تارخ انتشار: دوشنبه ۱۸ آذر ۱۳۹۲ - ۲۰:۱۴
کد خبر : 11108
چاپ خبر

۹ خبر مهم سیف در جمع مدیران بانکی/ دادگاه‌‌ های تخصصی وصول مطالبات آغاز به کار کرد

سیف1

کرج رسا: رئیس کل بانک مرکزی پرداخت سرمایه در گردش و تامین مالی پروژه‌ های نیمه تمام را دو اولویت‌ بانک مرکزی عنوان کرد و از آغاز به کار دادگاه‌ های تخصصی وصول مطالبات معوق بانک‌ ها و بازنگری در مصوبه صندوق ضمانت سپرده‌ ها خبر داد

 به گزارش کرج رسا، جلسه هم اندیشی مدیران عامل بانک های دولتی و خصوصی و رییس کل بانک مرکزی با محوریت «تنظیم رابطه بانک‌ ها و بانک مرکزی » برگزار شد.

ولی اله سیف در این جلسه بازنگری رابطه بانک مرکزی و بانک‌ها را بسیار مهم و ضروری دانست و اظهارداشت: در چند سال اخیر به دلیل صدور بخشنامه‌ های متناقض، رابطه بانک مرکزی با بانک‌ها و مشتریان خدشه دار شده است و به همین دلیل، تلاش خواهیم کرد تا اعتماد از دست رفته را بازگردانیم.

رئیس کل بانک مرکزی انسجام نظام بانکی و پاسخگو بودن به مردم را حائز توجه دانست و تاکید کرد: بانک‌ها در عین رقابت باید از انسجام لازم برخوردار و نگاه آنان به موضوعات؛ نگاهی حرفه‌ای، منطقی و اصولی باشد و نهایتا ارائه خدمات دقیق و سریع را محور اصلی فعالیت‌ها در جلب رضایت مشتریان نظام بانکی قرار دهند.

وی افزود: بانک مرکزی در جهت تقویت این انسجام، آماده دریافت پیشنهادات و نظرات همکاران خواهد بود و قطعاً استفاده از نظرات ارزشمند همکاران نظام بانکی کمک شایانی به پیشبرد اهداف خواهد کرد.

رئیس کل بانک مرکزی با اشاره به اقدامات ضربتی بانک مرکزی برای رفع مشکلات و موانع خاطرنشان کرد: در شروع کار دولت تدبیر و امید، بانک مرکزی با بررسی شرایط موجود و به منظور ایجاد آرامش در جامعه تصمیمات مهمی اتخاذ کرد که از جمله آنها می‌توان به اجرا و ابلاغ بخشنامه‌هایی در اجرای موارد بانکی مربوط به مصوبه ۳۵ بندی دولت در خصوص نظام بانکی اشاره کرد.

 *به جای مصاحبه ابهامات خود را به بانک مرکزی اعلام کنید

سیف با اشاره به الزام مشتریان به پرداخت ۱۰۰درصد معادل ریالی و ارایه ضمانت نامه جهت گشایش اعتبار اسنادی در زمان التهابات ارزی افزود: بانک مرکزی در راستای رفع این مشکل، حداکثر ۳۰ درصد معادل ریالی را به جای الزام ۱۰۰ درصدی تعیین کرد اما به دلیل اظهارنظرهای متفاوت برخی، این بخشنامه به خوبی اجرا نشد و امیدواریم مدیران عامل بانک‌ها با اشراف کامل بر موضوعات در رسانه ها به اظهارنظر بپردازند.

وی تصریح کرد: در ابتدای ابلاغ این بخشنامه، نظام بانکی به دلیل برخی ابهامات نسبت به اجرای سریع و دقیق آن اقدام نکرد ولی متعاقبا با رفع ابهامات، مشکل حل شد.

سیف گفت: در این گونه موارد توصیه می‌شود که در اجرای بخشنامه بانک مرکزی اگر ابهامی به نظر می‌رسد سریعا به اعلام شود، نه این که اقدام به انجام مصاحبه‌های غیرضروری کرده و بر ابهامات بیافزاید.

 *احیای اعتماد دوسویه بانک‌ ها و بانک مرکزی

رئیس شورای پول و اعتبار با ابراز تاسف از خدشه دار شدن اعتماد بانک ها به بانک مرکزی به دلیل صدور بخشنامه های متناقض طی سال های اخیر اضافه کرد: ما باید در جهت احیای این اعتماد، نهایت تلاش خود را بکار بندیم؛ خوشبختانه در حال حاضر ارتباط نزدیک و اعتماد دوسویه بانک‌ها و بانک مرکزی شکل گرفته است.

 *تشکیل کمیته رفع ابهام بخشنامه‌ ها

سیف تناقض در بخشنامه‌های صادره بانک مرکزی و برداشت غیرقانونی از حساب بانک ها را دو اقدام منفی سال های اخیر برشمرد و اضافه کرد: دلیل این تناقض‌ها فشار بیرونی بر کارشناسان بانک مرکزی جهت تدوین بخشنامه ها بود.

وی تصریح کرد: اکنون با تشکیل کمیته‌ای در بانک مرکزی بحث و بررسی های فراوانی جهت رفع این ابهامات آغاز شده است و امیدواریم دیگر شاهد تکرار چنین اتفاقاتی در نظام بانکی نباشیم.

 *رشد نقدینگی تا پایان سال به ۲۳ درصد می‌رسد

رئیس کل بانک مرکزی با بیان این که از سال جاری اهتمام دولت و رییس جمهور بر پی‌ریزی انضباط پولی و مالی است، تاکید کرد: خوشبختانه توجه به این امر در شاخص‌ها نمایان است ، تفکیک سیاست پولی از سیاست مالی قطعاً موجب بهبود وضعیت اقتصادی خواهد شد.

وی افزود: تا پایان سال جاری، رشد نقدینگی به میزان ۲۳ درصد پیش بینی شده است و تحقق این امر، مستلزم همکاری بانک ها با بانک مرکزی است. اگر رشد در این حد کنترل شود، تورم نیز قاعدتاً سیر نزولی خواهد یافت.

 *پرداخت سرمایه در گردش و تامین مالی پروژه‌ های نیمه تمام دو اولویت‌ بانک مرکزی

سیف اعطای تسهیلات جهت تامین سرمایه در گردش واحد های تولیدی و استفاده از تمامی ظرفیت‌های تولیدی را اولویت نخست بانک مرکزی خواند و تصریح کرد: در گام دوم، سیاست بانک مرکزی تزریق مالی به پروژه‌های تولیدی نیمه تمام با استفاده از منابع حاصل از رشد سپرده ها، وصول مطالبات جاری و غیرجاری و فروش دارایی های مازاد بانک ها خواهد بود.

 *آغاز به کار دادگاه‌ های تخصصی وصول مطالبات معوق

رئیس شورای پول و اعتبار در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به میزان بالای مطالبات معوق افزود: با هماهنگی بانک مرکزی و شبکه بانکی وصول مطالبات باید مورد توجه قرار گیرد و به پیشنهاد بانک مرکزی دادگاه های تخصصی در این زمینه شروع به فعالیت کرده‌اند؛ همچنین با تشکیل کمیته‌ای در بانک مرکزی و دعوت بانک‌ها به این کمیته، روند وصول مطالبات سرعت بیشتری خواهد گرفت.

 *تشکیل سندیکای بانکی

سیف توجه به طرح های فاینانس به دلیل محدودیت دسترسی بانک مرکزی به منابع خارج از کشور را در شرایط کنونی حایز اهمیت خواند و افزود: این گونه طرح‌ها باید مورد توجه ویژه قرار گیرد و اولین گام نیز تشکیل سندیکا توسط بانک‌هاست  که متاسفانه در داخل به دلیل وسواس‌های بیش از حد، تاکنون این امر تحقق نیافته است.

 *ضرورت نظارت بر فعالیت‌ های غیرمجاز و ایجاد انضباط در تمامی فعالیت‌ های بازار پول

رئیس کل بانک مرکزی ضمن تاکید بر ساماندهی بازار غیر متشکل پولی افزود: براساس بررسی های انجام شده بخش قابل توجهی از فعالیت‌های بازار پول خارج از نظارت بانک مرکزی قرار دارد و این مطلب بسیار مهمی است.

وی با بیان این نکته که بانک مرکزی قطعاً با این موضوع برخورد خواهد کرد، افزود: لازمه موفقیت در این مسیر، همکاری بانک‌ها است و این واحدها به نوعی فعالیت بانک ها از جمله نرخ سود سپرده ها و جذب مشتری را تحت الشعاع خود قرار داده‌اند.

 *ضرورت بازنگری مصوبه صندوق ضمانت سپرده‌ ها

سیف با انتقاد از چگونگی اجرای مصوبه مربوط به صندوق ضمانت سپرده ها تاکید کرد: نحوه فعلی اجرای پوشش بیمه‌ای برای تمامی سپرده‌ها، به میزان ۱۰۰ درصد غیراصولی است و نیاز به بازنگری دارد و در بانکداری روز دنیا چنین امری مرسوم نیست.

 *افزایش سرمایه بانک‌ ها از طریق منابع ارزی

رئیس کل بانک مرکزی همچنین تقویت سرمایه پایه بانک‌های دولتی را مورد تاکید قرار داد و افزود: مجلس شورای اسلامی نیز به این موضوع نگاه مثبت دارد و یکی از موارد پیشنهادی افزایش سرمایه بانک‌ها از طریق منابع ارزی است؛ بانک‌ها با بنیه قوی، نقش موثری در اقتصاد کشور خواهند داشت.

به گزارش فارس، سیف در پایان به موضوعات گسترش بانکداری الکترونیک در چارچوب‌های بخشنامه‌های بانک مرکزی، بازنگری در موضوع اساسنامه جدید بانک‌ها و محدودیت در اعطای مجوز تاسیس بانک  اشاره کرد.

گفتنی است در این جلسه مدیران عامل بانک های دولتی و خصوصی به ارائه نظرات خویش پرداختند.

پاسخی بگذارید

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

مجتمع فنی تهران شعبه البرز
آخرین اخبار
636516969442678283
چین: سانچی روی پهلوی راست، آرام گرفته است
636179283806756401
واکنش علم الهدی به شایعاتی مبنی بر دخالت در ایجاد اغتشاشات اخیر
باران 6
پیش بینی بارش باران و برف از فردا در البرز
دستگیری
بازداشت اعضای باند اخاذی از مدیران برند‌های معروف در فردیس
57305065
برنامه وزارت نیرو برای برقی شدن خودروها
n82755532-72037177
همایش دوچرخه سواری در کرج
چرا دندان می‌پوسد؟
چرا دندان می‌پوسد؟
رانندگی بدون فرمان و پدال!
رانندگی بدون فرمان و پدال!
بهترین ورزش برای بیماران مبتلا به التهاب مفاصل
۲ خوراکی معجزه‌گر درمان آرتروز را بشناسید
برخی مشخصات ایسوس زنفون 5 لایت فاش شد + عکس
برخی مشخصات ایسوس زنفون ۵ لایت فاش شد + عکس
بهترین بازی‌های ویدئویی 2017 از دید متاکریتیک
بهترین بازی‌های ویدئویی ۲۰۱۷ از دید متاکریتیک
حادثه بسیار تلخ برای شناگر المپیکی ایران / «مبرز» به کما رفت، همسرش درگذشت
پیشامد بسیار تلخ برای شناگر المپیکی ایران / «مبرز» به کما رفت، همسرش درگذشت
همنشینی ید و تیروئید
همنشینی ید و تیروئید
اولین گوشی هوشمند 5G زد تی ای در سال 2019 رونمایی خواهد شد
اولین گوشی هوشمند ۵G زد تی ای در سال ۲۰۱۹ رونمایی خواهد شد
635930274693392416.jpg
ستاره والیبال بانوان ایران لژیونر شد
بازار مکاره کهکشانی
بازار مکاره کهکشانی
با این نسخه‌های گیاهی موهایتان را تقویت کنید
۶ بیماری، با ضعف سلامت موها ارتباط دارند
کره شمالی هم صاحب خودروی ملی شد +عکس
کره شمالی هم صاحب ماشینی ملی شد
Untitled-3
سامسونگ به همه‌ المپیکی‌های پیونگ‌چانگ ۲۰۱۸، گلکسی نوت ۸ هدیه می‌دهد + عکس
آنهایی که دل هواداران شکستند +تصاویر
آنهایی که دل هواداران شکستند +تصاویر
%u0637%u0631%u0627%u062D%u06CC %u0633%u0627%u06CC%u062A
طراحی سایتسئوفروش ویلا و اجاره ویلاسرویس و تعمیر کولر گازیاجاره ویلافروش ویلا