تارخ انتشار: سه شنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۶ - ۰۹:۲۳
کد خبر : 209467
چاپ خبر

چهره تاریک رسانه‌های گردهماییی

چهره تاریک رسانه‌های اجتماعی

در بحث انتشار و اشاعه آنی اطلاعات، رسانه‌های گردهماییی طلایه‌دار هستند. آمار کاربران شبکه‌های گردهماییی در ژانویه ۲۰۱۶، ۲٫۳ میلیارد نفر برآورد شد.

به گزارش کرج رسا ، قیاس این رقم با جمعیت حدود ۷٫۵ میلیاردی جهان، ایده خوبی از قدرت رسانه‌های گردهماییی به دست می‌دهد. ۱٫۷ میلیارد نفر از کاربران برآورد شده، عضو فیسبوک هستند. این در حالی است که توئیتر، اینستاگرام، تامبلر، ردیت و… هم اعضای بیشماری دارند. نرم‌افزارهای موبایلی واتس‌اپ، کیک، وایبر و تلگرام هم جایگاه خود را یافته‌اند.

در نتیجه این پدیده، شبکه‌ای در هم تنیده از کاربران پدید آمده که از سراسر جهان با هم در ارتباط هستند، اما این شبکه‌های گردهماییی تنها محل نمایش پست‌های خنده‌دار و فکاهی نیست، گاهی اوضاع بیخ پیدا می‌کند و شبکه‌های گردهماییی به جولانگاه گروه‌های تروریستی تبدیل می‌شود.

نزدیک‌تر از بیخ گوش

خوشبختانه این روزها بیشتر تصاویری که از داعش در شبکه‌های گردهماییی پخش می‌شود، حامل پیام شکست‌ آنهاست، اما در روزهای اوج داعش شاهد آپلود شدن تصاویر بشدت وحشتناک و وحشیانه از قتل عام و کشتار افراد بیگناه توسط این فرقه ضاله بودیم؛ تصاویری که از دستگاه‌های هوشمند و مرورگرهای ما در خانه سر درمی‌آورد.

داعش یک نمونه بهره‌کشی از رسانه‌های گردهماییی است، اما نمونه‌ای است که به‌خوبی نشان می‌دهد چگونه می‌توان از این رسانه‌ها برای امیال پلید بهره گرفت. برخی گروه‌ها از این شبکه‌ها تنها برای برنامه‌ریزی بهره می‌گیرند و برخی از جرایم هم درون همین شبکه‌ها نمود پیدا می‌کند. تحلیل و صدور حکم درباره جرایم صورت گرفته در این شبکه‌ها نیز سختی‌های خود را دارد. جرایمی مانند اذیت و آزارهای نژادپرستانه، حمله به طبقات و گروه‌های خاص جامعه، اقدام به رذالت‌های نفسانی و مزاحمت، تعریف و حدود معینی ندارد. به اینها انواع ترفندها برای سرقت اطلاعات و هویت افراد را هم بیفزایید: ترفندهایی مانند کلیک-جک (اغوای کاربر به کلیک روی چیزی خلاف آنچه نمایش داده می‌شود)، داکس کردن (گردآوری اطلاعات خصوصی فرد و علنی کردن آن)، فارمینگ (حمله‌ای سایبری برای انحراف ترافیک یک وبسایت به یک وبسایت دروغین) و مواردی از این نوع.

جرم نمایشی

از دیگر حقایق ناگوار فرهنگ اینترنت که در رسانه‌های عمومی جلوه می‌کند، عامل جنون است. افرادی را در برخی کشورها می‌بینیم که پیش از وقوع جرم یا در مواردی پس از وقوع با مدرک جرم در دست خودستایی کرده و رجز می‌خوانند. زمانه فعلی با ایجاد میل دیوانه‌وار برای محبوب شدن در افراد، بسیاری را برآن داشته که از خیلی حرف‌ها و کارهایشان فیلم و عکس گرفته و به اشتراک بگذارند. مرکز آمریکا usaیی دانشگاه اقتصاد لندن به این پدیده نام «جرم نمایشی» یا performance crime داده است.

باید تاکید کنیم پدیده‌های امروزی مانند شبکه‌های گردهماییی و دوربین‌های همراه تماما بد نیستند. آنها نیز مانند هر وسیله دیگری خوب و بد دارند و باید با در نظر داشتن این نکته انحرافات را تحلیل کرد. یکی از خصوصیات شبکه‌های گردهماییی این است که می‌تواند به عنوان جایگاهی برای صداهای مستقل به کار برود. استفاده همزمان از صداهای مثبت و منفی حقیقتی است که باید پذیرفت و سپس از طرق دیگر برای کاستن از امواج منفی‌ اقدام کرد.

تغییر در جرایم؟

آمار دقیق شبکه‌های گردهماییی خاص به سختی یافت می‌شود. ارقام گزارش شده براساس یکسری معیارها به دست آمده و متفاوت است. در آمریکا usa، شکایات مستقیم به‌عنوان فعالیت مجرمانه ثبت می‌شوند. این در حالی است که پرونده‌های شامل تحت نظر گرفتن افراد اجازه ثبت ندارند، اما فعالیت‌های افراد در شبکه‌های گردهماییی می‌تواند به‌عنوان مصداق جرم و علت بازداشت به کار گرفته شود.

با این اوصاف، بهتر است به جای این که دنبال آمار دقیق باشیم، به نقش رسانه‌های گردهماییی در تغییر انواع جرایم بپردازیم. یک جست‌وجوی ساده به دنبال «دستگیری به دلیل تهدیدهای آنلاین» بیش از ۱۱ میلیون نتیجه به‌دست می‌دهد. عمده این تهدیدها از رسانه‌های گردهماییی نشات می‌گیرند.

جرایم آفلاین

اگر یک موقع به سرتان زد خبر سفرتان را از شبکه‌های گردهماییی به اطلاع دیگران برسانید، بیشتر فکر کنید.

۷۴ درصد سارقان سابق آمریکا usa در مصاحبه‌هایشان به نقش رسانه‌های گردهماییی مانند فیسبوک، توییتر و Four Square در سرقت‌های امروزی اذعان داشته‌اند. این در حالی است که حدود ۷۴ درصد گفته‌اند Google Street View هم یک پای ثابت سرقت‌ها شده است! ۵۴ درصد این افراد گفته‌اند پست‌های افراد در شبکه‌های گردهماییی و ثبت لوکیشن یکی از شایع‌ترین خطاهایی است که خانه‌داران انجام می‌دهد.

زمان میانگین سرقت از منازل، ۸ تا ۱۲ دقیقه است. تقریبا تمام تصاویر دیجیتال دارای اطلاعات EXIF هستند. این اطلاعات، تنظیمات به کار رفته برای تصویربرداری را تشریح می‌کند. علاوه بر این، دستگاه‌های امروزی دارای GPS هم اغلب تصاویر شما را با نقطه دقیق تصویربرداری ژئوتگ می‌کنند.

بعضی شبکه‌های گردهماییی مانند فیسبوک به خوبی اطلاعات EXIF تصاویر آپلود شده شما را پاک می‌کنند، اما همه شبکه‌ها این‌طور نیستند.

توصیه‌های دیگر این است که از ورود به حساب‌های کاربری خود در رستوران‌ها، مراکز تفریحی و‌… حتی در نزدیکی محل زندگی خودداری کنید. در طول سفر نیز تا جای ممکن از ورود به حساب‌های کاربری دوری کنید.

خطر در کمین است

همچنان که رویدادات ناخوشایند در شبکه‌های گردهماییی رو به فزونی می‌گذارد، اقدامات متقابلی برای کاستن آنها انجام می‌شود. هر بار که در شبکه گردهماییی تازه‌ای ثبت‌نام می‌کنید، به حداقل اطلاعات اکتفا کنید. حتی توصیه می‌شود حساب‌های کاربری قدیمی خود را هم جست‌وجو و حذفشان کنید. اگر قصد دارید در شبکه گردهماییی تازه‌ای ثبت‌نام کنید بهتر است درباره‌اش تحقیق کنید. مثلا یکی از مزایای تلگرام این است که می‌توانید به آن فرمان بدهید تا پس از چند روز یا ماه آنلاین نشدن، به‌طور خودکار حساب کاربری شما را از بین ببرد. این قابلیت در فیسبوک وجود ندارد و هرچه ساخته باشید و هر فعالیتی کرده باشید تا ابد پابرجاست و فقط می‌توانید حساب خود را غیرفعال – و نه نابود – کنید.

ضمیمه کلیک جام‌جم

پاسخی بگذارید

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

مجتمع فنی تهران شعبه البرز
آخرین اخبار
دستمزد مربیان حاضر در جام جهانی ۲۰۱۸ چقدر است؟
دستمزد مربیان حاضر در جام جهانی ۲۰۱۸ چقدر است؟
636466052114098380
اسپند ضدعفونی کننده است
Image processed by CodeCarvings Piczard ### FREE Community Edition ### on 2017-11-18 10:30:28Z | http://piczard.com | http://codecarvings.com
راه‌اندازی رختشورخانه برای زلزله‌زدگان + عکس
با این گیاهان خانگی سموم را از هوای خانه بزدایید
با این گیاهان خانگی سموم را از هوای خانه بزدایید
فرم‌سازی سریع و آسـان
فرم سازی سریع و آسـان
امنیت در آیفون 10 بی معناست؛ شناسایی پسر به جای مادر توسط فیس آی دی!
امنیت در آیفون ۱۰ بی معناست؛ شناسایی پسر به جای مادر توسط فیس آی دی!
آسیبی که تنهایی به سلامتی
آسیبی که تنهایی به سلامتی
زنان باردار ایرانی تست HIV می دهند
زنان باردار ایرانی تست HIV می دهند
نسخه ۴.۵ تلگرام با قابلیت ساخت آلبوم تصاویر منتشر شد + اسکرین شات
نسخه ۴.۵ تلگرام با قابلیت ساخت آلبوم تصاویر منتشر شد + اسکرین شات
57363242
تحریم شعبه فرانکفورت بانک سپه دروغ است
57300181
قیمت انواع سکه و ارز در نخستین روز هفته
57438204
علیرضا فغانی برای جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه انتخاب شد
1432117406870_11900-th3
نماینده ولی فقیه در استان کرمان استعفا داد
57594982
پیمانکاران ساختمان‌های نوساز و بدون استحکام باید بازخواست شوند
635433671891135475
موش خندان + عکس
636357329543316580
سه شنبه آخرین مهلت ثبت نام تکمیل ظرفیت پیام نور و غیرانتفاعی‌ ها
636464514609687386
انگلیسی ها هم دوست دارند با ایران همگروه شوند + عکس
635901732230392754
هشدار به بیمه شدگان و بازنشستگان تامین اجتماعی
636208794776585690
اطلاعیه باشگاه استقلال درباره فروش پیراهن به نفع زلزله‌زدگان
636465962410692103
اسامی ۴۳۴ نفر از جانباختگان زلزله کرمانشاه اعلام شد
%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A
طراحی سایتسئوسرویس و تعمیر کولر گازیاجاره ویلافروش ویلا