تارخ انتشار: پنجشنبه ۷ فروردین ۱۳۹۳ - ۱۳:۵۶
کد خبر : 29968
چاپ خبر

پیکر باستانی پاریزی بدرقه شد

ل

کرج رسا: پیکر دکتر محمد ابراهیم باستانی‌ پاریزی صبح پنجشنبه ۷ فروردین ماه از مقابل دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه تهران تشییع و به قطعه ۲۵۰ بهشت‌ زهرا (س) بدرقه شد.

 به گزارش کرج رسا، در ابتدای مراسم تشییع این مورخ، نویسنده، پژوهشگر، شاعر، موسیقی‌پژوه و استاد بازنشسته دانشگاه تهران که چهره‌های ادبیات، فلسفه، هنر و سیاست همچون معاون اول رییس‌جمهور و رییس شورای شهر تهران و… حضور داشتند، قطعه شعری که زنده‌یاد باستانی پاریزی برای سنگ مزارش سروده بود، قرائت شد.

سپس با حضور دکتر حمیده و مهندس حمید باستانی پاریزی (فرزندان استاد باستانی پاریزی) و احسان اشراقی، ۸۹ شاخه گل نثار تابوت وی کردند.

همچنین در بخش‌های مختلف مراسم تشییع، پیام تسلیت دکتر حسن روحانی، سید محمد خاتمی، حاج حسن خمینی و کانون نویسندگان ایران قرائت شد.

به گزارش ایسنا، در این مراسم حجت‌الاسلام دکتر جعفریان (همکار مرحوم استاد باستانی پاریزی در گروه تاریخ دانشگاه تهران) ضمن بیان تسلیت، در سخنانی یادآور شد: هشت سال در گروه تاریخ دانشگاه تهران همکار استاد پاریزی بودم. اگرچه افتخار شاگردی ایشان را نداشتم اما از مصاحبت با او برخوردار بودم. همچنین دیگر دوستان و همکارانم هم مصاحبت با ایشان را نسبت به دیگر تفریحات ترجیح می‌دادند.

او با اشاره به آیه‌ای از قرآن، تصریح کرد: استاد یک عالم به تمام معنا بود؛ به گونه‌ای که در این سال‌ها حتی یک بار یک کلام تند، کنایه، غیبت یا حرفی که کسی را تحقیر کند، از او نشنیدم. ایشان هرگز در مناسبات علمی و اجتماعی از حد خودشان تجاوز نکرد. او یکی از اسطوره‌های دانشگاه تهران در طول تاریخ این دانشگاه است و اسوه‌ای یکتا برای دانشجویان و اساتید به شمار می‌آید.

جعفریان تاکید کرد: دکتر باستانی پاریزی هرگز علم تاریخ را به پای سیاست قربانی نکرد و به علم،‌ به همان معنی علمی خود نگاه می‌کرد، البته این مساله مورد علاقه دانشجویان و دیگر افراد علاقه‌مند به تاریخ است.

این استاد دانشگاه در پایان سخنان خود یادآور شد: استاد باستانی پاریزی هرگز علم تاریخ را فدای خواسته دیگران در هیچ یک از ادوار نکرد و همواره آن را پیراسته و پاک نگاه داشت. این احترام به مقام علم است و وظیفه حکومت‌ها در قبال علم نیز این است که از دانشگاه و علم حمایت کنند.

در ادامه این مراسم، گلاب‌زاده به نمایندگی از مردم کرمان در سخنانی گفت: این لحظه برای من لحظه‌ای بسیار خطیر است. درباره خصوصیات این بزرگوار باید بگویم که تلاش ایشان، آستانه اشراق و نگاهش، رصدخانه بیکرانگی بود. او هرگز آرام و قرار نداشت و در کوچه پس کوچه‌های تاریخ به دنبال عزت و بالندگی ملت ایران بود و همواره می‌کوشید تا کرمان و کرمانی را آن‌گونه که هستند، معرفی کند.

او افزود: اگر تاریخ و نام ایران با باستان گره خورده است، تاریخ کرمان نیز بی‌نام استاد پاریزی معنا ندارد.

گلاب‌زاده با اشاره به یکی از یادداشت‌های دکتر باستانی پاریزی، گفت: ایشان در یکی از یادداشت‌های خود نوشته بودند «و سرانجام من از ربیع‌ الاول عمر به جمادی الاخر عمر رسیده‌ام». اما من می‌گویم نه، برای باستانی‌ها همیشه ربیع ‌الاول عمر است و جمادی‌ الاخر معنا ندارد.

از دیگر سخنرانان این مراسم علی دهباشی سردبیر مجله «بخارا» بود.

او در ابتدای سخنان خود یکی از سروده‌های استاد شفیعی کدکنی را با عنوان «مرثیه‌های سرو کاشمر» خواند و بیان کرد: شیوه تاریخ‌نگاری استاد خاص خودش بود و به همین روش بود که هزاران نفر را که از تاریخ گریزان بودند، علاقه‌مند به تاریخ کرد، در حقیقت استاد پاریزی صیاد وقایع تاریخی بودند.

دهباشی در بخش دیگر سخنانش،بخش‌هایی از مطالب چاپ شده در مجله «بخارا» را که به استاد باستانی پاریزی اختصاص داشته بود، قرائت کرد.

به گزارش ایسنا، در بخش دیگر از مراسم تشییع پیکر دکتر باستانی پاریزی؛ سید محمود دعایی، مدیر مسؤل روزنامه «اطلاعات» و از همشهریان او، با اشاره به فعالیت‌های علمی پژوهشی این استاد، یادآور شد: آخرین مرتبه‌ای که استاد دستور دادند تا در روزنامه «اطلاعات» مطلبی را چاپ کنیم، یاد و خاطره پدر مرحوم ایشان بود. استاد پاریزی با روزنامه «اطلاعات» انس داشتند؛ به گونه‌ای که به مناسبت ۸۰ سالگی روزنامه، مقاله‌ای را در اختیار این روزنامه قرار داد. ایشان می‌گفتند: «من همزاد اطلاعات هستم»، چرا که استاد پاریزی نیز سال ۱۳۰۴ متولد شده بودند.

او ادامه داد: استاد پاریزی به شایستگی می‌نوشت و نسبت به آنان که در حق‌شان جفا شده بود، دفاع می‌کرد. او در هر دوره از حکومت‌ها که بر این کشور حاکم بودند، هرگز مجیز حاکمی را نگفت و به هیچ مسوولی چیزی نگفت، استاد باستانی پاریزی هیچ‌گاه نسبت به آنچه که به روزنامه «اطلاعات» می‌داد، حق‌ القلم یا حق‌التحریر نخواست.

به گزارش ایسنا، فرخنده حاجی‌زاده (یکی از نویسندگان) به نمایندگی از کانون نویسندگان ایران به خوانش پیام تسلیت به مناسبت درگذشت استاد باستانی پاریزی پرداخت و بیان کرد: استاد پاریزی؛ استادی خستگی‌ناپذیر بود که شاگردان بسیاری را در گروه تاریخ دانشگاه تهران پرورش داد و همچنین ملت ایران نیز نیم قرن از تلاش‌های این استاد استفاده کردند.

مهندس حمید باستانی پاریزی، فرزند استاد باستانی پاریزی از همه مردم و یکایک تشییع‌کنندگان که در مراسم حضور داشتند، تشکر و قدردانی کرد.

به گزارش ایسنا، علی‌رغم تلاش‌هایی که مردم کرمان و شهرستان‌های «پاریز» و «سیرجان» مبنی بر دفن پیکر استاد باستانی پاریزی داشتند اما بر اساس خواسته خود استاد، پیکر او در کنار مزار همسرش در قطعه ۲۵۰ بهشت زهرا (س) ردیف ۸۲ آرمید.

همچنین مراسم ختم استاد پاریزی نیز روز شنبه ۹ فروردین ماه از ساعت ۱۶ تا ۱۷:۳۰ در مسجد جامع شهرک غرب، روبروی مجتمع میلادنور برگزار خواهد شد.

در این مراسم اسحاق جهانگیری (معاون اول رئیس‌جمهور)، احمد مسجدجامعی (رئیس شورای شهر تهران)، سید محمد حسینی (وزیر پیشین فرهنگ و ارشاد اسلامی)، دکتر رضا فرجی‌دانا (وزیر علوم، تحقیقات و فناوری)، دکتر حسین امید ( رئیس دانشگاه تهران)محمد ملکی(نخستین رئیس دانشگاه تهران)، دکتر حمید میرزاده (رئیس دانشگاه آزاد اسلامی)، پروفسور پرویز کردوانی، بهمن فرمان‌آرا، فرهاد توحیدی، محمد نوری‌زاد، جواد مظفر، ، فخرالدین فخرالدینی، دکتر محمد تقی غیاسی، دکتر سرمد قباد، دکتر مهدی ماهوزی، اسماعیل جمشیدی، فاضل جمشیدی، آنژل عرب شیبانی، محمد جواد حق‌شناس، محمد باقر وثوقی، فهیمه محفوظ، اکبر مهدیان، قهرمان سلیمانی، صادق آئینه‌وند، بیژن بیژنی، دکتر علی‌ افخمی، هادی سودبخش، عبدالمجید ارفعی، عظیم زرین‌کوب، علی بلوک‌باشی، مهدی محقق، نوش‌آفرین انصاری، حسن نیکبخت، اعضای هیات امنای بنیاد جمالزاده، نماینده جامعه زرتشتیان تهران و کرمان و … حضور داشتند.

دکتر محمدابراهیم باستانی پاریزی، صبح ۵ فروردین در بیمارستان مهر تهران از دنیا رفت، او در یک ماه اخیر از بیماری کبد رنج می‌برد.

پاسخی بگذارید

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

مجتمع فنی تهران شعبه البرز
آخرین اخبار
پرسپولیس در رده ۱۳۶ ماند اما استقلال ۴ پله سقوط کرد
پرسپولیس در رده ۱۳۶ ماند اما استقلال ۴ پله سقوط کرد
پشتیبانی تلویزیون‌های هوش مصنوعی 2018 ال جی از دستیار صوتی الکسا آمازون + عکس
پشتیبانی تلویزیون‌های هوش مصنوعی ۲۰۱۸ ال جی از دستیار صوتی الکسا آمازون + عکس
"اون" از این فوتبالیست زورگیری می کند! +تصاویر
«رهبر کره شمالی» از این فوتبالیست زورگیری می کند! + تصاویر
دلایلی که به شما می‌گویند سینوزیت دارید!
دلایلی که به شما می‌گویند سینوزیت دارید!
الگوریتم‌های هوش مصنوعی علی بابا و مایکروسافت مطالب را بهتر از انسان درک می‌کنند + عکس
الگوریتم‌های هوش مصنوعی علی بابا و مایکروسافت مطالب را بهتر از انسان درک می‌کنند + عکس
وقتی مشکلات ادراری خبر از «سنگ‌کلیه» می‌دهند
وقتی مشکلات ادراری خبر از «سنگ‌کلیه» می‌دهند
اطلاعات جدید منتسب به اکسپریا XZ Pro سونی منتشر شد
اطلاعات جدید منتسب به اکسپریا XZ Pro سونی منتشر شد
مدیرروابط‌عمومی پرسپولیس: خبر حضور انصاری و بیرانوند در کمیته انضباطی سوتفاهم بوده است
مدیرروابط‌ عمومی پرسپولیس: خبر حضور انصاری و بیرانوند در کمیته انضباطی سوتفاهم بوده است
۵ هشدار اورژانسی برای مبتلایان به دیابت
عوامل عجیبی که می‌تواند شما را به «دیابت» مبتلا کند
57623284
عکس‌های یک کانادایی از ایران قبل از انقلاب
636518051848330053
بدلکار سریال کبری ۱۱ در نقش مدافع حرم
636517416078728736
کم وزن‌ترین نوزاد جهان + عکس
636212302408934850
شگرد جدید کلاهبرداری کارت به کارت
636517955303253109
وکیل بقایی: موکلم در تمام اتهامات محکوم شده است
636282343386405514
برانکو: طارمی برای من تمام شد/ کامیابی نیا جریمه می‌شود
قطار
برخورد قطار با عابر پیاده در کرج + ویدئو
n82799285-72117247
کم کاری برخی بانک ها در زمینه اشتغالزایی بررسی می شود
ابراهیم نوروزی فر
رییس بسیج رسانه البرز به عنوان مدیر موفق در کشور معرفی شد
n82799128-72116987
تشریح آخرین اقدامات در زمینه کمربندی اشتهارد – آبیک
اعدام 1
بخشش قاتل پای چوبه دار به خاطر فرزند ۷ ساله اش + عکس
%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A
طراحی سایتسئوفروش ویلا و اجاره ویلاسرویس و تعمیر کولر گازیاجاره ویلافروش ویلا