تارخ انتشار: چهارشنبه ۲۷ آذر ۱۳۹۲ - ۰۹:۳۸
کد خبر : 12601
چاپ خبر

دبیر ستاد حقوق بشر:

پرونده‌ سازی‌ های احمد شهید علیه ایران خلاف مقررات سازمان ملل است

محمدجواد لاریجانی1

کرج رسا: دبیر ستاد حقوق بشر کشورمان در دیدارِ هیات پارلمان اروپا، بزرگترین دستاورد جمهوری اسلامی ایران در سه دهه گذشته را بنای یک نظام دموکراتیک مبتنی بر عقلانیت اسلامی دانست و گفت: غرب تعمدا این دستاورد بزرگ کشور ما را نادیده می‌گیرد.

 به گزارش کرج رسا، محمدجواد لاریجانی در گفت‌وگو با تاریا گرونبرگ رئیس هیات پارلمان اروپا که به دعوت مجلس شورای اسلامی به همراه برخی دیگر از نمایندگان پارلمان اروپا به ایران سفر کرده است ضمن استقبال از درخواست توسعه گفت‌وگوها و نشست‌ های دوجانبه در خصوص حقوق بشر گفت‌وگو را بهترین راه برای حل و فصل اختلافات و درک متقابل دانست و افزود: گفت‌وگو با ایران زمانی سازنده خواهند بود که طرف غربی به شایستگی‌ها و ویژگی‌های نظام دموکراتیک ما که مبتنی بر عقلانیت اسلامی است توجه کافی مبذول کند.

وی گفت: در سال ۱۳۸۱ مذاکرات دوجانبه ایران و اروپا در امر حقوق بشر آغاز شد و چند دور نیز ادامه داشت. اساس این مذاکرات مبتنی بر این تلقی بود که طرفین به جای این‌که در مجامع بین‌المللی مسیر تخاصمی را با یکدیگر در پیش بگیرند دور میز گفت‌وگو نشسته و ضمن شناخت بیشتر یکدیگر در ضمن طرح پرسش و پاسخ از تجربیات یکدیگر نیز بهره‌مند شوند.

وی افزود: متاسفانه بعد ازچند دور مذاکره، کشورهای اروپایی مسیر برخورد خصمانه را با ایران فعال کردند که شامل بیانیه‌های تند، قطعنامه‌های غیرواقعی و مملو از ادعاهای بی‌مبنا و تحریم‌های غیرانسانی بود.

دبیر ستاد حقوق بشر با اشاره به این‌که «ادعاهای غرب درباره اهمیت دموکراسی در رفتار آن‌ها متجلی نیست» گفت: جمهوری اسلامی ایران به عنوان بزرگترین و تنها دموکراسی خاورمیانه مشمول شدیدترین تحریم‌های ضدبشری و انواع و اقسام اتهامات می‌شود اما کشورهای دیگری که کوچکترین بویی از دموکراسی نبرده‌اند از بهترین روابط سیاسی و اقتصادی با غرب برخوردارند و این در حالی است که غربی‌ها و خصوصا آمریکا بزرگترین مدعیان ترویج دموکراسی هستند.

وی در پاسخ به سوالات رییس هیات پارلمانی اروپا درباره همکاری‌های حقوق بشری کشورمان با شورای حقوق بشر سازمان ملل، کمیسر عالی حقوق بشر و گزارشگر ویژه تعیین شده برای ایران گفت: جمهوری اسلامی ایران بهترین همکاری را با شورای حقوق بشر سازمان ملل داشته است و بهترین سند آن گزارش یو.پی آر است که با اجماع آراء اعضای شورای حقوق بشر به تصویب رسید.

وی با انتقاد از کارشکنی برخی از کشورها در تضعیف مکانیزم یو.پی آر و با بیان این‌که «مخالفت ایران مبنی بر پذیرش گزارشگر ویژه در ایران مبنایی قانونی دارد» گفت: ما طرفدار مکانیزم یوپی آر هستیم و از ابتدا جزء عناصر موثری بودیم که این نوع گزارشگری را در شورای حقوق بشر سازمان ملل تصویب کرده و از آن حمایت کردیم. به همین دلیل تعیین گزارشگر ویژه را خلاف اهداف مکانیزم یو.پی.آر می‌دانیم و از ابتدا مخالفت خود را با تعیین گزارشگر اعلام کرده‌ایم.

به گزارش ایسنا، لاریجانی با بیان این‌که «گزارشگر ویژه فاقد وجاهت اخلاقی، فنی و قانونی برای این کار است» گفت: همان‌طور که گفتم از ابتدا تعیین گزارشگر برای ایران سوءاستفاده از مکانیزم‌های سازمان ملل بوده است. ثانیا او بعنوان یک گزارشگر که باید به صورت بی‌طرفانه گزارش ارائه کند عمل نکرده است. ثالثا از متدولوژی و روش مناسبی برای این کار برخوردار نبوده و رابعا با گروه هایی در ارتباط است که تروریست بودن آن‌ها محرز است و از آن بدتر این‌که در گزارش خود از این افراد که دستشان به خون آحاد ملت ما آلوده است باعنوان مدافعان حقوق بشر حمایت می‌کند.

وی در ادامه با بیان این‌که «احمد شهید نسبت به ایران پرونده‌سازی می‌کند و این خلاف مقررات سازمان ملل است» افزود: او هیچ احترامی برای نظام دموکراتیکِ مبتنی بر عقلانیت اسلامی قائل نیست و حتی جدیدا به خاطر همین نادیده گرفتن اسلامیتِ نظام ما در برخی امور فتوا هم صادر کرده و مثلا می‌گوید اگر کسی خواست با همجنس خودش هم ازدواج کند اشکالی ندارد و یا می‌گوید توهین به انبیاء و مقدسات ادیان الهی نباید کار خلافی پنداشته شود.

وی درباره همکاری با کمیسر حقوق بشر سازمان ملل گفت: مجلس شورای اسلامی از خانم ناوی پیلی، برای بازدید از ایران دعوت به عمل آورد و ما از این دعوت استقبال کردیم و من شخصا این موضوع را با ایشان در یکی از سفرها مطرح کرده و مورد تاکید قرار دادم. ایشان هم خوشبختانه پذیرفتند و در همین چارچوب هیات تمهید مقدمات سفر ایشان به ایران سفر کرد. این سفر در ملاقات وزیر امورخارجه کشورمان با خانم پیلی در نیویورک نیز پیگیری شد و ما امیدواریم ایشان درآینده نه چندان دور برای بازدید از ایران اسلامی و آشنایی با پیشرفت های عظیم مدنی و اجتماعی این سفر را انجام دهند و از نزدیک با نهادهای مختلف، موسسات، محیط های علمی و دانشگاهی، فعالیت‌ها و پیشرفت‌های گسترده اجتماعی، آموزشی، بهداشتی و فعالیت های مربوط به حوزه‌های مختلف از جمله زنان آشنا شوند.

لاریجانی در ادامه افزود همکاری ما با دفتر کمیساری عالی سازمان منظمی دارد و ما این را هم یکی از کانال های همکاری فعال با مکانیزم های بین‌المللی حقوق بشر می‌دانیم و سفر ایشان سبب می‌شود ابعاد این همکاری گسترده تر شود.

وی با اشاره به این‌که «مساله تروریسم موضوعی مهم برای ایران، منطقه و جهان است» گفت: متاسفانه پایتخت‌های کشورهای اروپایی پناهگاه امنی برای تجمع، تعلیم و حمایت مالی از تروریست ها و اعزام آنها به مناطق مختلف جهان برای اقدامات تروریستی شده است که نمونه بارز آن گروهک منافقین و پژاک است.

وی افزود: اروپایی‌ها مانند سایر کشورها براساس مصوبات شورای امنیت سازمان ملل موظف هستند در برابر تروریسم سیاست غیرقابل اغماضی اتخاذ کنند و از آن فراتر ازمکانیزم‌های حقوق بشری برای پوشش فعالیت‌های تروریستی آن‌ها استفاده نکنند. ما انتظار داریم اولا اروپایی‌ها تحت هیچ عنوانی و بدون هیچ برچسب ظاهرپسندی از گروه‌های ترویستی حمایت نکنند و همکاری‌های لازم دوجانبه و چندجانبه را برای مبارزه با تروریسم و گروه‌های شناخته شده بعمل آورند.

در این دیدار طرف اروپایی نرخ بالای اعدام در ایران را مطرح کرد که لاریجانی در پاسخ، ضمن اشاره به این‌که «بالغ بر ۷۰ درصد از اعدام‌های کشور مربوط به جرایم مربوط به مواد مخدر و عمده دیگر آن مربوط به قصاص نفس است» گفت: جمهوری اسلامی ایران خط مقدم مبارزه با قاچاق مواد مخدر در جهان است و در این خصوص همت والایی از خود مصروف داشته و سالانه صدها شهید و میلیون‌ها دلار بابت این مبارزه هزینه می‌کند.

وی با اشاره به «طولانی بودن مرز ایران و افغانستان و حضور ناتو در افغانستان که سبب افزایش تولید مواد مخدر دست کم به میزان چهار برابر شده است» گفت: اتحادیه اروپا نباید فراموش کند که این مواد مخدر به سمت مصرف گاه اصلی آن که کشورهای اروپایی است سرازیر می‌شود و در اینجا یک زمینه مهم همکاری وجود دارد که از طرف غربی‌ها غفلت شده است. اگرغرب با ایران در این زمینه، همکاری معنا داری داشته باشد خود بخود تعداد اعدام‌ها پایین می‌اید.

دبیر ستاد حقوق بشر درباره تغییر در مجازات اعدام برای قاچاقچیان مواد مخدر گفت: نظر شخصی من این است که در قانون مبارزه با مواد مخدر باید بازنگری‌هایی برای افزایش کارامدی ان صورت گیرد، منتهی این مسئله باید از مسیر قانونی پیش برود اما قانون جدید نیامده، قانون قبلی درکشور ما باید محترم شمرده شود و غربی ها به آن احترام بگذارند. در هر حال دراصل مبارزه جدی ، موثر، فعال و بدون اغماض ایران با توسعه و پخش مواد مخدر هیچ تغییری ایجاد نخواهد شد.

طرف اروپایی از موضوع همکاری در خصوص مبارزه با قاچاق مواد مخدر با ایران استقبال کرده و گفت این موضوع را در پارلمان اروپا مطرح خواهد کرد. دو طرف در پایان علاقه‌مندی خود به ادامه گفتگوها و دیدارهای مشترک در زمینه های مختلف از جمله موضوعات مربوط به حقوق بشر را مورد تاکید قرار دادند.

پاسخی بگذارید

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

مجتمع فنی تهران شعبه البرز
آخرین اخبار
636366532380588724.jpg
پیراهن های متفاوت منچسترسیتی برای بازی های خارج از خانه +عکس
635691930525619807.jpg
پدیده در اروپا
636343395509465472.jpg
تکواندو به سبک اصیل رزمی‌کاران کره شمالی+عکس
با پیشنهاد توزیع «موادمخدر دولتی» موافقیم
با پیشنهاد توزیع «موادمخدر دولتی» موافقیم
0
جزئیات کشف اشیاء باستانی در روستای «هیو»
حسن روحانی 8
رییس جمهور: در برابر حرکت جدید کنگره آمریکا حتماً پاسخ لازم را خواهیم داد
واکنش محمدرضا گلزار به اظهار نظر پژمان بازغی
واکنش محمدرضا گلزار به اظهار نظر پژمان بازغی
به گزارش جام جم آنلاین و به نقل از فارس ، محمد مایلی کهن به دلیل عضویت 22 روزه در هیات مدیره باشگاه پرسپولیس از سوی اداره مالیات ممنوع المعامله شده است.مسئولان مالیاتی می گویند به دلیل بدهی مالیاتی باشگاه پرسپولیس این مربی فوتبال را ممنوع المعامله کرده اند.
مایلی‌کهن ممنوع المعامله شد!
اعترافات عامل ربودن بنیتا / فوت دختر 8 ماهه به علت گرما و گرسنگی
اعترافات عامل ربودن بنیتا/ فوت دختر ۸ ماهه به علت گرما و گرسنگی
لوازم آرایشی ارگانیک بی خطر است؟!/ به این دلایل برای کودکتان لاک و رژ لب نزنید
به این دلایل برای کودکتان لاک و رژ لب نزنید
به گزارش ایرنا،رئیس مرکز مدیریت حوادث و فوریت های پزشکی استان البرز درحاشیه این آیین درگفت وگو باخبرنگارایرنا افزود: این پایگاه در یکی ازمناطق مهم و با دسترسی مناسب در منطقه بلوار سرداران شهید گمنام در شهر کرج احداث می شود.
مهرداد بابایی افزود: زمین اهداشده ، مساحتی حدود 270 متر مربع و زیربنای 90 متر مربع دارد که مقررشده تا سه ماه آینده به بهره برداری برسد.
وی اضافه کرد: اکنون مرکز فوریت های پزشکی استان البرز دارای 54 پایگاه درون شهری و برون شهری می باشد که با نیازسنجی انجام شده نیاز به احداث25 پایگاه دیگر در استان البرز وجود دارد.
وی گفت : روزانه به طور متوسط حدود 300 مورد مأموریت اورژانسی ازسوی مرکز فوریت های پزشکی دراستان البرز انجام می شود.
بابایی خاطرنشان کرد که همچنین پرستاران مرکز ارتباطات این حوزه روزانه به صورت متوسط پاسخگوی 2هزار و 500 تماس تلفنی در قالب ارائه مشاوره و اعزام آمبولانس به شهروندان می باشند.
وی افزود: مشارکت خیرین در حوزه سلامت می تواند نقش قابل توجهی در رفع کمبودها درحوزه بهداشت و درمان داشته باشد.
پایگاه اورژانس توسط بانوی نیکوکار کرجی احداث می شود
با تاکید بر واکنش ایران به تحریم‌های جدید آمریکا
عراقچی: اقدام آمریکا در تحریم ایران، اجرای موفق برجام را تحت تاثیر قرار می‌دهد
0
ساعات کاری دستگاه های استان البرز ۳ روز در هفته کاهش یافت
0
ثبت ۸۸۸۴ تخلف در آزادراه های البرز طی یک ماه
636331134718993322.jpg
آشنایی با بالگرد تهاجمی «یوروکوپتر تایگر»
635790662932528702.jpg
داورزنی: جوانان نمره قبولی گرفتند / والیبال بانوان انتظارات را برآورده نکرد
روز اردبیل
روز اردبیل وارد تقویم ملی کشور شد
فوتبال 6
سه بازیکن استقلال تا اطلاع ثانوی محروم هستند
۴۲۰ برنامه فرهنگی به مناسبت دهه کرامت در البرز اجرا می‌شود
۴۲۰ برنامه فرهنگی به مناسبت دهه کرامت در البرز اجرا می‌شود
مجمع خیرین سلامت فردیس تشکیل می‌شود
مجمع خیرین سلامت فردیس تشکیل می‌شود
%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A
طراحی سایتقالب وردپرسسئوسرویس و تعمیر کولر گازی