تارخ انتشار: چهارشنبه ۱۸ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۸:۱۰
کد خبر : 189072
چاپ خبر

کی‌روش: فرگوسن به من گفت «داری وقت و استعدادت را در ایران هدر می‌دهی»!/ به عنوان پناهنده به ایران رفتم

کی‌روش: فرگوسن به من گفت "داری وقت و استعدادت را در ایران هدر می‌دهی"!/ به عنوان پناهنده به ایران رفتم

سرمربی تیم ملی فوتبال ایران از تجربیات چند سال اخیرش در ایران و اظهارنظر جالب سرآلکس فرگوسن سخن گفت.

به گزارش کرج رسا به نقل از تسنیم، کارلوس کی‌روش پس از گذراندن چند روز تعطیلات در پرتغال و آفریقای جنوبی، همچنان از صعود تیم ملی ایران به جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه ــ جایی که او و شاگردانش خود را آماده این می‌کنند که سرانجام به مرحله حذفی این رقابت‌ها برسند ــ لذت می‌برد. سرمربی پرتغالی تیم ملی فوتبال کشورمان در مصاحبه‌ای مفصل با سایت پرتغالی «بانکادا» در مورد چرایی ماندنش در تیم ملی و اهدافش با این تیم صحبت کرد. بخش‌هایی از این مصاحبه را در زیر می‌خوانید:

* در ایران چه‌کار می‌کنید؟ چطور شد که مربی‌ای در سبک شما به‌یک‌باره از آنجا سر در آورد؟

من در جریان فرایند تاریخی پرونده مربوط به دوپینگ بودم و در حالی که کمیته انضباطی و شورای عدالت من را تبرئه کرده بودند، در نهایت از طریق مراجع مربوطه با هشت ماه محرومیت مواجه شدم. می‌خواستم درخواست تجدیدنظرخواهی بدهم، اما به‌عنوان یک شهروند پرتغالی نمی‌توانستم این کار را بکنم.  به‌هرحال نگرانی‌ام خیلی روشن بود، اگر محکوم به نقض قوانین دوپینگ می‌شدم، چهره بین‌المللی‌ام خدشه‌دار می‌شد و دیگر هرگز نمی‌توانستم جایی کار کنم. برای دفاع از خودم و پاک کردن اتهامات مربوطه باید به دادگاه اروپا می‌رفتم. در حالی که پیگیر این موضوع بودم، چندین پیشنهاد همکاری دریافت کردم از جمله واسکودوگاما و قطر. زمانی هم که در قطر بودم، پیشنهاد ایران پدیدار شدکه  به آنها هم گفتم درگیر پرونده‌ام هستم و باید منتظر رأی دادگاه اروپا باشم که ممکن است حکم محرومیت من را تأیید کنند. سپس رئیس فدراسیون فوتبال ایران به من گفت «شما مربی‌ای هستید که ما به‌دنبالش هستیم، اگر نتیجه دادگاه طبق خواسته شما باشد که چه بهتر، اگر این‌طور نبود که ما مربی‌ دیگری را (به‌طور سمبلیک) روی نیمکت تیم ملی ایران خواهیم گذاشت، اما در واقع شما همه‌کاره و مسئول تیم خواهید بود». این در واقع اعتماد خاص آنها را نشان می‌داد و اگر این‌طور نبود من در خانه می‌نشستم و کار نمی‌کردم.

* فقط همین؟

خیر. من به ویروس قهرمانی جهان آغشته شده بودم و در سن ۳۷سالگی و در سال ۱۹۹۰ به‌عنوان سرمربی، تیم جوانان پرتغال را به قهرمانی جام جهانی جوانان رساندم. با تمام احترامی که برای تورنمنت‌های دیگر قائل هستم، هیچ تورنمنتی به‌غیر از لیگ قهرمانان اروپا قابل قیاس با مسابقات جام جهانی نیست. این مسابقات هر چهار سال یک‌بار طعمی زیر زبان شما به وجود می‌آورد که نمی‌توانید جای دیگر آن را تجربه کنید. دلیل اولی که ایران را برای کار انتخاب کردم این بود که در این تیم می‌توانستم فرضیه به هم‌پیوستگی را که داشتم به اجرا بگذارم. دوم اینکه با تیم ملی ایران این فرصت را داشتم تا به جام جهانی برزیل بروم، درست همان اتفاقی که در مورد تیم ملی پرتغال افتاد و به‌خاطر جام جهانی آفریقای جنوبی قید ادامه حضور در منچستریونایتد را در سال ۲۰۰۸ زدم، این در حالی بود که همچنان با منچستریونایتد قرارداد داشتم و قرار بود جانشین سرآلکس فرگوسن شوم، اما فرصت حضور در جام جهانی آن هم در سرزمینی (آفریقای جنوبی) که در آنجا متولد شده بودم، روی تصمیمی که در نهایت گرفتم، خیلی تأثیرگذار بود. در مورد ایران هم فرصت حضور در جام جهانی برزیل، مهد فوتبال را داشتم. کنار اینها با توجه به سابقه مربیگری‌ام با خودم گفتم که آیا جایی بهتر (از ایران) است که بتوانم وجهه خودم را به‌عنوان سرمربی تیم ملی بهبود ببخشم؟

* شما توضیح دادید که چرا تیم ملی ایران را به‌عنوان سرمربیگری انتخاب کردید، اما توضیح ندادید که چرا همچنان با گذشت هفت سال در این تیم هستید …

پس از سه سال سرمربیگری تیم ملی ایران، (پس از جام جهانی ۲۰۱۴) تصمیم به ترک این کشور گرفتم، اما در ادامه نظرم تغییر کرد. به‌خاطر فدراسیون فوتبال و بازیکنان تیم ملی ایران از جمله بازیکنان جوانی که خودم به تیم ملی دعوت کرده بودم، تصمیم گرفتم که به کارم در این تیم ادامه بدهم و حالا هم حس خوبی دارم که روی نیمکت تیم ملی ماندم و دانش و تجربه‌ام را به بازیکنانی که در  طولاین هفت سال در اختیار داشتم و دردسری برایم نداشتند، انتقال دادم. آنها بازیکنانی هستند که زود یاد می‌گیرند و همان کاری را می‌کنند که من از آنها می‌خواهم. وقتی هدایت تیم ملی ایران را به‌عهده گرفتم، تیم ملی تنها یک بازیکن شاغل در فوتبال اروپا داشت، اما در طول این سال‌هایی که من روی نیمکت ایران بوده‌ام، تعداد ملی‌پوشان شاغل در اروپا به ۱۴ بازیکن رسیده است. من حالا در تیمم بازیکنانی ۱۸ساله دارم. زمانی که سرمربی تیم ملی شدم، بازیکنان باتجربه‌تر و مسن‌تری داشتم و سپس شروع به دعوت از بازیکنان جوان‌تر کردم، چون در تیم ملی چیزی به‌نام بازیکن جوان و دون‌پایه نداریم. دلیل دومی که تصمیم به ماندن در تیم ملی ایران گرفتم این بود که اگر من از بازیکنان ایرانی استفاده کردم و به جام جهانی برزیل رسیدم، پس باید می‌ماندم و خودم را وقف آنها و پروژه مدنظرم می‌کردم.

* آیا این باورش سخت نیست که شما به‌خاطر قدردانی از ایرانی‌ها در تیم ملی ماندید؟

این عجیب است؟

* عجیب این است چون در گذشته چیزهای دیگر روی شما تأثیرگذار نبود…

اما من فرصت آمدن به فوتبال اروپا را داشتم که برخی از آن پیشنهادها خوب بودند. زمانی که تصمیم گرفتم تا به کارم با  تیم ملی ایران ادامه بدهم از چهار تیم ملی پیشنهاد داشتم که آفریقای جنوبی و الجزایر از آن جمله بودند. تصمیم گرفته بودم که به کارم در ایران ادامه ندهم، اما با خودم فکر کردم اگر به آفریقای جنوبی بروم باید با رئیس فدراسیون جدیدی طرف شوم و تجربه منفی هم از حضورم در آنجا داشتم. سپس الجزایر سعی در استخدام من کرد و با مسئولان این فدراسیون در لیسبون پرتغال ملاقات کردم و حتی پیش‌قراردادی هم بین خودمان نوشتیم و همه چیز هم خوب بود، اما در نهایت تصمیمی احساسی گرفتم. اولین باری که به آنجا (ایران) رفتم به‌عنوان پناهنده بود، چون در آن مقطع فکر می‌کردم همه‌ دنیا علیه من است. سرآلکس گاهی با من تماس می‌گرفت و می‌گفت «چه‌کار می‌کنی آنجا؟ تو داری وقت و استعدادت را هدر می‌دهی؟». من هم با یادآوردی خاطره‌ای از رئال مادرید پاسخ او را دادم، زمانی که کارم را با رئال مادرید شروع کردم، پس از شکست خانگی مقابل مایورکا که به‌دنبال شکست از لاکرونیا رقم خورد، زیدان با ضربه سری که به حریف زد، همه چیز را خراب کرد. سرآلکس روز یکشنبه بود که به من زنگ زد و گفت که «فردا چه‌کاره‌ای؟»، که من در پاسخ گفتم «بعد از نتیجه امروز به‌نظرت باید چه‌کار کنم؟ من حتی نمی‌توانم از خانه‌ام خارج شوم». فرگوسن هم در پاسخ به من گفت «صبحانه خوبی آماده کن که فردا می‌آیم پیشت». فردا به فرودگاه رفتم و او را به خانه‌ام آوردم و صبحانه را با هم خوردیم و با یکدیگر صحبت کردیم. سرآلکس سپس به من گفت «اینجا آمدم تا بگویم اگر اتفاقی برای تو بیفتد، ما همچنان منتظر تو هستیم». سپس پیشنهادی از تاتنهام دریافت کردم، جایی که می‌توانستم درآمد بهتری داشته باشم، اما نمی‌توانستم به تیمی بروم که مقابل سرآلکس قرار بگیریم، آن هم پس آن رفتاری که با من داشت. همین یک ماه پیش بود که دوباره فرگوسن به من گفت که “داری وقت و استعدادت را در ایران هدر می‌دهی”.

* در تیم ملی ایران شما روحیه اتحاد و همبستگی را جا انداخته‌اید. این تیم در جام جهانی ۲۰۱۸ چه کار خواهد کرد؟

احتمالاتی پیش‌روی ماست. من با وجود داشتن ۱۴، ۱۵ بازیکنی که در فوتبال اروپا بازی می‌کنند، خیلی امیدوار هستم. ما حالا کمی جاه‌طلب‌تر هستیم، این در حالی است که در هر چهار جام جهانی قبلی ایران موفق به صعود از مرحله گروهی نشده است، بنابراین باید تلاش کنیم تا با کنار زدن موانع به مرحله حذفی جام جهانی برسیم. این پذیرفته نیست که ایران تنها برای حضور در مرحله گروهی به مسابقات جام جهانی برود و باید با برنامه به روسیه برویم. تیم ملی حالا باتجربه‌تر است، به بلوغ لازم رسیده و نسبتاٌ تیمی بهتر نسبت به چهار سال پیش داریم. این تغییر درست مثل این است که از شب به روز آمده‌ایم. امروز من در هر پست دو بازیکن دارم، اما در نهایت موفقیت ما در جام جهانی ۲۰۱۸ روسیه به دو چیز بستگی دارد یکی برنامه آماده‌سازی جاه‌طلبانه است، چون اگر می‌خواهیم که در سطح جهانی بهتر باشیم، باید در برنامه آماده‌سازی هم بهتر عمل کنیم. دوم هم امیدواریم به اینکه قرعه خوبی نصیب‌مان شود. اگر در گروه متعادلی قرار بگیریم، شانس صعود به مرحله بعد را خواهیم داشت.

* شرایط کار در ایران هم آسان نیست …

یکی از بدترین شرایط کاری در جهان، حتی تیم‌هایی که در نیمه پایین جدول رده‌بندی فیفا هستند نیز شرایط بدی به‌مانند ما ندارند؛ زمین‌های بد، مشکلات مالی و زمین تمرین، همه اینها را کنار تحریم‌هایی که علیه ایران وضع شده در نظر بگیرید که کل جامعه ایران از جمله ورزش را تحت‌تأثیر قرار داده است. در سوی دیگر اما شور و شوقی ایرانیان به فوتبال و بلندپروازی آنها در دسترس بود مسئولان کشور برای فراهم آوردن شرایط، اوضاع را کمی تغییر می‌دهند، اما در مجموع سرمربیگری ایران یک چالش است.

* در طول سال چه‌مدت در ایران هستید؟

نیمی از سال. ویژگی‌های سرمربیگری در تیم ملی ایجاب می‌کند که من همواره در رفت‌وآمد باشم تا بازی‌های رقبا و بازیکنانم را ببینم. در طول دو سال گذشته اما بیشتر در خارج از ایران بوده‌ام چون بازیکنان بیشتری در خارج از ایران داشته‌ام. به‌هرحال من به‌عکس مربی باشگاهی، ساکنی تمام‌وقت نیستم.

پاسخی بگذارید

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

مجتمع فنی تهران شعبه البرز
آخرین اخبار
ch-47d-chinook_001
ارتش آمریکا بی صدا در حال آماده سازی برای جنگ احتمالی است
مسکن
یک هزار و ۹۰۶ واحد مسکونی در البرز آماده تحویل شد
پرچم آمریکا 1
هشدار آمریکا به اتباعش درباره سفر به کره شمالی: اول وصیت‌نامه خود را بنویسید!
636454189679692850
واکنش ایران به تشکیل نیروی مرزی جدید آمریکا در سوریه
پیش بینی وضع هوا
بارش پراکنده باران و برف طی ۲ روز آینده در البرز
n82797607-72114079
محدودیت ترافیکی در جاده کرج – چالوس اجرا می شود
n82797502-72113874
معاملات بورس البرز ۲۳ درصد کاهش یافت
n82797489-72113848
البرز میزبان دور برگشت مسابقات لیگ بدمینتون بانوان کشور
n82797513-72113899
صعود نابغه پینگ پنگ البرزی به رتبه ۱۹ رنکینگ جهانی
n82797494-72113862
واگذاری انشعاب اقساطی آب و فاضلاب در البرز
photo_2018-01-16_09-08-22
جزییات مرگ آتنا محمدی
درمان نوعی اختلال جنسی زنانه
زنان در سن یائسگی مراقب این بیماری باشند!
فیلترینگ مجدد سرویس‌هایی که اخیراً رفع فیلتر شده بودند
فیلترینگ مجدد سرویس‌هایی که اخیراً رفع فیلتر شده بودند
سید جلال حسینی: اتحاد زیر پرچم ایران شدنی است
سید جلال حسینی: اتحاد زیر پرچم ایران شدنی است
از خواص معجزه آسای «شلغم» غافل نشوید/بهترین تقویت‌کننده قوای جنسی
از خواص معجزه آسای «شلغم» غافل نشوید/ بهترین تقویت‌کننده قوای جنسی
3a7ead4c-8ee8-4fe1-8309-9bac09e16e71
گلکسی آن ۷ پرایم (۲۰۱۸) در وب سایت GFXBench رؤیت شد + عکس و مشخصات
بسکتبال دختران زیر 16 سال آسیا -  سریلانکا نخستین حریف ایران
برنامه های رئیس جدید فدراسیون بسکتبال برای بهبود وضعیت این رشته
غضروف‌سازی با دارو؛ خیال یا واقعیت‌؟
خشکی صبحگاهی بدن نشانه این بیماری مهلک است!
بهترین جایگزین برنج برای کاهش وزن
بهترین جایگزین برنج برای کاهش وزن
تازه‌ترین محصول مشترک مرسدس‌ بنز و «AMG» +عکس
تازه‌ترین محصول مشترک مرسدس‌ بنز و «AMG» +عکس
%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A
طراحی سایتسئوفروش ویلا و اجاره ویلاسرویس و تعمیر کولر گازیاجاره ویلافروش ویلا