امروز: شنبه, ۲۴ مهر ۱۴۰۰ / بعد از ظهر / | برابر با: السبت 10 ربيع أول 1443 | 2021-10-16
کد خبر: 26609 |
تاریخ انتشار : ۲۴ مهر ۱۴۰۰ - ۱۲:۴۲ |
۰
| 2
ارسال به دوستان
پ

البرز با جمعیتی حدود سه میلیون نفر و گستره پنج هزارو ۸۰۰ کیلومتر مربع در بخش گازرسانی مناطق شهری و روستایی از استان های پیشگام است که سخت ترین بخش کار در عرصه گازرسانی یعنی تامین انرژی مناطق کوهستانی آن توسط دولت تدبیر و امید انجام شده یا در دست اجرا است.

طبق بررسی آماری بیش از ۹۷ درصد جمعیت البرز شهر نشین هستند و تا قبل از دولت تدبیر و امید از مجموع ۱۷ شهر استان ۱۵ شهر دارای شبکه گازرسانی بوده است که در این میان یک شهرستان کوهستانی با حدود ۸۰ روستای تابعه (شهرستان طالقان ) و بخش آسارا از توابع شهرستان کرج واقع در حاشیه جاده گردشگری کرج – چالوس با حدود ۵۰ روستای تابعه از نعمت گاز طبیعی محروم  ماندند.

قبل از دولت تدبیر و امید شماز زیادی از روستاهای تابعه شهرستان های اشتهارد ، نظرآباد و ساوجبلاغ نیز از نعمت گاز طبیعی محروم بودند ضمن آنکه تامین گاز حدود ۸۵ هزار مسکن مهر و بیش از ۱۰۰ هزار واحد مسکونی انبوه سازی در کنار سکونتگاه های غیر رسمی از محدوده های فاقد شبکه گاز طبیعی به شمار می رفتند.

مسوولان اجرایی در بخش گازرسانی در واقع برای استان البرز سنگ تمام گذاشتند و اکنون می رود تا آخرین شهر یعنی آسارا و باقیمانده روستاهای استان از نعمت گاز بهره مند شوند.

توسعه شبکه گازی گام نخست در تامین انرژی البرز  

آنطور که در گزارش عملکردی شرکت گاز استان البرز آمده است، طول شبکه گاز این استان تا قبل از سال ۹۲ رقمی حدود پنج هزارو ۱۶۲ کیلومترثبت شد که تا خردادماه امسال این عدد به ۶ هزارو ۴۰۶ کیلومتر رسیده است.

همچنین شمار مشترکان گاز شهری و روستایی استان البرز تا قبل از سال ۹۲ حدود ۵۵۲ هزارو۴۹۰ مشترک بود که در خرداد ماه سال جاری یعنی طی هفت سال به رقم ۸۷۹ هزارو۵۴۴ مشترک افزایش یافته است.

بی شک گسترش شبکه های گازرسانی در مناطق شهری و روستایی موجب شد تا تامین انرژی در دورترین مناطق شهری یعنی طالقان و بسیاری از روستاهای کوهستانی البرز آسان شود.

وضعیت جمعیتی روستاهای البرز

استان البرز دارای ۲۸۸ منطقه روستایی است که کل جمعیت روستایی استان حدود ۱۶۵ هزار نفر برآورد آماری شده است.

شمار جمعیت در برخی روستاهای استان به حدود ۱۰ هزار نفر و برخی روستاهای دیگر به کمتر ۲۰۰ نفر می رسد یعنی پراکندگی جمعیت در روستاهای البرز مشهود است چه بسا برخی مناطق روستایی البرز دارای جمعیت متغییر در فصول مختلف سال هستند.

برخی روستاهای کوهستانی در شهرستان طالقان یا بخش آسارا شهرستان کرج در فصول کشت وکار و زمستان دارای جمعیت متفاوت بوده یعنی در فصل بهار و تابستان بسیاری برای امور باغداری و کشاورزی راهی زادگاه خود (روستا) شده و در فصول پاییز و زمستان به کلانشهرهای کرج و تهران باز می گردند.

این امر سبب شده تا جمعیت برخی روستاها و شهرستان های استان  البرز مانند طالقان متغیر باشد، به عنوان مثال جمعیت شهرستان گردشگری طالقان در فصل بهار و تابستان از مرز یکصد هزار نفر می گذرد اما شمار این جمعیت در فصل پاییز و زمستان به حدود ۳۵ هزار نفر می رسد.

با این حال از آنجا که ساختمان های مسکونی شهری و روستایی ملاک عمل برای تامین زیر ساخت ها به شمار می رود، بنابراین شرکت گاز استان البرز با برنامه ریزی اساسی تاکنون در امر گازرسانی به مناطق روستایی اهتمام ویژه داشته است.

گازرسانی به مناطق روستایی البرز اولویت دولت 

از آنجا که بیشتر مناطق شهری استان البرز از نعمت گاز طبیعی برخوردار بوده ، براین اسال شرکت گاز استان البرز تامین انرژی ساکنان روستاها را در اولویت قرار داده و از روستاهای کم جمعیت گرفته تا مناطق کوهستانی و سردسیر استان پروژه های گازرسانی با سرعت در حال انجام است .

این پروژه ها یکی پس از دیگری و در فواصل کم زمانی بهره برداری می شود ضمن آنکه با گازر رسانی به روستاها ساکنان این مناطق از دغدغه تهیه نفت سفید رهایی می یابند.

اجرای پروژه های گازرسانی در مناطق روستایی استان البرز موجب شده تا در این سال ها میزان بازگشت مهاجران شهرها به روستاهای البرز افزایش یابد و اشتغال روستایی رونق بیشتری به خود بگیرد.

۱۵۴روستای البرز برخوردار از نعمت گاز

به گفته حسین تقی نژاد مدیرعامل شرکت گاز استان البرزتا قبل از سال ۹۲ از مجموع ۲۸۸ روستای استان ۱۲۳ روستا از نعمت گاز بهره مند بوده و طی هفت سال گذشته تاکنون این رقم به ۱۵۴ روستا افزایش یافته است.

وی ادامه داد: اکنون عملیات گازرسانی به ۵۵ روستای استان در حال انجام است که امسال بخش عمده آنهابهره برداری می شود.

مدیرعامل شرکت گاز استان البرز اظهار داشت: ۱۹ روستای دیگر استان البرز برای انتخاب پیمانکار در دست اقدام قرار دارد .

تقی نژاد گفت : عملیات گازرسانی به ۴۹ روستای دیگر در صورت تامین اعتبار از سال آینده آغاز خواهد شد.

وی تاکید کرد که در مجموع از جمعیت ۱۶۵ هزار نفری روستایی استان البرزقبل از سال ۹۲ حدود ۷۸ درصد زیر پوشش شبکه گازطبیعی قرار داشتند که اکنون به ۸۴.۶ درصد رسیده است.

توسعه گاز طبیعی در مناطق شهری البرز

استان البرز دارای ۱۷ شهر تابعه است که تا قبل از دولت یازدهم و دوازدهم ۱۵ شهر آنها زیر پوشش شبکه گاز طبیعی قرار داشتند.

شرکت گاز استان البرز در کنار گازرسانی به روستاهای استان، تامین انرژی به دورترین شهرهای البرز شامل طالقان و آسارا در برنامه کاری خود قرار داد و در دولت تدبیر و امید مشعل گاز طبیعی شهرستان طالقان روشن شد.

این پروژه بزرگ که با هدف تامین گاز شهر طالقان و روستاهای تابعه شهرستان طالقان انجام شد چهارسال پیش به سرانجام رسید و طالقانی ها که تا پیش از آن در زمستان های سرد و برفی برای تامین سوخت دچار مشکل می شدند اکنون از این موهبت خدادادی برخوردار هستند ضمن آنکه تاکنون ۱۴ روستای تابعه طالقان به شبکه سراسری گاز پیوسته و ۴۳روستای دیگر درحال تکمیل گازرسانی است.

اکنون نیز گازرسانی در شهر کوهستانی آسارا و اقع در حاشیه جاده کرج – چالوس از طریق خط انتقال گاز طالقان با احداث شبکه ۵۳ کیلومتری در حال انجام است که سال ۱۴۰۰ بهره برداری می شود.

با تکمیل این پروژه افزون بر شهرآسارا بین ۳۰ تا ۴۰ روستا نیز زیر پوشش شبکه گاز طبیعی قرار می گیرند.

در بخش گاز شهری حدود ۷۰ درصد جمعیت البرز قبل از دولت تدبیر و امید تحت پوشش شبکه گاز طبیعی قرار داشتند که اکنون این رقم به ۹۹.۹۰ درصد رسیده است.

تامین گاز شهری مسکن مهر و واحدهای انبوه سازان در البرز

مسکن مهر البرز با اینکه در دولت دهم کلید خورد اما بخش عمده احداث و تکمیل واحدهای مسکونی آن و تامین زیر ساخت به دولت یازدهم و دوازدهم موکول شد، پروژه ای که در استان البرز بیش از ۸۵ هزارواحد مسکونی در برگرفت اما کمترین زیر ساخت یعنی تامین گاز ، آب ، برق ، تلفن و سایر نیازها برای آن انجام گرفته بود.

تامین گاز طبیعی بیش از ۸۵ هزار واحد مسکونی مهر و انبوه سازی در شهرهای استان البرز از دستاوردهای دولت تدبیر و امید در این استان است که بیش از ۹۰ درصد واحدها از نعمت گاز طبیعی بهره مند هستند.

در این حال تامین گاز شهری حدود یکصد هزارواحد مسکونی انبوه سازی و سکونتگاه های غیر رسمی و حاشیه ای استان البرز می توان از افتخارات دولت در هفت سال گذشته نام برد.

تامین انرژی  صنعت البرز

استان البرز دارای سه هزارو ۵۰۰ واحد تولیدی و صنعتی است که تا قبل از روی کارآمدن دولت تدبیر و امید ۴۶۷ واحد آنها زیر پوشش شبکه گاز طبیعی قرار داشتند.

اکنون نیز با اهتمام دولت شمار صنایع برخوردار از گاز طبیعی البرز به ۸۹۴ کارخانه بزرگ و متوسط رسیده است .

احداث خط انتقال گاز بوئین زهرا به کرج

شرکت گاز استان البرز برای تامین انرژی مورد نیاز حدود ۱۳ شهرک دولتی و خصوصی صنعتی، بخش کشاورزی و واحدهای جدید مسکونی، پروژه انتقال گاز از بوئین زهرا استان قزوین به کرج را در دست اقدام قرار داده که این پروژه در ۲ فاز از سال ۹۸ کلید خورده است.

اکنون فاز یک این پروژه به طول ۴۱ کیلومترحدود ۲۶درصد پیشرفت فیزیکی دارد که برای احداث آن ۵۵ میلیارد ریال اعتبار اختصاص یافته است.

فاز دوم خط انتقال گاز بوئین زهرا – کرج درنیمه دوم سال ۹۸ انتخاب پیمانکار شده است که برای انجام این پروژه ۷۵به طول ۲۳ کیلومتر اعتباری معادل ۷۵ میلیارد ریال پیش بینی شده است.

اجرای پروژه های گازرسانی برای مراکز صنعتی گام موثری در کاهش آلودگی هوا و تامین انرژی ایبن صنایع به شمار می رود.

مدیرعامل شرکت گاز استان البرز می گوید: این استان در تامین گاز مناطق شهری، روستایی و صنعتی در کشور پیشگام بوده و تا رسیدن به منطقه سبز راه کوتاهی در پیش داریم.

تقی نژاد گفت: اکنون در بخش روستایی بیشتر مناطق پرجمعیت به شبکه گاز طبیعی پیوسته و آنچه باقی مانده بخش اندکی از جمعیت روستایی استان را شامل می شود.

وی بیان داشت: در بخش شهری به اهداف مورد نظر دست پیدا کرده ایم و تنها شهر باقیمانده یعنی آسارا با جمعیتی کمتر از ۱۰ هزار نفر تا سال آینده به شبکه سراسری گاز خواهد پیوست.

مدیرعامل شرکت گاز البرز افزود: گام دیگر این شرکت تامین گاز برای تسهیل در سرمایه گذاری استان است که از طریق خط انتقال بوئین زهرا – کرج تا کمتر از ۲ سال آینده محقق می شود.

وی بیان داشت: در بخش گاز سی. ان . جی  خودروها نیز البرز گام های موثر برداشته و تعداد جایگاه های گاز سی. ان. جی استان از ۴۰ جایگاه تا قبل از سال ۹۲اکنون به ۵۴ جایگاه رسیده است.

نکته پایانی

آنطور که  آمار نشان می دهد بخش مهمی از پروژه های گازرسانی استان البرز طی هفت سال گذشته و با اهتمام دولت تدبیر و امید انجام شده ، افزون بر اینکه مناطق کوهستانی و صعب العبور استان با نگاه ویژه دولت یکی پس از دیگری به شبکه گاز طبیعی پیوسته و از تامین نفت سفید برای روزهای سرد زمستانی خلاصی یافته اند.

نکته قابل اتکا اینکه استان البرز اکنون با بهره مندی حدود ۹۹ درصد جمعیت سه میلیون نفری آن از سوخت پاک در ردیف مناطق سبز کشور قرار دارد و  بخش اندک جمعیت شهری یعنی منطقه آسارا و تعدادی از روستاهای باقیمانده طی ماه های آینده از نعمت گاز طبیعی بهره مند می شوند چرا که تیم های فنی و مهندسی شرکت گاز البرز با برش کوه ها و دره ها  به سرعت در حال توسعه شبکه های گاز در ارتفاعات استان هستند.

همچنین انتقال شبکه گاز بوئین زهرا به کرج نقطه قابل اتکا برای سبزینگی صنایع البرز به لحاظ سوخت پاک است که طی ۲ سال آینده این مهم بیشتر نمود پیدا می کند.

ذکر این نکته ضروری است که نیروگاه برق منتظر قائم مستقر در شهرستان فردیس که تا چند دهه اخیر با سوخت مازوت فعالیت داشت و سبب آلودگی شدید زیست محیطی شده بود این سال ها با پیوستن به شبکه گاز سراسری دیگر خبری از آن آلودگی گذشته نیست.

لینک کوتاه خبر:

لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر،تکرار نظر دیگران،توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

لطفا نظرات بدون بی احترامی ، افترا و توهین به مسٔولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

در غیر این صورت مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.

نظرات و تجربیات شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظرتان را بیان کنید

Scroll to Top