امروز: پنج شنبه, ۵ خرداد ۱۴۰۱ / قبل از ظهر / | برابر با: الخميس 25 شوال 1443 | 2022-05-26
کد خبر: 10796 |
تاریخ انتشار : ۰۵ خرداد ۱۴۰۱ - ۶:۰۷ |
۰
| می پسندم
ارسال به دوستان
پ

کرونا یا «کووید – ۱۹» در حالی پایش به البرز و دیگر مناطق کشور باز شد که برخی کاستی ها مانند تامین نشدن به موقع نیازهای بهداشتی در بازار به صف‌ آرایی و آرایش سربازان این بلای جهانی در برابر سلامت عمومی شده و نگرانی هایی را ایجاد کرده است.

حدود سه هفته ای است که کرونا به عنوان بلای سلامت ، ذهن و افکار عمومی جهانیان  و ایرانیان را به خود مشغول کرده و بسیاری از مشاغل را ازکار انداخته است، بیماری که از یک منطقه در کشور چین ظهور پیدا کرد و به سرعت خود را به اقصی نقاط جهان رساند.

اکنون بسیاری از کشورهای جهان  حتی ینگی دنیا از تیررس این ویروس خطرناک در امان نمانده و جهانیان را به اضطراب و ترسی عجیب واداشته است .

کوویدو- ۱۹ اکنون در ایران نیز  با شتاب زیادی در حال گذر از تک تک شهرها، خیابان، کوچه ها و خانه ها است اما در مقابل آن سربازان عرصه علم و دانش در این سرزمین در خط مقابله با آن قرار گرفته تا هرچه زودتر مردم از خطرات و دردسر آن خلاصی یابند.

در این میان  فرشتگان سفیدپوش در بیمارستان ها و مراکز درمانی  کشور و استان البرزز با تمام توان پای کار آمده اند تا مردم را از نگرانی کویدوو- ۱۹ نجات بخشند.

امروز قشرهای اجتماعی از نیروهای نظامی و انتظامی تا مراکز علمی ، دانشگاهی ، فرهنگی ، رسانه ای و دستگاه های اجرایی در صفوفی به هم پیوسته جبهه ای عظیم از پویایی و انسجام را تشکیل داده تا میهمان ناخوانده ایران و جهان را زمینگیر کنند.

خوشبختانه حس نوعدوستی و فداکاری توام با آگاهی و خودمراقبتی در این شرایط در بین ایرانیان موج می زند هرچند ویروس کرونا به زندگی عادی آنها لطمه وارد کرده است.

آنچه در این میان به نگرانی عمومی دامن زده کمبود امکانات بهداشتی مانند مواد ضدعفونی ، الکل ، ماسک و … در بازار و داروخانه های کشور و استان البرز بوده که انتظار می رود تا با اقدام مناسب این نیازها تامین شود.

در این میان این بیماری مشکلاتی برای مردم ایجاد کرده که باید با مدیریت اصولی کاستی ها از پیش پای آنها برداشته شود و مردم از مسوولان تقاضای تامین نیازهای شرایط حاضر را دارند.

مردم چه می گویند

اکرم معصومی شهروند کرجی در خصوص شیوع بیماری کرونا  و چالش های می گوید: کرونا باعث شده تا در هفته های اخیر تمام فعالیت هایمان تحت الشعاع آن قرار گیرد و حتی از حضور در خیابان ها و یا معاشرت با دیگران نگرانی داشته باشیم.

وی افزود: در حالیکه به صورت مرتب از رسانه ها گفته می شود که مهمترین راه پیشگیری و سلامت علاوه بر انجام مراقبت های بهداشتی، حفظ آرامش و داشتن آگاهی های درست است. به هرحال تلاش می کنیم تا ضمن خود مراقبتی از این برهه خاص عبور نماییم اما مسوولان باید بیشتر پای کار بیایند.

نیازهای بهداشتی را تامین کنید

رضا اسماعیلی یکی دیگر از شهروندان البرزی به خبرنگار ایرنا گفت: پزشکان و متخصصان به صورت مرتب تاکید بر حفظ بهداشت و ضدعفونی دست و محیط دارند در حالیکه چند روز است برای خرید لوازم مورد نیاز همچون الکل، ژل ضدعفونی و ماسک به داروخانه های مختلفی مراجعه کرده ام ولی دست خالی برگشته ام.

وی افزود: در حالی که مرتب از رسانه ها اعلام می شود که به صورت شبانه روزی کارخانجات و شرکت های زیادی در حال تولید این لوازم هستند ولی چرا به دست مردم نمی رسد، مشکل از بخش تولید است یا توزیع؟

وی اضافه کرد: با افزایش شمار قربانیان کرونا در کشور نگرانی مردم روز به روز بیشتر می شود به طوریکه حتی کسب و کار مردم را تحت الشعاع خود قرار داده است.

با متخلفان برخورد قانونی شود

محسن احمدزاده نیز به افرادی که وجدانشان همیشه خفته است و از هر چالشی در کشور برای پرکردن جیب هایشان استفاده می کنند،‌ اشاره کرد و گفت: این افراد اکنون کاسبان کرونا شده اند.

وی افزود: در حالیکه بخش های مختلف در کشور برای ریشه کنی این بیماری تلاش می کنند ولی نگرانی در خانواده ها از لحاظ درگیر شدن با این بیماری باعث شده تا نوعی دلسردی و هراس در تک تک افراد اعم از کوچک و بزرگ به وجود بیاید.

وی اضافه کرد: از طرف دیگر در حالی که مرتب بر رعایت بهداشت فردی و محیط از سوی کارشناسان تاکید می شود، برای خرید لوازم مورد نیاز که به فروشگاه ها و داروخانه ها مراجعه می کنیم موفق به خرید هیچکدام از این ملزومات نمی شویم ولی این لوازم در بازار سیاه و یا در دست دستفروش ها به وفور دیده می شود.

مهدی سلیمانی نیز گفت: نگاه مردم ایران به بیماری کرونا یکسان نیست، برخی این بیماری را همانند بیماری آنفلوانزا می دانند و اعتقاد دارند که این بیماری قابل درمان است و نباید نگران شویم ولی برخی دیگر با توجه به تبلیغات شبکه های ماهواره ای ضدانقلاب خارج از کشور با این موضوع احساسی برخورد کرده و بسیار از ابتلا به این بیماری نگران هستند.

وی افزود: در صورتی که نباید نگرانی زیادی نسبت به این موضوع وجود داشته باشد و اگر افراد شرایط بهداشتی اعلام شده از سوی مراکز بهداشتی و درمانی داخل کشور را رعایت کنند به هیچ عنوان گرفتار این بیماری نخواهند شد.

وی تصریح کرد:‌برخی از داروخانه ها و مغازه هایی که الکل مواد ضدعفونی و ماسک در اختیار دارند با فراموشی انسانیت خود اقدام به احتکار این کالا که اکنون ضروری و حیاتی است نموده اند و با چندین برابر قیمت در حال عرضه این محصولات هستند.

در صورتیکه این اقدام به دور از اخلاق یک ایرانی مسلمان است، اما در عین حال می بینیم که برخی از مغازه داران هم با اهدای ماسک رایگان انسانیت خود را به نمایش گذاشته اند.

و اما در جایی که افرادی هستند که از روزهای سخت مردم برای خود جیبی بزرگ می دوزند و یا دشمنانی که همواره موضوعاتی را دستاویز ضربه زدن به مردم انقلابی ایران می کنند، هفته هاست که سفیدپوشانی، جان، مال و تمام زندگی خود را برای مردم وقف کرده اند و خواب راحت را بر خود حرام کرده اند.

مسوولان چه می گویند

در این روزها مسوولان استان البرز سازوکارهای خاصی برای تامین نیازهای بهداشتی مردم اتخاذ کرده اند ، هرچند که اقدامات افراد فرصت طلب سبب نایاب شدن برخی اقلام بهداشتی مانند ضد عفونی ، ماسک  والکل در بازار شده است.

عزیزاله شهبازی استاندار البرز می گوید که به دستگاه های اجرایی دستور داده شده تا از تمام ظرفیت های تولیدی برای تامین مواد بهداشتی  و درمانی مورد نیاز مردم استفاده شود.

حدود ۴۵ کارخانه تولید مواد و  لوازم بهداشتی مانند ماسک  و مواد ضدعفونی کننده در استان البرز فعالیت دارند.

همچنین  جهانگیر شاهمرادی معاون امور اقتصادی استاندار البرز اعلام کرد که تمام ظرفیت های تولیدی استان برای تامین نیازهای بهداشتی مردم به میدان آمده و صنایع مربوطه به صورت سه نوبتی در حال تولید محصولات هستند.

در عین حال طی چند روز اخیر ده ها تن  مواد صدعفونی و ماسک احتکاری توسط ماموران انتظامی ، امنیتی ، تعزیرات حکومتی  و… در استان البرز کشف و ضبط  و بین مردم توزیع شده است.

ویروس کرونا که به طور رسمی کووید – ۱۹ نام دارد، نخستین بار در شهر ووهان چین شناسایی شد تا کنون به بیش از ۵۰ کشور سرایت کرده و سازمان بهداشت جهانی را برآن داشته است تا وضعیت فوق العاده اعلام کند.

طبق گزارش  روز سه شنبه ۱۳ اسنفند ماه وزارت بهداشت و درمان مجموع ابتلای قطعی به ویروس کرونا  در ایران  به ۲ هزار و ۳۳۶ نفر و فوتی در اثر کرونا به ۷۷ نفر رسیده است و ۴۳۵ نفر در مجموع بهبود یافته‌اند.

در استان البرز حدود ۹۳ نفر مبتلا و شمار جانباختگان نفر نفر اعلام شده است.

حدود ۲۰ نفر از مبتلایان کرونا  در البرز از بیمارستان ترخیص شدند.

لینک کوتاه خبر:

لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر،تکرار نظر دیگران،توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

لطفا نظرات بدون بی احترامی ، افترا و توهین به مسٔولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

در غیر این صورت مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.

نظرات و تجربیات شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظرتان را بیان کنید

Scroll to Top