تارخ انتشار: یکشنبه ۵ آبان ۱۳۹۲ - ۱۰:۵۳
کد خبر : 3572
چاپ خبر
بازدیدها: 186

وزیر نفت: تولید نفت ایران با بهبود فضای بین‌ المللی افزایش می‌یابد

زنگنه1

کرج رسا: میزان سرمایه‌ گذاری مورد نیاز صنعت نفت در بازه ۲۰۱۱ تا ۲۰۳۵ براساس پیش بینی اوپک بیش از ۴.۲ تریلیون دلار و بر مبنای پیش بینی آژانس بین المللی انرژی تا ۱۴ تریلیون دلار است که بخش عمده‌ ای از آن در میدان‌ های قدیمی بهره برداری می‌شود.

به گزارش کرج رسا، بیژن نامدار زنگنه – وزیر نفت – در همایش بین المللی صندوق توسعه ملی با اشاره به تامین مالی بخش انرژی و خصوصا نفت و گاز و اینکه صنعت نفت و صندوق توسعه ملی ایران بازوی اصلی توسعه کشور در مناسبات جدید در اقتصاد ایران هستند، گفت: پیش‌بینی می‌شود تقاضای جهانی نفت علیرغم رکود اقتصادی کنونی در بخش‌هایی از اقتصاد جهان در میان مدت و بلند مدت افزایش یابد.

به گفته وی پیش‌بینی اوپک از تقاضای نفت در سناریوی مرجع نشان می‌دهد که تقاضای کل جهان از سطح ۸۷ میلیون بشکه در روز در سال ۲۰۱۰ میلادی به ۱۰۷.۳ میلیون بشکه در روز در سال ۲۰۳۵ بالغ خواهد شد. بدین ترتیب علیرغم آن که طی دوره یاد شده تقاضای کشورهای OECD با پنج میلیون بشکه کاهش مواجه خواهد بود با توجه به افزایش ۲۵ میلیون بشکه‌ای در سایر نقاط جهان برآیند کلی به صورت ۲۰ میلیون بشکه افزایش برای کل جهان خواهد بود.

* سرمایه‌گذاری ۲۷۰ میلیارد دلاری اوپک در بخش بالادستی

زنگنه با اشاره به این‌که علیرغم اطمینان در خصوص میزان تقاضای میان مدت برآورد می‌شود که کشورهای اوپک در بازه ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۶ میلادی به انجام سرمایه‌گذاری بیش از ۲۷۰ میلیارد دلار در بخش بالادستی خود مبادرت کنند، گفت: بخشی از این سرمایه‌گذاری برای حفظ تولید میدان‌های در حال بهره برداری است و بخشی هم برای جلوگیری از افت طبیعی تولید نفت در میدان‌های قدیمی استفاده می‌شود.

وی با اشاره به این‌که با بهبود فضای بین‌المللی به نفع ایران بدون تردید تولید نفت ایران افزایش قابل توجهی خواهد داشت، عنوان کرد: این امر به همراه افزایش تقاضای جهانی و نیز نیازهای داخلی صنعت نفت به سرمایه‌گذاری بسیار نیاز خواهد داشت حتی در شرایط کنونی سرمایه‌گذاری‌های زیادی برای حفظ و نگهداری تولید، افزایش ظرفیت‌های پالایشی و توسعه خطوط انتقال نفت و گاز برای داخل کشور و صادرات مورد نیاز است.

نقش موثر صندوق توسعه ملی در تامین مالی

زنگنه با اشاره به این‌که صندوق توسعه ملی نقش بسیار موثری در تامین مالی پروژه‌های صنعت نفت در چارچوب توانمندسازی شرکت‌های صنعتی و پیمانکاری خصوصی داخلی و نیز بهره گیری از توان مالی، فنی و تکنولوژی‌های شرکت‌های خارجی خواهد داشت، گفت: براساس اساسنامه صندوق توسعه ملی شرکت‌های خارجی سرمایه‌گذار با آورده ۳۰ درصد به عنوان سرمایه می‌توانند از منابع مالی صندوق برای سرمایه‌گذاری برخوردار شوند که این سیاست نقش پررنگی در جلب و مشارکت سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی در ایران خواهد داشت.

وزیر نفت اظهار کرد: بخش نفت و گاز از بخش‌های سودآور اقتصادی ایران است که به دلیل ارزآوری بالا به راحتی می‌تواند تعهدات مالی وام‌های ارزی را ایفا کند و از این بابت کمترین ریسک متوجه منابع صندوق توسعه ملی خواهد بود.

وی گفت: در برهه‌ای از تاریخ هر گاه که صنعت نفت با مدیریت و برنامه‌ریزی درست عمل کرده نه تنها منابع کافی برای اجرای طرح‌های سرمایه‌گذاری دولت فراهم کرده بلکه با اجرای طرح‌های توسعه‌ای خود به ایجاد اشتغال وسیع نیز پرداخته است. به همراه آن هزاران واحد صنعتی و شرکت‌های مشاوره و پیمانکاری هم در اندازه‌های مختلف فعال شده و از این رهگذر محرک سرمایه‌گذاری صنعتی و خدماتی و تولید ارزش افزوده در دیگر بخش‌ها نیز شده است.

نفت بزرگترین تامین کننده منابع ورودی صندوق توسعه ملی

زنگنه صنعت نفت را بزرگترین تامین کننده منابع ورودی صندوق توسعه ملی دانست و گفت:‌ این صنعت یکی از بخش‌هایی است که بدون تردید نیازمند تامین مالی پروژه‌های متعددی در بخش‌های بالادستی و پایین دستی است که خوشبختانه صنعت نفت با سیاست‌های توانمندسازی بخش خصوصی و توسعه و تقویت بنگاه‌داری اقتصادی ظرفیت‌های خوبی را فراهم ساخته است.

وزیر نفت توسعه فازهای مختلف میدان پارس جنوبی در عسلویه و نیز توسعه واحدهای پتروشیمی متعدد در بندر امام خمینی(ره) را بهترین نمونه‌های از شکوفایی صنعت نفت ایران دانست.

به گزارش ایسنا، وی با اشاره به این‌که شرکت‌های دولتی نمی توانند از صندوق توسعه ملی منابع مالی دریافت کنند، خاطرنشان کرد: اما براساس سیاست حمایت از بخش خصوصی داخلی و نیز جذب سرمایه‌گذاران خارجی منابع صندوق توسعه ملی می‌تواند در پروژه‌های سودآور در بخش‌های بالادستی، میان دستی و پایین دستی از طریق شرکت‌های خصوصی همکار صنعت نفت به کار گرفته شود. تاکنون بخش های نفت، گاز و پتروشیمی توانسته‌اند بیش از ۱۴ میلیارد دلار از منابع صندوق را برای این گونه پروژه‌ها به خود اختصاص دهند.

به گفته زنگنه سیاست وزارت نفت تعیین پروژه‌های اولویت‌دار است تا با دعوت از سرمایه‌گذاران داخلی و خارجی آنها را محقق کنند. بدون تردید تامین مالی صندوق توسعه ملی می‌تواند در محقق شدن اهداف مورد نظر وزارت نفت بسیار راهگشا باشد. در این راه صنعت نفت و صندوق توسعه ملی به عنوان مجموعه‌ای یکپارچه در خدمت تحقق اهداف دولت تدبیر و امید برای آینده ایران ترسیم شده است.

کرج رسا

پاسخی بگذارید

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

مجتمع فنی تهران شعبه البرز
آخرین اخبار
هدیه عباس
رئیس پارلمان سوریه برکنار شد
نحوه دریافت یارانه بعد از فوت سرپرست خانوار
نحوه دریافت یارانه بعد از فوت سرپرست خانوار
1
توضیحات سخنگوی وزارت خارجه درباره دلایل احضار کاردار کویت
14
مراسم ترحیم مریم میرزاخانی + تصاویر
۱۲ راه حل ساده برای نگهداری بهتر از خودرو
۱۲ راه حل ساده برای نگهداری بهتر از خودرو
0
وزارت خارجه ایران کاردار سفارت کویت را فراخواند
0
گزارش کامل از مراسم ترحیم پروفسور «میرزاخانی» در مسجد جامع شهرک غرب
1
برانکو: طارمی فردا برای پرسپولیس بازی می‌کند/ شایعه تغییرات در مدیریت باشگاه سوژه بازیکنان شده/ افتخار می‌کنم شاگردانم مربی شده‌اند
دادگاه
معلم متجاوز: این پسر با چرب زبانی راهی برای من نگذاشته بود! +عکس
زنان
باردار
آلو بخارا بخورند
زنان باردار آلو بخارا بخورند
1
محمدرضا گلزار بوگاتی سوار شد+فیلم
1
۷ دلیلی که باعث می‌شوند تا پشه‌ها شما را بیشتر نیش بزنند
سرلشگر جعفری
نیوزویک: اظهارات اخیر فرمانده سپاه ضربه‌ای به تحریم‌های آمریکا علیه ایران بود
مار 1
کارهایی که هنگام مارگزیدگی باید انجام داد
حادثه
برخورد پژو ۲۰۶ با تیر چراغ برق در جاده چالوس + عکس
قتل 1
قهرمان پرورش اندام کشته شد + عکس
0
ترافیک در محور کرج – چالوس/ فردا چالوس یک طرفه است
1
تصادف در جاده چالوس ۷ مصدوم برجای گذاشت
0
پرسپولیس منتظر تأییدیه کمیته انضباطی/ قرارداد شاگردان برانکو هنوز ثبت نشده است
تشییع شهید
تشییع پیکر شهید مدافع حرم حضرت زینب (س) در نظرآباد