تارخ انتشار: پنجشنبه ۲ آبان ۱۳۹۲ - ۱۳:۲۶
کد خبر : 2996
چاپ خبر

پیشنهاد عفو مرد اعدامی از سوی آملی لاریجانی

آملی لاریجانی5

کرج رسا: رییس قوه قضاییه از پیشنهاد عفو مرد اعدامی که اخیراً پس از اجرای حکم اعدام، علائم حیات یافته است خبر داد و گفت: نظر اینجانب بر پیشنهاد عفو فرد مذکور از مجازات اعدام با یک درجه تخفیف است.

به گزارش کرج رسا، ایسنا نوشت: آیت‌الله آملی‌لاریجانی در جلسه مسئولان عالی قضایی با تبریک فرا رسیدن عید بزرگ غدیر خم با اشاره به اعدام اخیر در بجنورد و موضوع وجود علائم حیات در این فرد، برخی بحث‌های مطرح شده در این خصوص را غیرفنی و غیر مرتبط و ناآگاهانه دانست و گفت: اما به لحاظ عاطفی یکی از راه‌های برخورد با فرد اعدامی که مرگ را به چشم دیده و شدائدی را تحمل کرده است عفو است و چنین فردی که دارای وضعیتی خاص است می‌تواند مورد لطف و عفو نظام اسلامی قرار گیرد و اینجانب به لحاظ عاطفی قطعاً این کار را خواهم کرد.

وی افزود: متاسفانه در کنار این بحث عاطفی، بحث‌هایی حتی از جانب برخی حقوقدانان مطرح شده است که چندان درست نیست؛ چرا که اعدام در واقع به معنی سلب الحیات است و اگر به مقتضای دقیق تعابیر قانونی بخواهیم عمل کنیم باید از کسی که حیاتش باقی مانده است سلب حیات شود.

رییس قوه قضاییه تاکید کرد: گاهی ممکن است به هر دلیل، دار کشیدن که ابزار و مقدمه مجازات اعدام یا همان سلب الحیات است موجب سلب نشده باشد که در این صورت فرد باید اعدام شود مگر اینکه بتوان فرض کرد شخص واقعاً سلب حیات شده باشد و در اثر پدیده‌ای نادر و خاص به حیات برگشته باشد که این فرض به لحاظ فقهی و حقوقی محتاج تأمل خاص است.

آملی‌لاریجانی مباحث حقوقی و فنی در این باره را متفاوت از مباحث رسانه‌ای دانست و گفت: کش دادن این مسئله در روزنامه‌ها و حتی آوردن استفتائات تکذیب شده طبیعی نیست و اگر منظور بحث، بحث حقوقی است باید در محافل حقوقی بنشینند و بحث کنند.

رییس قوه قضاییه مطرح شدن چنین مواردی درباره موضوع اخیر در برخی رسانه‌های داخلی و خارجی را در امتداد فشارها و هجمه‌های چند سال اخیر علیه قوه قضاییه اعلام کرد و افزود: در چند سال اخیر به ویژه بعد از فتنه ۸۸ هجمه‌های سنگینی علیه قوه قضاییه مطرح شده است و اخیراً در برخی رسانه‌های غربی مطرح شده که در ایران افراد را برای سرقت ۵۰ هزار تومان پول اعدام می‌کنند که دروغ بزرگی است.

آملی‌لاریجانی رسانه‌های غربی را به آشنایی با بحث محاربه و مجازات آن در اسلام فراخواند و گفت: در بحث محاربه، سرقت یا گرفتن پول مطرح نیست، اگر کسی بر روی مردم سلاح بکشد و در مردم ترس ایجاد کند حتی اگر صدمه‌ای وارد نشود یا چیزی سرقت نشود مصداق محارب است و نظر حضرت امام(ره) و مقام معظم رهبری (مدظله العالی) و بسیاری از علما هم بر مجازات چهارگانه از جمله اعدام در مورد این شخص است.

رییس قوه قضاییه افراط و تفریط درباره وضعیت زندان‌ها را هجمه دیگری علیه قوه قضاییه دانست و اظهار کرد: بزرگ‌نمایی مشکلات زندان‌ها در رسانه‌ها صحیح نیست و در مقابل آن نیز نباید مطرح و القا کرد که زندان‌های ما هتل است که هر دوی این نگاه‌ها واقع‌بینانه نیست و طبیعی به نظر نمی‌آید.

آملی لاریجانی موضوع بعدی هجمه علیه قوه قضاییه را ادعای مربوط به کثرت اعدام‌ها برشمرد و گفت: قوه قضاییه حداقل اعدام‌هایی را که در قانون لحاظ شده به اجرا می‌گذارد و حتی در بسیاری موارد اجرای این حکم را به تعویق می‌اندازد آن هم در حالی که کشور ما مورد هجوم سوداگران مرگ است و اگر برخوردی صورت نگیرد عواقب بسیار بدتری گریبان جامعه ما و حتی کشورهای دیگر را خواهد گرفت.

رییس دستگاه قضا تاکید کرد: حسب برخی اخبار و گزارش‌ها در کشورهای جنوب شرقی آسیا حتی برای ۵ گرم هروئین افراد را به اعدام محکوم می‌کنند، اما با وجود تمام مشکلات مربوط به عواقب سوداگری مرگ، در ایران این قبیل احکام در حداقل قرار دارد.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با تشکر از نمایندگان مجلس شورای اسلامی به ویژه اعضای کمیسیون حقوقی و قضایی به خاطر الحاق تبصره‌ای به ماده ۳ قانون وظایف و اختیارات رئیس قوه قضاییه گفت: یکی از معضلات قوه قضاییه در گذشته برخورد نامناسب با لوایح قضایی بوده است که برخی از آنها مانند لایحه پلیس قضایی که همگان بر ضرورت تصویب آن اتفاق نظر دارند چند سال همچنان در دولت بلاتکلیف مانده است.

آملی‌لاریجانی تاکید کرد: متأسفانه رییس‌جمهور پیشین خلاف قانون، لوایح قضایی را بایگانی می‌کرد و خلاف نص تفسیر شورای نگهبان برای خود حق رسیدگی به لحاظ قانون اساسی و رد لوایح قضایی قائل بود، در حالی که دولت موظف است ظرف سه ماه لوایح قضایی را به مجلس بفرستد.

رییس قوه قضاییه افزود: مطابق مصوبه روز گذشته نمایندگان محترم مجلس که امیدواریم به تأیید شورای محترم نگهبان هم برسد، رئیس قوه قضاییه می‌تواند در صورت پایان مهلت سه ماهه و ارسال نشدن لوایح قضایی از سوی دولت به مجلس پس از سه ماه رأساً به این کار اقدام کند.

رییس دستگاه قضا با اشاره به اصل ۱۵۸ قانون اساسی، مصوبه اخیر مجلس را دارای اشکال قانون اساسی ندانست و گفت: در اصل ۱۵۸ تهیه لوایح قضایی و نه پیشنهاد لوایح قضایی از سوی قوه قضاییه مطرح شده و مطابق تفسیر به عمل آمده دولت در این میان به عنوان «طریقی» برای ارسال لوایح مطرح شده و قاعدتاً دولت در طریق ارسال این لوایح نباید سدّ و مانع ایجاد کند.

وی ابراز امیدواری کرد: شورای محترم نگهبان با تایید این مصوبه موجبات تسریع در انجام وظایف دستگاه قضایی مبتنی بر تصویب لوایح قضایی مناسب و مورد نیاز قوه قضاییه را فراهم آورد.

بر اساس این گزارش، رییس قوه قضاییه در ابتدای این جلسه با تبریک و تهنیت عید سعید غدیر به شیعیان و مسلمانان جهان، گفت: مساله امامت و ولایت از ارکان منظومه معرفتی و عقیدتی شیعیان و بلکه تمام مسلمانان است و مسئله‌ای نیست که بتوان گفت تنها یکی از پیام‌ها و رسالت‌های پیامبر در کنار سایر پیام‌ها و رسالت‌ها بوده است بلکه مسئله ولایت و امامت مطابق آنچه از شأن نزول آیات پیداست نعمتی جاری و ساری و از ارکان اساسی زندگی‌است و در واقع مقام ولی و امام، مقام بسیار بالایی است که مراتب معنوی و هستی‌شناسانه عمیقی در آن نهفته است و تنها محدود به ظاهر حاکمیتی در جامعه اسلامی نیست.

آملی‌لاریجانی با اشاره به آیه شریفه «یَا أَیُّهَا الرَّسُولُ بَلِّغْ مَا أُنْزِلَ إِلَیْکَ مِنْ رَبِّکَ وَإِنْ لَمْ تَفْعَلْ فَمَا بَلَّغْتَ رِسَالَتَهُ وَاللَّهُ یَعْصِمُکَ مِنَ النَّاسِ» نزول این آیه را نشانه اهمیت و عظمت واقعه غدیر و ضرورت نصب و جعل ولایت در جامعه اسلامی دانست.

آملی‌لاریجانی روایات مربوط به واقعه غدیر و معنا و ماهیت آن را بسیار زیاد و از طرق راویان شیعه و اهل سنت برشمرد و گفت: روایات مربوط به ائمه و جایگاه و شأن آن بزرگواران خلاف برخی نظرها، غلو‌آمیز نیست؛ چرا که مقام عظیم ائمه اگر نبود نصب و جعلی هم در این زمینه صورت نمی‌گرفت که بتواند به عنوان ولی مطلق قرار گیرند.

رییس قوه قضاییه جمع‌آوری تمام آیات و روایات مربوط به غدیر خم و ترجمه و تحریر مطالب آن‌ها را برای استفاده عموم کار خداپسندانه و مفیدی دانست که اگر انجام نشده باشد باید انجام پذیرد.

در جلسه امروز مسئولان عالی قضایی گزارش مربوط به سفر هیئت‌ عالی قضایی به استان آذربایجان غربی مطرح شد. در این جلسه، مسئولان عالی قضایی به صورت جداگانه گزارش سفر خود به شهرستان‌های مختلف استان را مطرح و نتایج دیدارهای خود با مردم، مسئولان و قضات و کارکنان دادگستری این شهرها را تشریح کردند.

همچنین در این جلسه که با حضور رییس کل دادگستری استان آذربایجان غربی برگزار شد به صورت موردی مسائل مربوط به کمبود نیروی انسانی اعم از قضات وکارمندان، اختصاص بودجه لازم به منظور تکمیل ساختمان‌های نیمه‌کاره و همچنین بررسی احداث ساختمان‌های جدید، اختصاص بودجه لازم به منظور ایجاد امکانات رفاهی برای قضات وکارکنان دادگستری استان، ایجاد بازداشتگاه در شهرستان‌های فاقد بازداشتگاه و رفع مشکلات سازمان‌های تابعه دستگاه قضایی در استان مورد بحث و بررسی قرار گرفت و دستورات لازم به منظور پیگیری و رفع این مشکلات و به سرانجام رسیدن مصوبات این سفر از سوی رئیس قوه قضاییه صادر شد.

پاسخی بگذارید

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

مجتمع فنی تهران شعبه البرز
آخرین اخبار
1
خودروی گرانبها یک ساعت پس از خرید از بین رفت + عکس
لحظه عصبانیت پدر بنیتا در بازسازی صحنه قتل+فیلم
لحظه عصبانیت پدر بنیتا در بازسازی صحنه قتل + فیلم
تولید کالباس و سوسیس با گوشت سگ تکذیب شد
تولید کالباس و سوسیس با گوشت سگ تکذیب شد
به گزارش ایسنا به نقل از شبکه خبری روسیا الیوم، مسکو در واکنش به تحریم‌های جدیدی که از سوی آمریکا علیه این کشور مطرح شده، این تحریم‌ها را "غیرقانونی" دانست.

مسکو تحریم‌های آمریکا را بر خلاف اصول قوانین بین‌الملل دانست و تاکید کرد، روسیه نیز این حق را برای خود قائل است که بر اساس اصل مقابله به مثل، اقداماتی را علیه منافع آمریکا اتخاذ کند.

همچنین وزارت خارجه روسیه در بیانیه‌ای که امروز (جمعه) منتشر کرد، از طرف آمریکایی خواست تعداد دیپلمات‌های خود در خاک روسیه را به ۴۵۵ تن کاهش دهد تا تعداد آنها با تعداد دیپلمات‌های روس حاضر در خاک آمریکا برابر شود.

وزارت خارجه روسیه هم‌چنین امکان دسترسی آمریکا به برخی تسهیلات و ساختمان‌هایش در مسکو را از اول اوت ممنوع کرده است.

هم چنین جان اف. تفت سفیر آمریکا در مسکو در پیامی با محکوم کردن اقدام اخیر روسیه اعتراض و نارضایتی شدید خود را اعلام کرد.  

سنای آمریکا تحریم‌های جدیدی علیه روسیه، ایران و کره شمالی تصویب کرده است که این لایحه تحریم‌ها با امضای دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا به قانون تبدیل می‌شود.
واکنش مسکو به تحریم‌های جدید آمریکا
سردار محمدیان
تشریح جزئیات پرونده قتل بنیتا
نواز شریف
نواز شریف با حکم رد صلاحیتش از سوی دادگاه عالی، استعفا کرد
رویکرد رهبرانقلاب در قبال انتخاب وزیران
رویکرد رهبر انقلاب در قبال انتخاب وزیران
636314213282329631.jpg
سه دلیل HP برای فراموش کردن سرفیس مایکروسافت!
636334593843524480.jpg
کریستیانو رونالدو چند فرزند می خواهد؟!
636315680398947714.jpg
بررسی بازی Injustice 2 + فیلم دوبله فارسی
636329379123137469.jpg
چیزهای جالبی که درباره کی‌روش باید بدانید
636351909449229655.jpg
باشگاه برای ما حاشیه درست می‌کند و هر کاری کنیم جریمه می‌شویم
636362507613296929.jpg
بهبود فرآیند درمان با واقعیت مجازی
636368460075856044.jpg
اتفاق بد در زندگی شخصی آقای گل جام جهانی / خامس از همسرش جدا می شود
636125728248194492.jpg
واکنش فدراسیون فوتبال به ابهامات مطرح شده درباره محرومیت ۳ بازیکن استقلال
636368481438784050.jpg
کارت قرمز علی علیپور پاک می شود؟! +عکس
636061933549158422.jpg
حضور خبرساز کریم باقری بر روی بیلبوردهای تبلیغاتی
5
مرد عروسکی عمل زیبایی خود را این بار در کیش انجام داد + تصاویر
سیدحمید طهایی
استاندار البرز و مجموعه استانداری دخالتی در انتخاب شهرداران ندارند
فریاد کوبنده مردم البرز در محکومیت جنایات صهیونیست ها در مسجد الاقصی
فریاد کوبنده مردم البرز در محکومیت جنایات صهیونیست ها در مسجد الاقصی
%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A
طراحی سایتقالب وردپرسسئوسرویس و تعمیر کولر گازی