امروز: یکشنبه, ۲۳ مرداد ۱۴۰۱ / بعد از ظهر / | برابر با: الأحد 17 محرم 1444 | 2022-08-14
کد خبر: 39627 |
تاریخ انتشار : ۲۳ مرداد ۱۴۰۱ - ۲۰:۴۸ |
۰
| 1
ارسال به دوستان
پ

شیوع ویروس کرونا فارغ از تمام مشکلاتی که این روزها برای جسم و روح مردم استان البرز و کشورمان ایجاد کرده سبب شده تا خسارت های سنگین و در بیشتر مواقع غیر قابل جبرانی به اقتصاد مردم و صنوف از جمله باشگاه داران ورزشی وارد شود.

به گزارش کرج رسا، ایرنا نوشت: با شیوع کرونا، طرح هایی از جمله تعطیلی اصناف و فاصله گذاری های اجتماعی مطرح شد، طرح هایی که هدف اصلی آنها برای سلامت جسم مردم بوده اما این طرح ها در حالی اعمال شد که به بخش اقتصادی ضررهای زیادی وارد کرده است.

یکی از بخش هایی که امروزه بیشترین آسیب را از این ویروس دارد، باشگاه های ورزشی در استان البرز بوده باشگاه هایی که به عنوان یکی از مکان های پرخطر معرفی شده و مدت ها است که درهای آن بسته و به نوعی تعطیل هستند.

این تعطیلی سبب شده تا بخش زیادی از این باشگاه داران که بیشتر آنها دارای مکان های استیجاری هستند، نه تنها قادر به پرداخت اجاره بهای خود نباشند بلکه تبعات دیگری از جمله بیکاری افرادی که در آنها تا پیش از این مشغول به فعالیت بودند نیز امروز دامان این باشگاه ها را گرفته است.

تعطیلی باشگاه ها دغدغه جدی ورزش البرز

بیش از یک هزار و ۷۰۰ باشگاه در استان البرز به عنوان مهد ورزش کشوردر حال فعالیت است، باشگاه هایی که تبدیل به دغدغه جدی بخش ورزش استان شده، این در حالی است که حتی در روزهایی که برای مدتی پس از بازگشت شرایط به حالت عادی که موجب بازگشایی این باشگاه ها شده بود اما شاهد استقبال نکردن مردم از آنها بودیم.

دیده می شد که شاید در طول یک روز کمتر از انگشتان یک دست ورزشکار به این باشگاه ها مراجعه که به هیچ عنوان برای باشگاه دار نه تنها صرفه اقتصادی نداشته بلکه سبب وارد شدن هزینه های مازاد نیز شده است.

اگر چه در روزهایی که بنا بر تصمیم ستاد ملی کرونا دستور به تعطیلی باشگاه های ورزشی داده شده اما می بینیم که تعدادی از آنها به صورت زیر زمینی در حال فعالیت و درهای مخفیانه برای ورود و خروج افراد باز گذاشته اند و همین باشگاه ها نیز با استقبال خوبی مواجه نشده و این فعالیت های زیر زمینی جوابگو نبوده است.

در این بین شاهد بودیم که تعدادی از این باشگاه داران که از پس هزینه هایشان بر نیامده عطای این کار را به لقای آن بخشیده و با واگذاری باشگاه های ورزشی، به قول خودشان یک نفس راحت کشیدند.

ورزش شنا کردن خلاف جهت آب است

سیاووش کریمی یکی از این باشگاه داران در گفت وگویی با ایرنا با بیان اینکه در این استان به نظر می رسد که ورزش، شنا کردن خلاف جهت آب است می گوید: به هر جایی مراجعه کردیم که حداقل در این شرایط کرونایی از ما اجاره بها نگیرند اما دادمان به هیچ جایی نرسید، آنقدر به ما فشار وارد شد که در نهایت باشگاه را با تمام وسایل واگذار و خیالمان را راحت کردیم.

وی اضافه کرد: بارها در رسانه ها و به نقل از افراد زیادی بیان شد که ۱۰۰ میلیون تومان وام برای کمک به باشگاه داران تعلق یافته، شما یک باشگاه دار را پیدا کنید که بگوید این وام را دریافت کردم.

اعتقاد این باشگاه دار البته بر این است که فشار به بخش ورزش استان به حدی زیاد است که به جرات می توان گفت که باشگاه های ما از قبل از کرونا نیز تعطیل شده بود، کافی است فقط پول داشته باشید آن وقت است که حرف اول و آخر را خواهید زد.

کریمی عنوان می کند انتظار ما حداقل حمایت ها بود که با دوندگی های زیاد نه تنها حمایتی نشد بلکه آنقدر فشارها بر ما زیاد شد که دیگر خیال باشگاه داری را از سرمان در این استان بیرون کردیم.

تمایل ها برای حضور در باشگاه های ورزشی کاهش یافته است

دیگر باشگاه دار البرزی که البته بنا به خواسته خودشان نام شان به مستعار آورده می شود نیز بر این باور است که وقتی صنفی تعطیل می شود در کنار این تعطیلی باید فکری برای جبران خسارت هایش بشود.

باشگاه داران در شرایط کنونی آسیب های اقتصادی زیادی به آنها وارد شده، باشگاه داری می شناسم که میلیاردها تومان وسایل بدنسازی به صورت چک خریداری و امروز چک هایش یکی یکی در حال برگه خوردن و به زندان می رود.

از سوی دیگر اینکه یک روز باشگاه ها را اعلام می کنند باز و روز دیگر تعطیل سبب شده تا همین قشر اندکی نیز که به سمت ورزش در باشگاه های ورزشی می آیند بی خیال شده ودیگر تمایلی برای حضور در باشگاه ها نداشته باشند.

استقبال ضعیف مردم و خانواده ها از باشگاه، حمایت نشدن از سوی دستگاه های مرتبط و شرایط کرونایی و اقتصادی امروز جامعه سبب شده تا بخش ورزش و باشگاه داران به صورت جدی دچار مشکل شوند.

به گفته این فعال ورزشی بسیاری از سرمایه گذراان نیز یا باخت کردند و یا اگر قرار بود که سرمایه ای در بخش ورزش وارد کنند با دیدن این فضا بی خیال شدند، این در حالی است که همان دسته سرمایه گذارانی که حمایت نشدند مشکلات شان چند برابر شده و در واقع اصل سرمایه شان نیز در حال از بین رفتن است.

در حالی باشگاه های ورزشی و به طور کل بخش ورزش ما تعطیل است که شاهدیم تورهای تفریحی، گردهمایی و میهمانی های خانوادگی به صورت مرتب در حال برگزاری است، آیا ورزش در این شرایط که بالعکس انجامش موجب تقویت جسم می شود خطرناک تر است یا این تورها و میهمانی ها؟.

مردم در جاهایی که بایستی رعایت کنند اقدامی انجام نمی دهند اما در کنارش بخش هایی مانند ورزش تعطیل می شود که در صورتی که در آنها پروتکل های بهداشتی رعایت شود بهترین راهکار برای مقابله با کرونا است.

ورزش استان دچار سردرگمی شده است

یک کارشناس ورزشی در البرز معتقد است که در این رابطه برنامه ریزی ها باید به شکلی باشد که منابع و مصلحت ورزش و سلامت جامعه دیده شود.

مجتبی علیمردانی افزود: ماه ها است که شاهد تعطیلی باشگاه ها در استان هستیم که سبب شده تا امروز این بخش از جامعه دچار سردرگمی و کلافگی شود، این در حالی است که به نظر می رسد که بخش هایی از جمله اداره ورزش و جوانان، بهداشت و درمان و خود باشگاه داران باید با یک همت جمعی پروتکل هایی را در خصوص فعالیت ورزش در ایام کرونا تعریف کنند.

وی عنوان می کند که باید این واقعیت را بپذیریم که فعالیت هایی از جمله ورزش را نمی توان مانند دوران قبل از کرونا انجام داد و این تصور که می توان همه چیز را به شکل عادی برگردانیم دور از ذهن است، اما در شرایط فعلی می توان با ظرفیت پایین تر و با تدوین یک سری پروتکل های بهداشتی ورزش را به صورت محدودتر از گذشته انجام داد.

باشگاه داران صبوری کنند

مدیر کل ورزش و جوانان البرز با بیان اینکه به عنوان متولی ورزش این استان به طور جدی پیگیر حل مشکل باشگاه داران هستیم و شرایط شان را درک می کنیم گفت: اجازه بازگشایی به ورزش های پربرخورد و یا استخرها به هیچ وجه نخواهیم داد چرا که سلامت و جان ورزشکاران و مردم از هر چیز دیگری برای ما مهم تر است.

مجتبی جانعلی افزود: در خصوص سایر رشته ها پیگیری های جدی انجام و به نتایج بسیار خوبی نیز رسیدیم که طی ۲ الی سه روز آینده اطلاع رسانی خواهد شد.

وی اضافه کرد: پروتکل های بهداشتی برای این باشگاه ها تنظیم که باید به تائید ستاد کرونا استان برسد، انتظار ما از باشگاه داران با وجود اینکه شرایط شان را به خوبی درک می کنیم این است که صبور باشند تا به نتیجه برسیم.

استان البرز دارای حدود ۱۶۰ هزار ورزشکار سازمان یافته در رشته های مختلف ورزشی است.

لینک کوتاه خبر:

لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر،تکرار نظر دیگران،توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

لطفا نظرات بدون بی احترامی ، افترا و توهین به مسٔولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

در غیر این صورت مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.

نظرات و تجربیات شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظرتان را بیان کنید

Scroll to Top