تارخ انتشار: شنبه ۱۷ خرداد ۱۳۹۳ - ۱۹:۳۰
کد خبر : 43619
چاپ خبر
بازدیدها: 1,849

رژیم رؤیایی؛ کم کردن وزن با خواب مناسب!

رژیم رؤیایی؛ کم کردن وزن با خواب مناسب!

کرج رسا: کاهش وزن در خواب! این دقیقاً شبیه یک تبلیغ پر شور و هیجان تلویزیونی است، اما در واقع این گونه نیست و این ادعا بر حقایق علمی مبتنی است.

به گزارش کرج رسا، مطالعه‌ های بالینی بسیاری، ارتباط بین خواب و وزن را مورد بررسی قرار داده‌اند. محققان می‌گویند مدت زمان خواب شما و همچنین کیفیت خواب می‌تواند به طور پنهانی بر وضعیت هورمون‌های چاقی و تنظیم وزن تأثیر بگذارد.

ارتباط بین وضعیت خواب و تغییر هورمون‌های بدن چیز جدیدی نیست؛ اما بحث‌های جالب بر سر دو هورمون لپتین و گرلین وجود دارد؛ هورمون‌هایی که نقش اصلی را در تنظیم اشتها بر عهده دارند و مطالعه‌های جدید نشان داده که میزان و کیفیت خواب می‌تواند بر سطح ترشح این هورمون‌ها تأثیرگذار باشد. شاید خود شما تا به حال تجربه کرده باشید که بعد از یک شب بی‌خوابی، روز بعد چه اشتهای غیرقابل وصفی برای خوردن غذاها داشته‌اید؟ این همان کار لپتین و گرلین است.

لپتین و گرلین چه هورمون‌هایی هستند؟

همان طور که گفتیم لپتین و گرلین مهم‌ترین هورمون‌ها در تنظیم گرسنگی و سیری هستند. گرلین که از سلول‌های دستگاه گوارش به داخل خون ترشح می‌شود، یک هورمون به ظاهر بد و نامهربان است تأثیر اصلی آن افزایش اشتها است و ترشح آن با بی‌خوابی افزایش پیدا می‌کند. مسلماً بالاتر رفتن سطح این هورمون باعث افزایش بیشتری در اشتها خواهد شد.

لپتین اما هورمون دیگری است که کار آن برعکس گرلین است. این هورمون که از سلول‌های چربی ترشح می‌شود، پیام سیری را به مغز می‌رساند. مساله آنجاست که در بی‌خوابی تولید و ترشح لپتین در بدن کاهش پیدا می‌کند. پس شما همچنان احساس گرسنگی کرده و سیر نمی‌شوید.

ارتباط لپتین و گرلین با خواب چیست؟

زمانی که شما خواب کافی نداشته باشید، سطح لپتین کاهش پیدا می‌کند که گرسنگی غیرعادی نتیجه آن است. بی‌خوابی از طرف دیگر گرلین را هم کاهش می‌دهد که یک محرک قوی برای اشتها است و آن وقت است که دیگر جز خوردن و خوردن چیزی معنا ندارد. در این میان علاقه به کربوهیدرات‌ها و غذاهای قندی بیش‌ترین سهم را دارد. افزایشی حدود ۴۵ درصد. پس، افزایش سطح گرلین و کاهش سطح لپتین که از اختلالات خواب ناشی می‌شوند هر دو به افزایش اشتها و افزایش وزن منجر خواهند شد.

گرسنگی با آپنه خواب هم در ارتباط است!

همان طور که می‌دانید در بیماری آپنه خواب، فرد، به طور مکرر قطع تنفس دارد، به طوری که بعد از حدود یک دقیقه قطع تنفس یک دفعه یک نفس عمیق می‌کشد و یا خروپف می‌کند. این حالت حتی ممکن است بیش از ۱۰۰ بار تکرار شود؛ اما خب چه ربطی به چاقی دارد؟ مساله آنجاست که بیماران مبتلا به آپنه خواب استعداد بیشتری برای چاقی دارند. این به وضعیت هورمونی و لپتین و گرلین ربط دارد. حتی خیلی از بررسی‌ها هم سطح بالاتر از نرمال لپتین را در بیماران مبتلا به آپنه خواب نشان داده است. بعد از بررسی‌های طولانی‌مدت، محققان پی بردند که مشکل این افراد مبتلا به آپنه کاهش سطح لپتین نیست که اشتهای آن‌ها را زیاد کرده است، بلکه مقاومت سلول‌های مغزی به پیام‌های ارسال‌شده به آن است. در واقع لپتین وجود دارد اما مغز حرف آن را برای کاهش اشتها نمی‌فهمد.

بی‌خوابی مساوی با دیابت

یکی دیگر از مشکلاتی که بی‌خوابی به بار می‌آورد اختلال قند خون و دیابت نوع ۲ است. البته این ارتباط یک طرفه نیست؛ یعنی دیابت هم خود می‌تواند متهم اختلال خواب باشد.

اما چرا؟

علت آن است که قند خون و گلوکز بیش‌ترین اهمیت را در تنظیم سوخت و ساز دارد، چرا که غذای اصلی سلول‌های بدن است. پس با توجه به اینکه اختلالات خواب اشتها به غذا خوردن و مخصوصاً غذاهای قندی و کربوهیدراتی را افزایش می‌دهد بدیهی است که اختلالات قند خون، عدم تحمل به گلوکز، دیابت نوع دو و اختلال متابولیسم را شامل شوند.

البته غیر از خواب عوامل دیگری هم هستند که بر سطح گرلین و لپتین تأثیر می‌گذارند. مثل عادات غذایی، ورزش و فعالیت بدنی، استرس و اضطراب و مخصوصاً ژنتیک افراد.

مرز باریک فواید و مضرات ورزش

فکرش را بکنید، فردی که به دلیل مشغله بالا و استرس و اضطرابی که دارد و یا به هر دلیل دیگری دچار اختلالات خواب شده، دیر می‌خوابد و زود بیدار می‌شود. همین فرد قصد کاهش وزن داشته و تصمیم گرفته هر روز صبح هم ۱ ساعت ورزش داشته باشد. یا اینکه شب‌ها به باشگاه برود. اگر شما خواب کافی نداشته باشید انرژی کافی برای ورزش کردن نخواهید داشت. درست است. شما با ورزش کردن کالری می‌سوزانید اما بی‌خوابی کار خود را می‌کند و تغییرات هورمون‌های لپتین و گرلین باعث پرخوری روزانه خواهند شد. درحالی‌که شما اصلاً حواستان به آن‌ها نیست و توقع لاغر شدن دارید.

خواب خوب با بدن ما چه می‌کند؟

بیشتر محققان ۷ تا ۹ ساعت خواب را برای بالغین مناسب دیده‌اند. البته نیاز بدن به خواب به سن و سال فرد هم بستگی دارد. هرچه جوان‌تر باشید خواب بیشتری هم احتیاج خواهید داشت؛ اما مسئله آن است که گروه آسیب‌پذیر اصلی از اختلالات خواب هم همین جوان‌ها هستند. جالب آنجاست که مطالعه‌ها نشان داده‌اند، افرادی که کمتر از ۷ ساعت خواب شبانه دارند نه تنها سطح سرمی لپتین پایین و سطح سرمی گرلین بالاتری از نرمال دارند، درصد چربی بدنشان هم بالاتر خواهد بود. درحالی‌که بیشتر این چربی‌ها هم در ناحیه شکم تجمع دارند. پس می‌تواند گفت درصد و الگوی چربی بدن هم از خواب ما تأثیر می‌گیرد.

 

 

 

العالم

 

پاسخی بگذارید


Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

کرج رسا
آخرین اخبار
محمدعلى طاهرى سرکرده فرقه ضاله عرفان حلقه
آخرین وضعیت سرکرده فرقه انحرافى عرفان حلقه
برداشتن سنگ قبر از مزار منسوب به حضرت عیسی (ع) +ویدیو
برداشتن سنگ قبر از مزار منسوب به حضرت عیسی (ع) + ویدیو
فرود اضطراری هواپیما در دمام عربستان به خاطر مشاجره شش بازیکن الاهلی!
فرود اضطراری هواپیما در دمام عربستان به خاطر مشاجره شش بازیکن الاهلی!
بارش سنگین برف و انسداد جاده شمشک - دیزین
بارش سنگین برف و انسداد جاده شمشک – دیزین
شلیک موشک بالستیک به فرودگاه جده
شلیک موشک بالستیک به فرودگاه جده
چتربازان روس، فارسی و عربی می‌آموزند
چتربازان روس، فارسی و عربی می‌آموزند
تولد کوروش
چرا ۷ آبان ماه روز جهانی کوروش کبیر است؟ + زندگینامه و تصاویر
جوانی با سرمایه ۳ میلیون به درآمد ۸ میلیونی در ماه رسید
جوانی با سرمایه ۳ میلیون به درآمد ۸ میلیونی در ماه رسید
طرح براندازی آمریکا در ایران و ۶ کشور منطقه
طرح براندازی آمریکا در ایران و ۶ کشور منطقه
انفجار، صادرات گاز ایران به ترکیه را قطع کرد
انفجار، صادرات گاز ایران به ترکیه را قطع کرد
نتایج نهایی دیدارهای هفته دهم لیگ برتر
نتایج دیدارهای هفته دهم لیگ برتر + جدول
تصادف خاور و خودروی دنا در جاده کیاسر با 5 مصدوم
برخورد خاور و خودروی دنا در جاده کیاسر با ۵ مصدوم
عکس روز: بزرگترین بیابان شنی جهان
عکس روز؛ بزرگترین بیابان شنی جهان
نحوه برخورد والدین با کنجکاوی‌های جنسی کودکان
نحوه برخورد والدین با کنجکاوی های جنسی کودکان
"رامبو"ی داعش در جنوب موصل شکار شد
رامبوی داعش در جنوب موصل شکار شد
العامری: اجازه مداخله ترکیه در عملیات موصل را نمی‌دهیم
العامری: اجازه مداخله ترکیه در عملیات موصل را نمی‌دهیم
مشاور کلینتون: به زور کشتی‌های ایرانی را متوقف کنید تا به سعودی‌ها کمک شود
به زور کشتی‌های ایرانی را متوقف کنید تا به سعودی‌ها کمک شود
ماریا زاخاروا
روسیه: تسلیحات انتقالی آمریکا به سوریه در نهایت به دستان تروریست ها خواهد افتاد
آغاز عملیات «حشد‌الشعبی» از محور غربی موصل
آغاز عملیات «حشد‌ الشعبی» از محور غربی موصل
تفاهم نامه همکاری های تجاری بین البرز و اوکراین امضا شد
تفاهم نامه همکاری های تجاری بین البرز و اوکراین امضا شد