تارخ انتشار: چهارشنبه ۱ مرداد ۱۳۹۳ - ۰۰:۴۴
کد خبر : 52531
چاپ خبر
بازدیدها: 2,182

۱۰۰ کلید واژه‌ برجسته در کلام رهبر انقلاب درباره «فرهنگ»

رهبر 5

در ‌چهار ماه گذشته، در بخش‌هایی از بیانات رهبر انقلاب ـ که بر فرهنگ متمرکز بود ـ واژه‌های دیگری پر رنگ‌ تر به نظر می‌آید که اشاره به آن‌ ها‌ در طراحی راهبردهای مؤثر فرهنگی توسط مسئولان ارشد و پیاده‌ سازی توسط مسئولان میانی کارآمد خواهد بود.

به گزارش کرج رسا، تابناک نوشت: رهبر معظم انقلاب در بیانات اخیرشان، تأکید ویژه‌ای بر مسأله فرهنگی و شکل‌گیری یک «جناح مومن فرهنگی» داشته‌اند؛ زاویه نگاهی که از آغاز سال «فرهنگ و اقتصاد با رویکرد جهادی» مورد نظر ایشان بوده و حتی ایشان تأکید داشته‌ اند که فرهنگ از اقتصاد پراهمیت‌تر است؛ اما مهم‌ترین کلیدواژه‌های سخنان رهبری چه بوده است؟

حضرت آیت الله خامنه‌ ای در بیاناتشان بر نگرانی‌ ها‌ نسبت به حوزه فرهنگ تأکید دوباره داشته‌ اند؛ مسأله‌ای که منجر به نامه وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی دولت یازدهم در این باره و تأکید بر پیگیری دقیق منویات رهبری شد، ولی این نامه‌نگاری و برخی تحرکات رضایت‌ بخش نبود و مقام معظم رهبری همچنان راهبردهای مهمی را در‌ حوزه فرهنگ یادآور شدند و ظاهراً این تذکر در دیدار ایشان با شعرای جوان نیز تکرار شده است.

می‌توان واژ‌هایی چون «شبیخون فرهنگی»، «تهاجم فرهنگی»، «جهاد فرهنگی» و «تعامل فرهنگی» را ‌مهم‌ترین کلیدواژ‌ه‌های رهبر معظم انقلاب در سال‌های اخیر خواند که ایشان در این محورها، سخنان مفصل و مبسوطی فرمودند و نگرانی‌هایشان را یادآور شده‌ اند.

با ‌وجود این، در‌ چهار ماه گذشته، در بخش‌هایی از بیانات رهبر انقلاب که بر فرهنگ متمرکز بوده، واژه‌های دیگری پررنگ تر به نظر می‌آید که اشاره به آنها، در طراحی راهبردهای موثر فرهنگی توسط مسئولان ارشد و پیاده‌سازی توسط مسئولان میانی کارآمد خواهد بود؛ راهبردهایی که اگر همه جانبه‌‌نگر باشند، می‌توانند زمینه‌ساز ایجاد یک تحول بزرگ در حوزه فرهنگ شوند.

پیام آغاز سال ۱۳۹۳ (۹۲/۱۲/۲۹)، بیانات در حرم مطهر رضوی (۹۳/۱/۱)، بیانات در دیدار جمعی از بانوان برگزیده کشور (۹۳/۱/۳۰)، بیانات در دیدار کارگران در گروه صنعتى مپنا (۹۳/۲/۱۰)، بیانات در دیدار اعضای ستاد مرکزی اعتکاف و اعضای سوّمین جشنواره‌‌ی سراسری علمی فرهنگی اعتکاف (۹۳/۲/۱۵)، بیانات در دیدار معلمان و فرهنگیان سراسر کشور (۹۳/۲/۱۷)، بیانات در دانشگاه افسرى و تربیت پاسداری امام حسین علیه‌السلام (۹۳/۲/۳۱) اشارات مفصل یا کوتاهی به مباحث فرهنگی و اعتقادی دارد.

همچنین بیانات ایشان در دیدار نمایندگان مجلس شوراى اسلامى (۹۳/۳/۴)، بیانات در دیدار پژوهشگران و کارکنان‌ مؤسسه «دارالحدیث» و پژوهشگاه «قرآن و حدیث» (۹۳/۳/۲۱)، دیدار جمعی از اساتید دانشگاه با رهبر انقلاب (۹۳/۴/۱۱)، بیانات در دیدار مسئولان نظام (۹۳/۴/۱۶)، بیانات در دیدار شاعران (۹۳/۴/۲۱) و خبر دیدار رئیس‌جمهور و اعضای هیأت دولت با رهبر انقلاب (۹۳/۴/۲۳) که متن کامل بیانات ایشان در این دیدار منتشر نشد نیز اشارات مستقیمی به مباحث فرهنگی شده است.

100 کلیدواژه‌ برجسته در کلام رهبر انقلاب درباره «فرهنگ»

«تابناک» در بازخوانی بیانات رهبر معظم انقلاب در ۱۲۴ روز گذشته، حدود ۱۰۰ کلیدواژه مهمی که ایشان در سخنانشان بر آن تأکید داشته‌اند، برشمرده است؛ کلیدواژه‌هایی که به خودیِ خود، پازلی را تشکیل می‌دهد که نقشه راه فرهنگی کشور در آن نهفته ‌و از این دید، باید ضمن در نظر گرفتن حساسیت‌ها و دقت نظر در ارائه طرح‌های فرهنگیِ اثربخش و واجد ظرفیت جذب اقبال عمومی، در خطوط مشخص ‌گام برداشت.

تأکید ویژه رهبر انقلاب بر نهاد خانواده و افزایش این نهاد در حکم پایه شکل‌گیری فرهنگ درست، تأکید بر نقش زنان در بهبود فضای فرهنگی کشور به خصوص در مقام مادر، تأکید بر پاسداری از هویت ملی و هویت فردی به عنوان سد محکم در مقابل برخی رفتارهای فرهنگی مخرب وارداتی، تأکید بر تولید داخلی به ویژه در حوزه فرهنگی، خدامحوری و توجه به نگاه دینی در فعالیت‌های فرهنگی به عنوان ستون فقرات یک فعالیت فرهنگی صحیح، ‌قانع نبودن به وضعیت موجود و لزوم کوشش برای تحول فرهنگی عظیم و لزوم مشارکت همه قشرهای ملت در چنین تحولی، برخی مضامین مهم بیان شده در کلام رهبر انقلاب بوده است.

مقام معظم رهبری همچنین بر نقش کارآمد مسئولان در تغییر فضای فرهنگی به اشارات مستقیم‌ و همچنین درباره جایگاه معلم به عنوان یکی دیگر از ارکان موثر در شکل‌دهی به فرهنگ به خصوص برای جوانان و نوجوان همواره تأکید ‌و در ماه‌ها اخیر به اعتدال و میانه روی در عرصه فرهنگ نیز اشاره کرده‌اند و در عین حال بر گسترش نگاه تخصصی و علمی به فعالیت‌های فرهنگی، گسترش فرهنگ مطالعه به عنوان یکی از عوامل بسیار کارساز در پیشرفت ملت‌ها و تأثیرگذار در تولید فکر و اندیشه تأکید نموده‌اند.

انتظار می‌رود، در ‌هشت ماه ‌مانده از سال ۱۳۹۳، شاهد توجه بیش از پیش عموم مردم و به ‌ویژه مسئولان نسبت به این خواسته بحق بود و جنبشی فرهنگی ‌شاهد باشیم که آثارش در بلندمدت برای مردم ایران مثبت باشد و بسیاری از ضدفرهنگ‌ها در مواجهه با این جنبش فرهنگی از رفتارهای معمولمان حذف شده و فرصت‌های فرهنگی تازه‌ای در ایران اسلامی خلق شود که ایران را به نقطه مطلوب و الگوی فرهنگی جهانیان مبدل سازد.

پاسخی بگذارید


Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

کرج رسا
آخرین اخبار
جهت گیری دولت ایجاد فضای مناسب برای کسب و کار در عرصه داخلی و خارجی است
جهت گیری دولت ایجاد فضای مناسب برای کسب و کار در عرصه داخلی و خارجی است
به گزارش پایگاه خبری شبکه العالم، موز در صورتی سَمی و کُشنده می شود که به ترشحات نوعی عنکبوت خطرناک معروف به "عنکبوت موز" آلوده باشد. این نوع عنکبوت از موز تغذیه می کند و با تنیدن تار روی این میوه نقطه های سیاه رنگ برجسته ای در آن به جا می گذارد. لکه سیاه در محل تارها روی موز حاوی سم عنکبوت هستند و به محض اینکه فرد این موز آلوده را بخورد، در صورتی که به موقع درمان نشود، در عرض دو ساعت جان به جان آفرین تسلیم می کند.
با خوردن این موز دو ساعته می میرید + تصاویر
اُکسین البرز و مس رفسنجان به تساوی رضایت دادند
اُکسین البرز و مس رفسنجان به تساوی رضایت دادند
معصومه عقاب نشین
هنرآموز البرزی رتبه دوم جشنواره کشوری فرش را ازآن خود کرد
محسنی‌اژه‌ای
پرونده‌های «برادران روزچنگ»، «سعید طوسی»، «صندوق ذخیره فرهنگیان»، «معماری‌نیوز» و «نرگس محمدی»
درمان مفصل زانو با غضروف بینی
درمان مفصل زانو با غضروف بینی
زائران اربعین بلیت هواپیما را اینترنتی نخرند
زائران اربعین بلیت هواپیما را اینترنتی نخرند
تیم کشتی فردیس در مسابقات قهرمانی البرز مقام اول را کسب کرد
تیم کشتی فردیس در مسابقات قهرمانی البرز مقام اول را کسب کرد
دستگیری سارق شیخ آباد محمدشهر کرج
دستگیری سارق به عنف با اعتراف به ۴۰ فقره سرقت در کرج
جمع آوری البسه تاناکورا
کشف بیش از یک میلیارد البسه قاچاق در کرج
۵ تا ۶ میلیون ایرانی از دیابت خود خبر ندارند
۵ تا ۶ میلیون ایرانی از دیابت خود خبر ندارند
سازمان ملل تمدید آتش بس ۷۲ ساعته در یمن را خواستار شد
سازمان ملل تمدید آتش بس ۷۲ ساعته در یمن را خواستار شد
خودروهای کاربراتوری‌ تا از رده خارج نشوند جریمه می‌شوند
خودروهای کاربراتوری‌ تا از رده خارج نشوند جریمه می‌شوند
به تایلند و مالزی سفر نکنید
به تایلند و مالزی سفر نکنید
آغاز عملیات احداث نمایشگاه دائمی البرز در سفر کاروان تدبیر و امید
آغاز عملیات احداث نمایشگاه دائمی البرز در سفر کاروان تدبیر و امید
کشف 2 میلیون دلار ارز از داخل کپسول خودرو
کشف ۲ میلیون دلار ارز از داخل کپسول خودرو
ابتکار: فعلا مجوز جذب نیرو نداریم
ابتکار: فعلا مجوز جذب نیرو نداریم
عبادالله کامکار
پنج درصد سهم صادرات ملی به البرز تعلق دارد
اقدام پسندیده راننده تاکسی خیر کرجی
عکس خبر؛ اقدام پسندیده راننده تاکسی خیر کرجی
مشارکت ۴۳ درصدی البرزی‌ها در سرشماری عمومی نفوس و مسکن
هشدار پلیس در مورد ماموران قلابی سرشماری