تارخ انتشار: پنجشنبه ۱ خرداد ۱۳۹۳ - ۱۲:۱۵
کد خبر : 40896
چاپ خبر

یک میلیون و ۳۲۵ هزار معتاد در کشور/ مرگ روزانه ۹ نفر به دلیل مصرف مواد

syringe1

کرج رسا: رئیس ستاد مبارزه با مواد مخدر با اعلام اینکه در سال گذشته ۵۰۰ تن مواد مخدر در کشور مصرف شد، گفت: روزانه ۹ نفر به خاطر مصرف مواد مخدر در کشور جان خود را از دست می‌دهند.

 به گزارش کرج رسا، رحمانی فضلی در همایش ائمه جمعه و اعضای شورای نواحی و مناطق تهران گفت: موضوع مواد مخدر از مسائلی است که تا مستقیما درگیر آن نشویم نمی‌توانیم ابعاد آن را درک کنیم. من در زمانی که پاسدار بودم تا زمانی که در صدا و سیما و نمایندگی مجلس را بر عهده داشتم با این موضوع آشنا بوده‌ام، اما از زمانی که مسئولیت آن را بر عهده گرفتم متوجه شدم که من فقط ۱۰ درصد از حوزه مواد مخدر اطلاع داشتم.

وی با بیان اینکه اگر درون یک خانواده یک معتاد هم وجود داشته باشد آن خانواده درگیر مسائل مختلف روحی و بی آبرویی و آسیب‌های اجتماعی خواهد شد، گفت: این آسیب‌ها به حدی است که خانواده به زندانی شدن و حتی اعدام فرزندش راضی می‌شود.

رئیس ستاد مبارزه با مواد مخدر با اعلام اینکه یک میلیون و ۳۲۵ هزار معتاد در کشور وجود دارد گفت: این کف آمار است و آمارهای بیشتری نیز اعلام شده اما همین تعداد هم بسیار زیاد است و اگر آنرا در چهار که نرم تعداد خانواده ایرانی است ضرب کنیم پنج میلیون و ۵۰۰ هزار نفر مستقیما درگیر مسئله اعتیاد هستند.

وی با تاکید بر اینکه حدود ۵۵ درصد از معتادین متاهل هستند، اظهار کرد: این به این معناست که ۷۰۰ هزار همسر درگیر این موضوع اند و اگر خود دچار اعتیاد نشده باشند دچار آسیب‌هایی همچون همسرآزاری و غیره می‌شوند.

وی افزود: اگر هر کدام از این خانواده‌ها دو فرزند نیز داشته باشند به عبارت دیگر یک میلیون و ۴۰۰ هزار فرزند در خانواده‌ای زندگی می‌کنند که ناهنجار است و فرزندانی که در این خانواده‌ها تربیت می‌شوند خود در آینده چرخه اعتیاد را تکمیل می‌کنند.

رئیس ستاد مبارزه با مواد مخدر ۵۵ درصد عامل طلاق در کشور را اعتیاد عنوان کرد و افزود: این آماری است که قوه قضاییه اعلام کرده است. از آنجایی که تمام مطبوعات و رسانه‌ها بر لزوم کاهش طلاق تاکید می‌شود اگر به اعتیاد رسیدگی کنیم ۵۵ درصد آن حل خواهد شد.

رحمانی فضلی با تاکید بر اینکه ۷۰ درصد زندانی‌هایی که در زندان هستند عاملش اعتیاد بوده است گفت: حدود ۴۵ درصد مستقیما با مواد مخدر در ارتباط بودند و حدود ۷۰ درصد جرمشان غیرمستقیم مرتبط با مواد مخدر بوده است.

وزیر کشور با اشاره به اینکه یکی از معضلات نظام زندان‌هاست ، گفت: قوه قضاییه به دنبال افزایش بودجه است تا بتواند پاسخگوی زندان‌هایی که پر شده‌اند باشد. اگر اعتیاد را کنترل کنیم، هم زندان‌ها خالی می‌شود هم مشکل طلاق حل می‌شود.

وی با اشاره به اینکه امروزه جوانان بیشتر رو به اعتیاد آورده‌اند، گفت: در گذشته افراد بعد از ۵۰ سالگی برای درمان و افزایش نیرو به مواد مخدر رو می‌آوردند و از مواد مخدر سنتی استفاده می‌کردند. اکنون جوانان با استفاده از مواد مخدر صنعتی رو به اعتیاد آورده‌اند. در سال گذشته حدود ۳۵۰ لابراتوار صنعتی توسط ستاد مبارزه با مواد مخدر منهدم شده است.

وی با اشاره به دلایل و آسیب‌های رو آوردن جوانان به اعتیاد گفت: تنوع در مواد مخدر بالا رفته و جوانان برای کمبود استرس، لاغری، ناتوانی جنسی، تمرکز حواس از این گونه مواد استفاده می‌کنند و اگر در گذشته افراد با استفاده از مواد مخدر سنتی نصف یک زمین کشاورزی را شخم می‌زدند امروزه با استفاده از مواد مخدر صنعتی دچار توهم می‌شوند یا همسر خود را می‌کشند یا به دختر خود تجاوز می‌کنند.

رحمانی فضلی با بیان اینکه ترنوول مواد مخدر در دنیا ۴۵۰ هزار میلیارد دلار است گفت: این به این معناست که سود حاصل از مواد مخدر چهار برابر بودجه کل کشور ایران است. قاچاقچیان در ایران حدود چهار میلیارد دلار از طریق قاچاق مواد مخدر درآمد دارند و در سال گذشته حدود ۵۷۰ تن مواد مخدر کشف شد و ۲۷۰ هزار نفر به زندان رفتند. همچنین حدود ۵۰۰ تن از این مواد در کشور مصرف شده است.

وی با بیان اینکه در یکی از استان‌های مهم کشور ۲۵ درصد کارگران صنعتی معتاد هستند گفت: روزانه ۹ نفر به خاطر مصرف مواد مخدر جان خود از دست می‌دهند که سال گذشته توانستیم سه درصد از آمار مرگ و میر را کم کنیم و ۱۷ درصد کشفیات را افزایش دهیم. در چند سال اخیر ۳۷۰۰ شهید داده‌ایم این به این معناست که ۳۷۰۰ خانواده بی سرپرست شده‌اند.

وی افزود: زحمات بسیار زیادی در این مسیر کشیده‌ایم اما آنچه که جامعه نشان می‌دهد زحمات کافی نبوده و هنوز از قاچاقچیان عقب هستیم.

وی با اشاره به اجتماعی کردن مبارزه با مواد مخدر گفت: در گذشته تمرکزمان بر روی پیشگیری، ‌درمان و مقابله بوده است اما حال یک بند به آن تحت عنوان صیانت اضافه شده است.

رئیس ستاد مبارزه با مواد مخدر با اعلام ایکه در بهترین شرایط فقط ۲۰ درصد بهبودیافتگان پاک می‌مانند گفت: یکی از دلایل مهم بازگشت بهبود یافتگان به اعتیاد عدم جامعه پذیری جامعه است. زمانی که به معتاد بهبود یافته کار ندهیم و در فرهنگمان او را طرد کنیم طبیعتا به اعتیاد باز می‌گردد.

رحمانی فضلی با اشاره به اینکه ۸۰ درصد مصرف کنندگان مواد مخدر توزیع کننده هستند گفت: خرده فروشی ما از طریق همین معتادان انجام می‌شود. ۶۳ درصد معتادان دارای شغل بوده‌اند و این به این معناست که می‌توانیم آنها را دوباره به شغل‌هایشان بازگردانیم.

رئیس ستاد مبارزه با مواد مخدر با اشاره به اینکه در طرح اجتماعی کردن مبارزه با مواد مخدر با کمیته امداد و بسیج قراردادهایی امضا شده است، گفت: تمام تلاش خود را برای جامعه پذیری معتادان انجام می‌دهیم در این مسیر ۵۳ درصد سازمان‌های مردم نهاد افزایش یافته‌اند و هر سازمان حدود ۳۶۰ نفر را ترک می‌دهد.

وی با تاکید بر اینکه اگر مردم وارد عرصه مبارزه با مواد مخدر شوند مسئله حل خواهد شد گفت: از مردم توقع چندانی نداریم اگر هر فرد فقط مراقب خانواده خود باشد و جوانی که به بهانه تولد یا مراسم عروسی و غیره تا قبل از ساعت ۹ به خانه برنگشت باید نگران شود، بسیاری از مسائل حل خواهد شد.

رحمانی فضلی با تاکید بر اینکه ائمه جماعات مساجد اولین مرجع حضور مردم هستند گفت: از بین بردن یک میلیون و ۳۰۰ هزار معتاد با کمک این عزیزان امکان پذیر است. اگر حتی دو نفر از طریق روایت و احادیث تحت تاثیر قرار گیرند همان کافی است.

وی با اعلام اینکه ۲۲ درصد معتادین بالاتر از لیسانس هستند گفت: اگر می‌خواهید سرقت، همسرآزاری، قتل و غیره از بین برود باید برای این مسئله سرمایه گذاری کنید.

رئیس ستاد مبارزه با مواد مخدر با تاکید بر اینکه اجتماعی کردن مبارزه با مواد مخدر از موضوعات اصلی ماست گفت: ائمه جماعات مساجد هرگونه حمایتی که در حد توانمان باشد از آنها دریغ نخواهیم کرد و حاضریم تفاهم نامه‌ای با امور مساجد به امضا برسانیم تا هر کمکی اعم از نقدی و غیر نقدی ارائه کنیم تا هم ثوابی کرده باشیم و هم امنیت جامعه را تامین کرده باشیم.

 

 

 

ایسنا

 

پاسخی بگذارید

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

مجتمع فنی تهران شعبه البرز
آخرین اخبار
n82805148-72128010
ضرورت توجه به آبراه های تهران – نظرآباد در البرز
n82805154-72128017
درخشش البرزی ها در رقابت های تکواندو قهرمانی نیروهای مسلح
636522929935230618
جزییات تازه از صاحب منصبان دو ملیتی
n82805050-72127826
کیفیت هوای کرج در وضعیت هشدار قرار گرفت
n82805065-72127857
ضرورت ساماندهی سیلاب و روان آب ها در شهرهای البرز
اصفهان-+خودرو+دودزا
تشدید برخورد قانونی با خودروهای آلاینده در البرز
636522328606289872
جدال مرگبار مار پیتون با کروکودیل + عکس
57626248
گشایش بخت و بستن شهوت از طریق تلگرام!
57622599
ضربه به کشتی و تناژ بالای میعانات گازی دلیل اصلی انفجار سانچی
57318567
اسامی پذیرفته شدگان مرحله تکمیل ظرفیت کنکور امروز اعلام می‌شود
636376195212781198
۴۲ نفری که اندازه نصف مردم جهان پول دارند
2338967
کمبود فضای آموزشی علت اصلی تراکم دانش آموزی در مدارس ابتدایی البرز
social-5905327-0
چالش خوردن مواد شوینده مد این روزهای جوانان غربی!
57626254
نوسانات ارز بلند مدت نخواهد بود/ امیدوارم نهادهای عمومی از بنگاه داری دست بردارند
634984339544354756
شکایت نیروی انتظامی از شهرداری تهران
چای بنوشید تا خلاق شوید!
چای بنوشید تا خلاق شوید!
ایران چگونه به سلطه ژاپن در فوتبال آسیا خاتمه داد؟
دیدار دوستانه ایران و تونس قبل از جام‌جهانی
جشنواره گل بارسلونا در خانه بتیس
جشنواره گل بارسلونا در خانه بتیس
آبریزش و گرفتگی بینی مهمترین علامت سینوزیت
آبریزش و گرفتگی بینی مهمترین علامت سینوزیت
آیا نوکیا قصد ارائه موبایلی با دوربین 5 گانه را دارد؟ + عکس
آیا نوکیا قصد ارائه موبایلی با دوربین ۵ گانه را دارد؟ + عکس
%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A
طراحی سایتسئوفروش ویلا و اجاره ویلاسرویس و تعمیر کولر گازیاجاره ویلافروش ویلافروش ویلا