تارخ انتشار: دوشنبه ۵ اسفند ۱۳۹۲ - ۱۳:۱۵
کد خبر : 24518
چاپ خبر
بازدیدها: 655

چه کنیم که کودکان مبتلا به آسم نشوند/ خود درمانی آسم ممنوع!

آسم

کرج رسا: در یک تحقیق میدانی ۳۵.۵ درصد از کودکان در تهران یکی از علائم آسم را از خود نشان داده‌ اند.

به گزارش کرج رسا، حال اگر فرض کنیم حتی ۵۰ درصد آنها در نهایت به آسم قطعی تبدیل شود یک تراژدی بزرگ انسانی است. این آماری است که رئیس انجمن آسم و آلرژی ایران دکتر مصطفی معین آن را اعلام کرده است.

بیماری آسم از شایع‌ترین بیماری‌هایی است که به دلایل مختلف روزبه‌روز به تعداد افرادی که به آن مبتلا می‌شوند اضافه می‌شود. در سالی که روز‌های پایانی آن است تعداد روز‌های هوای پاک و سالم در تهران و شهر‌های بزرگ بسیار کم بود. طوری که تابلو‌ی ایستگاه‌های سنجش آلودگی هوا در شهر تهران نشان داد، شاخص کیفیت هوا در بیشتر روزهای سال بالاتر از ‌عدد۱۰۰(۱۰۱تا ۲۰۰ ناسالم) بود. این شاخص و این عدد، میزان آلاینده اصلی ذرات معلق کمتر از PM2. 5 را هم نشان می‌دهد که برای افراد مبتلا به بیماری‌های قلبی یا ریوی، سالمندان و کودکان بیشترین ضرر را دارد. این گروه‌ها باید از هرگونه فعالیت فیزیکی خارج از منزل در این روزها بپرهیزند و افراد عادی نیز باید از فعالیت‌های طولانی یا سنگین خارج از منزل خودداری کنند.

اثرات بهداشتی آلاینده ذرات معلق کمتر از ۲/۵ میکرون در شرایط ناسالم برای گروه‌های حساس، شامل افزایش احتمال علائم تنفسی در افراد حساس، تشدید بیماری‌های قلبی و ریوی، مرگ‌ومیر زودرس در افراد مبتلا به بیماری‌های قلبی، ریوی و افراد مسن می‌شود. به گفته دکتر مصطفی معین آلودگی هوا در همه سیستم‌ها و اندام‌های بدن تأثیر منفی بر جا می‌گذارد و مهم‌ترین ارگانی که تحت‌تأثیر قرار می‌گیرد ریه است.‌ مصطفی معین، استاد دانشگاه علوم‌پزشکی تهران تصریح کرد: سومین عامل مرگ‌ومیر بعد از بیماری‌های قلبی و عروقی و سرطان‌ها، مشکلات تنفسی است که در رأس آن آسم و بیماری انسدادی مزمن ریه یا COPD قرار دارد.

معین به تحقیقات جدید انجام شده اشاره داشت و افزود: متأسفانه در این تحقیقات مشخص شده است که آلاینده‌های هوای شهرها هم در پیدایش این بیماری و هم در تشدید و تبدیل آن به آسم غیر‌قابل‌کنترل یا حمله آسم و پیشرفت COPD و تبدیل آن به یک آسم حاد و خطرناک نقش دارند. این سموم نه‌تنها مبتلایان به بیماری‌های مزمن ریوی و قلبی را آسیب‌پذیر می‌کند بلکه کودکان را که به‌صورت عادی‌ حساس‌تر‌ هستند و در فرایند رشد قرار دارند آسیب‌پذیرتر می‌کند.

استاد دانشگاه علوم‌پزشکی تهران گفت: کودکان سرمایه آینده کشور هستند و نباید از دوران کودکی در معرض این آسیب قرار بگیرند. قربانیان اصلی آسم اول از همه کودکان و به‌خصوص کودکان زیر ۵سال هستند که در ادامه نوجوانان، جوانان و کهنسالان نیز ازجمله قربانیان آسم محسوب می‌شوند. مادران باردار نیز به‌خاطر جنینی که در رحم دارند از قربانیان آسم به شمار می‌آیند.

علل بروز آسم در کودکان

دکتر روزبه نقشین، فوق‌تخصص ریه و دانشیار دانشگاه علوم‌پزشکی ایران درباره علل بروز آسم در کودکان در گفت‌وگو با همشهری گفت: آسم یکی از شایع‌ترین بیماری‌های مزمن به‌خصوص در کودکان است. قریب به ۲۳۵میلیون انسان در سراسر جهان مبتلا به این بیماری هستند و متأسفانه طی دهه‌های گذشته با تغییر شیوه زندگی و صنعتی‌تر شدن جوامع، افزایش آمار شهرنشینی و آلودگی هوا در بعضی شهرها شیوع این بیماری رو به فزونی است. طبق مطالعات سازمان جهانی بهداشت پیش‌بینی می‌شود تا ۱۱سال آینده ۱۰۰میلیون انسان دیگر نیز به این بیماری مبتلا شوند. آمار رسمی ولی تقریبی که از کشورمان وجود دارد شیوع آسم را بین ۵تا ۸درصد از ایرانی‌ها نشان می‌دهد.

وی گفت: در بسیاری از اوقات کودک یا فرد بزرگسال مبتلا به آسم است ولی خانواده و خود بیمار آگاهی از این بیماری ندارند. فرد مبتلا به آسم به سختی نفس می‌کشد، به‌خصوص سرفه‌های طولانی مدت دارد که در هنگام فعالیت بیشتر می‌شود. آسم در اوقاتی از سال باعث بیدار شدن بیمار حدود ساعت ۴تا ۵بامداد می‌شود. آسم بیماران در تماس با بوی سیگار، دود‌، هوای سرد و محرک‌های شیمیایی مثل اسید و سفید‌کننده‌ها و غیره شدید‌تر می‌شود.

این بیماران گاهی احساس سنگینی و فشار روی قفسه سینه می‌کنند و صدای خس‌خس در ریه خود دارند. نکته بسیار مهم این واقعیت است که اکثر مبتلایان فقط گاهی این نشانه‌ها را به‌صورت حملات چند روزه‌، چند هفته یا حتی برای چند ساعت تجربه کرده‌اند و چون بدون درمان این علائم برطرف می‌شود بیمار و خانواده آن را به‌حساب سرماخوردگی یا حساس بودن به سرما و آلودگی هوا می‌گذارند. در نتیجه به جای اینکه درصدد مراجعه به پزشک و انجام اقدامات تشخیصی و درمانی برآیند به مصرف خودسرانه ضد‌سرفه‌های مختلف، قرص‌های ضد‌حساسیت (آنتی‌هیستامین) و گاهی آنتی‌بیوتیک پناه می‌برند. آنها همچنین به توصیه اطرافیان، به‌صورت خودسرانه از داروهای گیاهی و روش‌های درمانی غیرعلمی استفاده می‌کنند یا آمپول‌های حاوی کورتون را به‌عنوان آمپول ضدحساسیت مصرف می‌کنند.

راه‌‌ های پیشگیری از بروز آسم

دبیر انجمن متخصصان ریه ایران درباره آسم در کودکان گفت: در کودکان زیر ۶سال تجربه شنیدن خس‌خس سینه توسط والدین بسیار شایع است و در مواردی حتی نزدیک به ۵۰درصد از این گروه سنی چنین تجربه‌ای را داشته‌اند. شایع‌ترین عامل آن عفونت‌های ویروسی در سال‌های اول عمر است ولی آلودگی هوا مخصوصا آلودگی ناشی از احتراق گازوئیل که متأسفانه در شهر‌های بزرگ ایران تبدیل به یکی از اصلی‌ترین تهدیدها برای سلامتی مردم شده است می‌تواند نقش مهمی در ایجاد خس‌خس سینه داشته باشد. در عین حال اگر در محیط زندگی کودک، دخانیات اعم از سیگار و قلیان استفاده شود خطر شیوع بیماری آسم را نیز به همراه دارد.

به گزارش همشهری، این فوق‌ تخصص ریه در مورد رابطه‌ مصرف ویتامین D در دوران بارداری و آسم کودکان گفت: متأسفانه کمبود ویتامین D در کشورمان بسیار رایج است و همین امر به ظاهر ساده با تجویز داروی بسیار ارزان قیمت ویتامین D زیرنظر پزشک قابل اصلاح است. خطر کمبود ویتامین D در زنان باردار می‌تواند احتمال حملات خس‌خس سینه یا حتی ابتلا به آسم را در آینده در کودکان بیشتر کند.دکتر روزبه نقشین، توجه خانواده‌ها را به مسئله چاقی کودکان و نوجوانان جلب کرد و گفت: ثابت شده است که نه‌تنها در همه سنین بیماری آسم در فرد چاق به سختی کنترل می‌شود بلکه در کودکان سنین دبستان، چاقی با افزایش شیوع آسم نیز همراه است.

عوامل تشدید کننده آسم

دکتر محمدرضا زاهدپورانارکی، متخصص بیماری‌های داخلی و فوق‌تخصص ریه نیز از شیوع بالای این بیماری در کشور خبر داد و در گفت‌وگو با همشهری گفت: ۱۵درصد کودکان و ۱۲درصد افراد بالغ مبتلا به آسم هستند. حداکثر شیوع این بیماری قبل از ۳سالگی است. در پسران دوبرابر دختران شایع است اما پس از بلوغ میزان شیوع آن برابر می‌شود. به‌طور کلی بچه‌هایی که والدینشان سابقه‌ ژنتیک آلرژی دارند مثل حساسیت‌های فصلی،کهیر و اگزما با احتمال بیشتری به آسم مبتلا می‌شوند. همچنین کودکان والدین سیگاری بیشتر به آسم مبتلا می‌شوند. آسم بیماری‌ای است که درمان‌قطعی برای آن وجود ندارد و بیشتر داروها جهت کنترل بیماری تجویز می‌شود.

دکتر زاهدپور انارکی در مورد این بیماری افزود: این بیماری شاید در برخی افراد به‌ صورت خودبه‌ خود به‌صورت موقت بهبودی حاصل شود ولی در دوران بلوغ در اثر عفونت‌های ویروسی یا آلودگی‌های محیط‌زیست در منزل و یا خارج از منزل برگردد. در کودکان اگر بیماری آسم به‌گونه‌ای باشد که نیاز به مصرف کورتون خوراکی و تزریقی باشد، شاید در فرایند رشد آنها اختلال ایجاد شود. زمانی نیز گفته می‌شد که کودکانی که شیر مادر مصرف نمی‌کنند بیشتر به آسم مبتلا می‌شوند که این گفته چندان تأیید شده نیست و تفاوت معناداری بین آنها نیست. البته آسم در برخی از کودکان می‌تواند کمی در شکل قفسه سینه تغییر ایجاد کند.

وی به افرادی که سابقه آلرژیک دارند توصیه کرد که در محیط زندگی گل و گیاه و حیوانات اهلی مانند پرنده، گربه و سگ نگهداری نکنند و افزود: وسایل خواب این افراد نیز نباید از پر و پشم درست شده باشد. این متخصص بیماری‌های داخلی و فوق‌تخصص در مورد میزان شیوع این بیماری با توجه به تحقیقات انجمن آسم و آلرژی گفت: آسم علائم متفاوتی دارد و معمولا با وجود یک علامت بیماری آسم تشخیص داده نمی‌شود. سیکل شبانه‌‌روزی بیماری و بروز علائم در مواجهه فرد با عوامل تحریک‌ و تشدید‌کننده در تشخیص بیماری اهمیت دارد ولی در کل میزان شیوع بیماری آسم همان ۱۵درصد است مگر در کشورها و شهر‌های آلوده‌تر که میزان آلرژی و آسم کودکان بیشتر است.

در روزهای آلوده نمی‌توان شهر و محیط زندگی را به راحتی تغییر داد. به همین دلیل پزشکان توصیه می‌کنند علاوه بر اینکه در و پنجره‌ها را ببندید و ترجیحا در منزل بمانید و اگر برای انجام امور ضروری به خارج از منزل می‌روید ماسک‌هایی با استاندارد N95, FFP2 تهیه کنید.

پاسخی بگذارید


Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

کرج رسا
آخرین اخبار
سینما فردیس
فیلم های در حال اکران سینما فردیس
دعوت مردمی برای استقبال باشکوه ازرئیس جمهوری وکاروان تدبیر و امید درالبرز
دعوت مردمی برای استقبال باشکوه از رئیس جمهور در البرز
تاج: منظور کی‌روش از «زرنگ خیابانی» درست بود/ بهتر است زبان برخی افراد کوتاه شود!
تاج: منظور کی روش از «زرنگ خیابانی» درست بود/ بهتر است زبان برخی افراد کوتاه شود!
آتش سوزی در فروشگاه کفش ملی در ساری
آتش سوزی در فروشگاه کفش ملی در ساری دو مصدوم برجای گذاشت
امام خامنه‌ای در دیدار رئیس‌جمهور فنلاند
کشتار مردم یمن توسط دولت سعودی بدترین نوع تروریسم است/ آمریکا به فکر ریشه‌کنی تروریسم نیست
هشدار ارتش سوریه به ترکیه دربارۀ نزدیک شدن به حلب
هشدار ارتش سوریه به ترکیه دربارۀ نزدیک شدن به حلب
برگزاری مراسم تودیع و معارفه مسئول دفتر نهاد رهبری در دانشگاه آزاد کرج
برگزاری مراسم تودیع و معارفه مسئول دفتر نهاد رهبری در دانشگاه آزاد کرج
کلینتون تعلق مسجد الاقصی به مسلمانان را محکوم کرد
کلینتون تعلق مسجد الاقصی به مسلمانان را محکوم کرد
رئیس‌کل دادگستری استان البرز: کمبود کادر اداری مانع تحول در بخش قضایی استان البرز است
کمبود کادر اداری مانع تحول در بخش قضایی استان البرز است
جایگاه ایران در حوزه نانو بین ۱۰ کشور نخست دنیاست
جایگاه ایران در حوزه نانو بین ۱۰ کشور نخست دنیاست
خلافی پراید اتوبان کرج قزوین
خودروی پراید با بیش از ۴۵ میلیون ریال خلافی راهی پارکینگ شد
اعلام مرحله چهارم و پنجم سهمیه نفت سفید
اعلام مرحله چهارم و پنجم سهمیه نفت سفید
گاردین ‌فاش کرد: داعشی‌های ‌اسرائیلی برگشتند
گاردین ‌فاش کرد: داعشی‌های ‌اسرائیلی برگشتند
بازدید از مراحل پیشرفت اتوبان تهران شمال
گزارش تصویری؛ بازدید از مراحل پیشرفت اتوبان تهران شمال
Komondor
کوموندور سگ غولپیکر مجاری + تصاویر
نیروهای عراقی به ۲ کیلومتری موصل رسیدند
نیروهای عراقی به ۲ کیلومتری موصل رسیدند
ساماندهی ایستگاه‌های صلواتی در کرج ضروری است
ساماندهی ایستگاه های صلواتی در کرج ضروری است
قاچاقچیان سیگار در استان البرز دستگیر شدند
قاچاقچیان سیگار در استان البرز دستگیر شدند
گزارش تصویری از لحظۀ دستگیری پسرخالۀ صدام
گزارش تصویری از لحظۀ دستگیری پسرخالۀ صدام
بارش باران در محور چالوس/ ارتفاعات البرز برفی می‌شود
بارش باران در محور چالوس/ ارتفاعات البرز برفی می‌شود