امروز: جمعه, ۱۰ آذر ۱۴۰۲ / قبل از ظهر / | برابر با: الجمعة 19 جماد أول 1445 | 2023-12-01
کد خبر: 377 |
تاریخ انتشار : ۱۰ آذر ۱۴۰۲ - ۶:۰۱ |
۱
| 1
ارسال به دوستان
پ

برخی از رانندگان سرویس دانش آموزان در البرز درپی افزایش قیمت بنزین از ارائه خدمات سرویس باوجود داشتن قرارداد خودداری می کنند که این موضوع مهم مشکلات زیادی را برای اولیای دانش آموزان در این استان بوجود آورده است.

به گزارش کرج رسا، ایرنا نوشت: در سال تحصیلی ۹۹-۹۸ از مجموع ۵۰۰ هزار دانش آموز البرز حدود ۳۰ هزار دانش آموز از سرویس مدارس استفاده می کنند که بیشتراین دانش آموزان در نواحی چهار گانه آموزش و پرورش کرج تحصیل می کنند.

شماری ازاولیای دانش آموزان البرز نسبت به عدم ارائه سرویس دانش آموزان و سرگردانی دانش آموزان دراین استان در پی افزایش قیمت بنزین گلایه مند شدند.

این اولیا درتماس با ایرنا و یا مراجعه حضوری به اولیای مدارس و مدیران مناطق هشتگانه واداره کل آموزش و پرورش استان البرزخواستارپیگیری این موضوع شدند.

اولیای معترض به عدم ارائه خدمات سرویس دانش آموزی عنوان می کنند که درشهریورماه ۹۸ به منظور نداشتن دغدغه رفت و آمد فرزندانشان به مدرسه مراحل مختلف عقد قرارداد سرویس دانش آموزی را طی کردند اما پس از گذشت دوماه شاهد لغو خدمات ارائه سرویس شدند.

آنان بیان کردند که شاغل ادارات یا مراکز تولیدی خدماتی هستند و امکان جابه جایی فرزندانشان به مدارس به خصوص در مورد دانش آموزان دوره ابتدایی را به صورت روزانه را ندارند.

به گفته آنان با توجه به افزایش هزینه خدمات آژانس ها نیز توان پرداخت روزانه به صورت انفرادی برای حضور فرزندشان در مدارس را نیز ندارند حال چه ارگانی باید پاسخگوی این وضعیت نامناسب به رغم داشتن قرارداد سرویس دانش آموزی باشد.

مسوولان مربوطه در آموزش و پرورش حدود سه هفته ای می شود که فقط قول پیگیری و رفع مشکل را می دهند اما تا کنون اتفاق خاصی نیفتاده است و همچنان دانش آموزان هر روز برای رفتن به مدرسه سرگردان هستند.

هرساله با فرا رسیدن مهر و آغاز سال تحصیلی جدید موضوع استفاده از سرویس مدارس مهم تلقی شده و در این میان رانندگان، اولیا مدارس، والدین و حتی خود دانش آموزان مدارس نکاتی را باید مد نظر قرار دهند.

در این میان رانندگان نقش بسیار مهمی در امنیت و جابجایی دانش آموزان برعهده دارند و هرساله ملزم به رعایت نکات فنی و ایمنی خاصی می شوند اما در سال تحصیلی ۹۹-۹۸ تعداد زیادی از رانندگان سرویس های دانش آموزی در البرز به این مهم عمل نمی کنندو به صورت یکطرفه قرارداد فی مابین را فسخ کردند.

خودروهای مورد استفاده با توجه به تمام مشخصه‌های مکانیکی و فیزیکی مورد بررسی قرار می‌گیرند تا دانش آموزان ایمنی داشته باشند.

پلیس راهور هم هر ساله مهمترین خط قرمز سرویس مدارس را رعالیت قانون در حمل و نقل دانش آموزان از خانه تا مدرسه اعلام می کند.

پلیس بارها اعلام می کند که خودرو هایی که درجابه جایی دانش آموزان مورداستفاده قرار می گیرد باید دارای برچسب فنی و شرایط لازم باشند.پلیس همچنین بر ممنوعیت سوار کردن دانش‌آموزان زیر ۱۲ سال روی صندلی جلو و بر رعایت ظرفیت مجاز سرویس ها تاکید دارد در حالی که در برخی از سرویس ها ی دانش آموزی البرز این موضوع رعایت نمی شود و دانش آموزان ۲ نفر در جلو و در عقب چند دانش آموز روی پای هم می نشینند تا راننده به قول معروف بردن سرویس برایش صرف داشته باشد.

تمام کسانی که می خواستند به عنوان رانندگان سرویس های مدارس دانش آموزان فعالیت کنند باید در سامانه سپند ثبت نام می کردند تا مشمول دریافت برچسب سرویس مدارس می شدند.

سامانه سپند توسط اتحادیه تاکسیرانی کل کشور راه اندازی شده است.

افراد متقاضی به کار در حوزه حمل و نقل دانش آموزی در صورتی اجازه فعالیت می گرفتند که مورد احراز و تایید سازمان تاکسیرانی و آموزش و پرورش قرارمی گرفتند.
در سامانه پایش ناوگان دانش آموزی چهارگروه اولیا، رانندگان، مدارس و ناوگان های حمل و نقل ثبت نام کردند.

در قالب طرح سامانه سپند، والدین و اولیا می توانند از احراز شرایط رانندگان مطمئن شوند و آنان را به صورت دوره ای مورد ارزیابی قرار دهند اما پس از دو ماه در استان البرز اولیای دانش آموزان به وضوح دیدند که بستن قرارداد نقش تضمینی برای سرویس دانش آموزان ندارد.

در سامانه سپند برنامه‌ای دراختیار والدین قرار گرفته است که می‌توانند به صورت دوره‌ای نظر خود را درباره راننده وضعیت خودرو اعلام کنند و به طور حتم در این نظر خواهی رانندگانی که نمره قابل قبولی دریافت نکنند، حذف می‌شوند در حالی که اولیای البرزی دیدند که داشتن رضایت یا نداشتن مفهومی ندارد و رانندگان خودسرانه قرارداد را به دلیل گرانی سوخت لغو کردن

ثبت نام سرویس مدارس در البرز کامل انجام نشده

رییس اداره انجمن اولیا و مربیان اداره کل آموزش و پرورش البرز اظهارداشت: اولیا دانش آموزان متقاضی سرویس مدارس با مراجعه سامانه سپند ثبت نام کنند زیرا از مردادماه ماه ۹۸ تا کنون مشخصات کامل دانش آموزان متقاضی سرویس در این سامانه تکمیل نشده است.

بهنام میرزایی خاطرنشان کرد: متقاضیان باید با استفاده از کلمه و رمز کاربری خود از بخش ورود وارد حساب کاربری شخصی شده و اطلاعات خواسته شده را تکمیل و تائید نمایند.

وی تصریح کرد: لینک فیلم آموزشی نحوه ثبت نام و تکمیل اطلاعات به آدرس قابل دریافت است.

وی هدف از راه اندازی این سامانه را ساماندهی حمل و نقل دانش آموزان مدارس را با همکاری وزارت خانه های کشور، آموزش و پرورش و راه و شهرسازی است .

رییس اداره انجمن اولیا و مربیان اداره کل آموزش و پرورش البرز یادآورشد: این سامانه در سال ۹۷ تهیه و طراحی شد و: براساس ابلاغ وزارت کشور مدارس، رانندگان و اولیای دانش آموزان متقاضی سرویس ، باید در این سامانه ثبت نام کنند.

افزایش کرایه سرویس نداریم

مدیرکل آموزش و پرورش البرزگفت: با توجه به اختصاص سهمیه بنزین به سرویس ایاب و ذهاب مدارس ، هزینه حمل و نقل سرویس دانش آموزی افزایش پیدا نمی کند.

سالار قاسمی اظهارداشت: در پی افزایش قیمت بنزین، وزارت آموزش و پرورش به منظور تامین بنزین مورد نیاز سرویس مدارس و جلوگیری از افزایش هزینه ایاب و ذهاب دانش آموزان اقدامات لازم را انجام داد.

وی خاطرنشان کرد: رانندگان سرویس دانش آموزان در این استان حق افزایش خودسرانه هزینه سرویس را ندارند زیرا سهمیه بنزین دولتی برای آنان پیش بینی شده است.

ساماندهی مناسب سرویس مدارس به نحوی که امنیت و ایمنی دانش آموزان را تامین و کند و اعتماد و آرامش والدین را به همراه داشته باشد از مسائل مهمی است که همواره در این استان باید مورد توجه قرار گیرد.

قاسمی ، شفافیت کاری فرآیند سرویس مدارس البرز را برای والدین در طول سال تحصیلی ضروری دانست و یادآورشد: ثبت قراردادها، ثبت نام رانندگان در سامانه سپند سرویس دانش آموزی ، تائید رانندگان و نظارت بر سرویس مدارس از مسائل مهمی است که نباید مورد غفلت قرار گیرد.

مدیرکل آموزش و پرورش البرز ادامه داد: اعضای این کارگروه باید به گونه ای فعالیت کنند که اولیا هیچ دغدغه ای درمورد سرویس حمل و نقل مدارس نداشته باشند.

قاسمی اضافه کرد: نظارت و کنترل سرویس های حمل و نقل مدارس با همکاری تمام نهادها امسال با قوت و قدرت ادامه خواهد داشت و با متخلفان برابر مقررات جاری برخورد قانونی می شود.

وی تاکید کرد: همکاری نیروی انتظامی و شهرداری برای نظارت بیشتر بر سرویس مدارس و همچنین آموزش عملی رانندگان به منظور ایمنی دانش آموزان در البرزنیز ضروری است.

یارانه سوخت سرویس مدارس

رییس اداره انجمن اولیا و مربیان اداره کل آموزش و پرورش البرزدر ادامه به اختصاص یارانه سوخت سرویس مدارس اشاره کرد و افزود: تا ۱۵ آذر رانندگان سرویس مدارس فرصت داشتند تا با مراجعه به دفاتر پیشخوان دولت اقدام به ثبت نام برای دریافت سوخت کنند تا در پایان آذر از سهمیه سوخت تخصیصی بهره مند شوند.

میرزایی خاطرنشان کرد: رانندگان سرویس مدارس جامانده در یارانه سوخت تا پایان آذر ماه فرصت ثبت نام دارند تا پس از تائید از سهمیه اختصاصی در پایان دی ماه استفاده کنند.

وی یادآورشد: نرخ کرایه سرویس دانش آموزان در شورای اسلامی شهرها به تصویب می رسد.پیمانکاران قرارداد بسته شده با شهرداری مسئولیت خدمات رسانی سرویس به دانش آموزان را با مدیریت مدارس بر عهده دارند.

میرزایی با بیان اینکه ۲۲ پیمانکار سرویس مدارس در استان البرز فعالیت دارد، اضافه کرد: دانش آموزان یک هزار و ۱۲۹ مدرسه البرز از سرویس مدارس استفاده می کنند.

وی گفت: حدود ۳۰ هزار دانش آموز البرزی از سرویس در سال تحصیلی ۹۹-۹۸ استفاده می کند.

خانواده ها نباید دغدغه سرویس داشته باشند

معاون هماهنگی امورعمرانی استانداری البرزگفت: آمار دقیق تعداد دانش آموزان و سرویس مدارس در این استان احصا و متناسب با آن برنامه ریزی لازم انجام شده است اما با توجه به شرایط جدید نیاز به سازماندهی دارد.

علی درویش پورافزود: راه اندازی سامانه سپند به عنوان ظرفیت مناسب برای پایش سرویس مدارس بسیار حائز اهمیت است بنابراین آگاهی بخشی و اطلاع رسانی در مورد سامانه سپند و سرویس مدارس در دستور کار قرار گیرد تا اولیای دانش آموزان برای ثبت نام اقدام کنند.

وی تصریح کرد: ساماندهی سرویس های مدارس در قالب شرکت های پیمانکار و براساس مقررات و ضوابط حاکم صورت پذیرد.

معاون هماهنگی امور عمرانی یادآور شد: به منظور پیشگیری از بروز مشکلات و مسائل در بحث سرویس مدارس تمام فرمانداران شهرستان های البرز موظف هستند بر این موضوع مهم نظارت داشته باشند.

وی تاکید کرد: سرویس مدارس با ید با اهتمام به حفظ امنیت و سلامت دانش آموزان و همچنین عدم دغدغه اولیا در طول سال تحصیلی مورد توجه قرار گیرد.

گزارش لغو سرویس نداشتیم

معاون سازمان حمل و نقل و مسافرشهرداری کرج نیزگفت: تا کنون گزارش مکتوبی مبنی بر لغو سرویس مدارس به شهرداری ها از سوی مدیران و انجمن اولیای مدارس برای این سازمان ارسال نشده است.

امیرعطایی نیا اظهارداشت: سرویس مدارس استان البرز را ۶ پیمانکار برعهده دارد.

وی خاطرنشان کرد: با توجه به افزایش قیمت بنزین در کارگروه ماده ۱۸ نشست های مختلفی برگزار شده است تا زمینه برخورداری رانندگان سرویس مدارس البرز ازیارانه سوخت بهره مند شوند.

عطایی نیا تصریح کرد: مسئولیت نظارت بر سرویس مدارس بر عهده آموزش و پرورش است و پیمانکاران مسئولیت تامین خودرو را بر عهده دارند.

وی ادامه داد: در صورت انصراف رانندگان سرویس ، رانندگان جدید جایگزین می شود.

استان البرز ۵۰۰ هزار دانش آموز در ۲ هزار و ۹۰۰ کد مدرسه دارد.

در سال تحصیلی ۹۹-۹۸ حدود ۳۰ هزار دانش آموز البرز از سرویس استفاده می کنند.

لینک کوتاه خبر:

لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر،تکرار نظر دیگران،توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

لطفا نظرات بدون بی احترامی ، افترا و توهین به مسٔولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

در غیر این صورت مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.

نظرات و تجربیات شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظرتان را بیان کنید

تعداد نظرات منتشر شده: 1
  1. نویسنده :ناشناس
    تاریخ : 26 / سپتامبر / 2023 | می پسندم

    سلام چخبره مگه اینقدر زیاد کردین هزینه سرویس رو مگه چند روز در ماه میرن مدرسه مگه شما وجدان ندارین مگه

Scroll to Top