تارخ انتشار: یکشنبه ۳ آذر ۱۳۹۲ - ۲۱:۰۲
کد خبر : 8572
چاپ خبر
بازدیدها: 254

رییس‌ جمهور: تحریم‌ ها قدم به قدم برداشته خواهد شد/ اکنون نوبت فعالان اقتصادی است

حسن روحانی نشست خبری

کرج رسا: رئیس‌ جمهور با اشاره به توافق ایران و ۱+۵ اظهار کرد: در مذاکرات، دنیا به این احساس رسید که تکریم ملت ایران پاسخ خواهد داد و تحریم نمی‌تواند کارساز باشد.

به گزارش کرج رسا، حجت‌ الاسلام والمسلمین حسن روحانی در نشست خبری صبح امروز خود با بیان اینکه “گزارش کوتاهی از تلاش‌های پیگیر تیم دیپلماتیک و دوستانمان به عنوان تیم مذاکرات هسته‌ای ارائه خواهم داد”، گفت: دستاورد این تلاش‌ها جلوه بیشتر کرامت و بزرگی ملت ایران بود.

وی با بیان اینکه “ملت ایران همواره در طول تاریخ دارای عظمت و سربلندی‌هایی بوده که توجه جهانیان را به خود جلب کرده است”، افزود: در این مذاکرات دنیا به این احساس رسید که تکریم ملت ایران پاسخ خواهد داد و تحریم نمی‌تواند کارساز باشد.

رییس‌جمهور تاکید کرد: دولت تدبیر و امید به دنبال ایجاد فضای اعتماد بین جمهوری اسلامی ایران و کشورهایی است که آنها علاقه‌مند به ارتباط دوستانه با این ملت بزرگ هستند.

شعار دولت تعامل سازنده با جهان است

رییس جمهور در ادامه این نشست اظهار کرد: برای ایجاد اعتماد در سایه‌ی تبلیغات ناصحیح، دشمنان چهره‌ای را ترسیم کرده بودند و در واقع می‌خواستند ایران هراسی را در ا فکار عمومی جا بیاندازند.

وی با بیان این‌که منطق و استدلال و مذاکرات منطقی تیم دیپلماتیک ایران در کنار صدها مذاکره‌ی سیاسی دیگر این فضا را به وجود آورد که مسیر اعتماد کشورهای دیگر با ایران در مسیر درست خود قرار بگیرد، تاکید کرد: البته همانطور که بارها گفته شده اعتماد یک جاده‌ی دو طرفه است و ما هم باید نسبت به دیگران و به ویژه کشورهای غربی بتوانیم به اعتماد برسیم. البته برای دستیابی به اعتماد کامل راه طولانی در پیش است، اما قدم‌های اولیه در این زمینه برداشته شده است.

رئیس جمهور ضمن این‌که بحث بعدی را مساله تعامل با جهان عنوان کرد، گفت: شعار این دولت تعامل سازنده با جهان است که در سایه‌ی اعتماد به وجود خواهد آمد و در این راستا قدم‌های اولیه برداشته شد.

وی تصریح کرد:دولت از روز اول در کنار فعالیت‌های اقتصادی و سیاسی به معنای سیاست داخلی و فرهنگی و اجتماعی فعالیت سیاست خارجی خود را نیز آغاز کرد به ویژه از اوایل مهر ماه امسال سفر مقامات سیاسی ایران به بیشکک در شهریور و نیویورک در مهر ماه و شروع مذاکرات ۱+۵ با ایران در سطح وزیران در قدم اول در نیویورک و قدم‌های بعدی در ژنو برداشته شد.

قدرت‌ های جهان حقوق هسته‌ ای ایران را به رسمیت شناخته‌ اند

رییس‌جمهور در ادامه نشست خبری خود با بیان اینکه “حاصل مذاکرات این است که ۱+۵ یا به نوعی دیگر قدرت‌های جهان حقوق هسته‌ای ایران را به رسمیت شناخته‌اند”، گفت:‌ البته جمهوری اسلامی ایران این حق را به طور ذاتی دارد. معاهده NPT این حق را به همه کشورهای امضاکننده آن داده است.

حسن روحانی اضافه کرد: اکنون بیش از ۴۰ کشور در دنیا مشغول غنی‌سازی هستند و آژانس هم بر همین مبنا بر کشورهایی که سوخت هسته‌ای تولید می‌کنند، نظارت می‌کند.

وی همچنین اظهار کرد: اذعان قدرت‌های بزرگ به این حق ایران (حقوق هسته‌ای) از دیدگاه سیاسی بسیار ارزشمند است.

رییس‌جمهور در ادامه، دستاورد دوم مذاکرات را «کسب حق غنی‌سازی ایران در خاک خود» دانست و افزود: هرکس هر تفسیری بخواهد می‌تواند از این حق بکند. در متن توافقنامه به صراحت آمده است که ایران غنی‌سازی خود را انجام می‌دهد.

روحانی اضافه کرد: من به ملت ایران اعلام می‌کنم که فعالیت غنی‌سازی ایران بصورت سابق ادامه پیدا می‌کند و نطنز، فردو، اراک، اصفهان و بندرعباس به فعالیت خود ادامه می‌دهند.

سازمان تحریم با اجرای این توافق شکسته شد

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، رئیس جمهور در ادامه این نشست خبری با بیان این‌که دستاورد سوم در این توافق این نکته است که قدرت‌های جهانی اعلام کردند با پایان یافتن مذاکرات جامع که بلافاصله از امروز آغاز می‌شود و توافق جامع، تمام تحریم‌ها برداشته خواهد شد از جمله تحریم‌های سازمان ملل ، تحریم‌های یک جانبه از سوی اتحادیه‌ی اروپا و یا آمریکا گفت: در این توافق نامه اعلام شده است که تمام تحریم‌ها قدم به قدم با ادامه مذاکرات برداشته خواهد شد. این نکته‌ی دیگری است که در این توافق بر آن تصریح شده است.

روحانی با اشاره به این که سازمان تحریم با اجرای این توافق شکسته شد چه دیگران از این لفظ خوششان بیاید و چه بدشان بیاید افزود: ترک‌ها در سازمان تحریم‌ از دیشب آغاز شده است و هر چه زمان بگذرد فاصله ترک‌ها بیشتر خواهد شد.

وی با بیان این‌که در اولین قدم برخی تحریم‌ها با اجرای توافق برداشته خواهد شد تصریح کرد: تحریم‌هایی که به صورت فزاینده ادامه می‌یافت از امروز یعنی از شروع اجرای توافق متوقف خواهد شد.

وی افزود: بخشی از تحریم‌های بانکی در اجرای این توافق شکسته خواهد شد و این ۶ ماه آغازی برای یک تجربه جدید برای ملت ایران است و اگر طرف‌های توافق ما یعنی ۱+۵ به این توافق عمل کنند ایران هم به این توافق عمل خواهد کرد و اجرای آن شروع مذاکرات جامع نهایی است.

روحانی با بیان این که این مذاکرات و توافق اولیه در مسیر هسته‌یی بود خاطر نشان کرد: خوشحالیم که بعد از ۱۰ سال یک توافق در این سطح ولو اولیه و برای ۶ ماه بین ایران و قدرتهای بزرگ حاصل شد.

رئیس جمهور خاطر نشان کرد:‌بلافاصله بحث و مذاکره پیرامون توافق جامع و همه جانبه آغاز خواهد شد و این مذاکرات می‌تواند مذاکرات پایانی باشد.

ایران به دنبال سلاح هسته‌ ای نیست

به گزارش ایسنا رییس‌جمهور در ادامه با بیان این‌که از طرف ایران اراده‌ای جدی برای شروع و ادامه مذاکرات وجود دارد، گفت: امیدواریم طرف مقابل نیز این اراده جدی و صادقانه را داشته باشد. وقتی احترام و منافع متقابل باشد و وقتی از موضع برابر با هم سخن می‌گوییم چقدر خوب حرکت به سمت جلو خواهد بود.

وی افزود: امیدواریم با همین اصول بتوانیم مذاکرات بعدی را با توافق کامل ادامه دهیم.

روحانی با تاکید بر این‌که ملت ایران به دنبال سلاح هسته‌یی نیست، گفت: بعد از مذاکرات جامع و توافق نهایی در یک سال دیگر کسی نیاید بگوید که ما مانع شدیم تا ایران به سلاح هسته‌یی دست یابد. این از آن جو‌ک‌های خنده‌دار تاریخی است. ایران هیچ گاه دنبال سلاح هسته‌یی نبوده است و این موضوع را فقط من نمی‌گویم. آژانس هر بار که آمد و بازرسی‌های گسترده انجام داد گفت که فعالیت‌های هسته‌یی ایران انحرافی پیدا نکرده است.

روحانی با تاکید دوباره بر این‌که ایران به دنبال سلاح هسته‌یی نیست و نخواهد بود، افزود: اگر دنیا هدفش این است که ایران فعالیتش انحرافی نداشته، بداند خودبخود این موضوع تحصیل حاصل و انجام شده است، اما اگر کسی به دنبال این است که ایران را از توسعه بازدارد بداند که این کار امکان‌ناپذیر خواهد بود.

وی تاکید کرد: فناوری هسته‌یی برای توسعه ایران است و این فناوری بومی شده و جوان‌های کشور ما دانشمندان و اساتید کشور کوششی را که حداقل از سال ۱۳۶۷ آغاز شده و تا امروز ادامه یافته است و به ثمر رسانده‌اند، ادامه خواهند داد و ما آماده‌ایم که در این راستا با دنیا و آژانس همکاری کنیم تا شبهات و اقدامات در این زمینه مرتفع شود.

موفقیت در مذاکرات، در سایه رهنمودهای رهبری، حمایت ملت و تلاش دیپلمات‌ها بوده است

رئیس‌جمهور در ادامه صحبتهای خود گفت: لازم می‌دانم بگویم موفقیتی که تا امروز حاصل شده، در سایه رهنمودهای رهبری، حمایت‌های بی‌دریغ ملت بزرگ و تلاش و کوشش‌های دیپلمات‌ها و دستگاه‌های کشور از جمله شورای عالی امنیت ملی و مجلس شورای اسلامی بوده است.

روحانی ادامه داد: من لازم می‌دانم یاد امام عزیز را گرامی بدارم که در سایه راه و خط او مردم ایران مسیر استقلال، استقامت و ایستادگی را آموختند و عملی کردند. از رهنمودهای رهبری هم که از ابتدا تاکنون ارشادهای ایشان برای ما راهگشا بوده و همچنین از شهدا و خانواده شهدا و بویژه خانواده شهدای هسته‌ای تشکر می‌کنم.

وی در ادامه با اشاره به اینکه “امروز ایران دارای فن‌آوری هسته‌ای و توان غنی‌سازی است”، اظهار کرد: این توانایی ادامه می‌یابد و ما در همه زمینه‌های صلح‌آمیز هسته‌ای، فعالیت خود را ادامه می‌دهیم و با تلاش سازمان انرژی اتمی و رئیس این سازمان و همه اندیشمندان و دانشمندان، این راه ادامه خواهد یافت.

رییس‌جمهور همچنین اظهار کرد: وقتی تیم هسته‌ای از سفر بازگشتند، مفصل‌تر درباره جزئیات این توافقنامه صحبت می‌کنند.

به خانواده‌ های شهدای هسته‌ ای افتخار می‌کنیم

به گزارش ایسنا، در این لحظه با اشاره رئیس‌ جمهور، خانواده شهدای هسته‌ ای در کنار وی قرار گرفتند.

روحانی گفت: ما به این خانواده‌های عزیز افتخار می‌کنیم. آنها در این مسیر عزیزترین فرد خود را تقدیم کردند و همواره به این ایثار افتخار می‌کنند. ما به صبر و ایثار آنها افتخار می‌کنیم.

مسیر را آماده کردیم؛ اکنون نوبت فعالان اقتصادی است

وی در ادامه با بیان اینکه “اکنون نوبت فعالان اقتصادی است”، خطاب به فعالان این عرصه تصریح کرد: ما مسیر را آماده و هموار کردیم؛ از امروز تلاش و کوشش شما آغاز می‌شود.

رییس‌جمهور خطاب به مردم نیز گفت: من به مردم عرض می‌کنم که ما هرچه داریم از ایستادگی، وحدت و انسجام و حمایت بی‌دریغ شما داریم.

روحانی در پایان با بیان اینکه “حماسه ۲۴ خرداد را مردم آفریدند که امروز این موفقیت یکی از ثمرات آن حماسه سیاسی است”، خاطرنشان کرد: امروز نود و نهمین روز آغاز بکار دولت است و دولت افتخار می‌کند که قبل از پایان ۱۰۰ روز این موفقیت را به دست آورده است. من امیدوارم این مسیر با کمک شما مردم ادامه یابد.

گفتنی است، نشست خبری رییس‌ جمهور در حیاط ساختمان دفتر رییس‌جمهور برگزار شد.

در این نشست اسحاق جهانگیری، علی‌ اکبر صالحی، حسام‌ الدین آشنا، محمدرضا صادق، محمدرضا نهاوندیان و حجت‌ السلام والمسلمین شهیدی، رییس‌جمهور را همراهی کردند.

در نشست خبری رییس‌ جمهور، خانواده برخی شهدای هسته‌ای کشورمان نیز حضور داشتند.

پاسخی بگذارید


Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

کرج رسا
آخرین اخبار
انفجار بمب در آنتالیای ترکیه
انفجار بمب در آنتالیای ترکیه
بارش نخستین برف پاییزی در محور کرج چالوس
عکس خبر؛ بارش نخستین برف پاییزی در محور کرج چالوس
واگذاری برخی آزمایشگاه های تشخیص طبی البرز به شرکت خارجی صحت ندارد
واگذاری آزمایشگاه های تشخیص طبی البرز به شرکت خارجی صحت ندارد
رای گیری انتخابات ریاست جمهوری آمریکا شروع شد
رای گیری انتخابات ریاست جمهوری آمریکا شروع شد
سخنگوی سازمان امداد و نجات از برخورد زنجیره‌ای ۵ دستگاه سواری با اتوبوس در محور قزوین ـ کرج خبر داد و گفت:‌ بر اثر این حادثه ۷۰ مسافر دچار آسیب شدند.
برخورد زنجیره‌ای ۵ سواری با اتوبوس/ ۷۰ مسافر دچار آسیب شدند
56 هکتار از اراضی ملی البرز از چنگ متصرفان خارج شد
۵۶ هکتار از اراضی ملی البرز از چنگ متصرفان خارج شد
اعزام نخستین کاروان دانش آموزی راهیان نور فردیس به مناطق جنوب کشور
اعزام کاروان دانش آموزی راهیان نور فردیس به مناطق جنوب کشور
دایناسورهای غول‌پیکر 'از قاره ها عبور کردند'
دایناسورهای غول پیکر از قاره ها عبور کردند
مریم قهرمانی
سفر رئیس جمهور به البرز باید سرعت اجرای پروژه‌های ملی را افزایش دهد
کری و ظریف برنده جایزه چتم‌هاوس شدند
کری و ظریف برنده جایزه چتم هاوس شدند
طلاق عجیب عروس سعودی؛ دو ساعت بعد عروسی!
طلاق عجیب عروس سعودی؛ دو ساعت بعد عروسی!
خط و نشان ترامپ برای ایران
خط و نشان ترامپ برای ایران
سامانه موشکی سارمات
نخستین تصویر از «پادشاه» موشک های اتمی روسیه + عکس
دستگيري هکر 215 ميليوني در فرديس
دستگیری هکر ۲۱۵ میلیونی در فردیس
شهيد "بهرام پور اسفندياري
اقتدار و موفقیت روز افزون کشور مرهون فداکاری های شهداست
دستگیری تامین کننده اصلی بزرگترین محموله قاچاق پرندگان در البرز
دستگیری تامین کننده اصلی بزرگترین محموله قاچاق پرندگان در البرز
سن مناسب ازدواج
خط پایان ازدواج!
توقيف بيش از 900 وسيله نقليه متخلف در البرز
توقیف بیش از ۹۰۰ وسیله نقلیه متخلف در البرز
هرگونه افزایش حقوق و مزایا و استخدام‌های جدید ممنوع است/ تعیین شرایط ویژه برای تامین هزینه مواد مصرفی و ملزومات ادارات، سفرهای خارجی کارکنان و خرید خودروهای داخلی
هرگونه افزایش حقوق و مزایا و استخدام‌های جدید ممنوع است
افتتاح دانشگاه جامع علمی کاربردی قطعه سازان البرز
افتتاح دانشگاه جامع علمی کاربردی قطعه سازان البرز