تارخ انتشار: دوشنبه ۴ شهریور ۱۳۹۲ - ۲۲:۲۸
کد خبر : 35502
چاپ خبر
بازدیدها: 7,600

اختصاصی کرج رسا

پناهگاه وفا، مرکزی بالقوه برای نگهداری حیوانات بی پناه + تصاویر

پناهگاه وفا

کرج رسا: پناهگاه وفا در حاشیه شهر جدید هشتگرد از توابع شهرستان ساوجبلاغ و در فاصله ۸۰ کیلومتری از تهران و در اتوبان کرج – قزوین واقع شده است که مرکزی بالقوه برای نگهداری حیوانات بی پناه است.

به گزارش کرج رسا، در میان نور خورشید و در میان تپه های کشت زر در هشتگرد به پناهگاهی می رسیم که پناهی است برای سگ هایی که از قدیم دوست انسان ها بوده اند، سگ هایی که  ملتمسانه به بازدیدکنندگان چشم می دوزند و گاها” آنها را همراهی می کنند تا مورد نوازش های آنان قرار گیرند.

وارد پناهگاه که می شوی بیش از ۳۰۰ سگ وجود دارد، سگ هایی که به دلایل ناملایمتی و نامهربانی صاحبانشان رها شده و توسط این مرکز جمع آوری و نگهداری می شوند. در اینجا دوستداران حیوانات بدون هیچ چشم داشتی و داوطلبانه گرد هم آمده اند تا به این موجودات ثابت کنند که همۀ انسانها آزار دهنده نیستند.

پناهگاه وفا در سال ۱۳۸۲ به عنوان اولین پناهگاه حیوانات در ایران و با هدف ” کمک کردن و پناه دادن به حیوانات آسیب دیده و بی پناه ” شروع به کار کرده است.

پناهگاه وفا یک سازمان خیریه غیر دولتی است که فقط به کمک های مردمی و خدمات داوطلبانه اتکا دارد که در حاشیه شهر جدید هشتگرد و در فاصله یک ساعت و نیمی غرب تهران در جاده قزوین قرار دارد.

در حال حاضر، این پناهگاه زیر نظر آقای علی ثانی اداره می شود و گروهی از داوطلبان فداکار و صمیمی و دامپزشکان دلسوز و مهربان خدماتشان را به این مرکز هدیه کرده اند.

 

70109_221

مجوز فعالیت پناهگاه وفا

 

برای اینکه از شرایط پناهگاه با خبر شویم با چند تن از کارمندان این پناهگاه گپی دوستانه و البته واقع بینانه انجام دادیم.

صفورا اسکندری داوطلب آزاد نزدیک به ۱ سال است که کارش را در این پناهگاه شروع کرده و در حال حاضر مسئول آموزش به سگ ها در این مرکز است.

اسکندری در پاسخ به سوالات خبرنگار کرج رسا اینگونه اظهار داشت: مهربانی صرفا” به انسان ها تعلق ندارد، مهربانی به حیوانات و حتی به گیاهان هم تعلق دارد و همه مخلوقات به محبت نیاز دارند. بازدید و استقبال مردم از این مکان خوب است و ما امیدواریم این بازدیدها باعث بالا رفتن سطح فرهنگ مردم در برخورد با حیوانات باشد.

 

70099_754

وی تصریح کرد: این پناهگاه یک مکان شخصی است و توسط کمک های مردمی اداره می شود و هیچ ارگان دولتی به این مکان و امثال آن رسیدگی نمی کند.

این داوطلب در پایان گفت: در اینجا هم بهداشت سگ ها کاملآ رعایت می شود، از کسانی که قصد داوطلب شدن جهت کمک دارند اما بابت بیمار شدن نگران هستند این اطمینان رو می دهیم که تمام اصول ایمنی و بهداشتی در این مکان بطور کامل رعایت می شود.

ارینا دختری با ملیت استرالیایی که به صورت داوطلب آزاد در این پناهگاه مشغول بود در پاسخ به سئوالات خبرنگار کرج رسا گفت: پدر و مادر من هر دو استرالیایی هستند؛ من در دانشگاه مطالعات خاورمیانه خوانده ام و اکنون برای یادگیری زبان فارسی به ایران آمده ام.

 

70104_657

وی افزود: من عاشق حیوانات هستم و مادرم نیز در استرالیا در یکی از مراکز نگهداری حیوانات مشغول به کار است و من هم از این طریق با نگهداری حیوانات آشنا هستم. امروز برای نخستین بار است که به این پناهگاه آمده ام.

تارا واسقی داوطلبی که امروز به همراه دوستش برای بار اول در این پناهگاه حضور پیدا کرده بود در پاسخ به خبرنگار کرج رسا گفت: من مدیریت حیوانات خوانده ام و برای پروژۀ درسی خود از طریق اینترنت با این پناهگاه آشنا شدم. پدرم ایرانی است و مادرم ایرلندی و برای همین ایران را برای پروژۀ درسی ام انتخاب کرده ام. خوشحالم چون شاهد هستم که رسیدگی در اینجا در سطوح کشورهایی همچون ایرلند و آمریکاست.

 

70101_680

خانم اکبرپور که یکسال است در جمع یاران پناهگاه وفا می باشد  سخنان خودش را اینگونه آغاز کرد؛ این پناهگاه با کمک و حمایت های مردم اداره می شود و اگر مردم و مدیر این پناهگاه نباشند چه اتفاقی می افتد، چرا مسئولین هیچ کمکی به این مراکز نمی کنند؟

وی افزود: این حیوانات بی آزار هستند، پس مردم حداقل از آزارشان دست بردارند. از مسئولین هم می خواهیم که حداقل جلوی آزار این حیوانات را با فرهنگ سازی بگیرد.

ایلیا یکی از داوطلبین قدیمی این مرکز گفت: این موسسه در سال ۱۳۸۲ تآسیس شده و در سال ۱۳۸۴ ثبت گردید، در طی این سالها بخش های مختلف به آن اضافه شد. اکثر کارمندان این پناهگاه به صورت داوطلب هستند به غیر از تعدادی که باید به صورت شبانه روز اینجا حضور داشته باشند. جمع آوری این سگ ها در سطح شهرها از طریق مردم صورت می گیرد؛ به این صورت که اگر سگی را ببینند که بیمار است یا مورد آزار قرار گرفته است به اینجا آورده می شود، یا از طریق “وبگاه رسمی پناهگاه وفا” با ما تماس می گیرند.

 

70098_875

وی افزود: ما در این پناهگاه ۱ دامپزشک و ۱ جراح داریم، سگ ها در بدو ورود مورد معاینه قرار می گیرند، حتی در صورت سلامت هم قرنطینه می شوند، واکسیناسیون و انگل زدایی و عقیم سازی می شوند، سپس وارد گله می شوند؛ ابتدا در روز ۱ ساعت در گله قرار می گیرند تا سگ های دیگر با سگ جدید آشنا بشوند تا مورد حمله و آزار قرارش ندهند.

ایلیا تصریح کرد: برای واگذاری سگ ها ما اصولی را در نظر می گیریم، ابتدا محل نگهداری داوطلب پذیرش را کنترل می کنیم، سپس استانداردها را برایشان توضیح می دهیم، سپس سگ را به صورت امانت نزدشان می سپاریم، اگر اصول را رعایت کنند سگ واگذار می شود و اگر رعایت نشود یکبار تذکر داده می شود و بار دوم سگ برگردانده می شود.

این داوطلب ادامه داد: متآسفانه مسئولین هیچ توجهی ندارند، حتی ما طرحی را به نام طرح ABC  که در کشورهای خارجی اجرا می شود را ترجمه کردیم و به چند مرکز شهرداری فرستادیم که طبق این طرح سگ زنده گیری می شود عقیم سازی، واکسیناسیون و رهاسازی می شود، که با این کار زاد و ولد کنترل و نسل منقرض نمی شود، که شهرداری ها هیچ توجهی نکرده و حتی حاضر به گوش دادن هم نشدند!

ایلیا افزود: رسیدگی به حیوانات در ایران زیر خط استاندارد است و ما در اینجا سعی کردیم حداقل استانداردهای بین المللی را رعایت کنیم. موفقیت مان در حدی بوده که چند موسسۀ بین المللی از پناهگاه وفا الگو برداری کرده اند.

ایلیا در پایان افزود: مردم برای همکاری با ما می توانند وارد سایت ما بشوند، فرم همکاری را مطالعه و کارهایی که قادر به انجامش هستند ذکر کنند؛ داوطلب ها نترسند چون بیماری بین سگ و انسان کم است و قابل درمان و پیشگیری، که تمام سگ های این پناهگاه فاقد هر گونه بیماری هستند.

به این پناهگاه ها سری بزنید تا شاهد بی مهری همجنسان خودمان باشیم، کمک حتی یک نفر از ما هم می تواند امید بخش باشد.

 

 

70100_845

70102_443 70103_744

70105_487

70106_463 70107_134

۷ دیدگاه

 1. محمد بهمن ۱۷, ۱۳۹۳ در ۲۲:۲۰ - Reply
   

  سلام محمد هستم
  ۲۰ساله از استان مرکزی
  میشه چند تا از این جیوانات به من بدید تا از ان ها نگهداری کنم
  شماره تماسم
  ۰۹۳۵۵۲۵۳۴۹۹

  خدانگهدار

 2. گیتا خرداد ۲۳, ۱۳۹۴ در ۱۸:۴۰ - Reply
   

  سلام دستتان رامیبوسم هرکه دوستدارحیوان پرنده آبزی باشدوجانانه کمک کندنجیب است وبهشتی به هرکسی حیوان ندهیدکمک مردم زیادشودوجای بیشترواسه نگهداری بهتراست چهره آدمها رونگاه کنیدامتحانشان کنیدوبه محل زندگی شان پس ازتحویل سرزده آدم بفرستید تا حیوانات درامان باشندگربه گنجشک کبوتروبقبه راچراحمایت نمیکنید چطورمیشه بهتون کمک مالی کردسپاسگذارم دوستتان دارم

 3. نوشین خرداد ۲۷, ۱۳۹۴ در ۱۵:۴۰ - Reply
   

  سلام وخسته نباشید.من حیوانات ودوست دارم.امروز ی بچه گربه پیدا کردم بلد نیستم ازش نگهداری کنم می ترسم تلف بشه.لطفا کسی ومعرفی تا بدمش به اون چون هنوز چشمهاش باز نشده .شماره تماس ۰۲۶-۳۴۳۴۲۵۸۴

 4. گیتا تیر ۶, ۱۳۹۴ در ۱۷:۴۷ - Reply
   

  سلام نوشین جان بایدجاش گرم باشه اگه دامپزشک حاذق نه قاتل راهنمایی درست بده خوبه هرکی هرچی گفت ویاگفت دامپزشکه گوش نکن اونی که عاقلانه ودوستانه است گوش کن باقطره چکان شیرش بده دستت وقطره چکان رابشوریک بارمصرف موقع شیردادن دستت باشه من خودم تاحالا اشتباهاتی کردم که اکه کسی یادم داده بودپرنده ها وحیواناتی زنده بودن اما الان دقت میکنم وازکسانی اطلاعاتی یادگرفتم جای سرد دست خیس مقابل کولر قرارنده آدم مریض بیماری پوستی وناخنی نزدیک این حیوان وبقیه نشوندرعایت کن داروبهش ندی سنش کمه میمیردروزانه چندمرتبه بش شیربده بزارش توسبددردارزیرش پارچه تمیزبزارتواتاقش کولرروشن نکن جاش گرم وتمیزباشه وسایل وقطره چکانش هم همین طورکلینیک کاش نگهداری میکرد ازش امیدوارم به کاربیام

 5. انسان تیر ۹, ۱۳۹۴ در ۰۸:۴۴ - Reply
   

  باسلام خدمت همه دوستداران حیوانات ، من کلا” همه حیوانات رو دوست دارم وازکودکی اکثرحیوانات را نگهداری کرده ام واکنون نیزتامی توانم سعی خودم را می کنم تاازآنهامراقبت کنم ودرسال گذشته نیز۹ تا توله سگ یک روزه که آنها را درکیسه ای قرارداده و درچاله انداخته بودند پیداکرده و ازآنها مراقبت کردم وتامی توانم به حیواناتی که دراطرافم می بینم ازنظرتغذیه به آنها رسیدگی می کنم ودرحال حاضرتعدادی سگ دراطراف منزلمان هستند که هرروز به آنها غذامی دهم ولی ازاین می ترسم که روزی بیایند و آنهارا ازبین ببرند وبه همین دلیل می خواهم ازشما کمک بگیرم که چگونه می توانم نسبت به جمع آوری این زبان بسته ها اقدام بکنم که درجایی از آنها مراقبت بشود . البته ازنظرغذایی ودارویی هم تاآنجاکه بتوانم تلاش خودم را می کنم ولی فقط بدنبال مکانی هستم وکسانیکه بتوانم باکمک آنها این زبان بسته ها رابه مکانی امن ببرم . اگر دراین خصوص می توانید به من کمک کنید ممنون خواهم شد . باتشکر

 6. انسان تیر ۹, ۱۳۹۴ در ۱۰:۴۵ - Reply
   

  ماانسانهاهمه جاخانه می سازیم ، روی کوه ؛ جنگل و … وعرصه رابه حیوانات تنگ می کنیم و زندگی طبیعی که مختص آنهاست می گیریم وبعد انتظارداریم دراطرافمان پرسه نزنند ونمی گوییم که ماییم که محل زندگی آنها را اشغال کرده ایم وحالا که دست به این کار زده ایم لااقل زندگی را ازآنها نگیریم وکمترین کاری که می توانیم بکنیم اینکه به آنها غذابدهیم .به امیدآنروز که دیگر نیازی به اینگونه پناهگاهها نباشد وهمه درمحیط زندگی خود به این حیوانات احترام بگذاریم وآنهاراجزئی از زندگی خود بدانیم .

 7. سعید مهر ۲۴, ۱۳۹۵ در ۱۰:۰۰ - Reply
   

  سلام ببخشید کسی شماره تماسی از مرکز نگهداری حیوانات وفا داره اخه حدود ۲۰ تا سگ ولگرد دارم میخوام تحویل بدم شماره تماسم ۰۹۱۲۶۸۸۲۹۵۳

پاسخی بگذارید

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

کرج رسا
آخرین اخبار
1
روسیه می‌تواند از پایگاه‌های نظامی ایران برای علیه تروریسم در سوریه «به صورت موردی» استفاده کند
2
دکترای افتخاری دانشگاه دولتی مسکو به روحانی اعطا شد
13
تصاویری از جاده ی الموت، قلعه ی الموت و دریاچه ی اوان
پاسخ قاسمی به سخنان معاون رییس جمهور آمریکا
پاسخ قاسمی به سخنان معاون رییس جمهور آمریکا
خواص دارویی «کیوی» و مضرات آن
خواص دارویی «کیوی» و مضرات آن
کاراته
اعزام دو کاراته کای البرزی به لیگ جهانی امارات
2
جلوگیری از خروج ارز با تولید ۴۵ هزار دز مالئین در موسسه رازی
انتخابات 8
رقابت در انتخابات کدام شوراهای شهر و روستای کشور بیشتر است؟
خط تولید
ضرورت تمرکز بر طراحی و تولید خودروی ملی
کره شمالی یک آزمایش موشکی جدید انجام داد
کره شمالی یک آزمایش موشکی جدید انجام داد
اعلام شرایط اعزام به حج تمتع امسال/ثبت نام از دهه سوم فروردین
اعلام شرایط اعزام به حج تمتع امسال/ثبت نام از دهه سوم فروردین
5
گزارش تصویری؛ محور کرج چالوس با ترافیک سنگین روبرو است
کشف دو پیکر جدید/ شمار قربانیان پلاسکو 5 تن شد
نگاه قانون به تلخ‌ترین حادثه سال ۹۵
ریزش کوه
ریزش سنگ از کوه در جاده هراز ۶ مصدوم برجای گذاشت
به گزارش ایسنا، نرگس کلباسی در توئیت خود از تلاش‌های خستگی‌ناپذیر محمدجواد ظریف در راستای کمک به وی و همچنین از حسن نوریان (سر کنسول ایران در حیدرآباد) به خاطر کمک‌هایش و همچنین تلاشش جهت تحقق عدالت در ارتباط با پرونده او تشکر کرده است.

این بانوی نیکوکار ایرانی در پایان از ملت ایران نیز به خاطر حمایتی که از وی در طول این مدت داشته‌اند ، قدردانی کرده است.

به گزارش ایسنا، صبح شنبه، نرگس کلباسی در کانال تلگرام خود نوشت: دقایقی پیش حکم دادگاه تجدید نظر در شهر رایاگادا در مورد پرونده من اعلام و از همه اتهامات وارده تبرئه شده و بی‌گناه شناخته شدم.

در همان روز محمدجواد ظریف در صفحه اینستاگرام خود به نرگس کلباسی به خاطر تبرئه شدنش تبریک گفت.

بهرام قاسمی سخنگوی وزارت امور خارجه نیز در گفت‌وگویی با ایسنا ضمن ابراز خرسندی از تبرئه این بانوی نیکوکار در روزهای آغازین سال ۱۳۹۶ گفت: از اینکه تلاش‌های بی‌وقفۀ دستگاه دیپلماسی کشور و در رأس آن شخص وزیر امور خارجه آقای دکتر ظریف، به ثمر نشست و خانم نرگس کلباسی از تمامی اتهامات وارده تبرئه شد ، خوشحال هستم.

این دیپلمات عالی‌رتبه کشورمان اضافه کرد: در کنار تلاش‌های دیپلماتیک، پیگیری‌ها وحمایت‌های مردمی نیز بسیار موثر و کارساز بود.
تشکر نرگس کلباسی از ظریف و ملت ایران
داعش
داعش در ویدئویی به زبان فارسی ایران را تهدید کرد!
روحانی و نخست‌وزیر روسیه دیدار کردند
روحانی و نخست وزیر روسیه دیدار کردند
افزایش 15 درصدی ثبت نام برای انتخابات شوراها در البرز
افزایش ۱۵ درصدی ثبت نام برای انتخابات شوراها در البرز
روحانی وارد مسکو شد
روحانی وارد مسکو شد
اتوبان کرج
ترافیک در آزادراه تهران – کرج سنگین/ جاده چالوس نیمه سنگین