تارخ انتشار: جمعه ۲۰ تیر ۱۳۹۳ - ۲۰:۰۵
کد خبر : 50478
چاپ خبر

پدر اینترنت به ایران می‌آید

سر-وینتون-سرف-پدر-اینترنت

وینتون سرف پدر اینترنت و یکی از برجسته‌ ترین کارشناسان حوزه فناوری اطلاعات اوایل شهریور‌ماه و به‌ منظور شرکت در نخستین اجلاس هفته فناوری اطلاعات و ارتباطات پارسی زبانان (Persian ICT Week) به ایران می‌آید.

به گزارش کرج رسا به نقل از همشهری، در نشست خبری اجلاس مذکور که چهارشنبه گذشته در محل سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور برگزار شد، کاظم آیت‌ اللهی، رئیس سازمان نظام صنفی رایانه‌ ای کشور اظهار داشت: همایش هفته فناوری اطلاعات وارتباطات پارسی زبانان فرصت بزرگی است که بتوانیم توان کشور در حوزه ICT به‌ ویژه توان بخش خصوصی را به نمایش بگذاریم، ببینیم در کجای فناوری دنیا هستیم، ظرفیت‌های‌مان چیست و به کجا می‌رویم.

وی افزود: در کنار این همایش، نخستین جلسه انجمن ICT کشورهای عضو اکو، که دبیرخانه آن در اجلاس وزرای عضو اکو به سازمان نظام صنفی رایانه‌ ای کشور واگذار شده بود، برگزار می‌شود.

آزاده داننده رئیس سازمان نصر تهران و رئیس کمیسیون بین‌ المللی سازمان نصر کشور نیز در مورد جزئیات این اجلاس توضیح داد: در ۲ روز برگزاری این رویداد برنامه‌ های متعددی در نظر گرفته شده که مهم‌ترین آن برگزاری ۱۱نشست تخصصی است.

وی افزود: این نشست‌ها موضوعاتی همچون اینترنت به‌عنوان ابزاری برای توسعه، مدل چند ذی‌ نفعی در راهبری اینترنت، زیرساخت پهن‌ باند و حقوق دسترسی، اعتماد، امنیت وحریم خصوصی، محتوای فارسی دراینترنت، روندهای پیش‌‌روی فناوری‌های اینترنتی، نقش دولت به‌عنوان تسهیل‌گر، همکاری‌های منطقه‌ای، فناوری اطلاعات و ارتباطات بعد از لغو تحریم‌ها و جوانان و شبکه‌های اجتماعی را پوشش می‌دهد.

داننده در مورد برگزاری نشست تخصصی کشورهای عضو اکو نیز توضیح داد: در جلسه وزرای ICT عضو اکو که در تهران برگزار شد، سازمان نصر کشور متعهد شد زمینه تشکیل انجمن تأمین‌کنندگان حوزه اکو را فراهم کند که در همین راستا نخستین نشست مربوط به این انجمن در کنار این همایش برگزار می‌شود. رئیس کمیسیون امور بین‌الملل سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور افزود: برگزاری جلسه شورای مشورتی Persian IGF از دیگر برنامه‌های این همایش است.

داننده از برگزاری مسابقه چالش‌های نوآورانه در این همایش نیز خبر داد و گفت: در این مسابقه طی فراخوانی از جوانانی که ایده دارند دعوت می‌شود که از طریق فرم‌های ویژه این مسابقه، ایده‌های خود را ارسال کنند.

سهیل مظلوم واجاری، دبیر همایش هفته فناوری اطلاعات و ارتباطات پارسی زبانان نیز در این نشست گفت: این رویداد مهم بین‌ المللی نخستین بار توسط سازمان نظام صنفی رایانه‌ ای کشور و با همکاری سازمان نظام صنفی رایانه‌ای استان تهران و انجمن تشکل‌ های فناوری اطلاعات و ارتباطات کشورهای عرب (اجمع) برگزار می‌شود.

به گفته وی، با توجه به نقش مهم اینترنت در توسعه ‌پایدار و رشد همه‌جانبه ‌جوامع، موضوع محوری این برنامه «اینترنت، پیشران توسعه‌ اقتصادی» انتخاب شده است. لذامهم‌ترین هدف ازبرگزاری این همایش بحث و تبادل‌نظر در مورد آخرین دستاوردهای حوزه‌ فناوری اطلاعات و ارتباطات بارویکرد به‌ کارگیری «اینترنت، به‌عنوان پیشران توسعه اقتصادی»درسطح جهانی است و در کنار آن مسائل فارسی زبانان دنیا برای رشد، توسعه وتقویت جایگاه زبان فارسی درفضای سایبر مورد بررسی قرارخواهدگرفت.

وی افزود: قرار است این همایش هشتم و نهم شهریور‌ماه در محل سالن اجلاس سران تهران با حضور مقامات عالی رتبه کشور، میهمانان عالی رتبه خارجی و بیش از ۵۰سخنران خارجی برگزار ‌شود.

مظلوم گفت: با توجه به فضای مثبت بین‌المللی و گشایش‌های روی داده در زمینه تحریم‌ ها، امیدواریم بتوانیم در این اجلاس تعاملات بین‌ المللی مؤثری در حوزه فناوری اطلاعات برقرار کنیم.

گفتنی است، در مراسم افتتاحیه و اختتامیه این برنامه دوروزه علاوه بر مقام‌ های طراز اول کشور حضور ذی‌ نفعان متعددی از کشورهای مختلف شامل وزیران و معاونان فناوری اطلاعات و ارتباطات کشورهای منطقه، چهره‌ های شناخته‌ شده دربخش‌خصوصی، دولتی و جامعه‌ مدنی درسطح ملی و بین‌ المللی نظیر وینتون سرف (Winton Cerf) ملقب به پدراینترنت،ماریلین کاده (Marilyn Cade) رئیس راهبردهای فناوری اطلاعات و ارتباطات و استراتژیست سازمان ایکان (ICANN)، فادی چهاده مدیرعامل آیکان (Fadi Chehade)، روبرت پپر (Robert Peper) قائم‌مقام فناوری‌های جهانی شرکت سیسکو، علی فراموی (Ali Faramawi) قائم‌مقام شرکت مایکروسافت درمنطقه‌ آفریقا و خاورمیانه، رابرت گوئرا (Robert Guerra) مشاور کمیته امنیت سازمان آیکان و متخصص در بخش امور مدنی در اینترنت گردهم آمده و به بحث و تبادل‌نظر خواهند پرداخت.

پاسخی بگذارید

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

مجتمع فنی تهران شعبه البرز
آخرین اخبار
%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A
طراحی سایتسئوسرویس و تعمیر کولر گازی