امروز: یکشنبه, ۲ آبان ۱۴۰۰ / قبل از ظهر / | برابر با: الأحد 18 ربيع أول 1443 | 2021-10-24

نماینده مردم شریف ساوجبلاغ، نظرآباد و طالقان در مجلس شورای اسلامی گفت: چرا مردم نظرآباد و شهر جدید هشتگرد، تنکمان، کوهسار و گلسار که با مشکل جدی آب روبرو هستند نباید از آب سد طالقان بهره ببرند؛ حق آب مطالبه ای است که از وزیر نیرو دارم و پیگیر هستم تا به سرانجام برسد.

به گزارش کرج رسا، علی حدادی نماینده مردم شریف ساوجبلاغ، نظرآباد و طالقان در مجلس شورای اسلامی با حضور در ویژه نامه ی “در جست و جوی فردا” که از رادیو البرز پخش شد، پاسخگوی سوالات بود.

س؛ سوابق مدیریتی خود را بفرمایید؛

من بین سالهای ۸۴ تا ۸۸ بعنوان فرماندار نظرآباد و ۴ سال نیز فرماندار شهرستان ساوجبلاغ بودم که بخش های چهارباغ، کوهسار و بخش طالقان که زمان تصدی من طالقان به شهرستان ارتقا یافت.

س؛ دیدگاه شما در خصوص جمله مشهور امام راحل که فرموند “مجلس در راس همه امور است” چیست؟

امام راحل چه در فرمایشات و چه در وصیت نامه سیاسی – الهی ایشان به موضوع مجلس که در راس امور هست، به طور جدی مطالباتی داشتند و امروز ما وظیفه ی سنگینی داریم. زمانی مجلس در راس امروز هست که اولویت بندی لازم را نسبت به مشکلات و سطح و کف جامعه داشته باشد و امروز اولویتی که در محلس یازدهم به آن دقت و توجه شده و نقشه راه مجلس که بتواند مجلس در راس امور، قوی و کارآمد باشد؛ در بخش های فرهنگ و اولویت اقتصاد مولفه ی معیشت مردم و خصوصا ایجاد اشتغال که بیکاری که یک معضل بزرگی هست که در مجلس شورای اسلامی نقشه راه در موضوعات مختلف، مجلس مردمی باشد، خداباوری را داشته باشیم و مردم باوری و کنار مردم باشیم و مشلات مردم را درک کردن و شناخت واقعی از مشکلات موجود در حامعه داشته باشیم و اینکه بتوانیم در راستای کارامدی نظام دینی، وظیفه ی مجلس وظیفه ی بسیار سنگینی است.

س؛ یکی از خواسته های مردم بحث شفاف سازی هست؛ نگاه و عملکرد شما در راستای شفاف سازی چیست؟

در مجلس یازدهم یکی از اولویت هایمان اصلاح ساختار مجلس هست که شفافیت مالی را (آنچه دارایی خودمان هست) چه در انتخابات که بطور رسمی اعلام کردیم و چه در شفافیت موضوع آرای مجلس که اگر شفافیت لازم را داشته باشیم رعایت انصاف و رعایت اصل عدالت تا بتوانیم وظیفه ی خود را انجام بدهیم. نکته مهم اینجاست که اعتماد مردم به مجلس زمانی تحقق می یابد که این شفافیت را به طور صریح داشته باشیم و رعایت کنیم.

در راستای عملکرد نیز طی مدت ۴۶ روز گذشته تمام تلاش ما این بود که در کنار مردم باشیم من در آخرین نقطه روستایی شهرستان طالقان حضور پیدا کردم و دیدار مردمی داشتیم و در همان جا مسئولین اجرایی را اوردیم تا مردم مشکلاتشونو مطرح کنند و پیگیری ها رو انجام می دهیم در کنار این ملاقات های عمومی ها را هم داریم و اعتقاد ما بر این است که صدای واقعی مردم باشیم و مشکلاتی که مردم با آن دست و پنجه نرم میکنند؛ باید نظارت ها جدی تر باشد در بازار کالاهای اساسی، بر بازار مسکن، که دولت نیز وظایفی دارد که ما بعنوان یک مطالبه پیگیری تحقق اینها هستم.

س؛ مقام معظم رهبری بحث اقتصاد و فرهنگ را بعنوان نقشه راه مجلس یازدهم عنوان کردند؛ اقدامات مجلس برای براورده ساختن انتظارات رهبری چیست؟

رهبر معظم انقلاب فرمودند؛ مجلس، مجلس امید و انتظار مردم هست. ایشان نقطه امید مردم را مجلس قرار دادند که شرایط سخت اقتصادی با توجه به اینکه دشمنان انقلاب اسلامی تمام همجه و حمله شان در تبلیغاتی که نجام می دهند بر این است که نظام را ناکارامد جلوه دهند. نظام جمهوری اسلامی بنیه ی قویی دارد و این بنیه به معنای آن است که به ظرفیت های موجود کشور توجه ویژه ای شود. دولتمردان ظرفیت هایی که در کشور هست مانند اتصال به اوراسیا یکی از ظرفیت های خوب ایران است، سرزمین حاصلخیز کشاورزی یکی دیگر از ظرفیت های خوب کشور است در بخش های مختلفی که داریم و ضمن اینکه باید به تولید و سرمایه گذاری در سطح کشور اهمیت ویژه ای داده شود و اینکه خودکفایی لازم را داشته باشیم همانطور که در وصیت نامه سیاسی – الهی امام راحل به این مهم نیز اشاره شده و آنچه امروز اقتصاد ایران به نفت وابسته هست باید فاصله بگیریم که در موضوع اصلاح ساختار بودجه، مجلس یازدهم یکی از اولویت هایش بر همین اصلاح ساختار بودجه کشور در خصوص وابستگی به نقت هست و ما در مجلس سعی بر اصلاح قوانینی داریم که موانع نقشه راه هست.

س؛ چه ظرفیت هایی در شهرستان های ساوجبلاغ، نظرآباد و طالقان وجود دارد و چطور در آینده این ظرفیت ها میتوان بهره گرفت.

یکی از ظرفیت های مهم استان البرز، نزدیکی به پایتخت است، و ما باید بهترین بهره وری لازم را از این همجواری با پایتخت داشته باشیم. دقت کنیم که سایه پایتخت بر استان باعث ایجاد مشکلات نشود. در حوزه انتخابیه ساوجبلاغ، نظرآباد و طالقان در بخش کشاورزی بهترین ظرفیت ها را داریم، پتانسیل خوبی چه در زراعت و چه تولید گندم و کلزا (دانه های روغنی) در کشت زعفران که بهترین رتیه ها را کسب کردیم. در تولیدات باغی نیز بهترین و با کیفیت ترین میوه ها مربوط به ساوجبلاغ، نظرآباد و طالقان است که تولیدات کشاورزی البرز بیش از ۲ میلیون تن هست که ۱٫۵ تن این تولیدات مربوط به شهرستان ساوجبلاغ، نظرآباد و طالقان است.

در راستای ایجاد اشتغال و جهش تولید (شعار سال) و مبارزه جدی با بیکاری از این ظرفیت های خوب به نفع مردم استفاده خواهیم کرد. در اینجا مولفه هایی نیاز هس؛ در موضوع باغداران، دولت باید توجه بیشتری به این قشر داشته باشد، در بخش زارعت تولید خوب هست اما برای خرید محصولات دولت باید پای کار بیاید در بخش های گوناگون؛ انتظار ما و کشاورزان ساوجبلاغ، نظرآباد، طالقان و چهارباغ توجه جدی در حمایت از این قشر هست. در سطح تولید دامپروری ها، گلخانه ها که تولید با کیفیتی دارند و میتوانند در بخش صادرات تاثیرگذار باشند، نیازمند حمایت دولت هستند. در بخش آب کشاورزی باید دقت لازم بشود؛ در جلسه ای که با امور آب استان داشتم یک طرحی را در زمان تصدی فرمانداری بررسی کردیم به نام طرح پروژه ی تغذیه مصنوعی که آب رودخانه کردان کنترل شود و در راستای آب کشاورزی بتوانیم مدیریت منایع داشته باشیم. اگر دولت در کنار کشاورزان قرار بگیرید ما ایجاد اشتغال را شاهد خواهیم بود ضمن اینکه صنایع تبدیلی می تواند در این حوزه اثر گذار باشد.

س؛ در بحث صنایع تبدیلی چه برنامه هایی انجام داد و چطور می توان جذب سرمایه کرد ؟

از این فرصت بهره میبرم و دعوت میکنم از سرمایه گذاران عزیز که در منطقه حضور پیدا کنند، سرزمین مستعدی برای سرمایه گذاری در بخش کشاورزی هست که یکی از موضوعاتی که در اینده نزدیک رقم خواهد خورد مبحث صنایع تبدیلی است. جمع بندی ما بر این است که اگر میخواهیم وابسته به نفت نباشیم و کشور به بودجه نفت وایسته نباشد باید از خام فروشی فاصله بگیریم در راستای اینکه خام فروشی کنار گذاشته شود باید به صنایع تبدیلی بپردازیم و توجه شود که ما این موضوع را پیگیری میکنیم که در اینده نزدیک خبرهای خوبی در این حوزه منتشر خواهد شد.

در کنار بخش صنایع تبدیلی، حوزه گردشگری می تواند در سطح ساوجبلاغ، نظرآباد، طالقان و چهارباغ صنعت گردشگری فعال شود، سرمایه گذاران بیایند تا در کنار رونق این صنعت شاهد ایجاد اشتغال نیز باشیم.

در ساوجبلاغ شهرک تحقیقاتی دانش بنیان به مشکلات این شهرک توجه شد و باید مشکلات را رفع کنیم تا ایجاد اشتغال پایدار برای فارغ التحصیلان رشته های محتلف که این سرزمین ۱۰۰ هکتاری ظرفیت بیش از ۲۰۰ واحد دانش بنیان را داراست که با جدیت پیگیر آن هستیم که در کنار ظرفیت های تولیدی، فعال شود و کارامدی خود را داشته باشد.

یکی از ظرفیت های خوبی که در حوزه انتخابیه ساوجبلاغ و طالقان وجود دارد، تولیدات داروهای گیاهی است؛ باید به این ظرفیت توجه ویژه ای شود، در خصوص جمع آوری داروهای گیاهی در استان البرز که در کرج (جاده چالوس)، در ساوجبلاغ (بخش چندار) و در طالقان (سرزمین طالقان) پتاسنیل بسیار خوبی دارد که ما حرکتی انجام دادیم که نتیجه بخش بوده؛ کاشت گل محمدی در دشت هشتگرد بوده که در راستای ایجاد اشتغال در طالقان نیز پیگیر کاشت این محصول خواهیم بود که  طبق آزمایشات اسانس گل پرورشی در البرز کیفیتی بالاتر از کاشان دارد و روغنی که از گل محمدی گرفته شده ارز اوری بالایی خواهد داشت که ما پیگیر احداث کارخانه گلابگیری در سطح شهرستان های ساوجبلاغ و طالقان هستیم تا بتوانیم کار را به یک سرانجامی برسانیم.

س؛ در خصوص پیگیری مشکلات آبی استان و با توجه به نطق شما در مجلس در خصوص حق آب از سد طالقان چه اقداماتی انجام شده است ؟

مردم فهیم نظراباد مشکل جدی اب شرب را دارند، بحث مطالبه آب را بعنوان نماینده مردم دارم. این مشکل در تنکمان، کوهسار، هشتگرد و حتی طالقان داریم.

سد طالقان یک اورده ی خوبی است، در سطح ملی کار خوبی انجام شده اما قرار نیست آب شربی که بخشی از مردم تهران و کرج از آن استفاده می کنند، سوال من بر این است چرا مردم نظرآباد و شهر جدید هشتگرد، تنکمان، کوهسار و گلسار که با مشکل جدی آب روبرو هستند نباید بهره ببرند که این مطالبه ای است که از وزیر نیرو دارم و پیگیر هستم تا به سرانجام برسد. منابع درامدی سد طالقان باید بهش توجه داشته باشیم. سرزمین قزوین و بخش هایی از کرج از این آب سیراب می شوند و مردم این انتظار را از دولتمردان دارند ما هم پیگیر اختصاص حق آب برای مناطق یاد شده هستیم.

س؛ طبق قانون، حوزه احتیارات وظایف نمایندگان چیست؟

یکی از وظیفه های سنگین مجلس و نمایندگان قانونگذاری است، در بخش قانونگذاری اولویت بندی که در مجلس داریم بنابر اصلاح قوانینی است که ایراد دارد، رفع موانع تولید و پیشرفت کشور هست باید اصلاح شود. قوانینی مصوب شده اما آیین نامه ها ابلاغ نشده یا کنار گذاشته شده که نیاز به نظارت قوی و مستمر دارد که یکی از وظیفه های سنگین نمایندگان مجلس نظارت قوی است که این مواردی که گفته شد در مجلس یازدهم پیگیری می کنیم. نمایندگان از طرف مردم باید ضمن تعامل بحث مطالبه گری کامل از دولت و دولتمردان داشته باشند.

 

 

لینک کوتاه خبر:

لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر،تکرار نظر دیگران،توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

لطفا نظرات بدون بی احترامی ، افترا و توهین به مسٔولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

در غیر این صورت مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.

نظرات و تجربیات شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظرتان را بیان کنید

Scroll to Top