتخارآفرینی می‌کنند
2
رنگ‌های پایین خمیر دندان‌ها چه مفهومی دارد؟
به گزارش جام جم آنلاین به نقل از مهر، سید حسن نصرالله، دبیرکل حزب الله لبنان در سخنرانی خود به مناسبت شب اول محرم گفت: این ماه را به امام مهدی (عج) تسلیت می‌گوییم چرا که ایشان صاحب اصلی و واقعی عزا در این جهان هستند.  وی افزود: حلول سال جدید هجری قمری را به همه مسلمانان جهان تبریک می‌گوییم و از خداوند می‌خواهیم که سال جدید را سال ثبات و پیروزی قرار دهد.  نصرالله اظهار داشت: مقاومت وسیله‌ای برای تحقق هدف است و نباید تبدیل به هدف شود، اصل حاکم در رفتار انبیاء و اولیای الهی انجام تکیلف الهی است و نه خواسته های خودشان.  وی ادامه داد: جنبش حسینی (ع) که برای مقابله با طرح یزید برپا شد پیروز شد و دلیل آن نیز بقای اسلامی ناب محمدی است.  دبیرکل حزب‌الله لبنان تاکید کرد: مجاهد واقعی کسی است که تکلیف شرعی خود را به کاملترین وجه انجام می دهد.
سیدحسن نصرالله: اگر تکلیف شود، می جنگیم
%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A
طراحی سایتسئوسرویس و تعمیر کولر گازی