امروز: یکشنبه, ۱۰ مهر ۱۴۰۱ / بعد از ظهر / | برابر با: الأحد 7 ربيع أول 1444 | 2022-10-02
کد خبر: 571 |
تاریخ انتشار : ۱۰ مهر ۱۴۰۱ - ۱۲:۱۹ |
۰
| 2
ارسال به دوستان
پ

رئیس سازمان حج و زیارت گفت: امسال ۸۵ هزار زائرایرانی به این سفر معنوی حج تمتع اعزام می‌شوند که با ۲ هزار و ۵۵۰ نفر عوامل اجرای حج، این تعداد به ۸۷ هزار و ۵۵۰ نفر می‌رسد.

به گزارش کرج رسا، علیرضا رشیدیان رئیس سازمان حج و زیارت در بازگشت از سفر خود به عربستان در فرودگاه امام خمینی (ره) با اشاره به اینکه این سفر به دعوت وزیر حج و عمره عربستان برای مذاکره و امضای تفاهم نامه حج ۱۳۹۹( برابر با ۱۴۴۱ه.ق) انجام شد،گفت: سفر به عربستان دستاوردهای خوبی در برداشت و اصلی‌ترین محور تیم مذاکره کننده ما پیگیری اصل عزت، کرامت، آرامش و امنیت حجاج ایرانی بود که به عنوان اولین اصل تفاهم‌نامه مطرح شد و طرف عربستانی هم بر پایبندی و رعایت به آن تأکید داشت.

افزایش ۱۰۰۰ نفری زائران حج تمتع ۹۹

وی افزود: بر اساس این تفاهم‌نامه، جمعیت حجاج ما نسبت به سال قبل بیش از یک هزار نفر افزایش یافته است و طبق مصوبه سازمان همکاری‌های کشورهای اسلامی که سهمیه حج کشورها به ازای هر یک میلیون جمعیت آن‌ها یک هزار نفر است، امسال ۸۵ هزار زائرایرانی به این سفر معنوی اعزام می‌شوند که با ۲ هزار و۵۵۰ نفر هم عوامل اجرای حج این تعداد به ۸۷ هزار و۵۵۰ نفر می‌رسد.

رئیس سازمان حج و زیارت بیان داشت: در این میان با توجه به صف طولانی منتظران حج و سال‌هایی که اعزام حجاج ایرانی انجام نشده، درخواست سهمیه مازاد به تعداد ۲۰ هزار حاجی در تفاهم‌نامه آمد و نامه آن به صورت رسمی و به طرف عربستانی ارائه شد و وزیر حج عربستان هم در این زمینه قول مساعد داد. پارسال سهمیه مازادی که به جمهوری اسلامی ایران اختصاص یافت دو هزار زائر بود.

وی با بیان اینکه با توجه به اینکه یکی از مشکلات هر ساله عدم امکان ثبت‌نام از زائران ایرانی خارج از کشور بود، امسال در مذاکره رسمی موضوع اختصاص سهمیه مازاد برای حجاج ایرانی خارج از کشور طرح شد، ادامه داد: طی نامه رسمی درخواست سهمیه مازاد ۲ هزار نفری برای این گروه از هموطنانمان به طرف عربستانی ارائه شد.

حضور ۲ شرکت هواپیمایی ایرانی در کنار هما برای انتقال حجاج

رشیدیان اظهار داشت: همچنین در راستای افزایش رفاه حال زائران ایرانی در جریان عملیات انتقال به عربستان ومدیریت و کاهش زمان اقامت آن‌ها؛ برنامه زمانبندی مورد درخواست خود را طی همین مذاکرات تحویل وزارت حج عربستان دادیم.

وی با بیان اینکه موضوع به کارگیری ظرفیت دو شرکت هواپیمایی دیگر ایرانی یعنی ماهان و قشم ایر در کنار هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران (هما)در عملیات انتقال حجاج نیز محور گفت‌وگوها قرار گرفت و درخواست مربوطه طی نامه رسمی تحویل طرف عربستانی شد، افزود: با توجه به تراکم ترددها و ترافیک سنگین پروازهای حجاج در دو فرودگاه جده و مدینه موضوع بهره‌گیری از ظرفیت فرودگاه طائف در کنار فرودگاه‌های جده و مدینه هم پیگیری شد.

رئیس سازمان حج و زیارت از دیگر محورهای این مذاکرات را مباحث مربوط به ایام تشریق و خدمات‌رسانی به زائران در منا دانست و گفت: بحث ۲ طبقه کردن چادرهای اقامتی و سرویس‌های بهداشتی زائران ایرانی از دیگر مباحثی بود که در این رابطه هم وزیر حج عربستان اعلام کرد که آن‌ها هم به این ضرورت رسیده‌اند و قول مساعد داد انجام این پروژه با اولویت قطعه چادرهای زائران ایرانی انجام شود تا فضای بیشتر و بهتری برای اسکان زائران فراهم شود.

وی ادامه داد: در موضوع تأمین سرویس‌های اتوبوسرانی برای انتقال منظم حجاج ایرانی از همان شب اول از منا به مکه بعد از وقوف واجب با وزیر حج عربستان و نیز شرکت‌ها و مؤسسات مربوطه مذاکره شد. ضمن آنکه اصلاح زمان و مسیرهای حرکت حجاج ایرانی برای رمی جمرات و بهبود شرایط از جمله نصب سایبان و استقرار پنکه و آبپاش‌ها و غیره مورد تأکید قرار گرفت.

رشیدیان اظهار داشت: از سویی با توجه به تعطیلی سفارت دو کشور، مذاکره پیرامون موضوع صدور ویزای زائران هم انجام و مقرر شد ویزای زائران ایرانی مشابه سال قبل به صورت الکترونیکی صادر شود.

امضای ۱۰ تفاهم‌نامه کلی با مؤسسات خدماتی عربستانی

وی گفت: در این سفر در زمینه مسائل اجرایی حج ۹۹ با توجه به آسیب‌شناسی‌های انجام شده در کمیته‌های تخصصی۲۰ گانه؛ با مؤسسات زیرمجموعه وزارت حج عربستان مذاکره شد و حدود ۱۰ تفاهم نامه کلی در راستای خدمات رسانی مطلوب به حجاج کشورمان و ارتقا رفاه و آسایش آنان امضا شد.

رئیس سازمان حج و زیارت ابراز داشت: در مباحث درمانی همچون سال‌های گذشته در بحث تسهیل انتقال دارو و تجهیزات پزشکی، استقرار تیم های پزشکی در مدینه، مکه و عرفات و منا و نیز استفاده از ظرفیت مراکز درمانی عربستانی مذاکره شد و بحث استقرار رابطین مسلط به زبان به منظور تسهیل خدمات درمانی به حجاج ایرانی در مراکز درمانی عربستان هم مورد تأکید قرار گرفت.

وی درباره انتقال برخی اقلام تدارکاتی به تناسب سلیقه و ذائقه ایرانی‌ها گفت: باید بخشی از این اقلام از کشورمان منتقل شود که با مذاکره انجام شده امید است سهم بیشتری از اقلام تدارکاتی حجاج ایرانی را از کشورمان تامین کنیم.

رشیدیان از دیگر مباحث مورد مذاکره را موضوع اسکان در مکه و مدینه با توجه به تغییرو تحولات سال‌های اخیر و تخریب بخشی از هتل‌های مدینه و کمبود فضای اسکان در هسته مرکزی عنوان و اظهار داشت: این موضوع مشکلاتی را به ویژه در بحث اقامت در مدینه برای ما ایجاد کرده بود که با بررسی وضعیت هتل‌های خارج از محدوده مرکزی، امید است از این امکان برای اسکان طولانی‌تر زائرانمان در مدینه استفاده کنیم. ضمن آنکه موضوع فراهم شدن امکان اسکان خانوادگی در مکه هم مورد بررسی قرار گرفت و با توجه به افزایش هزینه در صورت تمایل حجاج ایرانی بتوانند از این امکان استفاده کنند.

وی با بیان اینکه یکی از مباحث مهم در کنگره حج اهداف فرهنگی است،گفت: سال گذشته در رابطه با کتاب‌های ادعیه و نیز تبلت‌ها و گوشی‌های همراه هوشمند مشکلاتی وجود داشت، افزود : این مباحث به طرف عربستانی اعلام و مقرر شد آنان در جهت تسهیل پیگیری کنند و برای همراه بردن کتاب‌های مناسک و ادعیه چاپ حوزه نمایندگی ولی فقیه هم هماهنگی‌های لازم انجام گرفت.

رئیس سازمان حج و زیارت در حوزه فرهنگی حج ۹۹ ، برگزاری مراسم و دعاها را از دیگر مباحث مهم خواند و خاطرنشان کرد: طی این هماهنگی‌ها برنامه‌ها و مراسم فرهنگی و عبادی حجاج ما مطابق سال گذشته در محل‌های اقامت در مدینه، مکه، عرفات و منا به صورت منسجم برگزار می‌شود.

وی با اشاره به قول طرف عربستانی برای صدور ویزای دست‌اندرکاران حج طی یکی، دو هفته آتی ادامه داد: به منظور پیگیری سازوکارهای اجرایی امور حج ۹۹ با صدور ویزای عوامل اجرایی ظرف هفته‌های آینده تیم دفتر نمایندگی حج و زیارت جمهوری اسلامی ایران و کمیته‌های اجرایی تخصصی به عربستان اعزام و فعالیت خود را برای انجام مقدمات کار آغاز می‌کنند.

راه‌اندازی عمره منوط به حمایت‌های کنسولی از عمره‌گزاران ایرانی است

رشیدیان بیان داشت: راه‌اندازی عمره منوط به حل مسائل و حمایت‌های کنسولی از عمره‌گزاران ایرانی است که از اصول جدی حفظ عزت، کرامت و امنیت زائران کشورمان است. در موضوع برقراری عمره طی مذاکراتی که با وزیر حج و عمره عربستان در دو مرحله انجام شد. طرف عربستانی در خصوص مسائل اجرایی اعلام آمادگی کرد و خواستار شروع فعالیت بخش های اجرایی اعم از مسکن ، حمل و نقل، تغذیه و تدارکات و غیره شد.

وی افزود: بر این مبنا طرف عربستانی اعلام کرد که امکان صدور ویزای زائران عمره‌گزار ایرانی به صورت الکترونیکی وجود دارد و اقدامات اجرایی اعم از حمل و نقل و مسکن و غیره هم طبق سنوات گذشته قابل اجراست. اما با توجه به حساسیت ما در موضوع حفظ عزت، کرامت، امنیت زائران ایرانی و حمایت‌های کنسولی لازم، موضوع استقرار کنسولگری جمهوری اسلامی و یا راه‌اندازی دفتر حافظ منافع جمهوری اسلامی برای حمایت‌های مربوطه از اتباع عمره‌گزار ایرانی که شرط اولیه و اساسی ما برای راه‌اندازی مجدد عمره است؛ پیگیری شد.

رئیس سازمان حج و زیارت تصریح کرد: طرف عربستانی به دلیل آنکه این بحث مرتبط با حوزه وزارت خارجه این کشور است، طرف عربستانی هنوز پاسخ قطعی در این رابطه نداده است.بر این مبنا باید نخست این موضوع در مسئولان سیاسی دو کشور حل شود که در این صورت مشکلی برای شروع عملیات اعزام عمره‌گزاران وجود نخواهد داشت.

پیگیری موضوع شهدای منا و حقوق شهدا و مصدومان حادثه مسجدالحرام

وی با بیان اینکه از جمله مباحثی که به صورت مستمر بعد از فاجعه منا محور مذاکرات ما بوده و هست، پیگیری موضوع شهدای منا است، ادامه داد: در مذاکرات پیگیری موضوع شهدای منا از طرف عربستانی انجام شد و همچنین پیگیری حقوق باقیمانده شهدا و مصدومان حادثه مسجدالحرام هم دنبال شد.

رئیس سازمان حج و زیارت و هیات همراه همچنین در این سفر بر مزار شهدای منا مدفون در مکه مکرمه حاضر شده و ضمن قرائت قرآن و نثار فاتحه یاد و خاطره آنان را گرامی داشتند.

لینک کوتاه خبر:

لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر،تکرار نظر دیگران،توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

لطفا نظرات بدون بی احترامی ، افترا و توهین به مسٔولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

در غیر این صورت مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.

نظرات و تجربیات شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظرتان را بیان کنید

Scroll to Top