امروز: دوشنبه, ۷ آذر ۱۴۰۱ / قبل از ظهر / | برابر با: الإثنين 5 جماد أول 1444 | 2022-11-28
کد خبر: 88574 |
تاریخ انتشار : ۰۷ آذر ۱۴۰۱ - ۹:۴۶ |
۰
| می پسندم
ارسال به دوستان
پ

مدیرکل دادگستری استان البرز گفت: انجام اقدامات پیشگیرانه در استان منجر به کاهش جرائم مختلف همچون کشف سرقت، تشکیل پرونده سرقت و ضرب و جرح شده است.

به گزارش ایرنا، حسین فاضلی هریکندی روز سه شنبه در آیین افتتاح نمایشگاه دائمی پیشگیری از وقوع جرم استان البرز که در فرهنگسرای غدیر منطقه اسلام آباد کرج برگزار شد با بیان اینکه اقدامات پیشگیرانه و مقابله ای وظیفه دستگاه قضا و انتظامی است، افزود: در حوزه سرقت در سال ۱۳۹۸ میانگین پرونده های وارده در هر ماه به ازای هر ۱۰۰ هزار نفر جمعیت ۸۷ فقره بوده در حالیکه متوسط کشوری ۷۵ پرونده بوده است.

وی با اشاره به اینکه البرز ۱۲ پرونده از متوسط کشوری بیشتر داشته است، اظهار داشت: جایگاه استان البرز در تعداد پرونده های کشف سرقت نیز هشتم کشوری بود که بیانگر این است که کمترین کشف سرقت ها را داشته ایم.

رییس کل دادگستری البرز به وضعیت سال ۱۳۹۹ استان اشاره کرد و گفت: در این سال نیز تعداد پرونده های وارده ۷۸ مورد در ماه بود که میانگین کشوری روی عدد ۸۰ مورد قرار داشت ؛ در این مدت زمان جایگاه البرز به رتبه ۱۲ رسید که نشان از بهبود وضعیت استان داشته ضمن اینکه در سال ۱۴۰۰ نیز به تعداد ۷۰ پرونده در ماه رسیدیم که متوسط کشوری ۷۸ پرونده بوده است.

فاضلی هریکندی با بیان اینکه سال گذشته رتبه البرز در تعداد پرونده های وارده سرقت به مراجع قضایی به جایگاه ۱۹ جدول رسید، افزود: همزمان با کاهش پرونده های تشکیل شده کشفیات سرقت هم با همکاری پلیس ارتقاء‌یافت به طوریکه در تعداد سرقت از جایگاه ۳۰ کشوری در سال ۱۳۹۸ به جایگاه ۲۰ در سال ۱۴۰۰ رسیدیم.

وی بیان داشت: در سال ۱۳۹۹ به نسبت سال گذشته هشت درصد کاهش ورودی پرونده های سرقت را داشتیم ضمن اینکه در ضرب و جرح ناشی از نزاع و درگیری هم درسال گذشته به نسبت سال ۱۳۹۹، با ۱۵ درصد کاهش همراه بوده در حالیکه متوسط یا میانگین پرونده های کشوری یک درصد بوده است.

کسب رضایت مردم هدف کارگزاران نظام است

رییس کل دادگستری استان البرز در ادامه با بیان اینکه هدف همه کارگزاران نظام و حکومت که وظیفه خدمت به مردم را دارند آنجا امور محوله برای کسب رضایت مردم و اعتماد آن ها به نظام است، گفت: جلب رضایت مردم بخشی به عملکرد ما مربوط می شود و بخشی نیز به انعکاس خدماتی است که فرزندان این مردم در قسمت های مختلف حاکمیتی اعم از دولتی، نظامی، انتظامی و نهادهای مختلف انجام می دهند.

وی افزود: مردم بایستی در جریان خدمات فرزندانشان قرار گیرند تا با آشنایی با این اقدامات مردم از حقوقشان محقق شود ضمن اینکه اطلاع رسانی اقدامات قوه قضاییه از تاکیدات رهبر معظم انقلاب اسلامی نیز می باشد.

فاضلی هریکندی با بیان اینکه دستگاه قضا در خیلی از کشورها به نحوی واقعی خدمات ندارند، اظهار داشت: خدمات در دولت و نظام اسلامی ایران به صورت مناسب منعکس نمی شود که ریاست قوه قضاییه بر انعکاس خدمات این قوه تاکید دارد و افتتاح این نمایشگاه نیز در راستای تکالیف ما است.

تمام دستگاه ها در پیشگیری از وقوع جرم دخیل هستند

رییس کل دادگستری استان البرز با بیان اینکه پیشگیری از وقوع جرم یکی از وظایف قوه قضاییه است، گفت: هیچ دستگاهی نیست که وظیفه ای در این موضوع نداشته باشد و پیشگیری یک کار جمعی است.

وی اقدامات دادگستری استان البرز را در قالب پیشگیری از وقوع جرم متعدد دانست و افزود: راه اندازی مرکز مشاوره خانواده و تشکیل قرارگاه های مختلف در قالب پیشگیری از وقوع جرم از جمله این اقدامات است.

فاضلی هریکندی گفت: تشکیل قرارگاه های صیانت از بیت المال و مقابله با تغییر کاربری اراضی، قرارگاه پیشگیری و مقابله با جرایم خاص، قرارگاه پیشگیری و مقابله با سرقت از جمله این قرارگاه ها می باشد.

البرز رتبه اول کشوری در نزاع و درگیری را داشت

فرمانده انتظامی استان البرز نیز در این آیین گفت: برای نیروی انتظامی بیش از ۷۰۰ ماموریت تعریف شده است که دو/ سوم آن ها ، ماموریت های ایجابی و خدماتی است و یک / سوم آن ها ماموریت های اصلی است .

سردار عباسعلی محمدیان افزود: حجم ورودی ها باعث می شود که از یکسری ماموریت های اصلی باز بمانیم که مهمترین راهکار پیشگیری و آموزش مردم است و اگر مردم بدانند اطرافشان چه می گذرد و باتهدیدات رفتار مناسب را داشته باشند ورودی ها کاهش می یابد و جامعه سرحال و شاداب می شود.

وی با بیان اینکه در سال های گذشته اقدامات خوبی در نتیجه همراهی و همکاری تمام دستگاه ها داشته ایم، اظهار داشت: سال های گذشته البرز در حوزه های نزاع و درگیری رتبه اول کشور را از نظر تعداد و نرخ وقوع داشت که چند برابر کشوری بود به طوریکه در سال های گذشته این اتفاقات و همراهی ها باعث شد که طی دو سال گذشته به ترتیب ۵۹ و ۶۴ درصد کاهش وقوع این جرایم را شاهد باشیم.

محمدیان با اشاره به اینکه پلیس از سال های گذشته احساس کرد که باید در حوزه های اجتماعی نیز وارد شود، گفت: ورود در موضوعات خانوادگی ، نزاع و درگیری ها از جمله اقدامات به شمار می رود به طوریکه سال گذشته از ۱۳ هزار و ۲۲۹ پرونده که به رده های مشاوره در کلانتری ها وارد شد ۷۴ درصد آن ها منتج به سازش شد.

وی افزود: این عملکرد باعث شد پرونده تشکیل نشود، تحقیقات نداشته باشیم، پیگیری برای دلایل و مدارک نباشد که در نهایت تمام این ها منجر به این شد که با کاهش هزینه ها و صرفه جویی روبرو شویم.

فرمانده انتظامی استان البرز با بیان اینکه در حوزه مبارزه با مواد مخدر در استان نمایشگاه دائمی داشتیم و به دنبال آن هستیم تا در حوزه فضای مجازی نیز نمایشگاهی راه اندازی کنیم، اظهار داشت: راه اندازی نمایشگاه پیشگیری از وقوع جرم نیز کار خوبی است اما باید تعداد آنها افزایش یابد.

جلوگیری از آسیب های اجتماعی هزینه سنگینی صرف می کند

مشاور ارشد معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه نیز در این آیین با گرامیداشت فرارسیدن هفته بسیج گفت: اطلاق واژه شجره طیبه به بسیج یکی از بهترین عناوینی است که از سوی امام راحل به این نهاد مقدس داده شده است.

اسماعیل نوروزی افزود: این جریان در آگاه سازی و پیروزی انقلاب اسلامی تاثیر گذار بوده و تاکنون شاهد برکات و مجاهدت های زیادی از سوی این عزیزان بوده ایم و امیدواریم تا زمان ظهور حضرت حجت (عج) این مجاهدت ها و تلاش ها تعاقب و تعامل داشته باشد.

وی با بیان اینکه نگاه پیشگیرانه امام راحل به بسیج یکی از بزرگترین برکات بوده که ادامه داشت و ژرف اندیشی ایشان یکی از ارکان مهم برای تداوم نظام بوده، اظهار داشت: در جایگاه پیشگیری در دولت متوجه اتخاذ تصمیم ها و صرف هزینه های سنگینی در جلوگیری از آسیب های اجتماعی هستیم.

وی گفت: در کنار عدالت کیفری اتخاذ روش های پیشگیرانه بسیار مهم است و باید در این خصوص توجه بیشتری شود تا آسیب ها در جوامع بشری کاهش یابد به طوریکه در دهه های اخیر کشورهای توسعه یافته توجه ویژه ای به این مقوله داشته اند.

اصل پیشگیری یک سیاست و راهبرد شود

نوروزی افزود: در بند پنج اصل ۱۵۶ قانون اساسی اقدام اساسی برای پیشگیری و اقدام مجرمان به عنوان یکی از مهمترین تفکرات قانون اساسی برای پیشگیری از جرم یاد می شود و یکی از مسایل بسیار مهم این است که در کنار تعقیب و مجازات اصل پیشگیری به عنوان یک سیاست و راهبرد مورد توجه تمام دستگاه های اجرایی قرار گیرد.

وی اظهار داشت:‌در جزای اسلامی از کلمه «نکال» نام برده شده که عنوان بازدارندگی تلقی می شود و نکال به این معناست که عقوبتی که مایه عبرت دیگران شود ضمن اینکه امر به معروف و نهی از منکر نیز یکی از موارد مهمی است که به نوعی تعیین و تکلیفی را بر دوش ما می گذارد که سیاست های پیشگیرانه برای جلوگیری از اشاعه فحشا از جمله آن است.

این مسوول تصریح کرد: در مبانی اعتقادی توجه به سیاست های پیشگیرانه باید یکی از اصول مترقی در نظر تمام مسوولان در حوزه جرایم و آسیب های اجتماعی باشد و با توجه به آمار جرایم و آسیب ها لزوم توجه به پیشگیری مهمتر از درمان است باید جدی گرفته شود.

وی تاکید کرد: اتخاد اقدامات پیشگیرانه ورود پرونده های جرایم را کاهش داده و از وقوع جرم جلوگیری می کند.

استفاده دشمنان از زبان هنر در جنگ جهانی رسانه ای

معاون اجتماعی و پیشگیری از وقوع جرم دادگستری استان البرز نیز گفت: هم اکنون در جنگ جهانی رسانه ای نظام سلطه هستیم و با حرکتی مذبوحانه در برابر جمهوری اسلامی هیاهو به راه انداخته اند و در این مسیر از انواع ابزار هنری همچون فیلم کوتاه، عکس و موشن گرافی برای جذب مخاطب استفاده می کنند.

فرید نجف نیا با بیان اینکه نمایشگاه پیشگیری از وقوع جرائم البرز در پنج بخش پیش بینی شده که ۲ بخش آن به همت شهرداری کرج و فراجا اجرا شده است، افزود: برای راه اندازی این نمایشگاه از ظرفیت ۲۰۰ مترمربع فرهنگسرای غدیر استفاده کرده ایم که شروع یک اتفاق است و بزرگترین ویژگی آن این است که می توان پوسترهای این نمایشگاه را در مناطق مختلف به نمایش گذاشت.

وی اظهارداشت:‌همچنین در این نمایشگاهی مکانی تعبیه شده تا مردم در حوزه آسیب های اجتماعی با نخبگان گفت وگو داشته باشند و علاوه بر آن تولیدات فیلم کوتاه و موشن گرافی فراجا و قوه قضاییه در این مکان عرضه و به نمایش گذاشته می شود.

لینک کوتاه خبر:

لطفا از نوشتن با حروف لاتین (فینگلیش) خودداری نمایید.

از ارسال دیدگاه های نامرتبط با متن خبر،تکرار نظر دیگران،توهین به سایر کاربران و ارسال متن های طولانی خودداری نمایید.

لطفا نظرات بدون بی احترامی ، افترا و توهین به مسٔولان، اقلیت ها، قومیت ها و ... باشد و به طور کلی مغایرتی با اصول اخلاقی و قوانین کشور نداشته باشد.

در غیر این صورت مطلب مورد نظر را رد یا بنا به تشخیص خود با ممیزی منتشر خواهد کرد.

نظرات و تجربیات شما

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

نظرتان را بیان کنید

Scroll to Top