تارخ انتشار: سه شنبه ۵ آذر ۱۳۹۲ - ۱۳:۴۳
کد خبر : 8789
چاپ خبر
بازدیدها: 213

بررسی شعار "تحول صد روزه" دولت؛

شعار تحول اقتصادی در ۱۰۰ روز، عملی اشتباه بود!

ل

کرج رسا: حسن روحانی گفت :طی صد روز اقدامات موثری برای رفع مشکلات اقتصادی کشور صورت می دهد؛ این یکی از اشتباهات ایشان بود. مسلم است که در این مدت نمی توان کار موثری کرد و اگر برای حل این مشکلات اقدامات شتابزده صورت گیرد، راه حل هایی که ارائه می شود قطعا راه حل مناسبی نخواهد بود

به گزارش کرج رسا، نخستین دوره صد روزه فعالیت دولت جدید به پایان رسید و بسیاری از مردم، رسانه ها و نیز صاحب نظران و محافل سیاسی، اقتصادی و فرهنگی-اجتماعی چشم انتظار رونمایی از نخستین گزارشی هستند که «دکتر حسن روحانی» رییس جمهوری اسلامی ایران در شعارهای انتخاباتی و پس از انتخاب از سوی مردم بعنوان رییس جمهوری وعده آن را داده بود.

آنچه مشخص است اینکه عملکرد تصمیم گیرندگان دولتی در طول صد روز  گذشته بازخوردهایی مثبت یا منفی را بدنبال داشته که نتیجه طبیعی تضارب مولفه های تصمیم گیری با واقعیت های اجرای آن در کشور است؛ بویژه تصحیح مسیرها و روندهای هشت سال گذشته که از سوی کابینه و دولتمردان ناکارآمد تشخیص داده شده، نیازمند تدبیر، صرف هزینه و ظرفیت های مضاعفی بوده است.

پرسش اساسی این است که از نظر کارشناسان مستقل اقتصادی، کارنامه دولت چگونه است؟ سیاه، سفید یا نقره ای؟ آیا دولت فعلی توانسته توقعات اقتصادی مردم را برآورده کند و رئیس جمهور امشب چه گزارشی از عملکرد صد روزه خود به آنها خواهد داد؟

حل مشکلاتی چون تورم و نبود رونق اقتصادی، بیکاری، تعیین تکلیف هدفمندی و پرداخت یارانه ها، کنترل و کاهش قیمت کالاهای اساسی و نوسانات قیمت در بازار ارز و طلا و… البته میراثی بود که از دولت گذشته به دولت یازدهم به ارث رسید، اما اکنون حل این مشکلات مورد انتظار مردم است و آنان می پرسند دولت در این مدت به طور مشخص برای حل آن چه کرده است.

نگاهی به اوضاع اقتصادی کشور در صد روز اخیر نشان می دهد که در این زمان کوتاه برخی اقدامات در جهت بهبود وضع اقتصادی کشور صورت گرفته که از جمله می توان به ارائه اصلاحیه قانون بودجه سال ۹۲ و تثبیت نسبی نرخ ارز در بازار اشاره کرد.

دولت در این مدت اقداماتی در جهت حمایت از تولید مانند حل مشکل گشایش ال.سی ریالی انجام و یارانه برخی از کالاهای اساسی چون گندم را افزایش داده است.

با وجود این کارشناسان اقتصادی با نگاهی منتقدانه و از دریچه هایی دیگر به واقعیت های اقتصادی موجود معتقدند که در کنار تلاش های صورت گرفته از سوی دولت که قابل انکار نیست، برخی بهبود شاخص های اقتصادی مانند تورم و نرخ ارز، نتیجه طبیعی ایجاد آرامش در فضای سیاسی و بهبود چشم انداز و افق روابط بین الملل بوده و سیاست ورزی اقتصادی چشمگیری روی آن صورت نگرفته است.

وی خاطرنشان می کند: البته تلاش ها و زحمات دولت در این مدت قابل چشم پوشی نیست، اما به نظر من اگر دولت در این مدت نقشه مشخصی برای آینده ترسیم کند، هم کار بزرگی کرده و حتما لازم نیست کارنامه کمّی، ارائه دهد.

اعلام ۱۰۰ روزه اشتباه بود!

حل مشکلات اقتصادی کشور از جمله تورم، بیکاری و اصلاح قوانین و مقررات در صد روز قابل حل نیست؛ اما نکته ای که در این میان حائز اهمیت است این است که دولت آقای روحانی مثل دولت قبل مرتبا شعار نمی دهد و تغییرات غیرقابل پیش بینی در برنامه های کلان اقتصادی کشور ندارد.

این که آقای روحانی در اظهارات خود اعلام کرد، طی صد روز اقدامات موثری برای رفع مشکلات اقتصادی کشور صورت می دهد، یکی از اشتباهات ایشان بود. مسلم است که طی صد روز نمی توان کار موثری کرد و اگر برای حل این مشکلات اقدامات شتابزده صورت گیرد و ریشه های مشکل شناسایی نشود، راه حل هایی که ارائه می شود راه حل مناسبی نیست.

البته نباید از آقای روحانی و تیم اقتصادی ایشان انتظار معجزه داشت. اگر ایشان بتواند بر اساس پیش بینی ها تورم را تا سال دیگر به ۳۰ درصد برساند، اقدام موفقیت صورت داده است.

این طور نیست که اعتماد سرمایه گذاران برای ورود به تولید و فعالیت های کسب و کار بسرعت جلب شود، بلکه آنها در حال ارزیابی شرایط اقتصادی کشور و علائم مثبت هستند. در صورتی که آنها علامت مثبت را دریافت کنند، وارد کسب و کار می شوند و در نتیجه آن اشتغال ایجاد می شود بنابراین دولت روحانی باید جو اقتصادی کشور را تغییر دهد و ایجاد اطمینان و در نتیجه اشتغال کند.

به طور قطع ارائه یک گزارش اقتصادی در مورد عملکرد کارنامه یک دولت باید مبتنی بر هدف های تنظیم شده یا پیش بینی شده باشد که به آن برنامه می گویند.

شرایط اقتصادی امروز ایران شرایط خاصی است، هم رئیس جمهور قبلی و هم رئیس مجلس فعلی نگرانی خود را از شرایط اقتصادی کشور اعلام کردند، اما رئیس جمهور قبلی ریشه مشکلات را عامل بیرونی و تورم می دانست، در حالی که مجلس بر این باور بود که سیاستگذاری های داخلی، نداشتن تدبیر و همچنین تحریم عامل این مشکلات است. فارغ از این که کدام یک درست می گفتند، اما هر دو به مثابه پزشکی بودند که به جای آن که پس از تشخیص بیماری به درمان آن بیندیشند، نگرانی را تشدید می کردند.

اکنون با روی کار آمدن دولت یازدهم باید بدون نفی عملکرد دولت های قبلی به ریشه یابی علائم رکود اقتصادی، تورم، کاهش سطح سرمایه گذاری و مسائل مختلف پرداخت و برای برون رفت به راه حل ها اندیشید.

همچنین باید توجه کرد که سیاست های ضدتورمی معمولا به رکود منتهی می شود و تا زمانی که انتظارات تورمی مهار نشود مهار کوتاه مدت تورم نتیجه بخش نخواهد بود. انتظارات تورمی درجامعه بالاست و سود سپرده بلند مدت گواه سطح این انتظارات است. وقتی که سود سپرده کوتاه مدت در حدود ۱۷درصد در بانک ها افزایش یافته است، گواه بالا بودن سطح انتظارات تورمی است و بنابراین سیاست های ضد تورمی دولت حداقل باید ۲۴ ماه ادامه یابد و در این دوره رکود تحمل شود تا انتظارات تورمی سرکوب شود.

منبع: کمال مهر

 

 

پاسخی بگذارید


Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

کرج رسا
آخرین اخبار
نتایج نهایی دیدارهای هفته دهم لیگ برتر
نتایج دیدارهای هفته دهم لیگ برتر + جدول
تصادف خاور و خودروی دنا در جاده کیاسر با 5 مصدوم
برخورد خاور و خودروی دنا در جاده کیاسر با ۵ مصدوم
عکس روز: بزرگترین بیابان شنی جهان
عکس روز؛ بزرگترین بیابان شنی جهان
نحوه برخورد والدین با کنجکاوی‌های جنسی کودکان
نحوه برخورد والدین با کنجکاوی های جنسی کودکان
"رامبو"ی داعش در جنوب موصل شکار شد
رامبوی داعش در جنوب موصل شکار شد
العامری: اجازه مداخله ترکیه در عملیات موصل را نمی‌دهیم
العامری: اجازه مداخله ترکیه در عملیات موصل را نمی‌دهیم
مشاور کلینتون: به زور کشتی‌های ایرانی را متوقف کنید تا به سعودی‌ها کمک شود
به زور کشتی‌های ایرانی را متوقف کنید تا به سعودی‌ها کمک شود
ماریا زاخاروا
روسیه: تسلیحات انتقالی آمریکا به سوریه در نهایت به دستان تروریست ها خواهد افتاد
آغاز عملیات «حشد‌الشعبی» از محور غربی موصل
آغاز عملیات «حشد‌ الشعبی» از محور غربی موصل
تفاهم نامه همکاری های تجاری بین البرز و اوکراین امضا شد
تفاهم نامه همکاری های تجاری بین البرز و اوکراین امضا شد
سیدعباس عراقچی
عراقچی: نگرانی ها درباره FATF واقعی است‌
پرچم عراق بر فراز بزرگترین مقر داعش در موصل
پرچم عراق بر فراز بزرگترین مقر داعش در موصل
جنین سنگی 35 ساله در شکم مادر الجزایری+عکس
جنین سنگی ۳۵ ساله در شکم مادر الجزایری + عکس
کری: آمریکا برای حل «نزاع سوریه» به کمک ایران و روسیه نیاز مبرم دارد
کری: آمریکا برای حل «نزاع سوریه» به کمک ایران و روسیه نیاز مبرم دارد
طوطی صاحب کویتی خود را رسوا کرد
طوطی صاحب کویتی خود را رسوا کرد
فتح‌اله حقیقی
سرانه ورزشی هر نفر در استان البرز ۴۰ سانتی متر مربع است
واشنگتن: داعش از رقه آماده حمله به اروپا می شود
واشنگتن: داعش از رقه آماده حمله به اروپا می شود
محمدجواد کولیوند
فضای مجازی به آفتی برای سرکشی به زندگی خصوصی مبدل شده است
حاجی رضا شاکرمی
۹۵ درصد سارقان جرائم خرد در استان البرز معتادند
شهرک صنعتی اشتهارد
راه‌اندازی مجدد ۶۲۹ واحد راکد و غیرفعال شهرک صنعتی اشتهارد ‌ایجاد اشتغال فراوان دارد