تارخ انتشار: پنجشنبه ۷ فروردین ۱۳۹۳ - ۱۳:۵۶
کد خبر : 29968
چاپ خبر
بازدیدها: 777

پیکر باستانی پاریزی بدرقه شد

ل

کرج رسا: پیکر دکتر محمد ابراهیم باستانی‌ پاریزی صبح پنجشنبه ۷ فروردین ماه از مقابل دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه تهران تشییع و به قطعه ۲۵۰ بهشت‌ زهرا (س) بدرقه شد.

 به گزارش کرج رسا، در ابتدای مراسم تشییع این مورخ، نویسنده، پژوهشگر، شاعر، موسیقی‌پژوه و استاد بازنشسته دانشگاه تهران که چهره‌های ادبیات، فلسفه، هنر و سیاست همچون معاون اول رییس‌جمهور و رییس شورای شهر تهران و… حضور داشتند، قطعه شعری که زنده‌یاد باستانی پاریزی برای سنگ مزارش سروده بود، قرائت شد.

سپس با حضور دکتر حمیده و مهندس حمید باستانی پاریزی (فرزندان استاد باستانی پاریزی) و احسان اشراقی، ۸۹ شاخه گل نثار تابوت وی کردند.

همچنین در بخش‌های مختلف مراسم تشییع، پیام تسلیت دکتر حسن روحانی، سید محمد خاتمی، حاج حسن خمینی و کانون نویسندگان ایران قرائت شد.

به گزارش ایسنا، در این مراسم حجت‌الاسلام دکتر جعفریان (همکار مرحوم استاد باستانی پاریزی در گروه تاریخ دانشگاه تهران) ضمن بیان تسلیت، در سخنانی یادآور شد: هشت سال در گروه تاریخ دانشگاه تهران همکار استاد پاریزی بودم. اگرچه افتخار شاگردی ایشان را نداشتم اما از مصاحبت با او برخوردار بودم. همچنین دیگر دوستان و همکارانم هم مصاحبت با ایشان را نسبت به دیگر تفریحات ترجیح می‌دادند.

او با اشاره به آیه‌ای از قرآن، تصریح کرد: استاد یک عالم به تمام معنا بود؛ به گونه‌ای که در این سال‌ها حتی یک بار یک کلام تند، کنایه، غیبت یا حرفی که کسی را تحقیر کند، از او نشنیدم. ایشان هرگز در مناسبات علمی و اجتماعی از حد خودشان تجاوز نکرد. او یکی از اسطوره‌های دانشگاه تهران در طول تاریخ این دانشگاه است و اسوه‌ای یکتا برای دانشجویان و اساتید به شمار می‌آید.

جعفریان تاکید کرد: دکتر باستانی پاریزی هرگز علم تاریخ را به پای سیاست قربانی نکرد و به علم،‌ به همان معنی علمی خود نگاه می‌کرد، البته این مساله مورد علاقه دانشجویان و دیگر افراد علاقه‌مند به تاریخ است.

این استاد دانشگاه در پایان سخنان خود یادآور شد: استاد باستانی پاریزی هرگز علم تاریخ را فدای خواسته دیگران در هیچ یک از ادوار نکرد و همواره آن را پیراسته و پاک نگاه داشت. این احترام به مقام علم است و وظیفه حکومت‌ها در قبال علم نیز این است که از دانشگاه و علم حمایت کنند.

در ادامه این مراسم، گلاب‌زاده به نمایندگی از مردم کرمان در سخنانی گفت: این لحظه برای من لحظه‌ای بسیار خطیر است. درباره خصوصیات این بزرگوار باید بگویم که تلاش ایشان، آستانه اشراق و نگاهش، رصدخانه بیکرانگی بود. او هرگز آرام و قرار نداشت و در کوچه پس کوچه‌های تاریخ به دنبال عزت و بالندگی ملت ایران بود و همواره می‌کوشید تا کرمان و کرمانی را آن‌گونه که هستند، معرفی کند.

او افزود: اگر تاریخ و نام ایران با باستان گره خورده است، تاریخ کرمان نیز بی‌نام استاد پاریزی معنا ندارد.

گلاب‌زاده با اشاره به یکی از یادداشت‌های دکتر باستانی پاریزی، گفت: ایشان در یکی از یادداشت‌های خود نوشته بودند «و سرانجام من از ربیع‌ الاول عمر به جمادی الاخر عمر رسیده‌ام». اما من می‌گویم نه، برای باستانی‌ها همیشه ربیع ‌الاول عمر است و جمادی‌ الاخر معنا ندارد.

از دیگر سخنرانان این مراسم علی دهباشی سردبیر مجله «بخارا» بود.

او در ابتدای سخنان خود یکی از سروده‌های استاد شفیعی کدکنی را با عنوان «مرثیه‌های سرو کاشمر» خواند و بیان کرد: شیوه تاریخ‌نگاری استاد خاص خودش بود و به همین روش بود که هزاران نفر را که از تاریخ گریزان بودند، علاقه‌مند به تاریخ کرد، در حقیقت استاد پاریزی صیاد وقایع تاریخی بودند.

دهباشی در بخش دیگر سخنانش،بخش‌هایی از مطالب چاپ شده در مجله «بخارا» را که به استاد باستانی پاریزی اختصاص داشته بود، قرائت کرد.

به گزارش ایسنا، در بخش دیگر از مراسم تشییع پیکر دکتر باستانی پاریزی؛ سید محمود دعایی، مدیر مسؤل روزنامه «اطلاعات» و از همشهریان او، با اشاره به فعالیت‌های علمی پژوهشی این استاد، یادآور شد: آخرین مرتبه‌ای که استاد دستور دادند تا در روزنامه «اطلاعات» مطلبی را چاپ کنیم، یاد و خاطره پدر مرحوم ایشان بود. استاد پاریزی با روزنامه «اطلاعات» انس داشتند؛ به گونه‌ای که به مناسبت ۸۰ سالگی روزنامه، مقاله‌ای را در اختیار این روزنامه قرار داد. ایشان می‌گفتند: «من همزاد اطلاعات هستم»، چرا که استاد پاریزی نیز سال ۱۳۰۴ متولد شده بودند.

او ادامه داد: استاد پاریزی به شایستگی می‌نوشت و نسبت به آنان که در حق‌شان جفا شده بود، دفاع می‌کرد. او در هر دوره از حکومت‌ها که بر این کشور حاکم بودند، هرگز مجیز حاکمی را نگفت و به هیچ مسوولی چیزی نگفت، استاد باستانی پاریزی هیچ‌گاه نسبت به آنچه که به روزنامه «اطلاعات» می‌داد، حق‌ القلم یا حق‌التحریر نخواست.

به گزارش ایسنا، فرخنده حاجی‌زاده (یکی از نویسندگان) به نمایندگی از کانون نویسندگان ایران به خوانش پیام تسلیت به مناسبت درگذشت استاد باستانی پاریزی پرداخت و بیان کرد: استاد پاریزی؛ استادی خستگی‌ناپذیر بود که شاگردان بسیاری را در گروه تاریخ دانشگاه تهران پرورش داد و همچنین ملت ایران نیز نیم قرن از تلاش‌های این استاد استفاده کردند.

مهندس حمید باستانی پاریزی، فرزند استاد باستانی پاریزی از همه مردم و یکایک تشییع‌کنندگان که در مراسم حضور داشتند، تشکر و قدردانی کرد.

به گزارش ایسنا، علی‌رغم تلاش‌هایی که مردم کرمان و شهرستان‌های «پاریز» و «سیرجان» مبنی بر دفن پیکر استاد باستانی پاریزی داشتند اما بر اساس خواسته خود استاد، پیکر او در کنار مزار همسرش در قطعه ۲۵۰ بهشت زهرا (س) ردیف ۸۲ آرمید.

همچنین مراسم ختم استاد پاریزی نیز روز شنبه ۹ فروردین ماه از ساعت ۱۶ تا ۱۷:۳۰ در مسجد جامع شهرک غرب، روبروی مجتمع میلادنور برگزار خواهد شد.

در این مراسم اسحاق جهانگیری (معاون اول رئیس‌جمهور)، احمد مسجدجامعی (رئیس شورای شهر تهران)، سید محمد حسینی (وزیر پیشین فرهنگ و ارشاد اسلامی)، دکتر رضا فرجی‌دانا (وزیر علوم، تحقیقات و فناوری)، دکتر حسین امید ( رئیس دانشگاه تهران)محمد ملکی(نخستین رئیس دانشگاه تهران)، دکتر حمید میرزاده (رئیس دانشگاه آزاد اسلامی)، پروفسور پرویز کردوانی، بهمن فرمان‌آرا، فرهاد توحیدی، محمد نوری‌زاد، جواد مظفر، ، فخرالدین فخرالدینی، دکتر محمد تقی غیاسی، دکتر سرمد قباد، دکتر مهدی ماهوزی، اسماعیل جمشیدی، فاضل جمشیدی، آنژل عرب شیبانی، محمد جواد حق‌شناس، محمد باقر وثوقی، فهیمه محفوظ، اکبر مهدیان، قهرمان سلیمانی، صادق آئینه‌وند، بیژن بیژنی، دکتر علی‌ افخمی، هادی سودبخش، عبدالمجید ارفعی، عظیم زرین‌کوب، علی بلوک‌باشی، مهدی محقق، نوش‌آفرین انصاری، حسن نیکبخت، اعضای هیات امنای بنیاد جمالزاده، نماینده جامعه زرتشتیان تهران و کرمان و … حضور داشتند.

دکتر محمدابراهیم باستانی پاریزی، صبح ۵ فروردین در بیمارستان مهر تهران از دنیا رفت، او در یک ماه اخیر از بیماری کبد رنج می‌برد.

پاسخی بگذارید

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

کرج رسا
آخرین اخبار
نام نویسی 1449داوطلب عضویت در شوراهای شهر و روستا درالبرز
نام نویسی ۱۴۴۹ داوطلب عضویت در شوراهای شهر و روستا در البرز
اجرای محدودیت ترافیکی 4 فروردین ماه در جاده کرج- چالوس
اجرای محدودیت ترافیکی ۴ فروردین ماه در جاده کرج – چالوس
سدهای نیمه خالی البرز/ بارش ها کمتر از سال گذشته
سدهای نیمه خالی البرز/ بارش ها کمتر از سال گذشته
ادامه بارش های البرز تا یکشنبه / هشدار به گردشگران
ادامه بارش های البرز تا یکشنبه / هشدار به گردشگران
چرا هر چقدر رژیم می‌گیرید لاغر نمی‌شوید؟!
چرا هر چقدر رژیم می‌گیرید لاغر نمی‌شوید؟!
کره شمالی: آماده جنگ با آمریکا هستیم
کره شمالی: آماده جنگ با آمریکا هستیم
یک واحد پذیرایی بین راهی در محور کرج - چالوس به دلیل عدم رعایت دستورالعمل های بهداشتی توسط کمیته تلفیقی بازرسی و نظارت ستاد اجرایی خدمات سفر استان پلمب شد.
پلمب یک واحد پذیرایی در جاده چالوس/ ۵۵ کیلو گوشت معدوم شد
ویرانگری تروریست ها در سوریه
بازسازی سوریه چقدر هزینه دارد؟
ترافیک درجاده کرج -چالوس سنگین شد
ترافیک در جاده کرج – چالوس سنگین شد
داوطلبین انتخابات شورای شهر می توانند برای دریافت گواهی عدم سوء پیشینه به فرمانداری کرج مراجعه کنند
دریافت گواهی عدم سوء پیشینه در فرمانداری کرج
کشته شدن 4 نفر درحادثه تیراندازی در آمریکا
کشته شدن ۴ نفر درحادثه تیراندازی در آمریکا
روز چهارم ثبت نام داوطلبان عضویت در شوراهای شهر و روستا آغاز شد
روز چهارم ثبت نام داوطلبان عضویت در شوراهای شهر و روستا آغاز شد
کشف 108 کیلو حشیش در عملیات مشترک با پلیس تهران
کشف ۱۰۸ کیلو حشیش در عملیات مشترک با پلیس تهران
فقیرترین کشورهای جهان کدامند؟
فقیرترین کشورهای جهان کدامند؟
1
الکساندر کارلین، ترسناک‌ترین ورزشکار جهان و کشتی‌گیر برتر قرن
متابولیسم
متابولیسم چیست؟
مار پیتون
ویدئو؛ بلعیده شدن سگ توسط مار
نخستین کشتی کروز وارد آب‌های جزیره کیش شد
نخستین کشتی کروز وارد آب‌های جزیره کیش شد
امیرارسلان مطهری دچار سانحه رانندگی شد
امیرارسلان مطهری دچار سانحه رانندگی شد
1
سرگردانی مسافران مالباخته ایرانی در راه فرنگ