تارخ انتشار: پنجشنبه ۱ خرداد ۱۳۹۳ - ۱۲:۱۵
کد خبر : 40896
چاپ خبر

یک میلیون و ۳۲۵ هزار معتاد در کشور/ مرگ روزانه ۹ نفر به دلیل مصرف مواد

syringe1

کرج رسا: رئیس ستاد مبارزه با مواد مخدر با اعلام اینکه در سال گذشته ۵۰۰ تن مواد مخدر در کشور مصرف شد، گفت: روزانه ۹ نفر به خاطر مصرف مواد مخدر در کشور جان خود را از دست می‌دهند.

 به گزارش کرج رسا، رحمانی فضلی در همایش ائمه جمعه و اعضای شورای نواحی و مناطق تهران گفت: موضوع مواد مخدر از مسائلی است که تا مستقیما درگیر آن نشویم نمی‌توانیم ابعاد آن را درک کنیم. من در زمانی که پاسدار بودم تا زمانی که در صدا و سیما و نمایندگی مجلس را بر عهده داشتم با این موضوع آشنا بوده‌ام، اما از زمانی که مسئولیت آن را بر عهده گرفتم متوجه شدم که من فقط ۱۰ درصد از حوزه مواد مخدر اطلاع داشتم.

وی با بیان اینکه اگر درون یک خانواده یک معتاد هم وجود داشته باشد آن خانواده درگیر مسائل مختلف روحی و بی آبرویی و آسیب‌های اجتماعی خواهد شد، گفت: این آسیب‌ها به حدی است که خانواده به زندانی شدن و حتی اعدام فرزندش راضی می‌شود.

رئیس ستاد مبارزه با مواد مخدر با اعلام اینکه یک میلیون و ۳۲۵ هزار معتاد در کشور وجود دارد گفت: این کف آمار است و آمارهای بیشتری نیز اعلام شده اما همین تعداد هم بسیار زیاد است و اگر آنرا در چهار که نرم تعداد خانواده ایرانی است ضرب کنیم پنج میلیون و ۵۰۰ هزار نفر مستقیما درگیر مسئله اعتیاد هستند.

وی با تاکید بر اینکه حدود ۵۵ درصد از معتادین متاهل هستند، اظهار کرد: این به این معناست که ۷۰۰ هزار همسر درگیر این موضوع اند و اگر خود دچار اعتیاد نشده باشند دچار آسیب‌هایی همچون همسرآزاری و غیره می‌شوند.

وی افزود: اگر هر کدام از این خانواده‌ها دو فرزند نیز داشته باشند به عبارت دیگر یک میلیون و ۴۰۰ هزار فرزند در خانواده‌ای زندگی می‌کنند که ناهنجار است و فرزندانی که در این خانواده‌ها تربیت می‌شوند خود در آینده چرخه اعتیاد را تکمیل می‌کنند.

رئیس ستاد مبارزه با مواد مخدر ۵۵ درصد عامل طلاق در کشور را اعتیاد عنوان کرد و افزود: این آماری است که قوه قضاییه اعلام کرده است. از آنجایی که تمام مطبوعات و رسانه‌ها بر لزوم کاهش طلاق تاکید می‌شود اگر به اعتیاد رسیدگی کنیم ۵۵ درصد آن حل خواهد شد.

رحمانی فضلی با تاکید بر اینکه ۷۰ درصد زندانی‌هایی که در زندان هستند عاملش اعتیاد بوده است گفت: حدود ۴۵ درصد مستقیما با مواد مخدر در ارتباط بودند و حدود ۷۰ درصد جرمشان غیرمستقیم مرتبط با مواد مخدر بوده است.

وزیر کشور با اشاره به اینکه یکی از معضلات نظام زندان‌هاست ، گفت: قوه قضاییه به دنبال افزایش بودجه است تا بتواند پاسخگوی زندان‌هایی که پر شده‌اند باشد. اگر اعتیاد را کنترل کنیم، هم زندان‌ها خالی می‌شود هم مشکل طلاق حل می‌شود.

وی با اشاره به اینکه امروزه جوانان بیشتر رو به اعتیاد آورده‌اند، گفت: در گذشته افراد بعد از ۵۰ سالگی برای درمان و افزایش نیرو به مواد مخدر رو می‌آوردند و از مواد مخدر سنتی استفاده می‌کردند. اکنون جوانان با استفاده از مواد مخدر صنعتی رو به اعتیاد آورده‌اند. در سال گذشته حدود ۳۵۰ لابراتوار صنعتی توسط ستاد مبارزه با مواد مخدر منهدم شده است.

وی با اشاره به دلایل و آسیب‌های رو آوردن جوانان به اعتیاد گفت: تنوع در مواد مخدر بالا رفته و جوانان برای کمبود استرس، لاغری، ناتوانی جنسی، تمرکز حواس از این گونه مواد استفاده می‌کنند و اگر در گذشته افراد با استفاده از مواد مخدر سنتی نصف یک زمین کشاورزی را شخم می‌زدند امروزه با استفاده از مواد مخدر صنعتی دچار توهم می‌شوند یا همسر خود را می‌کشند یا به دختر خود تجاوز می‌کنند.

رحمانی فضلی با بیان اینکه ترنوول مواد مخدر در دنیا ۴۵۰ هزار میلیارد دلار است گفت: این به این معناست که سود حاصل از مواد مخدر چهار برابر بودجه کل کشور ایران است. قاچاقچیان در ایران حدود چهار میلیارد دلار از طریق قاچاق مواد مخدر درآمد دارند و در سال گذشته حدود ۵۷۰ تن مواد مخدر کشف شد و ۲۷۰ هزار نفر به زندان رفتند. همچنین حدود ۵۰۰ تن از این مواد در کشور مصرف شده است.

وی با بیان اینکه در یکی از استان‌های مهم کشور ۲۵ درصد کارگران صنعتی معتاد هستند گفت: روزانه ۹ نفر به خاطر مصرف مواد مخدر جان خود از دست می‌دهند که سال گذشته توانستیم سه درصد از آمار مرگ و میر را کم کنیم و ۱۷ درصد کشفیات را افزایش دهیم. در چند سال اخیر ۳۷۰۰ شهید داده‌ایم این به این معناست که ۳۷۰۰ خانواده بی سرپرست شده‌اند.

وی افزود: زحمات بسیار زیادی در این مسیر کشیده‌ایم اما آنچه که جامعه نشان می‌دهد زحمات کافی نبوده و هنوز از قاچاقچیان عقب هستیم.

وی با اشاره به اجتماعی کردن مبارزه با مواد مخدر گفت: در گذشته تمرکزمان بر روی پیشگیری، ‌درمان و مقابله بوده است اما حال یک بند به آن تحت عنوان صیانت اضافه شده است.

رئیس ستاد مبارزه با مواد مخدر با اعلام ایکه در بهترین شرایط فقط ۲۰ درصد بهبودیافتگان پاک می‌مانند گفت: یکی از دلایل مهم بازگشت بهبود یافتگان به اعتیاد عدم جامعه پذیری جامعه است. زمانی که به معتاد بهبود یافته کار ندهیم و در فرهنگمان او را طرد کنیم طبیعتا به اعتیاد باز می‌گردد.

رحمانی فضلی با اشاره به اینکه ۸۰ درصد مصرف کنندگان مواد مخدر توزیع کننده هستند گفت: خرده فروشی ما از طریق همین معتادان انجام می‌شود. ۶۳ درصد معتادان دارای شغل بوده‌اند و این به این معناست که می‌توانیم آنها را دوباره به شغل‌هایشان بازگردانیم.

رئیس ستاد مبارزه با مواد مخدر با اشاره به اینکه در طرح اجتماعی کردن مبارزه با مواد مخدر با کمیته امداد و بسیج قراردادهایی امضا شده است، گفت: تمام تلاش خود را برای جامعه پذیری معتادان انجام می‌دهیم در این مسیر ۵۳ درصد سازمان‌های مردم نهاد افزایش یافته‌اند و هر سازمان حدود ۳۶۰ نفر را ترک می‌دهد.

وی با تاکید بر اینکه اگر مردم وارد عرصه مبارزه با مواد مخدر شوند مسئله حل خواهد شد گفت: از مردم توقع چندانی نداریم اگر هر فرد فقط مراقب خانواده خود باشد و جوانی که به بهانه تولد یا مراسم عروسی و غیره تا قبل از ساعت ۹ به خانه برنگشت باید نگران شود، بسیاری از مسائل حل خواهد شد.

رحمانی فضلی با تاکید بر اینکه ائمه جماعات مساجد اولین مرجع حضور مردم هستند گفت: از بین بردن یک میلیون و ۳۰۰ هزار معتاد با کمک این عزیزان امکان پذیر است. اگر حتی دو نفر از طریق روایت و احادیث تحت تاثیر قرار گیرند همان کافی است.

وی با اعلام اینکه ۲۲ درصد معتادین بالاتر از لیسانس هستند گفت: اگر می‌خواهید سرقت، همسرآزاری، قتل و غیره از بین برود باید برای این مسئله سرمایه گذاری کنید.

رئیس ستاد مبارزه با مواد مخدر با تاکید بر اینکه اجتماعی کردن مبارزه با مواد مخدر از موضوعات اصلی ماست گفت: ائمه جماعات مساجد هرگونه حمایتی که در حد توانمان باشد از آنها دریغ نخواهیم کرد و حاضریم تفاهم نامه‌ای با امور مساجد به امضا برسانیم تا هر کمکی اعم از نقدی و غیر نقدی ارائه کنیم تا هم ثوابی کرده باشیم و هم امنیت جامعه را تامین کرده باشیم.

 

 

 

ایسنا

 

پاسخی بگذارید

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

مجتمع فنی تهران شعبه البرز
آخرین اخبار
هماهنگی‌های داعش در حمله به مجلس از طریق تلگرام
هماهنگی‌های داعش در حمله به مجلس از طریق تلگرام
معاون احمدی نژاد با تامین وثیقه آزاد شد
معاون احمدی نژاد با تامین وثیقه آزاد شد
منزل بنیتا کوچولو پس از کشف جسدش +عکس
منزل بنیتا کوچولو پس از کشف جسدش +عکس
به گزارش جام جم آنلاین از تسنیم، شهروندان و کارشناسان آلمانی این روزها یک دغدغه جدید ذهنی دارند؛ اینکه داعش چگونه توانسته است یک دختر نوجوان 16 ساله به نام لیندا را جذب کند. دختری که در موصل دستگیر شده است، و از عضویت در داعش ابراز ندامت و پشیمانی می‌کند.

عناصر داعش در اینترنت و شبکه‌های اجتماعی خود را محافظانی گشاده‌رو معرفی می‌کنند. آن‌ها برای جذب دختران جوان تبلیغات خاص خود را دارند.

به گفته سوزانه شروتر، کارشناس مردم‌شناسی دانشگاه فرانکفورت داعش برای جذب دختران جوان چهره‌ای رومانتیک از خود عرضه می‌کند.

در وبلاگ‌هایی که توسط جنگجویان داعش اداره می‌شوند، حکایت‌های بسیاری از زندگی دخترانی که به «دولت اسلامی» پیوسته‌اند و از فداکاری‌ها و جانفشانی‌های قهرمانانه آنان منتشر می‌شود.

سوزانه شروتر در این باره می‌گوید: «موفق‌ترین نمونه‌ها ویدیوهایی هستند که در آن‌ها جنگجویان داعش با بچه‌گربه‌‌ها تصویر شده‌اند».

در واقع داعش در این تبلیغات، صرفا چهره‌ای قدرتمند و شجاع از خود به تصویر نمی‌کشد، بلکه به موازات آن تصویری از پشتیبانی پرمهر اعضای خود را به نمایش می‌گذارد. از این رو هیچ بعید نیست که داعش با همین تبلیغات این دختر آلمانی را شکار کرده باشد.

به باور این کارشناس، داعش یک بخش بسیار فعال و موفق برای شبکه‌های اجتماعی دارد.

موفقیت داعش در شبکه‌های اجتماعی تنها به حضور آن‌ها در فیسبوک، توییتر، یوتیوب، اینستاگرام و اسنپ‌چت محدود نمی‌شود، بلکه آن‌ها می‌دانند چگونه کاربران مورد نظر خود را خطاب قرار دهند.

داعش در شبکه‌های اجتماعی به بحث‌هایی پیرامون «مفهوم زندگی» نیز دامن می‌زند.

اشتفان هومر، جامعه‌شناسی که در حوزه تروریسم و افراط‌گرایی در اینترنت تحقیق و پژوهش می‌کند، می‌گوید: داعش با طرح مباحثی پیرامون مفهوم زندگی، توجه جوانان را به اسلام جلب می‌کند. در واقع جوانان با این امید که شاید برای این پرسش در اسلام پاسخی بیابند، به آن کشش پیدا می‌کنند.

در همان آغاز فعالیت‌های داعش، یعنی در همان ایامی که هنوز تحقیقات کافی پیرامون فعالیت‌های داعش در اینترنت صورت نگرفته بود، اشتفان هومر و همکارانش متوجه شدند که داعش تبلیغات اینترنتی خود را چنان سامان داده است که جستجوی مفاهیمی همچون «جهاد» یا «شریعت» خیلی سریع به سایت‌هایی پیوند می‌خورد که توسط داعش اداره می‌شوند.

هومر می‌گوید هدف، جذب نیروهایی بود که تصادفا چنین واژه‌هایی را جستجو می‌کردند.

این جامعه‌شناس می‌گوید داعش از این طریق خیلی سریع متوجه چنین افرادی می‌شد و می‌توانست آن‌ها را به طور هدفمند با تبلیغات اسلامی تغذیه کند.

اشتفان هومر می‌گوید: «افرادی که مایل بودند در چنین مواردی بیشتر بدانند، به تالارهای گفت‌وگوی آنلاین منتقل می‌شدند. در آنجا امکان تماس مستقیم برای نخستین بار با این افراد حاصل می‌شد».

هومر بر این باور است که داعش بر مبنای یک اصل کلاسیک روانشناسی افراد را جذب می‌کرده است.

به باور او، تفاوتی نمی‌کند که موضوع بر سر یک فروشگاه باشد، یا یک مسجد و یا یک تالار گفت‌وگوی آنلاین. هرگاه از کسی پرسیده شود که آیا به کمک احتیاج دارد، یا در جستجوی چیزی است یا مایل به دانستن موضوعی، گرایش به دانستن یا داشتن در این فرد تقویت می‌شود. همین گرایش می‌تواند زمینه‌های جذب چنین افرادی را فراهم آورد.
روش های جذب دختران توسط داعش
شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی استان البرز با صدور اطلاعیه ای از مردم برای حضور در راهپیمایی اعتراض آمیز در محکومیت جنایات علیه مسلمانان در فلسطین و میانمار دعوت کرد.
دعوت از مردم البرز برای حضور در راهپیمایی محکومیت صهیونیست ها
جمعیت فردیس با رشد کنونی تا 5 سال آینده به 2 برابر افزایش می یابد
جمعیت فردیس با رشد کنونی تا ۵ سال آینده به ۲ برابر افزایش می یابد
مریم میرزاخانی
مزار مریم میرزاخانی نابغه استان البرز در امریکا
زمان اعلام نتایج آزمون ارشد دانشگاه آزاد اعلام شد
زمان اعلام نتایج آزمون ارشد دانشگاه آزاد اعلام شد
وزارت امور خارجه
ایران پاسخ تحرکات جدید آمریکا را داد
0
۴ مدال برای وزنه‌برداران ایران/ بیرالوند نقره گرفت، سلطانی برنز
طنطاوی قاری برجسته مصری درگذشت
طنطاوی قاری برجسته مصری درگذشت
سهام عدالت
زمان واریز سود سهام عدالت اعلام شد
تغییر ساعات اداری دستگاه‌های اجرایی استان البرز
جزییات تغییر ساعات اداری دستگاه‌های اجرایی استان البرز اعلام شد
636345900182010487.jpg
نبرد «مرگ آور» تمام شد / فوران خون به صورت تماشاگران (تصاویر +۱۶)
636292328487294476.jpg
تعداد بازیکنان بازی Overwatch به بیش از ۳۰ میلیون نفر رسید!
636330297750241769.jpg
توضیح یک مسئول ورزش درباره ممنوعیت زومبا
635984988730289191.jpg
اتفاق عجیب برای بوکس ایران / ایران بدون مسابقه مدال آسیایی گرفت!
636366567127119376.jpg
دیوید بکام اردوی رئالی ها را به هم ریخت +تصاویر
636355350941512886.jpg
«میزو پرو ۷»یک صفحه نمایش کوچک در پشت بدنه خود دارد! + عکس
636350350464425346.jpg
اشتباه بزرگ مجلس چسباندن واژه «جوانان» به وزارت ورزش بود / نهاد ریاست جمهوری باید «دبیرخانه» جوانان داشته باشد / حضور بانوان در ورزشگاه ها فرهنگ جامعه را ارتقا می دهد
%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A
طراحی سایتقالب وردپرسسئوسرویس و تعمیر کولر گازی