تارخ انتشار: شنبه ۲۳ فروردین ۱۳۹۳ - ۲۲:۳۳
کد خبر : 33235
چاپ خبر

علی لاریجانی در همایش تجلیل از مادران شهدا:

کشورهای فاقد فرهنگ شهادت با یک تماس تلفنی ابرقدرت‌ ها تصمیمات خود را تغییر می‌دهند

علی لاریجانی

کرج رسا: رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: بسیاری از جوامع پیشرفته و ثروتمند گاهی با یک تماس تلفنی از سوی یک کشور ابرقدرت تصمیمات خود را عوض می‌کنند، زیرا فاقد فرهنگ جهاد و شهادت هستند.

به گزارش کرج رسا، علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی امروز شنبه ۲۳ فروردین در همایش تجلیل از مادران و همسران شهدا که به همت بنیاد شهید انقلاب اسلامی در سالن سید شهدای تهران برگزار شد، این جلسه را مقدس، نورانی و از هر جهت الگو عنوان کرد و با تشکر از ابتکار بنیاد شهید در تقدیر از مادران شهدا در سالروز رحلت حضرت ام‌البنین آن بانوی گرامی را شیرزنی خواند که هم همسر شهید و هم مادر چهار شهید است.

وی با اشاره به اینکه از حضرت ام‌البنین(س) نقل قول‌های فاخری در تاریخ شده است، اظهار کرد: سیدمحسن امین عالم برجسته لبنانی ام‌البنین(س) را بانویی فاضل و شجاع و شهید ثانی نیز از او به عنوان فردی با فضیلت یاد می‌کند.

لاریجانی به استقامت حضرت ام‌البنین(س) اشاره کرد و با اشاره به اینکه در زندگی ایشان سه ویژگی فضیلت و صاحب فکر بودن، استقامت و ولایت‌ پذیری دیده می‌شود، گفت: زمانی که بشیر خبر شهادت چهار فرزند او را داد گفت همه فرزندان من فدای اباعبدالله‌ الحسین(ع)؛ او به کسانی که وی را تسلی می‌دادند موجی از احساسات را القاء کرد که موجب صیانت از قیام کربلا شد.

وی با اشاره به اینکه این سه ویژگی در زندگی مادران شهدا هم قابل مشاهده است، گفت: فضیلت، استقامت و ولایت‌پذیری رمز تداوم راه انقلاب اسلامی و شهادت ویژگی ممتاز فرهنگ اسلامی است که خواری و سستی را از جامعه اسلامی دور می‌کند.

لاریجانی با اشاره به اینکه برخی ویژگی‌ها در میان همه کشورها یکسان است، اظهار کرد: فرهنگ پیشرفت و وجدان کار خصوصیت مشترک همه کشورهای پیشرفته است اما آنکه جامعه ایران را از دیگر جوامع متمایز می‌کند همین مجاهدت و پاسداشت این فضیلت است.

وی در ادامه گفت: بسیاری از جوامع منابع مالی قوی دارند و از نظر نظم و انضباط در سطح خوبی قرار دارند اما در مقابل استکبار سست بوده و گاهی با یک تماس تلفنی از یک کشور ابرقدرت اسیر شده و تصمیم خود را عوض می‌کنند زیرا فاقد فرهنگ جهاد و شهادت هستند.

رئیس مجلس با نقل قولی از امیر‌المومنین علی (ع) مبنی بر اینکه جامعه‌ای که لباس مجاهدت را از تن دربیاورد لاجرم لباس خواری بر تن می‌کند، تصریح کرد: از جامعه‌ای که شهادت را کنار بگذارد هر چقدر هم پیشرفت کند استقامت نخواهد داشت.

وی گفت: آنچه ایران امروز را به قدرتی مهم و تأثیرگذار در منطقه تبدیل کرده است و سبب شده ایران روی پای خود بایستد استقامت است. اگر این شهدا نبودند این سرافرازی به وجود نمی‌آمد.

لاریجانی به خاطره‌ای از یکی از سفرهای خود به اروپا اشاره کرد و گفت: مقامات دیگر کشورها به ما نصیحت می‌کردند که از تقابل با آمریکا دست برداریم اما یکی از حاضران در جلسه که یکی از ژنرال‌های بازنشسته بازمانده از جنگ جهانی دوم بود به من گفت شما حرف اینها را بشنوید ولی باور نکنید. شما ایستاده‌اید ولی ما جرأت نداریم در برابر آمریکا بایستیم؛ این مرهون استقامت همسران مادران و شهداست.

رئیس مجلس شورای اسلامی تداوم راه پیش رو را نیازمند سه رکن فضیلت، استقامت و ولایت‌پذیری دانست و گفت: جامعه باید فضیلت داشته باشد با ولنگاری نمی‌توان پیش رفت اگر رهبری روی فرهنگ تأکید دارند به دلیل ویژگی پایه‌ای بودن آن است.

وی با تأکید بر اینکه فرهنگ نمی‌تواند وارداتی بوده و باید با عناصر بومی سنخیت داشته باشد، گفت: ما یک جامعه اسلامی هستیم، برخی فکر می‌کنند اگر راهمان را عوض کنیم پیشرفت خواهیم کرد در حالیکه این یک نگاه سرسری است.

لاریجانی باورهای مذهبی که کانون آن محبت اهل بیت است را عامل رسیدن قیام اسلامی به این نقطه از پیشرفت دانست و گفت:‌ فاصله گرفتن از شهادت مایه گمراهی است و استقامت روی فرهنگ اسلامی دریچه‌های اقتدار را به روی ما باز کرده است؛‌ بزرگی و رونق در همین راه است همانطور که شهید مطهری می‌گوید شهادت خونی است که در رگ اجتماع ساری است اگر این خون را از جامعه بگیریم بی‌جان می‌شود.

وی ادامه داد: اگر ما امروز در مقطعی از غرب تمکین بکنیم این تمکین را باید تا سال‌های طولانی بپذیریم. سنگ‌ اندازی ابرقدرت‌ ها بر سر راه ما به علت استقلال و شعار نه شرقی و نه غربی است؛ قیمت استقامت شما همین سنگ‌ اندازی‌ هاست.

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به درشت‌گویی‌های غربی‌ها در خلل مذاکرات هسته‌ای گفت: غربی‌ها ژست‌های توخالی زیاد می‌گیرند و حرف‌های کلفت می‌زنند برای اینکه اراده ما را سست کنند. چون ملت ما را نمی‌شناسند فکر می‌کنند می‌توانند اراده این ملت را خرد کنند.

وی با توصیه به غربی‌ها برای در پیش گرفتن رفتار عاقلانه بیان کرد: یکی از خصوصیات ما تبعیت از رهبری است که در تاریخ ۳۴ سال گذشته که فراز و فرودهای بسیاری را تجربه کرده‌ایم چه در زمان امام راحل چه در زمان مقام معظم رهبری سبب عزت و اقتدار ما شد.

لاریجانی تأکید کرد: یکدلی در برابر رهبری موجب اقتدار ملت ایران شد البته آنهایی که بی‌وفایی کردند سزایش را کشیدند.

وی از هدایت‌ ها و حمایت‌ های مقام معظم رهبری به عنوان عامل پیشرفت ما در موضوع هسته‌ ای یاد کرد و با اشاره به یکی دیگر از برکات تبعیت از رهبری گفت: در جنگ ۳۳ روزه که به ویژه در اولین هفته آن آتش بسیار سنگینی از سوی اسرائیل بر روی مردم لبنان می‌بارید و خبرهای بسیار ناگواری از آنجا به گوش می‌رسید مذاکرات هسته‌ای نیز در جریان بود. در این خلال هنری کسینجر در مقاله‌ ای خواستار تصویب قطعنامه‌ ای علیه جمهوری اسلامی ایران شد که در ظاهر عجیب به نظر می‌رسید که چرا در حین مذاکرات هسته‌ ای و در حالیکه درگیری میان لبنان و اسرائیل است علیه ایران باید قطعنامه صادر شود.

وی ادامه داد: کسینجر در حقیقت به دولت‌های غربی خط داد که کانون مقاومت را در جهان اسلام شناخته‌ایم و آنها نیز همین کار را کردند آمریکایی‌ها دست به کار شدند و به ایران فشار آوردند.

رئیس مجلس در ادامه گفت: در همان زمان جلساتی در ایران تشکیل می‌دادیم که چگونه باید به حمایت خود از حزب‌ الله ادامه دهیم این در حالی بود که بسیاری از کشورهای اسلامی یا سکوت کرده و یا پنهانی به اسرائیل کمک اطلاعاتی می‌کردند.

وی با نقل قولی از رابرت گیتس مبنی بر اینکه جای تعجب است که یک کشور عربی با اسرائیل می‌جنگد و به آمریکا فشار می‌آورند که به ایران حمله کند، گفت: در جلسه‌ای که با مقام معظم رهبری داشتیم ایاشن فرمودند من تنها راه را برای حزب‌الله در استقامت می‌بینم که وقتی این پیام به گوش سیدحسن نصرالله رسید بعدها درباره آن گفت پیغام رهبری وضعیت ما را دگرگون کرد و کمر اسرائیل را شکاند.

به گزارش فارس، لاریجانی با اشاره به سفر چندی بعد خود به اروپا گفت: در دیداری که با نخست‌وزیر یکی از کشورهای اروپایی که اتفاقاً روابط نزدیکی نیز با اسرائیل دارد، داشتیم او گفت: اولمرت-نخست‌وزیر وقت رژیم صهیونیستی- اکنون دیگر یک جنازه سیاسی است و این نشان‌دهنده تأثیرگذاری تبعیت از توصیه رهبری است.

وی با یادآوری اینکه اگر امروز نیز جامعه ما بخواهد راه خود را ادامه دهد باید سه ویژگی فضیلت، استقامت و تبعیت از رهبری را پیش روی خود قرار دهد اظهار کرد: اینها کلید سعادت کشور ماست.

رئیس مجلس در ادامه سخنان خود با اشاره به افتخار کشور ایران به خانواده‌های شهدا گفت: خانواده‌های شهدا هم خود عملاً ایستادگی کردند و هم استقامت را به ملت ایران آموختند. آموختند که از خمودی دور باشند.

لاریجانی ابراز امیدواری کرد به همت بنیاد شهید قانون جامعه ایثارگری که چندین سال است از تصویب آن می‌گذرد ولی هنوز اجرا نشده است هرچه زودتر اجرایی شود.

در پایان این مراسم، رییس مجلس و رییس بنیاد شهید از چند تن از مادران شهدای دفاع مقدس تجلیل کردند.

 

پاسخی بگذارید

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

مجتمع فنی تهران شعبه البرز
آخرین اخبار
تغییر ساعات اداری دستگاه‌های اجرایی استان البرز
امروز کلیه دستگاه‌ های اجرایی استان البرز تعطیل است
هماهنگی‌های داعش در حمله به مجلس از طریق تلگرام
هماهنگی‌های داعش در حمله به مجلس از طریق تلگرام
معاون احمدی نژاد با تامین وثیقه آزاد شد
معاون احمدی نژاد با تامین وثیقه آزاد شد
منزل بنیتا کوچولو پس از کشف جسدش +عکس
منزل بنیتا کوچولو پس از کشف جسدش +عکس
به گزارش جام جم آنلاین از تسنیم، شهروندان و کارشناسان آلمانی این روزها یک دغدغه جدید ذهنی دارند؛ اینکه داعش چگونه توانسته است یک دختر نوجوان 16 ساله به نام لیندا را جذب کند. دختری که در موصل دستگیر شده است، و از عضویت در داعش ابراز ندامت و پشیمانی می‌کند.

عناصر داعش در اینترنت و شبکه‌های اجتماعی خود را محافظانی گشاده‌رو معرفی می‌کنند. آن‌ها برای جذب دختران جوان تبلیغات خاص خود را دارند.

به گفته سوزانه شروتر، کارشناس مردم‌شناسی دانشگاه فرانکفورت داعش برای جذب دختران جوان چهره‌ای رومانتیک از خود عرضه می‌کند.

در وبلاگ‌هایی که توسط جنگجویان داعش اداره می‌شوند، حکایت‌های بسیاری از زندگی دخترانی که به «دولت اسلامی» پیوسته‌اند و از فداکاری‌ها و جانفشانی‌های قهرمانانه آنان منتشر می‌شود.

سوزانه شروتر در این باره می‌گوید: «موفق‌ترین نمونه‌ها ویدیوهایی هستند که در آن‌ها جنگجویان داعش با بچه‌گربه‌‌ها تصویر شده‌اند».

در واقع داعش در این تبلیغات، صرفا چهره‌ای قدرتمند و شجاع از خود به تصویر نمی‌کشد، بلکه به موازات آن تصویری از پشتیبانی پرمهر اعضای خود را به نمایش می‌گذارد. از این رو هیچ بعید نیست که داعش با همین تبلیغات این دختر آلمانی را شکار کرده باشد.

به باور این کارشناس، داعش یک بخش بسیار فعال و موفق برای شبکه‌های اجتماعی دارد.

موفقیت داعش در شبکه‌های اجتماعی تنها به حضور آن‌ها در فیسبوک، توییتر، یوتیوب، اینستاگرام و اسنپ‌چت محدود نمی‌شود، بلکه آن‌ها می‌دانند چگونه کاربران مورد نظر خود را خطاب قرار دهند.

داعش در شبکه‌های اجتماعی به بحث‌هایی پیرامون «مفهوم زندگی» نیز دامن می‌زند.

اشتفان هومر، جامعه‌شناسی که در حوزه تروریسم و افراط‌گرایی در اینترنت تحقیق و پژوهش می‌کند، می‌گوید: داعش با طرح مباحثی پیرامون مفهوم زندگی، توجه جوانان را به اسلام جلب می‌کند. در واقع جوانان با این امید که شاید برای این پرسش در اسلام پاسخی بیابند، به آن کشش پیدا می‌کنند.

در همان آغاز فعالیت‌های داعش، یعنی در همان ایامی که هنوز تحقیقات کافی پیرامون فعالیت‌های داعش در اینترنت صورت نگرفته بود، اشتفان هومر و همکارانش متوجه شدند که داعش تبلیغات اینترنتی خود را چنان سامان داده است که جستجوی مفاهیمی همچون «جهاد» یا «شریعت» خیلی سریع به سایت‌هایی پیوند می‌خورد که توسط داعش اداره می‌شوند.

هومر می‌گوید هدف، جذب نیروهایی بود که تصادفا چنین واژه‌هایی را جستجو می‌کردند.

این جامعه‌شناس می‌گوید داعش از این طریق خیلی سریع متوجه چنین افرادی می‌شد و می‌توانست آن‌ها را به طور هدفمند با تبلیغات اسلامی تغذیه کند.

اشتفان هومر می‌گوید: «افرادی که مایل بودند در چنین مواردی بیشتر بدانند، به تالارهای گفت‌وگوی آنلاین منتقل می‌شدند. در آنجا امکان تماس مستقیم برای نخستین بار با این افراد حاصل می‌شد».

هومر بر این باور است که داعش بر مبنای یک اصل کلاسیک روانشناسی افراد را جذب می‌کرده است.

به باور او، تفاوتی نمی‌کند که موضوع بر سر یک فروشگاه باشد، یا یک مسجد و یا یک تالار گفت‌وگوی آنلاین. هرگاه از کسی پرسیده شود که آیا به کمک احتیاج دارد، یا در جستجوی چیزی است یا مایل به دانستن موضوعی، گرایش به دانستن یا داشتن در این فرد تقویت می‌شود. همین گرایش می‌تواند زمینه‌های جذب چنین افرادی را فراهم آورد.
روش های جذب دختران توسط داعش
شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی استان البرز با صدور اطلاعیه ای از مردم برای حضور در راهپیمایی اعتراض آمیز در محکومیت جنایات علیه مسلمانان در فلسطین و میانمار دعوت کرد.
دعوت از مردم البرز برای حضور در راهپیمایی محکومیت صهیونیست ها
جمعیت فردیس با رشد کنونی تا 5 سال آینده به 2 برابر افزایش می یابد
جمعیت فردیس با رشد کنونی تا ۵ سال آینده به ۲ برابر افزایش می یابد
مریم میرزاخانی
مزار مریم میرزاخانی نابغه استان البرز در امریکا
زمان اعلام نتایج آزمون ارشد دانشگاه آزاد اعلام شد
زمان اعلام نتایج آزمون ارشد دانشگاه آزاد اعلام شد
وزارت امور خارجه
ایران پاسخ تحرکات جدید آمریکا را داد
0
۴ مدال برای وزنه‌برداران ایران/ بیرالوند نقره گرفت، سلطانی برنز
طنطاوی قاری برجسته مصری درگذشت
طنطاوی قاری برجسته مصری درگذشت
سهام عدالت
زمان واریز سود سهام عدالت اعلام شد
636345900182010487.jpg
نبرد «مرگ آور» تمام شد / فوران خون به صورت تماشاگران (تصاویر +۱۶)
636292328487294476.jpg
تعداد بازیکنان بازی Overwatch به بیش از ۳۰ میلیون نفر رسید!
636330297750241769.jpg
توضیح یک مسئول ورزش درباره ممنوعیت زومبا
635984988730289191.jpg
اتفاق عجیب برای بوکس ایران / ایران بدون مسابقه مدال آسیایی گرفت!
636366567127119376.jpg
دیوید بکام اردوی رئالی ها را به هم ریخت +تصاویر
636355350941512886.jpg
«میزو پرو ۷»یک صفحه نمایش کوچک در پشت بدنه خود دارد! + عکس
636350350464425346.jpg
اشتباه بزرگ مجلس چسباندن واژه «جوانان» به وزارت ورزش بود / نهاد ریاست جمهوری باید «دبیرخانه» جوانان داشته باشد / حضور بانوان در ورزشگاه ها فرهنگ جامعه را ارتقا می دهد
%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A
طراحی سایتقالب وردپرسسئوسرویس و تعمیر کولر گازی