امروز: جمعه, ۱۱ آذر ۱۴۰۱ / بعد از ظهر / | برابر با: الجمعة 9 جماد أول 1444 | 2022-12-02
کد خبر: 15677 |
تاریخ انتشار : ۱۱ آذر ۱۴۰۱ - ۱۶:۳۹ |
۰
| می پسندم
ارسال به دوستان
پ

هانتا ویروس یکی از خطرناک‌ ترین ویروس‌هایی است که توسط جوندگانی مثل موش منتقل می‌شود.

ویروس هانتا یکی از خطرناک‌ترین ویروس‌هایی است که توسط جوندگانی مثل موش منتقل می‌شود و بیماری کشنده‌ای را به نام سندرم ریوی هانتا یا HSP ایجاد می‌کند.

در تاریخ ۲۵ مارس بود که رسانه‌های دولتی چین از یک مورد مرگ بر اساس ابتلا به «هانتا ویروس» در استان شاندونگ خبر دادند و پس از آن نگرانی‌هایی مبنی بر شیوع این ویروس مانند شیوع ویروس کرونا شکل گرفت.

مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های مستقر در ایالات متحده (CDC) همچنین اعلام کرده است که هانتاو ویروس عمدتاً توسط جوندگان پخش شده است.
هانتا ویروس از طریق تماس یا استنشاق ادرار جوندگان، مدفوع یا بزاق گسترش می‌یابد که باعث ایجاد بیماری تنفسی Hantavirus Syndrom Rmon (HPS) می‌شود.

این سازمان تأکید می‌کند: هانتاویروس از طریق جوندگان بسیار خاص پخش می‌شود و بسیار نادر از انسان به انسان منتقل می‌شود، بر خلاف ویروس کرونا که بسیار مسری است.

کارشناسان تأکید می‌کنند، هانتا ویروس جدید نیست، در سال ۱۹۹۳ میلادی هانتاویروس‌ در چند ایالت از آمریکا شیوع یافت؛ در سال ۲۰۱۲ میلادی نیز شیوع این ویروس در این کشور ۱۰ نفر را مبتلا کرده و در سال ۲۰۱۷ میلادی تنها ۱۷ مبتلا در ایالات متحده برجای گذاشت.

طبق گفته مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها (CDC)، هیچ موردی از انتقال انسان به انسان این ویروس در آمریکا ثبت نشده است. در عوض، هانتا ویروس از طریق ادرار، مدفوع، بزاق و گزش از یک گونه آلوده منتقل می‌شود.

CDC در وب سایت خود یادآور شده است: در آمریکا شایع‌ترین علت ابتلا به هانتاویروس از موش‌‌گوزن است؛ علائم اولیه بیماری ناشی از این ویروس شامل خستگی، تب و گرفتگی عضلات و گاهی سردرد، سرگیجه، لرز یا مشکلات معده می‌شود.

لینک کوتاه خبر: