تارخ انتشار: جمعه ۲ اسفند ۱۳۹۲ - ۱۱:۴۵
کد خبر : 23728
چاپ خبر
بازدیدها: 914

پایان جشنواره بیست و نهم موسیقی فجر و معرفی برگزیدگان

موسیقی1

کرج رسا: بیست‌ و‌ نهمین جشنواره بین‌ المللی موسیقی فجر شب گذشته، اول اسفندماه، با معرفی گروه‌های برگزیده و تجلیل از اردوان کامکار و فریماه قوام‌ صدری به کار خود پایان داد.

به گزارش کرج رسا، مراسم اختتامیه جشنواره بیست و نهم با حضور علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، علی مرادخانی معاون امور هنری وزیر ارشاد، احمد مسجدجامعی رییس شورای شهر، پیروز ارجمند رییس جشنواره و مدیرکل دفتر موسیقی، حسن ریاحی دبیر جشنواره، علی ترابی دبیر اجرایی جشنواره و هنرمندان عرصه موسیقی در تالار وحدت برگزار شد.

در ابتدای این مراسم که اجرای آن را سیدعباس سجادی بر عهده داشت، پس از قرائت آیاتی از قرآن مجید و پخش سرود جمهوری اسلامی ایران، نماهنگی از جشنواره بیست و نهم پخش شد و سپس حسن ریاحی دبیر جشنواره به ارائه گزارشی از روند برگزاری جشنواره پرداخت و گفت: جشنواره بیست و نهم موسیقی فجر از اسفند سال ۱۳۹۱ کار خود را با معرفی دبیر این دوره آغاز کرد و از اردیبهشت ماه سال ۹۲ با تعیین دبیر اجرایی و به دنبال آن اعلام فراخوان بخش رقابتی، امور اجرایی جشنواره با سرعت بیشتری پی گرفته شد.

وی ادامه داد: استقبال بسیار خوب هنرمندان باعث شد تا این جشنواره با حضور ۱۱۲ گروه در بخش رقابتی و جنبی برگزار شود، به گونه‌ای که در بخش رقابتی و در مرحله اول ۲۵۹ گروه و هنرمند در شاخه‌های موسیقی کلاسیک ایرانی، غیرایرانی، آواز جمعی و آهنگسازی آثار خود را ارسال نمودند و در نهایت با رای هیات انتخاب ۲۴ گروه در بخش اجرای صحنه‌ای و ۱۶۵ هنرمند در بخش آهنگسازی به رقابت با یکدیگر پرداختند.

ریاحی افزود: امسال بخش جنبی جشنواره در شاخه‌های «نسلی دیگر» با تکیه بر موسیقی ایرانی، «استعدادهای درخشان» با تأکید بر تکنوازی موسیقی کلاسیک غیرایرانی، بخش‌های بانوان، کودک، بین‌الملل، نواحی، ارکسترال، سنتی و کلاسیک برگزار شد و می‌توان گفت ما از همه گونه‌های موسیقی رایج در کشور، نمایندگانی را در جشنواره بیست و نهم میزبانی کردیم.

این آهنگساز بیان داشت: جشنواره بیست ونهم همانند دوره قبل، بخش پژوهش خود را به اکران فیلم‌های مستند ایرانی و خارجی اختصاص داد که با استقبال بسیار خوب دانشجویان و مخاطبان جدی هنر موسیقی مواجه شد.

دبیر بیست‌و‌نهمین جشنواره موسیقی فجر اظهار داشت: حضور گروه‌های شاخص بین‌المللی، استقبال بسیار خوب از همه بخش‌های جشنواره، همراهی و حمایت هنرمندان پیشکسوت در چهارچوب شورای سیاستگذاری و هیات انتخاب و داوری و همراهی هنرمندان نسل دوم و سوم موسیقی کشورمان، جشنواره‌ای قابل قبول را برایمان رقم زد؛ هرچند تا رسیدن به نقطه مطلوب هنوز فاصله داریم.

ریاحی در پایان سخنانش خاطر نشان کرد: امیدوارم که جشنواره بین‌المللی موسیقی فجر با حمایت همه هنرمندان، دولتمردان، دوستداران هنر و مدیران فرهنگی کشور راه تعالی و پیشرفت را بپیماید و نشان‌دهنده ظرفیت‌های کامل‌تر و جامع‌تری از خانواده بزرگ موسیقی ایران زمین در سال‌های آتی باشد.

بعد از صحبت‌های ریاحی، متین لادانی نوازنده پیانو و نگین باقری نوازنده ویلن به عنوان نمایندگان بخش استعدادهای درخشان به تکنوازی پرداختند که در بخشی از اجرای نگین باقری، کیمیا محمدی نوازنده پیانو نیز او را همراهی کرد. سپس هیات داوران جوایز چهار شاخه آهنگسازی موسیقی کلاسیک ایرانی، کلاسیک غیرایرانی، پایان‌نامه و بخش ویژه را اهدا کردند.

در این بخش هیات داوران آهنگسازی موسیقی کلاسیک ایرانی متشکل از مهدی آذرسینا، محمدجلیل عندلیبی و رضا شفیعیان تندیس زرین جشنواره ، لوح تقدیر و جایزه ۶ میلیونی خود را مشترکا به کورش متین از تهران به خاطر آهنگسازی قطعه طلوع و مجتبی حبیبی از تهران به خاطر آهنگسازی قطعه همراز اهدا کردند.

داوران بخش آهنگسازی موسیقی کلاسیک غیرایرانی متشکل از کامبیز روشن‌روان، محمد سریر، هوشنگ کامکار و شاهین فرهت، تندیس زرین جشنواره، لوح تقدیر و جایزه نقدی ۶ میلیونی خود را به طور مشترک به هادی رحمانی از تهران به خاطر ساخت قطعه سوییت برای ارکستر و عرفان وکیلی از تهران به خاطر ساخت قطعه گنبد افلاک دادند.

در بخش آهنگسازی پایان‌نامه‌ها، کامبیز روشن‌روان، محمد سریر، هوشنگ کامکار و شاهین فرهت به عنوان هیات داوران، تندیس زرین جشنواره، لوح تقدیر و جایزه نقدی ۶ میلیونی خود را مشترکا به نیلوفر کریمی از کرج به خاطر ساخت قطعه رخ و علیرضا اکبرپور از کرج به خاطر ساخت قطعه سمفونی شماره ۱ اپوس شماره یک تقدیم کردند. همچنین مهدی آذرسینا، محمدجلیل عندلیبی و رضا شفیعیان، هیات داوران بخش آهنگسازی ویژه با عنوان آهنگسازی موسیقی حماسی، تندیس زرین جشنواره، لوح تقدیر و جایزه نقدی ۱۰ میلیون تومانی خود را به کیوان علایی از مشهد به خاطر ساخت قطعه تهمتن اهدا کردند.

هیات داوران بخش آهنگسازی یاسر عدل هریس از کرج به خاطر ساخت قطعه چهار مینیاتور برای ارکستر سمفونیک، محمود میرزایی از تهران برای ساخت قطعه خلیج فارس، محمد کیوان از اصفهان به خاطر ساخت قطعه Black,red و نیلوفر کریمی از کرج برای ساخت قطعه کسوف را شایسته دریافت لوح تقدیر دانستند.

بنابراین گزارش، در ادامه مراسم اختتامیه بیست و نهمین جشنواره بین‌المللی موسیقی فجر نماهنگی از روند برگزاری این دوره از جشنواره پخش شد و سپس رامیز قلی‌اف به همراه گروه‌اش و بعد از آن به همراه کیوان ساکت به اجرای برنامه پرداخت.

بعد از اجرای موسیقی و با پخش نماهنگی از زندگی فریماه قوام‌صدری و اردوان کامکار، با حضور وزیر ارشاد و معاون هنری وزیر از مقام هنری این دو هنرمند تجلیل شد.

سپس علی جنتی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، به سخنرانی پرداخت: آن‌جا که سخن باز می‌ماند موسیقی آغاز می‌شود و همان‌طور که عالم معنا را با چشم دل می‌توان دید، موسیقی را نیز باید با گوش دل شنید. کار هنرمند نوآوری و خلاقیت است. گاه دیدن یک اثر هنری یا شنیدن یک اثر موسیقیایی چنان وجدآفرین است که می‌تواند غم را به شادی، خودخواهی را به ایثار و تعجیل را به تدبیر مبدل سازد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: موسیقی در مسیر حرکت ملت شریف ایران، از روزهای پیروزی انقلاب اسلامی تا سال‌های دفاع مقدس، از دوران سازندگی تا مشارکت و حضور عمومی مردم در صحنه‌های مختلف اجتماعی، پیشاهنگ و با مردم همراه و هم‌نوا بوده است.

وی افزود: جشنواره موسیقی فجر هر سال چشمه و کرشمه‌ای نو از این تحول فرهنگی را می‌نمایاند.

جنتی گفت: جشنواره موسیقی فجر بر این باور استوار است که جریان متعالی فعالیت‌های هنری کشور را آن گونه که شایسته است در جامعه فرهنگ‌دوست و هنرپرور ایران پویا و شاداب نگاه دارد.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: موسیقی هنری است به قدمت تاریخ و ایرانیان در تداوم، تعالی و تکامل آن نقشی ممتاز و متمایز داشته‌اند و تردیدی نیست که بخش مهمی از تاریخ موسیقی جهان با تاریخ چند هزار ساله موسیقی ایران کمال پیدا می‌کند.

جنتی گفت: هنرمندان و هنردوستان بر این نکته واقفند که موسیقی ایرانی به لحاظ دستگاهی، مقام‌ها، پرده‌ها و تنوع سازها در جهان کم‌نظیر و بی‌بدیل است. از این رو موسیقی‌دانان ایرانی در عرصه جهانی از جایگاهی رفیع و مقامی منیع برخوردار هستند.

جنتی جشنواره بین‌المللی موسیقی فجر را عرصه گزینش آثار موسیقیایی و معرفی پدیدآورندگان دانست و افزود: در این جشنواره هنرمندان عرصه موسیقی، آثاری را که بدیع و شایسته ستایش هستند در کنار گروه‌های بین‌المللی و در بخش‌های بدایع سازی و آوازی، نغمه‌ها و دستگاه‌های موسیقیایی ارائه می‌دهند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اشاره به وجود بخش‌های مختلفی مانند پاپ، کلاسیک ایرانی و غیرایرانی، بانوان، کودکان و اهدای جوایز به پایان‌نامه‌های برتر در ارتباط با موسیقی، گفت: تنوع بخش‌های جشنواره موسیقی فجر نشان از گستردگی این هنر و انبوه علاقه‌مندان و اهتمام برگزارکنندگان برای توجه به تمام این گونه‌ها دارد.

جنتی با اشاره به برگزاری این دوره از جشنواره در شش استان مختلف، این مساله را نشان از تمرکز‌زدایی و توجه به عدالت از سوی مسوولان برگزاری جشنواره دانست و آن را یکی از رویه‌های دولت تدبیر و امید نامید.

وی افزود: تردیدی نیست که جوانان ما به سبک‌های جدید موسیقی آشنا هستند، بنابراین ما باید آن‌ها را دریابیم. گروه‌های جوان باید مورد حمایت قرار گیرند و شرایط آموزش و اجرای صحنه‌ای آن‌ها فراهم شود.

جنتی با تاکید بر ضرورت مشارکت بخش خصوصی در توسعه هنر موسیقی گفت: دولت به تنهایی نمی‌تواند زمینه اجرای موسیقی فاخر و کنسرت‌های بزرگ را فراهم کند و در این زمینه به حمایت بخش خصوصی نیاز داریم.

وزیر ارشاد یادآور شد: یکی از الزامات اجرای موسیقی وجود سالن‌های مجهز و با کیفیت است که بخش خصوصی می‌تواند با شناسایی و تجهیز سالن‌های مناسب در این زمینه گام بزرگی بردارد.

جنتی با اشاره به مساله دیپلماسی فرهنگی گفت: باید از ظرفیت‌های موسیقی برای گسترش روابط با کشورهایی که با گونه‌های مختلف موسیقی ارتباط برقرار می‌کنند بهره بگیریم تا علاوه بر حرکت در راستای اهداف سیاست خارجی کشور به تحقق پیشنهاد رییس‌جمهوری مبنی بر جهان عاری از خشونت جامه عمل بپوشانیم.

وی گفت: بخشی از استعدادهای هنری در موسیقی ایران به دلیل سخت‌گیری‌ها و تنگ‌نظری‌ها از عرصه قانونی دور مانده‌اند، باید با برقراری ارتباط بیشتر با این هنرمندان از استعدادهای آن‌ها در جهت موسیقی سالم و فاخر استفاده کنیم.

جنتی افزود: امیدوارم با توجه بیشتر به مقوله اقتصاد هنر، زمینه را برای حمایت از حق مالکیت معنوی هنرمندان ایران به خصوص موسیقی‌دانان که آثارشان در مسیر تعدی و کپی غیرمجاز بیشتر قرار دارد ، فراهم کنیم.

در بخشی دیگر از این مراسم، علی مرادخانی، معاون امور هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، گفت:‌ برنامه امروز ما با سرود جمهوری اسلامی آغاز شد که حسن ریاحی دبیر جشنواره آهنگساز آن است. خوشحالم که دست‌اندرکاران جشنواره خود از هنرمندان به‌نام هستند و امیدوارم دیگر دوستان نیز که در این عرصه هستند به ما کمک کنند.

معاون امور هنری وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در ادامه گفت: امشب آقای باهنر معاون رییس مجلس شورای اسلامی میهمان ما است که از دوستان سابق است و هم خودش اهل هنر محسوب می‌شود و هم نامش هنری است. امکان دارد ما در بحث بودجه هنری کمی از مسیرمان انحراف داشته باشیم اما باید مجلس ما را حمایت کند تا وضعیت هنر را رو به جلو پیش ببریم.

معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی اظهار کرد: امیدواریم با کمک بزرگان کشور به همه بخش‌های موسیقی بپردازیم و هیچ چیزی را حذف نکنیم. موسیقی می‌تواند نگاهی فرهنگی در دنیا نسبت به ما رقم بزند و ویترینی برای ما باشد.

مرادخانی ادامه داد: نسل آینده برای ما گنجینه‌ ای بزرگ است. استادان موسیقی از کاری که جوانان در جشنواره امسال کردند شگفت‌زده بودند.

معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی گفت: طرحی داریم که یک درصد از بودجه عمرانی نهادها را به هنرهای تجسمی اختصاص دهیم. امیدواریم که با یاری مجلس و عنایت آقای باهنر این طرح تصویب شود تا بتوانیم نمادهای ایرانی و اسلامی را آن‌گونه که شایسته است در معرض دید همگان قرار دهیم.

مرادخانی در پایان گفت:‌ ارکسترهای سمفونیک و ملی با عنایت رییس‌جمهور به زودی کارشان را آغاز می‌کنند. همچنین زمینه‌هایی فراهم شده که دیپلماسی فرهنگی بین ایران و کشورهای دنیا شکل بگیرد.

به گزارش همشهری‌ آنلاین، بخش دیگری از مراسم اختتامیه جشنواره موسیقی فجر به اجرای گروه موسیقی ژیوار به سرپرستی ژیوار شیخ‌الاسلامی و تکنوازی گیتار وحید ایرانشاهی اختصاص داشت و بعد از آن داوران بخش گروه‌نوازی موسیقی کلاسیک ایرانی متشکل از ارفع اطرایی، کیوان ساکت و عبدالحسین مختاباد تندیس زرین، لوح تقدیر و جایزه نقدی ۹ میلیون تومانی را به گروه «سرشک» به سرپرستی یحیی علوی از مشهد به عنوان رتبه اول، لوح تقدیر و جایزه ۶ میلیون تومانی را به گروه «شمسا» به سرپرستی سید نیما طیرانی بطحایی از تهران به عنوان رتبه دوم و لوح تقدیر و جایزه ۳ میلیون تومانی را به گروه «ردیف» به سرپرستی سیدمحمدجواد صانعی از کاشان به عنوان رتبه سوم اهدا کردند.

هیات داوران بخش گروه‌نوازی موسیقی کلاسیک غیرایرانی نیز متشکل از رافائل میناسکانیان، منوچهر صهبایی و جاوید مجلسی، «ارکستر مجلسی رسا» به سرپرستی مظفر نبیلی و به رهبری رامیار بهزادی از کرج را شایسته کسب رتبه دوم دانستند و لوح تقدیر و جایزه نقدی ۶ میلیون تومانی جشنواره را به این گروه اهدا کردند.

بعد از اهدای جوایز این بخش، گروه موسیقی عبور به آهنگسازی علی قمصری و محمد معتمدی به اجرای قطعاتی پرداختند و سپس هیات داوران بخش آواز جمعی متشکل از وارطان ساهاکیان، مهدی شمس نیکنام و رازمیک اوحانیان، جایزه اول خود را شامل تندیس زرین جشنواره، لوح تقدیر و جایزه نقدی ۹ میلیون تومانی به گروه «آوازی سونات» به سرپرستی محسن بافنده از ساری، جایزه دوم را شامل لوح تقدیر و جایزه نقدی ۶ میلیون تومانی به گروه «کُر صمات» به سرپرستی آزاده عظیمی از شیراز و جایزه سوم را شامل لوح تقدیر و جایزه نقدی ۳ میلیون تومانی به طور مشترک به گروه «کُر آرارات» به سرپرستی آراکس خاچاطوریان از تهران و گروه «کُر انجمن موسیقی خراسان رضوی (صبا)» به رهبری محمدجواد سام‌نژاد و به سرپرستی محمد یوسفی از مشهد اهدا کردند.

مراسم اختتامیه بیست و نهمین جشنواره بین المللی موسیقی فجر با اجرای محمد اصفهانی در تالار وحدت به کار خود پایان داد.

پاسخی بگذارید

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

مجتمع فنی تهران شعبه البرز
آخرین اخبار
اطلاعیه ناجا برای ماه رمضان/برخورد قانونی با هنجارشکنان
اطلاعیه ناجا برای ماه رمضان/ برخورد قانونی با هنجارشکنان
دستگیری تروریست تکفیری در ورامین
دستگیری تروریست تکفیری در ورامین
مهدی راهنورد
نظارت بر واحدهای خام دامی و مطبخ ها در فردیس تشدید می‌شود
آب بنوشید تا چاق نشوید
آب بنوشید تا چاق نشوید
هوای کرج و ساوجبلاغ برای گروه‌های حساس ناسالم است
هوای کرج و ساوجبلاغ برای گروه های حساس ناسالم است
جایگاه پرسپولیس و استقلال در رده بندی برترین تیم های باشگاهی جهان
جایگاه سرخابی ها در رده بندی برترین تیم های باشگاهی جهان
شهید
پیکرهای ۱۳۵ شهید دفاع مقدس به کشور وارد شد
اولین خودروی جدید سیتروئن در ایران چه نام دارد؟ +عکس
اولین خودروی جدید سیتروئن در ایران چه نام دارد؟ + تصاویر
به گزاش جام جم آنلاین از مشرق، روزنامه «وطن‌امروز» در گزارشی نوشت: در دولت روحانی بسیاری از بنگاه‌های کوچک و متوسط زیر رکود اقتصادی له شدند و این وضعیت برای بنگاه‌های بزرگ و برندهای باسابقه نیز تحقق یافته است.

بانک‌ها و موسسات مالی در دولت یازدهم از رکود اقتصادی نتوانستند فرار کنند و بانک‌های بزرگ و باسابقه کشور در میان ناباوری مسؤولان اقتصادی و انفعال کشنده آنها در حال دست و پا زدن هستند.

زیان چند هزار میلیارد تومانی بانک‌های ملت، تجارت و صادرات نشان داد رکود فراگیر حتی با آمارهای رنگارنگ دولتی تطبیق ندارد و در رشد اقتصادی 9 درصدی که دولت اعلام می‌کند این بنگاه‌های بزرگ در حال زیان دادن هستند. بررسی‌ صورت‌های مالی بانک‌ها و صنایع بزرگ نشان می‌دهد اوضاع برای آنها مساعد نیست و دولت دوازدهم کار بسیار سختی برای پاکسازی عملکرد مفتضح دولت یازدهم دارد.

بانک صادرات که در سال ۹۴ (پس از تخفیفات بانک مرکزی) با ۱۹۶۷ میلیارد تومان زیان به کار خود پایان داد، براساس گزارش پیش‌بینی درآمد سال مالی ۹۶، در سال گذشته هم ۱۷۸۶ میلیارد تومان زیان ثبت کرده و برای سال ۹۶ نیز ۱۴۱۸ میلیارد تومان زیان پیش‌بینی کرده است.

گزارش پیش‌بینی درآمد بانک صادرات در سال 96 که توسط حسابرس مستقل حسابرسی شده بیانگر تعمیق زیان‌دهی این بانک در سال جاری است. در جدول صورت سود و زیان (پیش‌بینی) سال 96 رقمی بالغ بر 1418 میلیارد و 291 میلیون تومان زیان پیش‌بینی شده است. زیان ثبت شده در صورت‌ مالی حسابرسی نشده 9 ماهه سال گذشته 4 هزار و 349 میلیارد تومان درج شده بود.

هنوز صورت‌های مالی حسابرسی شده سال 95 بانک صادرات منتشر نشده اما در این گزارش پیش‌بینی درآمد، حجم زیان سال 95 به میزان 1786 میلیارد تومان ثبت شده است.

در واقع در صورت تحقق این پیش‌بینی بانک صادرات در 3 سال پیاپی با زیان‌های هنگفتی مواجه شده است به طوری که زیان سال 94 به میزان 1967 میلیارد تومان، سال 95 (برآورد اولیه) 1784 میلیارد تومان و پیش‌بینی سال 96 بالغ بر 1418 میلیارد تومان است.

خوشبختانه بانک صادرات به سبک و سیاق برخی بانک‌ها سعی در ارائه تصویر غیرواقعی از وضعیت سال 96 نکرده و تلاش کرده وضعیت بانک را آنطور که هست و خواهد بود، به تصویر بکشد.

اما همانطور که از آمار و ارقام قابل ارزیابی است، بانک صادرات روند بهبود را طی نمی‌کند به طوری که با وجود پیش‌بینی‌های خوش‌بینانه از گشایش‌های بانکی و اقتصادی، برای سال جاری هم زیان با رقم بسیار درشت پیش‌بینی کرده است.

زیان 4 هزار میلیارد تومانی ایران‌ خودرو

دولت در سال 1394 در پی پر شدن انبار خودروسازان طرح وام 25 میلیونی خودرو را اجرا کرد و انبار 2 خودروساز بزرگ کشور یعنی ایران‌ خودرو و سایپا را خالی کرد اما گویا این طرح ناکام بوده و ایران‌ خودرو تا نیمه سال گذشته با 4 هزار میلیارد تومان زیان مواجه شده است.

زیان انباشته ایران‌ خودرو در نیم‌سال اول سال ۹۵ به رقم سرسام‌آور ۴ هزار میلیارد تومان رسید، یعنی شرکت ایران‌ خودرو در سال مالی قبل در نیم‌سال اول ۴۶۳ ریال زیان به ازای هر سهم ساخته است که این این رقم در پایان دوره ۱۲ماهه به ۷۸۱ ریال خواهد رسید.

به گزارش نسیم‌آنلاین، تازه‌ترین اطلاعات آماری نشان می‌دهد ۲ شرکت ایران‌خودرو و سایپا در سال مالی قبل دست‌کم ۲ هزار میلیارد تومان به‌دلیل دریافت وام به سامانه بانکی پرداخت کرده‌اند و این رقم همچنان و برای سال مالی جاری در حال افزایش است.

به گزارش نسیم، در شرایطی که حاشیه سود صنعت خودروسازی‌ نسبت به صنایع دیگر بسیار پایین‌تر است، با این حال بخش زیادی از درآمد شرکت‌های خودروساز صرف بازپرداخت اقساط وام‌هایی می‌شود که با بهره‌های بسیار سنگین از بانک‌ها دریافت کرده‌اند.

اطلاعات آماری از صورت سود و زیان ۲ شرکت بزرگ خودروساز یعنی ایران‌خودرو و سایپا نشان می‌دهد بخش عمده سود این دو شرکت در سال مالی قبل صرف پرداخت بهره بانکی شده که طبق پیش‌بینی رسمی ارائه شده به بورس این روند در سال مالی جاری هم تداوم خواهد یافت.

گزارش‌های مالی ۶ ماهه شرکت ایران‌خودرو (واقعی حسابرسی شده) برای سال مالی قبل نشان می‌دهد شرکت ایران‌خودرو در سال قبل جمعا ۱۰ هزار و ۳۹۴ میلیارد تومان درآمد داشته است که از این مقدار ۹۱۱۷ میلیارد تومان بهای تمام‌شده محصولاتش بوده است و جمع کل درآمد ناخالص ایران خودرو براساس گزارش ۶ ماهه سال مالی ۹۵ جمعا ۱۲۷۷میلیارد تومان بوده است.


این شرکت در همین مدت ۱۳۳۷میلیارد تومان را صرف بازپرداخت اقساط وام‌هایی کرده که از بانک‌ها دریافت کرده است. براساس پیش‌بینی‌های این شرکت احتمالا مقدار کل بازپرداخت اقساط این وام بیش از ۱۷۵۰میلیارد تومان است که البته با توجه به ارائه نشدن صورت‌های مالی ۹ و ۱۲‌ماه هنوز رقم دقیق آن مشخص نیست. اما این شرکت در عین حال پیش‌بینی کرده که رقم کل اقساط وام‌هایی که باید امسال بپردازد هم بیش از ۱۶۲۰میلیارد تومان خواهد بود. با چنین شرایطی زیان انباشته این شرکت در نیم‌سال اول سال ۹۵ به رقم سرسام‌آور ۴ هزار میلیارد تومان رسید، یعنی شرکت ایران‌خودرو در سال مالی قبل در نیم‌سال اول ۴۶۳ ریال زیان به ازای هر سهم ساخته است که این این رقم در پایان دوره ۱۲ماهه به ۷۸۱ ریال خواهد رسید. خودروسازها در واقع برای جبران کسری سرمایه در گردش به ناچار از بانک‌ها با بهره‌های بالا وام می‌گیرند تا بتوانند به حیات خود ادامه دهند.

این وام‌ها خودروسازان ایرانی را عملا به برده بانک‌ها تبدیل کرده چنانکه ایران‌ خودرو در نیمه نخست پارسال هم ۹۸۰ میلیارد تومان و سایپا ۷۷۰ میلیارد تومان سود به نظام بانکی پرداخت کرده بودند. همچنین طبق گزارش عملکرد ۹ماهه سایپا، کل سود عملیاتی این شرکت ۶۶۸ میلیارد تومان بوده که بابت پرداخت هزینه مالی (عمدتا تأمین هزینه سود تسهیلات دریافت شده از بانک‌ها) از بین رفته است. طبق این آمار رقم بهره‌ای که بانک‌ها بابت سود وام‌های خود از سایپا در ۹‌ ماه منتهی به آخر آذر ۹۵ دریافت کرده‌اند از ۷۷۶ میلیارد تومان هم فراتر رفته است. براساس اطلاعیه‌های قبلی منتشر شده در بورس تهران رقم زیان انباشته سایپا (در گروه اصلی) در ۹‌ ماه سال مالی ۹۵ معادل ۸۹ میلیارد تومان بوده است.

با توجه به اینکه سود حاصل از سرمایه‌گذاری‌ها در شرکت‌های تابعه سایپا هنوز افشا نشده، انتظار تحقق نیافتن سود برآورد شده در پایان سال مالی ۹۵ باعث می شود سهامداران به نگهداری بلندمدت این سهم اقبال چندانی نشان ندهند. در همین رابطه کارگزاری آبان در تحلیلی از عملکرد سایپا نوشت: یکی از مهم‌ترین مشکلات سایپا، هزینه مالی بالای این شرکت است به‌طوری که در بودجه فعلی سال ۹۵ با افزایش ۱۸درصدی نسبت به بودجه قبلی تقریبا به اندازه سود عملیاتی، هزینه مالی پیش‌بینی شده است.

شرکت در بودجه قبلی برای سال ۹۵ پیش‌بینی کرده بود از محل سود سهام درآمد 3434 میلیارد ریالی داشته باشد که در بودجه فعلی با تعدیل منفی ۲۷درصدی 2491 میلیارد ریال برآورد شده است. درحالی‌ که سرمایه‌گذاری سایپا در آخرین بودجه سال ۹۵ پیش‌بینی کرده ۶۳ ریال سود به ازای هر سهم داشته باشد، سایپا در بودجه فعلی خود پیش‌بینی کرده است این مبلغ ۵۲۳ ریال باشد و تنها ۶ ریال آن تقسیم شود.
زیان فاجعه آمیز ایران خودرو و بانک صادرات
مهران احمدی وقتی کوچک بود
مهران احمدی وقتی کوچک بود + عکس
فیلم‌های آخر هفته تلویزیون با حال و هوای سوم خرداد
فیلم های آخر هفته تلویزیون با حال و هوای سوم خرداد
البرز درکنترل ضایعات برداشت محصول کشاورزی در کشور اول شد
رتبه اول البرز در کنترل ضایعات برداشت محصول کشاورزی
علیرضا خجسته
جودوکار البرزی به مدال برنز دست یافت
2 علت مهم نارسایی کلیه
۲ علت مهم نارسایی کلیه
عباسعلی کدخدایی
واکنش سخنگوی شورای نگهبان به اظهارات اخیر «روحانی»
ماه رمضان
شنبه اول ماه مبارک رمضان است
ورودی جالب بازار ماهی فروش‌های دبی
ویدئو؛ ورودی جالب بازار ماهی فروش های دبی
ترامپ برای شرکت در اجلاس ناتو وارد بروکسل شد
ترامپ برای شرکت در اجلاس ناتو وارد بروکسل شد
25 خرداد آخرین روز امتحانی دانش‌آموزان/ سحر، فرصتی طلایی برای مرور دروس‌
۲۵ خرداد آخرین روز امتحانی دانش آموزان
تکذیب دوباره آموزش مسائل جنسی در مدارس
تکذیب دوباره آموزش مسائل جنسی در مدارس