تارخ انتشار: شنبه ۲۸ تیر ۱۳۹۳ - ۱۰:۲۱
کد خبر : 51807
چاپ خبر
بازدیدها: 937

ساماندهی موسسات مالی و اعتباری؛ ‌قوه قضاییه به کمک بانک مرکزی آمد

بانک مرکزی

با بررسی‌ های اخیر شورای پول و اعتبار در مورد نظارت بر موسسات پولی و اعتباری و احتمال ورود قوه قضاییه به این موضوع همچنین تاکیدات رییس کل بانک مرکزی به نظر می رسد طرح ساماندهی بازارهای غیرمتشکل پولی به مرحله تازه‌ای وارد شده است.

به گزارش کرج رسا، به طور یقین جایگاه موسسات و بانک ها در هیچ اقتصادی از جمله اقتصاد ایران قابل انکار نیست؛ به طوری که کانال انتقال سیاست های پولی بوده و هدایت نقدینگی به سمت فعالیت های اقتصادی، ارائه سازو کار و پرداخت و تسهیل جریان پرداخت ها در مبادلات داخلی و فرامرزی، ایجاد ارزش افزوده برای اقتصاد و همچنین کمک به رشد اقتصادی، ارائه‌ی خدمات مالی متنوع و در نهایت کاهش خدمات بانکی از طریق ایجاد شرایط رقابتی و واسطه‌ گری مالی از طریق جمع‌آوری پس اندازها و تامین تخصیص سرمایه مورد نیاز بخش‌ های مختلف اقتصادی را بر عهده می گیرند.

اما در کنار مزیت‌هایی که می تواند از طریق سیستم بانکی برای نظام اقتصادی ایجاد شود، نظارت و ساماندهی بانک‌ها و موسسات پولی و اعتباری که در سال های گذشته به طور قابل ملاحظه‌ای بر تعدادشان افزوده شده است از اهمیت دوچندانی برخوردار خواهد بود آن هم در شرایطی که با وجود تاکید قانون پولی و بانکی مبنی ایجاد بانک‌ها و موسسات اعتباری با مجوز بانک‌ مرکزی و یادآوری این موضوع در قانون برنامه پنجم توسعه بازهم موسسات پولی و مالی بدون کسب مجوز ایجاد و در بسیاری از موارد بدون توجه به قوانین و مصوبات بانک مرکزی به فعالیت می پردازند.

در عین حال برخی کارشناسان معتقدند که تعداد موسسات مالی و اعتباری کشور زیاد نیست؛ اما به دلیل بی قانونی و نبود کنترل در زمان تشکیل و ادامه حیات آنها موجب شده تا این موسسات به بدترین وجه، توسعه یافته و به طور قانونمند شکل نگیرند که در نهایت مشکلاتی را برای سیستم بانکی بوجود می‌آورند. مسایلی که حمایت مردم را درپی ندارد چراکه در سویی منجر به اعتراض و نگرانی مشتریان این موسسات در مورد سپرده‌هایشان می شود و در سویی دیگر بانک مرکزی تذکر می‌دهد که اگر مردم، موسسه غیر مجازی را انتخاب کرده و وجوه خود را در آن سرمایه گذاری کنند مسوولیت با خودشان است و دولت، بانک مرکزی و هیچ یک از مقامات کشوری در این زمینه هیچ کمکی نخواهند کرد!

اما در حالی که از حدود سال ۱۳۹۱ بانک مرکزی در اقدامی جدی‌تر در راستای ساماندهی بازار غیرمتشکل پولی، تعدادی از موسسات را ادغام کرد و یا در اقدامی دیگر نام تعدادی دیگر از موسسه‌ها و بانک‌ها را از سایت خود حذف کرد. هنوز نظارت کاملی بر این موسسات وجود نداشته و در برخی موارد مغایر با سیاست های بانک مرکزی حرکت می کنند. به طوری که در نمونه ای بارز، بعد از تفاهم بانکداران برای کاهش و ساماندهی سود سپرده های بانکی بازهم در این موسسات تخلف قانونی مشهود بوده و به این تفاهم عمل نمی کنند که به طور طبیعی اعتراض بانکداران را نیز به همراه خواهد داشت.

با این وجود مقامات بانک مرکزی به خصوص در ماه های اخیر بارها برطرح ساماندهی بازار غیر متشکل پولی و عزم جدی این بانک برای نظارت هر چه بیشتر بر موسسات پولی و مالی غیر مجاز و ساماندهی آن ها تاکید کرده اند.

لغو تبلیغات موسسات غیرمجاز در صدا و سیما

این در حالی است که اخیرا ولی الله سیف-رییس کل بانک مرکزی از بررسی موضوع ساماندهی بازار غیر متشکل پولی و اخذ تصمیماتی در راستای ایجاد نظم بین موسسات پولی خبر داد.

وی همچنین از برخورد بانک مرکزی با موسساتی که خارج از نظارت آن فعالیت می کنند سخن گفت و این را هم یادآور شد که طی نامه ای به صداو سیما خواسته اند که تبلیغات موسسات پولی و مالی غیرمجاز لغو شود.

بر این اساس شورای پول و اعتبار نیز در آخرین تصمیمات خود در هفته گذشته به بحت موسسات اعتباری نیز پرداخت و ضمن تصویب اساسنامه نمونه موسسات اعتباری غیربانکی (غیردولتی) مقرر کرد که موسسات اعتباری غیربانکی موجود ، حداکثر تا پایان دی ماه سال جاری و موسسات جدید به محض ایجاد، مشمول ضوابط شده و باید اساسنامه نمونه را تصویب کنند.

همچنین “آیین نامه ضوابط ناظر بر حداقل استانداردهای شفافیت و انتشار عمومی اطلاعات توسط موسسات اعتباری” نیز به تصویب شورای پول و اعتبار رسید و براساس آن، بانکها و موسسات اعتباری موظف به انتشار برخی از اطلاعات مرتبط با فعالیت در پایگاه اطلاع رسانی خود شدند تا ضمن اینکه قضاوت عمومی در مورد فعالیت بانکها و موسسات اعتباری با کیفیت بهتری انجام شده و نظام بانکی کشور در جایگاه مطلوبی قرار گیرد، امکان پاسخگویی مناسب از سوی این موسسات فراهم شود.

کار موسسات پولی غیر مجاز به مراجع قضایی افتاد

اما برخی اخبار اعلام شده از سوی حاضرین در جلسات اخیر شورای پول و اعتبار بیانگر تدوین دستورالعملی است که موسسات پولی و اعتباری را ملزم به رعایت آن می کنند. به طوری که اگر موسسات دارای فعالیت مالی و اعتباری عملکردی خلاف این ضوابط داشته باشند به قوه قضاییه معرفی می‌شوند.

این در حالی است که فعالیت این موسسات به خصوص در شهرستان‌ها با دقت بیشتری زیر نظر مراجع نظارتی قرار خواهد گرفت .

بنابراین گزارش، با وجود اینکه به نظر می رسد بانک مرکزی کمی محکم تراز گذشته در مسیر ساماندهی بازار غیر متشکل پولی گام گذاشته و باوجود اینکه گستره فعالیت موسسات پولی و اعتباری به اندازه بانک های بزرگ نبوده و برای نظام بانکی پرمخاطره نیست اما به هرحال این موسسات در نظام بانکی در حال فعالیت بوده و در مجموع ضمن اثرگذاری بر این سیستم با سرمایه مردم سروکار داشته و باید همانطوری که بانک مرکزی حامی منافع مردم در بانک ها است ضمانتی هم برای حفظ منافع مشتریان در موسسات پولی و اعتباری از جمله موسسات غیر مجاز وجود داشته باشد؛ بنابراین نظارت جدی تر بانک مرکزی نسبت به این موسسات مورد اهمیت است نظارتی دقیق با سنجش عواقبی که می تواند در پی داشته باشد.

 

 

 

 

همشهری

 

پاسخی بگذارید


Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

کرج رسا
آخرین اخبار
نتایج نهایی دیدارهای هفته دهم لیگ برتر
نتایج دیدارهای هفته دهم لیگ برتر + جدول
تصادف خاور و خودروی دنا در جاده کیاسر با 5 مصدوم
برخورد خاور و خودروی دنا در جاده کیاسر با ۵ مصدوم
عکس روز: بزرگترین بیابان شنی جهان
عکس روز؛ بزرگترین بیابان شنی جهان
نحوه برخورد والدین با کنجکاوی‌های جنسی کودکان
نحوه برخورد والدین با کنجکاوی های جنسی کودکان
"رامبو"ی داعش در جنوب موصل شکار شد
رامبوی داعش در جنوب موصل شکار شد
العامری: اجازه مداخله ترکیه در عملیات موصل را نمی‌دهیم
العامری: اجازه مداخله ترکیه در عملیات موصل را نمی‌دهیم
مشاور کلینتون: به زور کشتی‌های ایرانی را متوقف کنید تا به سعودی‌ها کمک شود
به زور کشتی‌های ایرانی را متوقف کنید تا به سعودی‌ها کمک شود
ماریا زاخاروا
روسیه: تسلیحات انتقالی آمریکا به سوریه در نهایت به دستان تروریست ها خواهد افتاد
آغاز عملیات «حشد‌الشعبی» از محور غربی موصل
آغاز عملیات «حشد‌ الشعبی» از محور غربی موصل
تفاهم نامه همکاری های تجاری بین البرز و اوکراین امضا شد
تفاهم نامه همکاری های تجاری بین البرز و اوکراین امضا شد
سیدعباس عراقچی
عراقچی: نگرانی ها درباره FATF واقعی است‌
پرچم عراق بر فراز بزرگترین مقر داعش در موصل
پرچم عراق بر فراز بزرگترین مقر داعش در موصل
جنین سنگی 35 ساله در شکم مادر الجزایری+عکس
جنین سنگی ۳۵ ساله در شکم مادر الجزایری + عکس
کری: آمریکا برای حل «نزاع سوریه» به کمک ایران و روسیه نیاز مبرم دارد
کری: آمریکا برای حل «نزاع سوریه» به کمک ایران و روسیه نیاز مبرم دارد
طوطی صاحب کویتی خود را رسوا کرد
طوطی صاحب کویتی خود را رسوا کرد
فتح‌اله حقیقی
سرانه ورزشی هر نفر در استان البرز ۴۰ سانتی متر مربع است
واشنگتن: داعش از رقه آماده حمله به اروپا می شود
واشنگتن: داعش از رقه آماده حمله به اروپا می شود
محمدجواد کولیوند
فضای مجازی به آفتی برای سرکشی به زندگی خصوصی مبدل شده است
حاجی رضا شاکرمی
۹۵ درصد سارقان جرائم خرد در استان البرز معتادند
شهرک صنعتی اشتهارد
راه‌اندازی مجدد ۶۲۹ واحد راکد و غیرفعال شهرک صنعتی اشتهارد ‌ایجاد اشتغال فراوان دارد