تارخ انتشار: چهارشنبه ۲۱ مهر ۱۳۹۵ - ۰۷:۲۴
کد خبر : 12950
چاپ خبر

گفت و گویی اختصاصی با بانی ایمن سازی بین الحرمین

کرج؛ خواستگاه طرح امنیت کربلا

یوسف برجی

یوسف برجی، با طرح نصب دوربین های مدار بسته در حرم و بین الحرمین، به برقراری امنیت و شبانه روزی شدن زیارت این محل کمک نمود و حال در اوج گمنامی در گوشه ای از شهر کرج به پیشه ی تعمیرات خودرو مشغول است.

به گزارش کرج رسا، تا اربعین حسینی چند روزی بیش نمانده، مراسمی که عاشقان آن حضرت، کاروان کاروان با پای پیاده به دیدار معشوق خود می روند. زیارتی که در فضیلت آن همین بس که گویند زیارت قبر ۶ گوشه معادل حجّ و جهاد است و در روایات بسیار است که پیغمبران و اوصیاء و ائمّه معصومین و ملائکه سَلامُ اللّه عَلَیهِم اَجمعین به زیارت آن حضرت مى آیند و دعا براى زوّار آن حضرت مى کنند و حق تعالى نظر رحمت مى فرماید بسوى زائرین امام حسین (ع).

پس از ساقط شدن حکومت صدام حسین و باز شدن راه کربلا، سیل مشتاقان و زائران آن حضرت به سوی این دیار سرازیر شد. اما در این بین وهابیون کوردل از آغاز تا کنون با انجام عملیات های تروریستی و انفجارهای انتحاری و برجای گذاشتن هزاران شهید و زخمی سعی بر آن داشته اند تا با ایجاد رعب و وحشت در میان زائران از خیل جمعیت آن بکاهند.

با فرا رسیدن مناسبت هایی که بازار رفت و آمد به عتبات عالیات داغ می شود، کماکان اخباری در رسانه های مکتوب و غیر مکتوب مبنی بر دستگیری عامل انتحاری و یا کشف و خنثی سازی یک عملیات تروریستی منتشر می شود که نقش دوربین های نصب شده در شناسایی و جلوگیری از یک فاجعه ی انسانی بیش از پیش برجسته می شود.

از سال ۱۳۸۶ با اتمام کار نصب دوربین های امنیتی و حفاظتی در منطقه ی بین الحرمین، طبق آمارها، چندسالی است که عملیات های انتحاری و تروریستی در این منطقه به طور  قابل توجهی تا بیش از ۹۵ درصد کاهش داشته است و در این رهگذر زائران حرم حسینی توانسته اند با خیالی آسوده به زیارت معشوق بپردازند.

کرج؛ خواستگاه طرح امنیت کربلا

کربلایی یوسف، شخصی است که با طرح ایده ی نصب دوربین های مدار بسته در حرم و بین الحرمین، سودای برقراری محیطی امن برای زائران را در سر داشت و با تلاش های فراوان و صرف هزینه های این طرح بزرگ، به این ایده ی خود جامعه ی عمل پوشاند و حال در اوج گمنامی در گوشه ای از شهر کرج به پیشه ی تعمیرات خودرو مشغول است، وی بی توقع، کاری بزرگ و ماندگار را در خدمت به شیعیان و زائران امام حسین(ع) و حضرت ابوالفضل العباس (ع) انجام داده است.

با نزدیک شدن به سالروز اربعین سالار شهیدان به سراغ کربلایی یوسف رفتیم تا علاوه بر تقدیر از عمل شایسته ی او به معرفی بیشتر و تشریح برنامه اش برای تجهیز بین الحرمین به دوربین های امنیتی بپردازیم، که این گفت و گو در ادامه می آید؛

وی خود را اینگونه معرفی کرد؛

یوسف برجی هستم متولد سال ۱۳۳۳ ساکن منطقه ی گلشهر و در همین منطقه نیز یک مغازه تعمیرات خودرو دارم که از همین راه روزگار می گذرانم.

وی در خصوص ارائه ی طرح تجهیز حرم و بین الحرمین به دوربین های مدار بسته گفت: بعد از اینکه راه کربلا باز شد برای نخستین بار از مرز مهران به کربلا مشرف شدیم؛ در آنجا با مسئول حفاظت با نام حکیم آشنا شدیم که ایشان حدود ۱۵ سال در قم زندگی می کرده و به زبان فارسی کاملا مسلط بود.

 

1

روزی قبل از نماز، حکیم به من گفت: حاج یوسف به علت عدم وجود امنیت، قبل از نیت و اقامه ی نماز، شهادتین را بخوان ! من به او گفتم چرا به فکر محافظت حرم نیستید، گفت: استطاعت آن را نداریم.

این موضوع گذشت تا چند روز بعد یکی از دوستان ما را در حرم به علت همراه داشتن تلفن همراه بازداشت کردند، برای آزادی وی در تلاش بودیم تا با مسئول حراست حرم به نام حاج حسن هلال ابوکرار آشنا شدیم و او بعد از ساعاتی، دوست ما را آزاد نمود.

سفر ما به اتمام رسید و به ایران مراجعت کردیم؛ چند سال بعد به صورت اتفاقی تلفن همراهم زنگ خورد، پس از جواب دادن متوجه شدم هلال ابوکرار است که به ایران آمده و در حال حاضر نزد یکی از دوستانش در تهران است، من و حاج آقا موسوی با اشتیاق از او دعوت کردیم که به کرج و منزل ما بیاید، او نیز درخواست مرا اجابت کرد و به کرج آمد.

ابوکرار که به منزل ما آمد، برخی اقوام نیز برای دیدار وی به خانه ی ما آمدند، در حین صحبت من موضوع دوربین ها را مطرح کردم و او در مورد هزینه ی آن ابراز تردید نمود که در همان محفل با جمع آوری ۹ میلیون تومان پایه ی این طرح گذاشته شد.

من مبلغ جمع شده را به او دادم اما ابوکرار گفت: پول به کار من نمی آید، خودتان تجهیزات را بخرید و برای نصب به کربلا بیایید، ما هم از طرح شما حمایت می کنیم.

همان شب هلال ابوکرار از کرج به تهران و سپس به کربلا بازگشت.

 

2

روزی برای خرید دوربین به سراغ یکی از شرکت های مربوطه رفتم و آنجا با مهندسی بنام یوسفی آشنا شدم که وی پس از شرح این طرح گفت: برای نصب دوربین باید ابتدا محل مورد نظر باید بازدید شود تا بتوان پس از این بازدید نقشه ی کلی را ترسیم نمود و تعداد دوربین ها، مقدار کابل ها و تجهیزات جانبی را مشخص نمود.

چند روز بعد ما به کربلا سفر کردیم و مهندس یوسفی به نقشه برداری و .. مشغول شد.

پس از مراجعت به ایران، مهندس یوسفی مشغول  پیاده سازی نقشه و تهیه دیاگرام محل نصب شد و من هم به دنبال خرید ادوات و تجهیزات رفتم.

کمک فروشندگان لوازم صوتی  تصویری به طرح تجهیز

کربلایی یوسف از همراهی عده ای از کسبه و فروشندگان در این طرح یاد کرد و گفت: روزی برای خرید یک دستگاه ال سی دی برای کنترل تصاویر دوربین ها به یکی از فروشگاههای لوازم صوت و تصویر رفته بودیم، یک دستگاه مناسب و با کیفیت را انتخاب کردم اما به دلیل کمبود پول بر سر قیمت آن دستگاه با فروشنده به توافق نرسیدیم، سپس او یک دستگاه ارزانتر را پیشنهاد کرد که ما هم از روی ناچاری قبول کردیم؛ در زمان نوشتن فاکتور، فروشنده پرسید که این دستگاه را برای کجا خریداری کرده اید، من هم گفتم برای حرم امام حسین(ع)؛ فروشنده پس از کنجکاوی و حصول اطمینان از گفته ی من همان دستگاه اولی را که بر سر قیمت به توافق نرسیده بودیم را به ما تحویل داد و گفت مابه التفاوت قیمت هم کمک فروشگاه ما به این طرح خداپسندانه … از این دست کمک ها در خرید دوربین ها، لوازم جانبی و … از سوی فروشندگان صورت گرفت که جا دارد از همه ی عزیزانی که به هر نحو در اجرای این طرح با من همکاری داشته اند تشکر کنم.

 

3

برآوردی غلط از هزینه، کمک دولت احمدی نژاد به این طرح

برجی گفت: به پیشنهاد مهندس فلاح نمونه ای از طرح را برای اخذ کمک، همراه نامه ای برای رئیس جمهور وقت ارسال کردیم، احمدی نژاد با استقبال از این طرح، ما را به سازمان حج و زیارت معرفی نمود که در آنجا نیز شخصی که مسئول رسیدگی به این امور بود گفت: نیازی به مشارکت فیزیکی شما نیست، این طرح را سازمان حج و زیارت هم در دستور کار دارد و در انتظار تامین هزینه ی آن هستیم.

وی افزود: این مسئول هزینه ی این طرح را ۲۰ میلیارد ریال برآورد کرد و از ما خواست هزینه ای که داریم را به حساب این سازمان واریز کنیم، در صورتی که برآورد ما برای اجرای کامل این طرح ۱۳۵ میلیون تومان بود؛ به همین جهت از کمک دولت آقای احمدی نژاد ناامید شده و خود ابتکار عمل را بدست گرفتیم و این طرح را با ۱/۵ مبلغ برآوردی دولت انجام دادیم.

فاز نخست

پس از انجام این مراحل برای مرحله ی نخست نصب دوربین ها، با تجهیزات مربوط به کربلا رفتیم، که در این مرحله دوربین های حرم امام حسین (ع) و بین الحرمین نصب شد.

مبلغی که در فاز اول برای خرید و نصب و … هزینه شد، ۵۰ میلیون تومان بود که با مشقات فراوان از هزینه ی شخصی و کمک دوستان پرداخت شد.

پلاستیکی که بانی خیر بود !

برای فاز دوم نصب دوربین در ۱۰ ورودی بین الحرمین به جهت تامین امنیت بیشتر در دستور کار قرار گرفت، که با برآوردهای این طرح مشخص شد این فاز ۱۱۰ میلیون تومان هزینه در پی خواهد داشت.

برای من که از هزینه های شخصی و کمک دیگران این کار را آغاز نموده بودم هزینه ی سنگینی بود؛ کمی سرخورده شده بودم و از تامین هزینه فاز دوم ناامید شده بودم.

روزی پس از کار در حال بستن مغازه بودم که یک خودروی پژو به درب مغازه ی من آمد، به گفته ی خویش در حال مسافرت بوده که با صدایی که در موتور ماشین افتاده نگران ادامه ی مسیر بوده و پرسان پرسان به دنبال تعمیرگاه بوده که مرا به وی معرفی نموده بودند.

من هم که با شرایطی که گفتم دل کار کردن نداشتم، اما چون وی مسافر بود و خانواده همراهش بود خود را مجاب به تعمیر ماشینش کردم؛ وقتی به دنبال مشکل ایجاد شده بودم تلفن همراهم زنگ خورد که یکی از دوستان پیگیر طرح دوربین ها شد که موضوع فاز دوم و نبود هزینه را برایش شرح دادم و پس از خداحافظی گفتگوی ما که تمام شد، متوجه شدم مشکل خودرو تنها گیر کردن یک پلاستیک به زیر خودرو بوده که تولید صدا می کرده !

پس از بازگو کردن مشکل خودرو به صاحب آن، وی پس از تشکر گفت: قصد فضولی نداشتم اما بی غرض مکالمه ی شما را شنیدم و متوجه مشکل شدم، وی یک شماره به من داد و گفت با این شماره تماس بگیرید و مشکل را مطرح نمایید، امیدوارم این مشکل مرتفع شود.

پس از چند ماه از مسئولین حرم به منزل ما آمدند و جهت آموزش برق حرم در میدان ولیعصر تهران دوره می دیدند، شماره تلفنی که آن شخص به من داده بود را در اختیار مسئولین حرم گذاشتم و آنان پس از تماس با شماره ی فوق، ماجرای طرح را شرح دادند.

پس از چند روز این شخص که مشخص شد تاجر بوده به همراه دو شریک خود، کمک شایانی را نمودند و کلیه تجهیزات مربوطه خریداری و توسط مسئولین حرم به کربلا ارسال شد.

این شد که با تامین هزینه های فاز دوم این طرح، ۱۰ ورودی بین الحرمین نیز به دوربین مدار بسته مجهز گردید و به جرات می توان گفت پس از نصب این دوربین ها تا بیش از ۹۵ درصد عملیات های تروریستی کاهش یافته و این انفجارها بیشتر به علت نصب این دوربین ها خارج از محدوده ی بین الحرمین صورت می گیرد.

شبانه روزی شدن زیارت قبور متبرک سیدالشهدا و حضرت عباس (ع)

برجی گفت: قبل از اجرای کامل و نصب دوربین های حفاظتی، زیارت بقاع متبرک سید الشهدا و حضرت عباس (ع) به دلیل نبود امنیت به صورت ساعات مشخص صورت می گرفت و شب ها تا صبح، درب این آستان به روی زائران بسته می شد؛ یکی از افتخارات ما این است که پس از نصب تجهیزات امنیتی از سال ۸۶ به بعد زیارت این بقاع متبرک به صورت شبانه روزی انجام می پذیرد.

نقش دوربین ها در رو شدن دست طراحان حمله تروریستی

یوسف برجی در رابطه با یکی از حمله ها به بین الحرمین و نقش دوربین ها در رو شدن دست طراحان این حمله گفت: در سال ۸۶ و شب میلاد حضرت قائم (عج) که مراسمی در بین الحرمین برای جشن اعیاد شعبانیه و نیمه شعبان برپا بود، اشخاصی به صورت سازمان یافته با حمله به زائرین، عده ای را شهید و زخمی کرده و پس از تخریب و آتش زدن قسمتی از صحن متواری شدند؛ این حمله در حالی صورت گرفته بود که هنوز نصب دوربین ها در بین الحرمین علنی نشده بود.

وی افزود: پس از این حمله، برای مشخص شدن علل این حادثه، جلسه ای با حضور مسئولین بین الحرمین، شهردار کربلا و جمعی از بزرگان این شهر برگزار شد که در این نشست پس از بحث های فراوران، در نهایت فیلم شب حادثه پخش شد که متاسفانه در این حمله چند تن از همین سران حاضر در جلسه که نقش موثری در این حمله تروریستی داشتند مشخص و دستگیر شدند؛ این دستگیری بازتاب خوبی داشت به طوری که تا امروز شاهد کاهش روز به روز حملات از این دست بوده ایم.

آخرین گام کربلایی یوسف

یوسف برجی یکی از ضعف های موجود در امنیت بین الحرمین را عدم وجود دستگاه های بی سیم مدرن عنوان کرد و گفت: برای ارتقای امنیت بیشتر طرحی برای خرید و انتقال دستگاههای ارتباطی بی سیم به بین الحرمین دارم که تاکنون نیمی از این دستگاه ها را به عراق انتقال داده و تحویل مقامات امنیتی بین الحرمین داده ایم و نیمی دیگر را به حمداله در آینده ی نزدیک به این محل انتقال خواهیم داد که امنیت زائران به نحو قابل توجهی تامین شود.

و …

وی گفت: در این راه مشقات بسیاری را تحمل کردم، تا ۲ آرزوی دیرینه ی خودم را جامعه عمل بپوشانم؛ یکی از این آرزوها این بود که به واسطه برقراری امنیت دیگر هیچ گاه شاهد اخباری از شهادت و یا مجروحیت زائرین عتبات عالیات نباشیم و دیگری شبانه روزی شدن زیارت این مکان بهشتی بود.

در انتها از دوستانی که در این مدت یاور بنده بوده و هستند از جمله امام جماعت و نمازگزاران مسجد حجت ابن الحسن (ع)، آقایان قنبری، سید اکبر موسوی، حاج ماشاالله شعبانی و همچنین از گروه خبری شما برای ترتیب دادن این نشست تشکر می کنم.

 

برای مشاهده ی مستندات، روی تصاویر زیر کلیک نمایید.

 

 

 

 

کامنت بسته شده است.

مجتمع فنی تهران شعبه البرز
آخرین اخبار
هواپیما
بدهی ۶۵۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰ تومانی ایرلاین ها به دولت
57576055
جمعی از دانشجویان نخبه با رهبر انقلاب دیدار کردند
هوا
وارونگی هوا و افزایش آلاینده ها طی ۲ روز آینده در البرز
دادگاه
تشکیل پرونده قضایی علیه یکی از اعضای شورای شهر اشتهارد
کتاب1
کاریکاتور/ کتابخوانی یا کتاب داری !
استاندار البرز نمایشگاه دستاوردهای دانش بنیان استان را افتتاح کرد
استاندار البرز نمایشگاه دستاوردهای دانش بنیان استان را افتتاح کرد
معاملات بورس البرز7 درصد افزایش یافت
معاملات بورس البرز ۷ درصد افزایش یافت
درازترین زبان یک سگ در دنیا
ویدئو؛ درازترین زبان یک سگ در دنیا
636439135127383111
صفحه رسمی داور جنجالی پرسپولیس – الهلال هک شد + عکس
بوکس باعث کوری این ورزشکار مشهور شد +تصاویر
بوکس باعث کوری این ورزشکار مشهور شد + تصاویر
راز و رمزهایی برای داشتن استخوان‌های سالم/خطرات مصرف کلسیم بیش از حد
راز و رمزهایی برای داشتن استخوان‌های سالم/خطرات مصرف کلسیم بیش از حد
قیمت گوشی‌های میت ۱۰ هواوی به همراه تاریخ عرضه + عکس
قیمت گوشی‌های میت ۱۰ هواوی به همراه تاریخ عرضه + عکس
توقف رئال در شب پیروزی منچسترسیتی و لیورپول
توقف رئال در شب پیروزی منچسترسیتی و لیورپول
این رژیم غذایی می‌تواند جلوی سرطان روده را بگیرد
۸ زنگ خطر عدم سلامت روده ها
نشانه‌هایی که خبر از  کم‌خونی می‌دهند!
نشانه هایی که خبر از کم‌خونی می‌دهند!
چرا گوشی‌های هوشمند این‌قدر ظریف هستند؟ + عکس
چرا گوشی‌های هوشمند این‌قدر ظریف هستند؟ + عکس
گوشی ارزان قیمت و پایین رده شیائومی Redmi 5A معرفی شد  + عکس
گوشی ارزان قیمت و پایین رده شیائومی Redmi 5A معرفی شد + عکس
636365260541587303.jpg
برانکو: حضور در نیمه نهایی کار بزرگی بود
57576055
رئیس پارلمان اقلیم کردستان عراق از بارزانی خواست کناره‌گیری کند
636436672783106381
بزرگترین ماشین پلاسمایی کشور و سامانه راداری بومی رونمایی شد
%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A
طراحی سایتسئوسرویس و تعمیر کولر گازی